Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Smanjenje tvrdoće vode Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2018 10:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima!

Zna li neko kojim tempom treba smanjivati tvrdoću vode u akvarijumu da ne bi bilo negativnog uticaja na ribe?
Recimo da zelim sa 25 da spustim na 10, da li mogu to da uradim za par dana ili par meseci ili...?
Ribe su tetre, razbore, barbusi i ancistrusi. Imam i par standardnih vrsta puževa, ali za njih ne brinem baš, snalažljivi su. Smile
Hvala.


Poslednji izmenio Blue dana Ned Mar 04, 2018 10:30 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2018 10:13 am Snimi Poruku Nazad na vrh

oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2018 3:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre svega treba znati parametre koji su postojeći i parametre koje želimo postići.

Presudna stvar je NE ŠOKIRATI ni ribe ni biljke, znači svakog dana pomalo omekšavati vodu,
što duže to bolje (to važi bukvalno). Takođe je potrebno znati iz kakve sredine (prethodnog vlasnika)
dolaze ribe i obezbediti im bar približne vrednosti.

( U suštini slično je kao sa pritiskom, ako neko ima gornji
pritisak 190 i to 10,15,20 godina, skinuti ga na normalnih 130 za 1 dan može biti pogubno momentalno,
slično je i sa tvrdoćom kod riba ).

Inače evo nekih podataka koji mogu biti od koristi svakome, to je važilo i pre 20-tak godina, a važi i danas:

x:y-1=kolicina destilovane vode u l,koju je potrebno dodati na litar vode iz cesme,
gde su:
x-tvrdoca vode sa cesme
y-zeljena tvrdoca

Evo primera: Recimo da imas vodu tvrdoce 18 dH,a hoces da ti bude samo 2.
Racun je sledeci:18:2-1=8,i to znaci da na 1 l vode sa česme treba u ovom slučaju
dodati 8 litara destilovane vode.

POz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Flojd
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2012
Poruke: 460
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2018 5:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel to citiraš nekog?Koga,ako se može znati i kako možeš da veruješ tom liku?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2018 6:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Negde pročitao i probao (jako davno) i funkcioniše.Kod mene je voda česmovača jako tvrda.
Inače sam imao neke veze i vezice u jednoj lokalnoj bolnici pa sam od njih uzimao destilovanu vodu
i usput održavao njihov akvarijum (cca 250L) u holu zgrade. Ako neko nije saglasan sa ovom
činjenicom ,naravno,nemora da "rizikuje". Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Flojd
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2012
Poruke: 460
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2018 6:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja moram biti saglasan,to si pročitao na ciklidi.org(ovde namerno kršim pravila foruma) a autor tog posta sam ja,i bilo bi mi drago da je pao citat.
Formula je direktno nastala iz podataka nekih starih ruskih knjiga,ali i iz knjige toliko osporavanog Riharda Jeriča(koji se usput budi rečeno družio sa vodećim akvaristima tog doba).Inače preporuka je da se prvo voda prokuva,ali odstupanja su vrlo mala,pa to i nije toliko bitno.

Ceo tekst glasi ovako:

Evo,kako sam obecao,naj jednostavnije formule za umeksavanje vode sa cesme destilovanom vodom.

x:y-1=kolicina destilovane vode u l,koju je potrebno dodati na litar vode iz cesme,
gde su:
x-tvrdoca vode sa cesme
y-zeljena tvrdoca

Evo i primera.Recimo da imas vodu tvrdoce 18 dH,a hoces da ti bude samo 2.Racun je sledeci:18:2-1=8,i to znaci da na 1 l vode sa cesme treba u ovom slucaju dodati 8 litara destilovane vode.
Naravno ovo je jedan od parametara vode koji treba kontrolisati sa vremena na vreme.

Ipak,ako si u mogucnosti pogledaj ponudu RO modula u Aquashop-u(relativno je jeftin),uz obaveznu proveru da li imaju rezervne delove(predfiltere i samu membranu).
Pozdrav

Ono o poverenju sam napisao zato što su neki moji postovi o podizanju tvrdoće vode od strane sige dočekani na nož,a da pritom diskutanti ni sami nisu znali o čemu je reč,a nisu ni proverili da li se prepisivanje baš uvek isplati.

