----------------------------------- IVANRO Pon Okt 29, 2018 11:02 pm ----------------------------------- Ovo je stvarno predivno! Ali moram da pitam, kako se ovakav akvarijum sifonira, a da se ne poremeti ceo sistem? I koliko često? Pa sad sam prvi put sifonirao tepih još od početka a posle toga ga i trimovao jer se montekarlo baš zgusnuo u zadnjih mesec dana i pretpostavio sam da se nakupilo smeća. Odradio sam klasično sifoniranje jer je tepih čvrsto ukorenjen i nije bilo problema,sve je ostalo nasvom mestu a uopšte nije bilo previše smeća ali jeste bilo. Tako da ću sad povremeno da sifoniram dno kad procenim da ima potrebe. U suštini ja imam soil i tu se svakako ne radi klasično sifoniranje sve i da nema toliko biljaka a kozice, bakterije, puževi itd će da odrade svoje i razgrade te materije i ostave ih kao hranu za biljke, bitna je cirkulacija vode i da ima kiseonika. Postoji i fazon da se vazduhom prvo razduva dno pa onda pokupi to što izleti ali ja to ne radim. Imam preko 50-60 a verovatno i mnogo više čeri kozica, 7 Amano kozica i neki normalan broj puževa a imam koridorase koji non stop vršljaju po dnu. Otprilike po tome što je broj puževa jako mali znam da nema previše otpada od hrane jer bi se oni prenakotili. Isto tako postoji par preparata koji dodaju enzime i ili specijalne vrste bakterija koje služe da baš razgrađuju taj organski otpad pre nego što uopšte od toga nastane amonijak koji će filter bakterije dalje da razgrade u nitrate. Pinnatifida je prelepa, izgleda kao da si koristio profi aparat. :D Haha znaš da nije onaj moj digitron od telefona sigurno :D Hvala svima ljudi. Biće još slika kad se ovo još malo razgrana.