Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Siporax, Poro Ring ili kineska keramika ? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
brankorad
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2015
Poruke: 90
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2016 2:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesuje me šta je bolje uzeti : Sera Siporax 1l ili oko 300grama , Tropical Poro Ring isto 1L za oko 11 evra ili kineske keramičke prstenove za oko 2,5 evra za 300grama .
Da li se isplati uzeti 1kg kineske keramike ? Šta je efikasnije ?
Filtere je vanjski, znači ima mjesta u njemu. Akvarijum je oko 140 litara, pumpa od 800l/h trenutno smanjena na minimum jer me zeza velika razlika u nivou vode.
Na kutiji kineske keramike piše da se mijenja svaka 4 mjeseca. Da li keramika ima vijek trajanja tj. da li se baca ili pere i kako ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2016 2:06 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2016 2:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo mali "nagoveštaj" da ti pomogne u odluci.
Južnoamerikanci razbijaju morske akvarijume sa jako malo živog kamena a osnova filtracije im je Sera siporex. Sera siporex je sinterovano staklo.

U svakom slučaju bilo šta da uzmeš super je biološka filtracija. Ako uzmeš prstenje lepo ih poređaj nemoj samo da prospeš iz kese u filter..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Pon Sep 19, 2016 11:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako nije biljni, jer iz tog razloga ne koristim zbog dodavanja prehrane, preporucio bih ti smolu(ne obicnu vec za akvarijume), malo jeste skuplja, ali dobra stvar.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Sep 20, 2016 12:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kažu ljudi da je Siporax najbolji (ima primera testiranja na YouTube). Da kupujem uzeo bi njega.
Ne koristim keramiku ali gde sam imao priliku da vidim da je koriste je ne menjaju. Najbolje da još nekog sačekaš da vidiš šta ima da kaže u vezi ovoga.
Ovo što Mark preporučuje je denitratna smola i stavlja se u komoru sa pumpom. Regeneriše se nakon nekog vremena i koristi ponovo. Tema:
http://www.akvarijum.org/forum.....91-15.html

Ako se radi o akvarijumu iz tvoje teme, tu bi trebalo odmah ubaciti još jednu prelivnu cev ili sa većim prečnikom (recimo od kanalizacione fi50 se napravi). Ova nema dovoljan protok i zato se filter prazni.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Sep 20, 2016 8:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

MIslim da je ovo bolje

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 20, 2016 8:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
MIslim da je ovo bolje


Jos samo kad bi imalo kod nas da se kupi. Smile

Sto se tice keramike, ima ona duzi vek trajanja ali kao i sve i ona se vremenom zasiti tj. te pore koje su dobre za "dobre" bakterije se vremenom zapuse i onda ta ista keramika nema vise svoju svrhu.
U principu, ispruzis se onoliko koliko si dugacak tj. u zavisnosti od budzeta tako i slazes filtracioni materijal.
Ja je licno ne koristim vec duzi period, umesto nje stavljam glinene kuglice koje su se po mom misljenju bolje pokazale nego keramika. E sad da li sam u pravu ili ne, ne znam ali meni vrsi posao.
Mark je pomenuo smolu (nadam se da je mislio na denitratnu, posto i tih smola ima vise vrsta i za vise namena), ona ne sluzi kao bioloska filtracija vec kao "nesto" sto ti uklanja pojedine elemente iz vode.
Nikouro ti je preporucio K1 filter medium, koji je po meni vrhunska stvar ali kod nas je neces naci jer su ovde ljudi veoma sumnjicavi na novotarije i procice dosta vremena dok se neko ne doseti i uveze ili proizvede. Mada i za K1 treba dosta prostora u filteru, kako bi ona vrsila svoju pravu funkciju. Ja sam uspeo da je osposobim u prelivnom filteru, tako sto sam je stavio u taloznik ali ipak sam misljenja da je funkcionalnije kada je u SUMP-u jer tu ima vise prostora i moze mnogo efikasnije da se postavi. K1 se postavlja tako da ima svoj slobodan hod, koji postizes aeracijom iz vazdusne pumpe. Nema nikakvu funkciju ako je statican.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Sep 20, 2016 10:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Keramika se neće tako lako zapušiti ako je moehanička filtracija pre nje dobra i ako je pravilno poredjana. Pere se s vremena na vreme. Siporex se zbog svoje poroznosti može koristiti kao potpuno potopljen biofilter ili vlažan biofilter u mokro suvo sistemima.