Dakle,ako ne umem da podignem tvrdoću vode,ne umem ni da je spustim,i zato oprez!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Ned Mar 04, 2018 9:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskreno rečeno (kao što sam već i napisao) neznam čije je, a ciklide ne posećujem jer ih ne držim niti sam
ikada bio zainteresovan za njih ,osim nigrofascijatusa,koje sam jedino držao.

Što se tiče materijala ko god da ga je postavio tamo, to nije njegovo ,već ................ prema tome ......
probao sam ,funkcioniše i to je to.

Inače destilovane vode sam imao i još uvek imam na raspolaganju koliko god mi treba,
jer se u bolnici po par stotina litara svakog dana proizvede takve vode,
(u pitanju je prava destilovana voda) ne iz prodavnica, tako da mogu da eksperimentišem do besvesti.

Nigde ne vidim svoju grešku, sve što sam napisao ili kopirao,sam lično isprobao i ovde bih stavio tačku.

Svako dobro želim ! Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Mar 05, 2018 1:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, a jel neko od Vas gospodo pokušao da "šokira" ribe mekom vodom? Ili samo znate da to ne može i ne sme?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
simici789
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2012
Poruke: 639
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Mar 05, 2018 9:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam moje ušokirala dodavanjem balona Rose cca 5l na 50l akvarijumu, i od šoka mi se (najverovatnije) izmrestise obe zenke apistogramme isti dan. E, dal od Rose...
" dal zbog mene,
Ili zbog žaketa,
Prevari se,
I pristade Cveta"
Resila sam da pokusam ramovima i apistogramama da malo prilagodim vodz, postepeno (mada sam citala da prelazak iz tvrde u meku vidu, ribama kojima odgovara meka) nije nikakav problwm, ali posto ima jos stanovnika, polako
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ivojovo
Akvarista



Registrovan: 13 Jun 2015
Poruke: 44
Lokacija: Beograd,Hram

PorukaPoslao: Pon Mar 05, 2018 2:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nipošto ne smanjivati tvrdoću naglo...sa 25 na 10 DH bi trebalo da bude dug proces. Želeći da smanjim DH, ubacim u prelivni stakleni filter čistu RO vodu 30-tak litara ,prilikom čišćenja istog, a akvarijum je imao oko 150 litara.I ,za par dana neonke,rodostomusi,puni ihtia bele tačkice ,pola otišlo ,tretiro lekovima -pocrkale kozice, biljke ,nešto se izlečilo...Teška trauma ....Ima da se kupe TDS-metri povoljno,pa sa kontrolom pristupiti procesu smanjivanju tvrdoće.
To je moje iskustvo sa brzim rešenjima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pon Mar 05, 2018 6:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nemanjask ::
Ok, a jel neko od Vas gospodo pokušao da "šokira" ribe mekom vodom? Ili samo znate da to ne može i ne sme?

Šokirati je širok pojam koji može voditi do nesagledivih posledica po ribe, a može ih podstaći na mrest ili bolje zdravlje,
u svakom slučaju to treba znati (sve je lako kad se zna kako), zato sam i napisao omekšavati vodu postepeno po malo,
jer neko može uništiti recimo diskuse kojima je u prirodi meka voda a naviknuti su vremenom na tvrdu vodu (može biti
u pitanju i neka druga riba). Ja lično ne preporučujem "šokiranje" jer može izazvati i negativan stres, kao i kod ljudi.Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pon Mar 05, 2018 10:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Pozdrav svima!

Zna li neko kojim tempom treba smanjivati tvrdoću vode u akvarijumu da ne bi bilo negativnog uticaja na ribe?
Recimo da zelim sa 25 da spustim na 10, da li mogu to da uradim za par dana ili par meseci ili...?
Ribe su tetre, razbore, barbusi i ancistrusi. Imam i par standardnih vrsta puževa, ali za njih ne brinem baš, snalažljivi su. Smile
Hvala.


Blue da budem iskren gore komentare nisam citao.

