----------------------------------- Bojan95 Sub Jan 30, 2021 5:06 pm ----------------------------------- Bez obzira na broj ribica, akvarijum od 80L je mali za skalare. Oni mogu da porostu na velicinu sake, imaju visoko ledjeno peraje, duga donja peraja, tako da je bitno da imaju i adekvatnu visinu akvarijuma, da bi mogli da se pravilno razviju. Obicno se drze u grupi, sto kod tebe ne moze zbog nedovoljno prostora. Skalari su ciklidi, teritorijalni su, to njihovo koskanje se desava i u vecim akvarijuma, medjutim u malim to preraste u agresiju jer oni manje dominantni nemaju gde da se sklone. Sto se tice ikre, posle mresta par vodi racuna o njoj. Ako je odvojis u zaseban akvarijum rizikujes da se na njoj uhvati plesan i ikra propadne. Ja ikru svojih ribica uvek odvajam ( osim Ancistrusa). Prebacim je u manji akvarijum u mrezastu kotilicu, pored kotilice ostavim kameni rasprsivac, i ugasim svetlo u tom akvarijumu dok traje inkubacija. Ovako sam do sada uspesno mrestio Corydorase, ramireze, barbuse. Nije iznenadjenje da Skalari pojedu svoju mladj, kamoli tudju, tako da se ne iznenadis ako se to desi jer nije neuobicajeno. Ribice sam kako kad, poklanjao, prodavao akvaristima ili nosio u radnje ( uglavnom kompenzacija, ili neka simbolicna cena). U svakom slucaju nisam odgajivac pa me taj deo sa cenom i zaradom i ne zanima bas previse. Mrestim ih iz zadovoljstva, pa nije problem ni da ih poklonim. Sto se tice ovog poslednjeg pitanja u vezi zenke...Sigurno ce joj trebati vise vremena nego nekoj starijoj zenki koja se vise puta mrestila. Imam i kod sebe dosta takvih primera. Stara zenka ancistrusa, mresti se na svakih 35-45 dana, dok kod dve mlade zenke prodje i 5 meseci izmedju dva mresta. E sad koliko ce trebati toj tvojoj zenki za sledeci mrest, stvarno ne znam. Nema pravila, svaka je jedinka za sebe.