Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Smanjenje tvrdoće vode Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Uto Mar 06, 2018 7:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Anboy ::


Blue da budem iskren gore komentare nisam citao.

... Ostalo je sve palamudjenje i filozofija.


Kakav komentar, kakve silne reči, i to ni manje ni više nego jednog od urednika foruma.
[color=red]S R A M O T A Z A M E D A LJ U !!!!!!!!!!!!


nebojsar - Nagla promena KH/GH vrednosti utice i na promenu Ph vrednosti. Ukoliko se tvrdoca naglo smanji Ph vrednost u akvarijumu je jako nestabilna. Apsolutna istina.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Mar 06, 2018 7:26 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Uto Mar 06, 2018 8:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Preporučene pH vrednosti zavise od vrste riba koje planirate da držite. Nekim vrstama odgovara niži, a nekim visoki pH. Tako ako bi držali ribe iz amazonskog sliva ,koje volie niži pH od, npr. ciklida iz afričkog jezera Malawi. Bitno je napomenuti kako su vrednosti pH usko povezane uz tvrdoću vode i to karbonatnu tvrdoću (KH), gde karbonati deluju kao puferi, odnosno u tvrđoj vodi su pH vrednosti više nego u mekanoj vodi.
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
da ne navodim još mnoštvo drugih izvora koji ističu da hemija i motika
imaju vezu jedno sa drugim ,ali na selu ne u akvaristici. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Mar 07, 2018 7:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

oldwolf ::
Preporučene pH vrednosti zavise od vrste riba koje planirate da držite. Nekim vrstama odgovara niži, a nekim visoki pH. Tako ako bi držali ribe iz amazonskog sliva ,koje volie niži pH od, npr. ciklida iz afričkog jezera Malawi. Bitno je napomenuti kako su vrednosti pH usko povezane uz tvrdoću vode i to karbonatnu tvrdoću (KH), gde karbonati deluju kao puferi, odnosno u tvrđoj vodi su pH vrednosti više nego u mekanoj vodi.
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
da ne navodim još mnoštvo drugih izvora koji ističu da hemija i motika
imaju vezu jedno sa drugim ,ali na selu ne u akvaristici. Poz.

Ama jesi li probao? Prof dr mr sci.... Na osnovu kojeg iskustva pričaš? Koliko puta si ponovio to da bi znao da li može ili ne?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sre Mar 07, 2018 5:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nemanjask ::

Ama jesi li probao? Prof dr mr sci.... Na osnovu kojeg iskustva pričaš? Koliko puta si ponovio to da bi znao da li može ili ne?


Sve je napisano i objašnjeno u prethodnim porukama. Puno pozdrava !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sre Mar 07, 2018 9:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

oldwolf ::
Anboy ::


Blue da budem iskren gore komentare nisam citao.

... Ostalo je sve palamudjenje i filozofija.


Kakav komentar, kakve silne reči, i to ni manje ni više nego jednog od urednika foruma.
[color=red]S R A M O T A Z A M E D A LJ U !!!!!!!!!!!!


nebojsar - Nagla promena KH/GH vrednosti utice i na promenu Ph vrednosti. Ukoliko se tvrdoca naglo smanji Ph vrednost u akvarijumu je jako nestabilna. Apsolutna istina.


Stari vuce ako sam reako da gore komentare nisam citao tako sam i mislio a ti mi se nasao PROZVAN Very Happy

Sad sam uzeo da procitam sta si pisao i stvarno ne bih ulazio u bilo kakve rasprave i diskusije. Jer znam sta znam i to dosta ljudi zna jer ono sto ja radim u 6.000litara je za vecinu madjija Very Happy

Ziv mi bio i u dobru mi ostao Wink

P.s. ipak je ovo od Blua tema i potrebno je pomoci coveku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Sre Mar 07, 2018 10:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Anboy ::

Ziv mi bio i u dobru mi ostao Wink


Hvala, TAKOĐE ! Život je kratak i netreba ga protraćiti na ružne trenutke,
na kraju partije i kralj i pešak idu u istu kutiju.