K1 je rešenje za velike sisteme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 20, 2016 10:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Serene Sky ::
K1 je rešenje za velike sisteme.


Ne znam na osnovu cega si zakljucio da je za velike sisteme?


Poslednji izmenio nikouro dana Uto Sep 20, 2016 9:11 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Sep 20, 2016 11:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Šta je jeftinije za filtriranje sistema od 1000+ litara a i za odrzavanje? I vreme koje provedeš na čišćenju filtera ima svoju cenu.
Mali sistemi su obično u prostorijama gde ljudi provode više vremena pa je poželjniji filter koji je tiši i manji. Veliki sistemi imaju prostor koji je odvojen i predvidjen za filtraciju pa se mogu koristiti različita tehnička rešenja.
Naravno nigde ne piše da mora ovaj ili onaj način da se koristi niti je zakonom regulisano kako će neko filtrirati akvarijum. Mada ne bi bilo loše zakonom regulisati filtraciju sistema po petshopovima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Deki Kumodraz
Akvarista



Registrovan: 29 Jan 2016
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 20, 2016 11:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

uzmi JBL MICROMEC.....prava stvar, kermaika se ne menja, kao sto neko rece ako treba jednom godisnje je properi u akvarijumskoj vodi, zacepljivanje pora je glupost- osim u slucaju da se zacepe toliko prljavstinom da se formira sloj koji ce zagusiti filter tj. zadnja komora ce se brze prazniti od prve sve dok ne dodje do donjeg dela pumpe....moj ti je savet obicene keramicke sto vise i skroz na kraju ovo sto sam napisao takodje sto vise - ali je skupo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 20, 2016 12:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Idi bre nikouro, navuce me bezveze. Smile

Odustajem od polemike, u pravu ste. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Sone_bg
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2016
Poruke: 345
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 20, 2016 12:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Malo se ubacujem, al je vezano za temu Smile pošto vidim da Serene Sky spominje da je veoma bitno to kako se postave keramički prstenovi u filter, pošto sam ih ja onako samo pobacao u jednu komoru i pošto je bilo mogućnosti za još da se stavi, pa sam u tu istu komoru dodao i malo bio lavatita koji je bio višak u drugoj komori, a zanima me kako glasi to pravilno slaganje prstenova, kako da ih poslažem? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Deki Kumodraz
Akvarista



Registrovan: 29 Jan 2016
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 20, 2016 12:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

hahah, pravilno slaganje prstenova je sledece: ubacis u mrezicu i pljusnes u filter da legnu
a mozes i da ih sortiras jedan do drugog da budu paralelno slepljeni u mm, sa srecom u drugom slucaju
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sone_bg
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2016
Poruke: 345
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 20, 2016 1:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa upravo je to i pomenuto, ne znam dal si čitao, da se ne pljusne samo u filter
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Sep 20, 2016 1:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako ih nasumicno pobacas desice ti se da se vremenom nakupi prljavštine u rupe prstenova koji stoje vodoravno i tamo gde voda slabije teče. Ja ih redjam horizontalno jedan do drugog a kada radjam u vise slojeva gledam da bude rupa na rupu. U mom slucaju sva stroka koja se provuče kroz sundjere i mrtve bakterije koje se speru sa prstenja ostaje na dnu i lako se usisa crevom tako da perle ne moram da vadim i perem.
Na ovaj način se obezbedjuje i ravnomeran protok vode kroz biofilter tj perle.
Ko sto je Deki rekao najlakše je izruciti sve pa ih redjati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sera Siporax mboban Arhiva Malih Oglasa 2 Sre Mar 21, 2018 1:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sera Siporax Bio Active Proffesional PAN Filteri i pumpe 4 Pon Okt 23, 2017 2:02 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Keramika i filter sudjeri iz biljnog Serene Sky Morska Akvaristika 1 Sub Sep 16, 2017 12:04 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plava kineska T5 Serene Sky Rasveta 2 Čet Jul 27, 2017 11:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sera Siporax Ludimir Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Nov 06, 2016 10:44 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License