Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Smanjenje tvrdoće vode Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Maj 20, 2019 5:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pitanje teme je bilo da li i koliko sme da se obori tvrdoca vode u slatkovodnim sistemima!

Kad smo kod kišnice: Ne znam kakva ti je voda. Tamo gde je voda "tehnička" tu su ljudi nekada bili prinudjeni da koriste kišnicu. Ako ti česmovača nije ona obogaćena arsenom i teskim metalima RO sistem ti ne tereba. Tamo gde je voda pretvrda RO membrana traje kratko, a jeftina nije pa se ne isplati za slatkovodni sistem. Sa druge strane postoji hemija/praškovi/soli i smole koje se koriste kako bi se smanjila karbonatna tvrdoća vode, jako isplativo i jednostavno. Isto tako totalni je idiotizam mešati vodu sa česme sa RO vodom, o RO/Di da ne govorim, imaju i soli koje se dodaju u deminerlizovanu vodu i sa kojima se dobija stabilna voda željenih parametara.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Maj 20, 2019 5:21 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Tibor
Akvarista



Registrovan: 16 Nov 2014
Poruke: 15

PorukaPoslao: Pon Maj 20, 2019 5:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zahvaljujem se kolegama akvaristima na odgovoru i korisnim savetima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Maj 20, 2019 7:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::
Isto tako totalni je idiotizam mešati vodu sa česme sa RO vodom,.


Nije fer nazivati idiotima bar 80% akvarista koji mesaju RO vodu sa cesmovacom kako kod nas tako i u svetu. Rolling Eyes
Po meni ludja je kombinacija kupovati mineralne soli koje vec postoje u cesmovaci pa ih vracati u cist RO, ali ok svako radi kako zeli.

Jonoizmenjivacke smole ne omeksavaju vodu, one zamenjuju jone. Tacnije zamenjuju jone kalcijuma i magnezijuma za jone natrijuma pa je za akvarijume ipak bolje koristiti RO u kombinaciji kao sto rekosmo sa cesmovacom ili sa mineralima kako ko voli.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Maj 20, 2019 7:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Doksas ::
Peku ::
Isto tako totalni je idiotizam mešati vodu sa česme sa RO vodom,.


Nije fer nazivati idiotima bar 80% akvarista koji mesaju RO vodu sa cesmovacom kako kod nas tako i u svetu. Rolling Eyes
Po meni ludja je kombinacija kupovati mineralne soli koje vec postoje u cesmovaci pa ih vracati u cist RO, ali ok svako radi kako zeli.

Jonoizmenjivacke smole ne omeksavaju vodu, one zamenjuju jone. Tacnije zamenjuju jone kalcijuma i magnezijuma za jone natrijuma pa je za akvarijume ipak bolje koristiti RO u kombinaciji kao sto rekosmo sa cesmovacom ili sa mineralima kako ko voli.


Prvo ljudi uglavnom koriste RO/DI jedinice da dobiju čistu vodu u tom svetu jer ništa gore nema od jonski nestabilne vode. Drugo idiotizam i idiot su reči sa različitim značenjem. Zato Vas molim da ne izvrćete moje reči. Da ulazim u polemiku sa Vama zašto je idiotizam mešati vodu koju ste upravo prečistili sa vodom koju prečišćavate je presipanje iz šupljeg u prazno i uništavanje teme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Maj 20, 2019 10:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Budi slobodan pa mi objasni na PP, i kako je nastala rec idiotizam, i zasto je kako si rekao idiotizam mesati ro i cesmu !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Maj 20, 2019 10:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema edit...

Ili otvori posebne dve teme pa da narodu otvoris oci...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan95
Akvarista



Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 144
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pon Dec 02, 2019 1:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tek sam sada naisao na ovu temu pa da iznesem svoje iskustvo.
U prethodnoj postavci je voda bila poprilicno tvrda 20KH.
Posle promene uredjenja i ubacivanja soila u kombinacija sa CO2, dakle bez dodatnog omeksavanja vode dodavenjem RO, tvrdoca je pala na samo 7KH. Ribice su mi pre vracanja u akvarijum bile u buretu sa starom vodom od 20KH. Posle dve nedelje ubacio sam ih u akvarijum i nije bilo bas nikakvih problema.
One nisu bile naviknute ni na CO2 jer ga nije bilo u prethodnoj postavci. Drop je bio svetlo zelen a CO2 nisam gasio nocu.
Trebao im je jedan dan da se opuste, i da se posle dve nedelje u buretu opet adaptiraju na staklo.
Razbore su posle dva dana mrestile. Ako je i bilo neke promene ona je samo pozitivna.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY preciscavanje vode Doksas Uradi Sam (DIY) 55 Pon Apr 15, 2019 9:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koje biljke trpe jako strujanje vode? PAN Biljke 5 Pet Jun 22, 2018 10:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License