Srdačan pozdrav !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Mar 07, 2018 11:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izgleda sam nešto zajebao, da izvinete na izrazu. Smile
Imam 500-1000 malezijskh puževa koji plivaju na površini. Smile
Ribe se ponašaju standardno, na svu sreću.
Spustio sam tvrdoću sa 400 na 340 ppm za par dana, menjao po par litara vode sa RO. Mada, pojačao sam malo i CO2 u isto vreme, može i to da bude.
Šta li ne valja?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Čet Mar 08, 2018 7:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

KH smanjujemo dodavanjem CO2 i smanjujemo pH vrednost. Takođe omekšavanje vode može se vršiti filtriranjem kroz treset. Smanjivanje pH vrednosti postiže se dodavanjem CO2, komercijalnim sredstvima (pH minus) ili filtracijom kroz treset. Komercijalna sredstva su većinom na bazi fosforne kiseline i podižu količinu fosfata u vodi koji pogoduju preteranom rastu neželjenih algi. Puno lakše je podizati tvrdoću u vodi, a i u prirodi puno češće nalazimo tvrđe vode nego mekše. KH povećavamo pomoću NaHCO3 (soda bikarbona) i aeracijom koja će istisnuti CO2 iz vode (dakle obrnut proces), a GH sa kalcijum karbonatom CaCO3.

Ovde je očigledno da si pojačavanjem CO2 promenio ili malo popravio parametre, jer Hemijske osobine vode najčešće određuju tvrdoća (karbonatna i nekarbonatna), pH (baznost/kiselost), količina rastvorenih gasova (kiseonika, ugljendioksida, sumporovodonika…). Većina ovih osobina zavisi jedna od druge, tako da menjanjem količine jednih, utičemo na druge.

Marko nadam se da sam bar malo pomogao i iskreno mi je žao što je u tvojoj temi
došlo do stvari koje te možda stavljaju u neprijatnu situaciju, a veruj mi da hemiju
imam u malom prstu , samo mi fali još koji litar vode da budem faca (mala šala, sory).

Srdačan pozdrav !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Mar 08, 2018 8:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na komentarima.
Pratim situaciju, pa ćemo videti kako se odvija.
I dalje nisam shvatio šta je dovelo do toga da malezijci plivaju po površini. Smile
A možda je i razlog tome nevezan sa smanjenjem tvrdoće i pH...


Poslednji izmenio Blue dana Čet Mar 08, 2018 8:46 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Čet Mar 08, 2018 6:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na kraju mi pada na pamet da ova vrsta puževa trpi i podnosi svakakve uslove,
jako je koristan za podlogu kojom rovari, koja je puna otpadnih stvari i u kojoj
je najveća koncetracija amonijaka.E sad, pomažu i da se iz podloge oslobode otrovni gasovi
i da se podloga obogati dodatnim količinama kiseonika ,a ti ih imaš poprilično.

Pitanje je za razmatranje koliko je prisutno (oslobođenih) otrovnih gasova pored
500 - 1000 komada puževa i oni isplivavaju na površinu, a poznato je da oni mogu
neko kratko vreme i bez vode u potrazi za vazduhom.

U slučaju da je podloga zatrovana, Malezijski puž alarmira tako što će podlogu masovno napustiti
i krenuti ka površini. Takođe pri povišenom vazdušnom pritisku ovi puževi će krenuti ka površini vode,
a ovih dana je bila turbulencija pritiska, pa ...... sad šta li je podloga ili pritisak .... ?
Razmisli o podlozi kog je sastava, kad je formirana, da nije do nje ?
To što je sa ribama sve ok može biti dobra aeracija,co2, dobra ubiljenost,veća zapremina,
dobra filtracija, ali ipak to sve nema veze sa podlogom i vazdušnim pritiskom.
Poz. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tibor
Akvarista



Registrovan: 16 Nov 2014
Poruke: 15

PorukaPoslao: Sub Maj 18, 2019 8:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dali moze neko da mi kaze parametre kisnice, Ph i dh ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Maj 18, 2019 9:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tibor ::
Dali moze neko da mi kaze parametre kisnice, Ph i dh ?