Vec 10+ godina stavljam ribu na mrest na sledeci nacin. Izvadim je iz akvarijuma gde je tvrdoca ogromna 450-500ppm ili tipa 800-1500ms i stavim je u 30-75ppm ili 60-150ms. Ona se izmresti i vratim ih nazad i tako se mreste 2-3 godine i onda ribu zamenim zbog starosti sa drugom. Mislim iskreno da PH ubija a ne tvrdoca ili ti provodljivost... Ostalo je sve palamudjenje i filozofija.


Poslednji put izmenio Anboy dana Pon Mar 05, 2018 10:13 pm, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pon Mar 05, 2018 10:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Pozdrav svima!

Zna li neko kojim tempom treba smanjivati tvrdoću vode u akvarijumu da ne bi bilo negativnog uticaja na ribe?
Recimo da zelim sa 25 da spustim na 10, da li mogu to da uradim za par dana ili par meseci ili...?
Ribe su tetre, razbore, barbusi i ancistrusi. Imam i par standardnih vrsta puževa, ali za njih ne brinem baš, snalažljivi su. Smile
Hvala.


Jos bolje pitanje a sto bi to uopste i radio?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Mar 05, 2018 11:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Primetio sam u poslednje vreme da mi se na površini zemlje u saksijama sa cvećem hvata nešto belo. Prvo sam pomislio da je do zemlje, ali se pojavilo u svim saksijama, kada se površina osuši. E sad, obzirom da zalivam cveće vodom iz akvarijuma, izmerim i zabezeknem se sa tvrdoćom reda 400ppm. Baš dugo nisam merio, a koliko se sećam, bivalo je reda 200 ranije. Česmovača je nekih 220, tako da me sećanje, verovatno, dobro služi.
Obzirom da imam RO, greota da ga malo ne angažujem i spustim tu tvrdoću u neke normalne granice, ali baš nisam želeo da ribama nešto fali. Zapravo, to što mi je ostalo razbora su još one koje si mi dao pre više godina, pa ti vidi zašto mi ih je žao... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nebojsar
Akvarista



Registrovan: 10 Dec 2013
Poruke: 82

PorukaPoslao: Pon Mar 05, 2018 11:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nagla promena KH/GH vrednosti utice i na promenu Ph vrednosti. Ukoliko se tvrdoca naglo smanji Ph vrednost u akvarijumu je jako nestabilna pa stoga ne bi trebalo naglo uvesti veliku
kolicinu RO vode. Ja imam RO, vrsio sam dosta merenja nakon zamena vode i video koliko to utice na stabilnost Ph vrednosti. Ovo sam radio zbog ramireza jer im je to menjalo
obojenost i donekle i ponasanje. Ono sto se paralelno podudaralo a sta je uticalo na mrest nekih drugih stanovnika je sama promena vode koja je uticala da se temperatura
u akvarijumu snizi za par stepeni za neki vremenski period.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Mar 06, 2018 1:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Anboy ::
Blue ::
Pozdrav svima!

Zna li neko kojim tempom treba smanjivati tvrdoću vode u akvarijumu da ne bi bilo negativnog uticaja na ribe?
Recimo da zelim sa 25 da spustim na 10, da li mogu to da uradim za par dana ili par meseci ili...?
Ribe su tetre, razbore, barbusi i ancistrusi. Imam i par standardnih vrsta puževa, ali za njih ne brinem baš, snalažljivi su. Smile
Hvala.


Blue da budem iskren gore komentare nisam citao.

Vec 10+ godina stavljam ribu na mrest na sledeci nacin. Izvadim je iz akvarijuma gde je tvrdoca ogromna 450-500ppm ili tipa 800-1500ms i stavim je u 30-75ppm ili 60-150ms. Ona se izmresti i vratim ih nazad i tako se mreste 2-3 godine i onda ribu zamenim zbog starosti sa drugom. Mislim iskreno da PH ubija a ne tvrdoca ili ti provodljivost... Ostalo je sve palamudjenje i filozofija.

Upravo tako...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY preciscavanje vode Doksas Uradi Sam (DIY) 55 Pon Apr 15, 2019 9:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koje biljke trpe jako strujanje vode? PAN Biljke 5 Pet Jun 22, 2018 10:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License