Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Sta mi preporucujete? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
DukaMan
Akvarista



Registrovan: 21 Jun 2010
Poruke: 25
Lokacija: Ban. Despotovac- Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 12:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aq 50l, 50x35x30, osvetlenje dve neonke od 15W, jedna obicna Day Light, druga Osram Fluora. Ne bih stavljao neko zahtevno bilje... Vase misljenje, da li da stavljam zemlju za cvece u podlogu, ili bez toga? Svrstavam se u pocetnike, i koliko vidim ucenje da je korisno- toliko moze da bude i stetno (to me malo plasi, sta da radim). Question Ako nabavim kvarcni pesak, da li bi to moglo da posluzi kao podloga, bez ostalih dodataka? Ovde mislim samo na podlogu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 12:54 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 7:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Stavi slobodno zemlju za cvece ali malo, vrlo malo. Stavis tek toliko da ti se zacrni dno. Nemoj uzimati bilo kakvu, vec nesto tipa Tera Magma i slicno. Biljke ce bolje rasti u takvoj podlozi jer je hranljiva. Preko toga mozes staviti kvarc granulacije 1-3, bar iz nekog mog iskustva i vrste biljaka mi je najbolja ta kombinacija granulacije. Znaci ne najsitniji niti nesto jako krupno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 9:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije isto kod svakoga u aq. Nekome raste bez zemlje, videli ste primer da li bese biobiofizicara gde je bilje super. Pre dva dana sam bio kod clana sa foruma gde nema zemlje i gde je ocaj zivi u aq. Misljenja sam da ce svakako rasti bolje ako stavis zemlju, to su neka moja iskustva (i sam je imam u svakom aq). Ne moze da skodi, ne znam gde si to procitao. Inace stavi sloj zemlje (ne bilo koje - "carobna zemlja", "tera magma") u debljini od 1cm, 1,5cm plafon i preko mrezicu za komarce (bolja je nego carape, dzak za krompir PROVERENO) i preko kvarcni pesak. Puni vodu i montiraj svetlo kako treba i nista ne brini.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 2:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li i treset predstavlja hranjivu podlogu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 2:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U ovim zemljama koje su navedene imas i treseta izmedju ostalog.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 3:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad smo već kod treseta i zemlje za cveće. Zapremina ovih je veoma relativan pojam. Evo zašto. Kada sam nabavio treset, imao je zapreminu pet(5) litara. Nakon što sam ga prokuvao i osušio, kada se izmrvio imao je zapreminu svega oko jedan(1) litar.

Zanima me kako se određuje optimalna količina treseta ili zemlje za cveće, koja se unosi u podlogu? Da li je bolji metod da se računa težinski, pošto težina nije promenjiva veličina, kao zapremina, a vidimo i zašto?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 3:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hehe... Optimalnu kolicinu zemlje za cvece odredjujemo po jako prostoj formuli:
imamo prazan aq, pocepamo kesu zemlje za cvece i prospemo po dnu aq. Debljina, ja stavim 1-1,5cm. To je najprostija formula bez da racunamo i pretvaramo temu u filozofiju. I jos jedna stvar, nista ne prokuvavam i sl. No kazem, iskustva su razlicita...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Everest
Akvarista



Registrovan: 28 Okt 2009
Poruke: 28

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 5:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DukaMan, imas li dje u blizini bukovu sumu?

Mi iz CG smo morali da se dovitlamo nekih alternativnih resenja Wink ali sve provjereno i ekoloski prihvatljivo..

Ako ti je bukova suma blizu ili možeš da dobaviš zemlju iz takve sume, javi mi se na pm da ti opisem način pripreme.. da ne smaram ljude odje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DukaMan
Akvarista



Registrovan: 21 Jun 2010
Poruke: 25
Lokacija: Ban. Despotovac- Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 10:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovorima, sad mi je dosta jasnije. Smile @Everest nemam u blizini bukovu sumu. Ipak ce biti Tera Magma, nadam se da cu uspeti da je pronadjem...ako ne- onda nesto tome slicno. Pozdrav Razz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Everest
Akvarista



Registrovan: 28 Okt 2009
Poruke: 28

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 10:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DukaMan ::
Ipak ce biti Tera Magma, nadam se da cu uspeti da je pronadjem...


i tata bi sine Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 10:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Citat:
u debljini od 1cm, 1,5cm plafon i preko mrezicu za komarce (bolja je nego carape, dzak za krompir PROVERENO) i preko kvarcni pesak.


Hehe, ja nisam znao kad sam stavljao treset da treba mrezica preko, i kako sifoniram ili dok sam ranije sadio bilje rukama (sad imam picetu) sve mi izadje na povrsinu Smile jos uvek mi ponekad izadje malo treseta pa padne na dno Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 10:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tera magmu imas u Tempu i Merkatoru, ako ides za Bgd.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
DukaMan
Akvarista



Registrovan: 21 Jun 2010
Poruke: 25
Lokacija: Ban. Despotovac- Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 10:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Snaci cu se nekako, nije problem... Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pon Nov 01, 2010 7:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fricky`88 ::
Citat:
u debljini od 1cm, 1,5cm plafon i preko mrezicu za komarce (bolja je nego carape, dzak za krompir PROVERENO) i preko kvarcni pesak.


Hehe, ja nisam znao kad sam stavljao treset da treba mrezica preko, i kako sifoniram ili dok sam ranije sadio bilje rukama (sad imam picetu) sve mi izadje na povrsinu Smile jos uvek mi ponekad izadje malo treseta pa padne na dno Smile


Ja sam stavljao treset i nisam preko stavljao ikakvu mrežu, već 5cm kvarca. I treset uopšte ne izlazi iz podloge. Ne vidim šta će mrežica, ako je podloga urađena propisno, tj. ako preko treseta ima dovoljan sloj kvarca.

E sad, ako hoćeš da uštediš na kvarcu, pa da ti sloj iznad treseta bude tanji, to je druga priča. Koliko para, toliko kvarca Smile

Inače, ovo što se prodaje u pet šopovima, kao kvarcni pesak ili kvarcni šljunak, to nema veze sa kvarcom, to se semo tako kaže. A evo i zašto. U veleprodaji je kilogram pravog i čistog kvarcnog peska 2.5 eur, i njega upotrebljavaju kamenoresci. I to je još cena kada se uzima na veću količinu. A ovo u pet šopovima u maloprodaji je 0.7 eur. Zaključak je jasan, to što je u pet šopovima, to nije kvarc.

Imam i jedno pitanje za akvariste. Da li može kao podloga za gajenje biljaka da se upotrebi mleveni mermer, da li neko ima iskustva i kako utiče na tvrdoću vode?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nenad66
VIP



Registrovan: 22 Sep 2010
Poruke: 312
Lokacija: Tetovo Makedonija

PorukaPoslao: Pon Nov 01, 2010 9:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre svega mrezica sluzi da kad budes sadio i ako budes vadio bilke sa dubljim i vecim korenovima onda nastaju problemi,treset se izvuce napole sa korenjem.zamuti vodu,destabilizuje parametre vode,a kad se podloga uzbudi onda nastupaju alge,ne radi se o ustedi nikakvoj!!!Mleveni ili bilo kakvi mermer povecava tvrdocu vode
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sta preporucujete ? Aleksandar99 Ribe 10 Ned Dec 16, 2012 6:02 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koje ciklide preporucujete? Labeo Bicolor Ribe 3 Pon Sep 27, 2010 3:20 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License