----------------------------------- Flojd Ned Mar 04, 2018 6:45 pm ----------------------------------- Ja moram biti saglasan,to si pročitao na ciklidi.org(ovde namerno kršim pravila foruma) a autor tog posta sam ja,i bilo bi mi drago da je pao citat. Formula je direktno nastala iz podataka nekih starih ruskih knjiga,ali i iz knjige toliko osporavanog Riharda Jeriča(koji se usput budi rečeno družio sa vodećim akvaristima tog doba).Inače preporuka je da se prvo voda prokuva,ali odstupanja su vrlo mala,pa to i nije toliko bitno. Ceo tekst glasi ovako: Evo,kako sam obecao,naj jednostavnije formule za umeksavanje vode sa cesme destilovanom vodom. x:y-1=kolicina destilovane vode u l,koju je potrebno dodati na litar vode iz cesme, gde su: x-tvrdoca vode sa cesme y-zeljena tvrdoca Evo i primera.Recimo da imas vodu tvrdoce 18 dH,a hoces da ti bude samo 2.Racun je sledeci:18:2-1=8,i to znaci da na 1 l vode sa cesme treba u ovom slucaju dodati 8 litara destilovane vode. Naravno ovo je jedan od parametara vode koji treba kontrolisati sa vremena na vreme. Ipak,ako si u mogucnosti pogledaj ponudu RO modula u Aquashop-u(relativno je jeftin),uz obaveznu proveru da li imaju rezervne delove(predfiltere i samu membranu). Pozdrav Ono o poverenju sam napisao zato što su neki moji postovi o podizanju tvrdoće vode od strane sige dočekani na nož,a da pritom diskutanti ni sami nisu znali o čemu je reč,a nisu ni proverili da li se prepisivanje baš uvek isplati. Dakle,ako ne umem da podignem tvrdoću vode,ne umem ni da je spustim,i zato oprez!!