----------------------------------- IVANRO Uto Okt 30, 2018 11:28 pm ----------------------------------- E sad to je pitanje. Oni tvrde da traje dve godine a posle treba obnavljati sa root tabs ili menjati podlogu. Ono što je karakteristično za ove vrste podloga jeste da one vuku nutrijente iz vode i vežu ih nazad u podlogu(ovo ne važi za nitrate jer oni ne mogu na taj način da se vežu) i čitao sam da ako redovno doziraš đubriva i doziraš malo više ove podloge bukvalno ne mogu da se isposte, jer će uvek da usisavaju iz vode sve od elemenata što im fali nazad u sebe i tako se obnavljaju. To je sve veliko pitanje ali to što usisavaju višak elemanata je jako dobra stvar ako redovno hraniš biljke. Ja ću svakako nakon godinu dana da počnem sa dodavanjem nekih root tabs na svakih recimo 6 meseci. Neke soil podloge znaju da krenu da se raspadaju nakon određenog vremena ali Tropika i Amazonia ne bi trebalo jer su stvarno kvalitetne. Na svom primeru sam osetio da one stvarno vuku elemente iz vode u sebe. Imao sam nedostatak kalijuma u vodenoj koloni i Phoenix moss i Pinatifida su krenule da propadaju. Krenuo sam da doziram kalijum prema uputstvu i merim bukvalno nakon doziranja i i izmerim otrpilike količinu koju sam dodao. U roku od par sati kalijuma nema više u vodi. Nakon dve nedelje doziranja kalijum se stabilizovao i više nisam imao problema. Sa fosforom je bilo još gore, jer ova podloga ima relativno malo fosfata u sebi. Bukvalno sam dozirao kao lud tri nedelje dok nisam uspeo da očitam fosfate sledeći dan. Bukvalno samo da ih očitam da ih ima u vodi uopšte. Ali kad se to desilo konačno redovnim doziranjem fosfati u vodi su se stabilizovali polako i sad su tu. U međuvremenu sve što nije bilo posađeno u podlogu nego je zakačeno na panjeve i kamenje je krenulo polako da nazaduje a zahtevnije bilje tipa pinatifida je krenulo da propada dok sve što je bilo posađeno je raslo bez problema. Tako da verujem da ove podloge uz doziranje elemenata mogu da traju i bez root tabs jako, jako dugo. Ali videćemo. Ono što mi se sviđa je to što snižavaju PH i omekšavaju vodu ali to će u jednom trenutku morati da stane zasigurno jer to ne mogu da obnove nikako.