Nijedna kišnica nije ista u današnje vreme (ništa nije kao nekad), kloni se kišnice.Ili meri pa isprobavaj.Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Tibor
Akvarista



Registrovan: 16 Nov 2014
Poruke: 15

PorukaPoslao: Ned Maj 19, 2019 8:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znam da parameti kisnice variraju od podneblja do podneblja,i od godisnjeg doba i blizine industrije itd, ali valjda postoji neki prosek. Kod nas na Fruskoj Gori je voda izuzetno tvrda pa se kamenac hvata na staklo, dekoraciju i biljke istvara ruzan vizuelni efekat. Prijatelj mi je preporucio da mesam kisnicu sa cesmovacom i da tako smanjim tvrdocu pa me zbog toga interesuju (orjentaciono) parametri kisnice. Nemam testere za merenje (a ni vremena) da merim vec bih mesao vodu odokativnom metodom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tibor
Akvarista



Registrovan: 16 Nov 2014
Poruke: 15

PorukaPoslao: Ned Maj 19, 2019 8:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znam da parameti kisnice variraju od podneblja do podneblja,i od godisnjeg doba i blizine industrije itd, ali valjda postoji neki prosek. Kod nas na Fruskoj Gori je voda izuzetno tvrda pa se kamenac hvata na staklo, dekoraciju i biljke istvara ruzan vizuelni efekat. Prijatelj mi je preporucio da mesam kisnicu sa cesmovacom i da tako smanjim tvrdocu pa me zbog toga interesuju (orjentaciono) parametri kisnice. Nemam testere za merenje (a ni vremena) da merim vec bih mesao vodu odokativnom metodom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Maj 20, 2019 1:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U principu kisnica je vrlo mekana, recimo dGH 0-1 ,
PH vrednost...e tu bas nema pravila, cista obicna kisnica bi trebala da bude oko PH 6 tj blago kisela ali ima cesto i kiselih kisa tipa PH4 a ti to ne znas dok ne izmeris pa bih svakako preporucio merenje parametara ako vec planiras mesanje vode.

Tvrdoca vode i nije prevelik problem u akvarijumu a sa druge strane PH ako je nestabilan (a kod kisnice je posebno nestabilan jer nema pufere i sta da drzi PH stabilnim )
to je daleko veci problem i moze da ti ugine sve u akvarijumu.

Odokativno jednostavno ne moze, a za testere ti ne treba vreme, umocis recimo PH ili TDS metar u vodu i za par sekundi imas rezultete ocitane...

E sad, tebe niko ne moze ubediti da ne koristis kisnicu ako si tako resio.
U tom slucaju, kad pocne kisa sacekaj jedno 20ak minuta minimum da se ispada pa tek onda skupljaj, najbolje neki cist poveci najlon okaci na neke 4 motke kako god, probusi sredinu najlona i tu postavi neki sud ili bure u koje planiras da skupljas.
Svakako bi trebao tu kisnicu da prokuvas i profiltriras kroz vatu, ali cak i posle toga vrlo lako ta kisnica moze da smrdi pa ti vidi koliko ti se to sve isplati...

I ja sam sve te varijante pokusavao, i na kraju dao 7000 dinara za RO uredjaj i u svakom momentu imam otvaranjem slavinice vodu PH 6,5 i dGh KH 0.
Izbor je tvoj Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY preciscavanje vode Doksas Uradi Sam (DIY) 55 Pon Apr 15, 2019 9:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koje biljke trpe jako strujanje vode? PAN Biljke 5 Pet Jun 22, 2018 10:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License