----------------------------------- Flojd Pet Jun 05, 2015 1:39 pm ----------------------------------- I ja jednog borca drzim u zajednickom akvarijumu od 160l (sad vec skoro 2 godine) , dubine 45 cm (ajde da kazemo visina stuba oko 40), ali je njegov kutak za spavanje i izlezavanje u ehinodorusu (ili bolje da kazem "na" ehinodorusu), i akv. jako ubiljen. Eto vidiš,gomila vode,a on srećan :D .Samo mi reci da li pliva svuda,ili je samo zavučen u biljke pri površini? Ovaj moj muzjak u velikom akvarijumu je primer koji negira pravila, jer se mnogo slobodnije i opustemnije ponasa u tom akvarijumu nego u malom od 18l, gde je bio sam sa malcima platika, pa ovde prenet privremeno pa posto mu je ocigledno bilo dobro, tu je i ostao. Prethodni muzjak je isto bio oko 1.5 godinu u zajednickom (selio se 35l, 80l i na kraju ovaj 160l) i moje zapazenje je bilo da mu je bilo najlepse u 80l. Zenke su mi u akv 25 visine i deluju mi skroz OK, dva nova muzjaka isto u 25 visine i OK su, ali svi mogu da odmaraju blizu povrsine na nekoj biljci i to cesto rade. Ne negira on ništa,nego je stvar u tome što borci mogu da izdrže male prostore,što odgajivači obilato koriste,i otuda ta priča i o prostoru i o visini vodenog stuba.Kao dvodihalica,on će se uvek snaći kako da do površine vode dođe.Ja sam imao tu nesreću da gledam borca kako umire(a bio je kod nas više od 4 godine,a kupljen je kao veliki) i čak i tako je uspevao da dođe do površine i udahne vazduh. E sad,kad već imaš tako lepu ribu,šteta je ne uživati u njenom provlačenju i šepurenju kroz biljke.i dakako,on će te biljke koristiti i za zaklon,i za odmor,i za pravljenje gnezda.Mrest borca mi je uvek bio fascinantan,ali u ubiljenom akvarijumu je nešto najlepše što sam u ovom hobiju imao prilike da gledam. A da se odmaraju, pri tim dubinama, mogu gde god hoće. Al opet je lepše za gledanje, ako se to dešava u spletu biljaka :wink: . Dakle,oni mogu i u par centimetara vode,i u mnogo više.Prilagode se svemu.Ali mi se sviđa u tvom postu deo gde si prebacivala ribu iz akvarijuma u akvarijum,sve dok nisi otkrila gde mu je najprijatnije.To mnogo govori o tvom odnosu prema akvaristici.I to je za svaku pohvalu :cestitka: Pozdrav