Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Starter 104l + wet/dry trickle filter Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
madskillz
Akvarista



Registrovan: 13 Apr 2017
Poruke: 11
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Ned Apr 30, 2017 9:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Здраво,
Акваристиком се бавим 3. године, сматрам себе напреднијим почетником. За све то време имао сам мали акваријум од неких 45-50l.
Ово је била прва поставка акваријума, било их је после пуно али њих као и последњу нажалост немам.
Image
То је све лепо функционисало до зимус када сам кућу оставио на 3 дана без грејања, а грејач није успео да одржи температуру (лош квалитет или превелика разлика у температури). Епилог, све рибице су угинуле, акваријум расформиран.
После паузе од скоро два месеца одлучио сам се да направим мало већи акваријум а да постојећи буде претворен у "sump". Димензије за које сам се одлучио су 85х35х35cm, стакло дебљине 6mm, са горњим ојачањем.
Image
Немам још увек осветљење па никако не успевам да направим нормалну слику.
Полица рађена од кутије 2х2cm плус L профил 2.5х2.5cm, полицу сам обложио стаклом од прозора, које сам префарбао спрејом у мат црно, стакло се на полицу причвршћује помоћу магнета, којег сам узео из старих слушалица.
За филтрирање воде одлучио сам да пробам "wet/dry trickle filter" наравно DIY варијанта.
Image
Кући сам имао пластичну мини полицу од 5 фијока, обично их има у свакој радњи са пластиком, она ће ми служити за филтер материјал, све фијоке имају избушене рупе на размаку од 1.5cm тако да подсећају на сито.
Image
Прва фијока је механичка филтрација и у њој иде вата, друга фијока био сунђер дебљине 5 cm, у трећој су џакови од кромпира и пластична жица за прање судова, четврта само џакови од кромпира 10 комада и у последњој керамички прстенови.
Проток воде кроз филтер материјал:
Image
Image
Прелив у "sump" одрађен од канализационе цеви (50mm) и од PVC цеви 3/4".
Image
Довод воде у акваријум иде преко ребрастог црева које је закаченo на PVC цев од 1/2".
Image
Пумпа је атманова 104 , 2000l/h, која је успела да избацује воду на висину од преко метар са задовољавајућом количином воде, морао сам мало да је регулишем на мање, иако "overflow" успева да се избори и са пуним притиском.
За подлогу сам убацио песак за малтерисање , који сам прво испрао па кувао 30 мин и поново испрао.
Акваријум се циклирао неких 15 дана и убачене су прве пилот рибице, два Corydoras-a и за сада су живи и здрави.
У плану су још неки пањ, тренутно у потрази за истим и још неки камен. Камен сам успео да нађем, мислим да је кварц у питању али по себи има и неку жути боју када се поломи( нашао сам повеће парче па сам ломио), и притом реагује са киселином па не знам шта ми је чинити? Ако се неко разуме бићу му захвалан на одговору.
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Apr 30, 2017 9:47 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Mirche01
Akvarista



Registrovan: 23 Avg 2013
Poruke: 779
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Ned Apr 30, 2017 9:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaka čast za filter , extremno mi se sviđa ...
Da li možeš da nam napišeš i malo pojasniš postupak pravljenja ovako dobrog filtera ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuAIM AdresaYahoo MessengerMSN MessengerICQ broj
madskillz
Akvarista



Registrovan: 13 Apr 2017
Poruke: 11
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Pon Maj 01, 2017 6:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Хвала, наравно да могу. Прелив или "overflow" служи да да би вода дошла до филтера а да притом не морамо да бушимо акваријум или да не користимо принцип спојених судова као што се користи код стаклених 3. коморних филтера. Овај систем при нестанку струје сам стаје и по доласку струје се сам покреће. Ја сам ископирао дизајн са "youtube"-a.


Link


Што се самог wet/dry trickle filter дела тиче, најбитније је да рупе које бушите буду довољно мале/велике да вода равномерно пролази кроз све рупе и да равномерно пада преко филтер материјала. Најбоље кренути од најмањих па постепено исте повећавати. Овакав филтер јако обогаћује воду ваздухом који јако прија аеробним бактеријама(негде сам прочитао да је 50% ефикаснији него кад је филтер материјал потопљен). Најпогоднији филтер материјал за ову врсту филтера су био кугле, мислим да су и наменски прављене за ову врсту филтера, због њихове конструкције јако тешко могу да се запрљају и истовремено велика количина ваздуха је у сталном контакту са бактеријама. Јако је битно да као први слој имате механичку филтрацију у супротном овај филтер је фабрика за нитрате. Затим може да се користи и жица за судове али оне пластичне, имају јако велику површину за бактерије и јако се лепо пакују у филтер,био сунђер, лава камење,керамички прстенови или једноставно џакови од кромпира. Пожељно је да се пумпа стави у посебну преграду која ће да буде довољне запремине да услед запушења прелива пумпа пребаци само ону количину воде која се налази у тој прегради и да самим тим не прелије акваријум. Ја тај део још увек нисам урадио. Ако нешто запне ту сам да помогнем.


Poslednji izmenio nesa69 dana Pon Okt 30, 2017 1:47 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Pon Maj 01, 2017 8:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li je bučan taj kišni sistem?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Maj 01, 2017 11:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fioka....ne fiJoka
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Pon Maj 01, 2017 11:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

20 god se bavim akvaristikom ovakav akvarijum i ovakav princip rada filtera podloge ....jos nisam video pratim temu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
madskillz
Akvarista



Registrovan: 13 Apr 2017
Poruke: 11
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Uto Maj 02, 2017 10:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@nzivkovic Мени је овде најбучнија пумпа, не знам да ли се мени пао овако бучан модел или су све тако брује(неки туп звук), бука коју ствара кишни ситем је јачине остављање славине да цури или спреј бара изнад површине воде, значи неки благи жагор. Мени лично прија тај звук кретања воде.

@Ralke Хвала на исправци али колико видим немогуће је изменити пост?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Maj 02, 2017 12:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

madskillz ::
Овај систем при нестанку струје сам стаје и по доласку струје се сам покреће.


Taj sistem isto postaje toksičan pri nestanku struje.

Uzmi pumpu u ruke i putsi da radi(pod vodom). Ako se i dalje cuje probaj da potopiš propeler u biljno ulje/zejtin ili da nabaviš drugi. Ako se ne čuje stavi neki filter sundjer pa pumpu na nejga.
Kada veliku pumpu staviš u malu rupu čućeš deranje Twisted Evil Možda jednostavno nemaš dovoljno prostora i vode za toliku pumpu isto odmakni je malo od stakla.


gotika ::
20 god se bavim akvaristikom ovakav akvarijum i ovakav princip rada filtera podloge ....jos nisam video pratim temu


Ovaj je sistem popularan kod amera kao što je kod nas popularan spoljni filter. Popularnosti je doprinelo i to što su ga skoro do 2000god, dok internet nije postao lako dostupan, uglavnom koristili kao jedanu od primarnih metoda filtracije za morski. Plagijatori krali evropske tekstove i istraživanja pa kad su evropski akvaristi skontali prestali su i razglednice da im šalju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
madskillz
Akvarista



Registrovan: 13 Apr 2017
Poruke: 11
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Uto Maj 02, 2017 6:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Serene Sky Хвала на предлогу, покушаћу. А да ли би могло балистол уље, кажу да је јестиво да није штетно а неменски је прављено за подмазивање?
Што се тиче нестанка струје, потпуно си у праву, ако буде сув дужи период могу слободно да расформирам акваријум али имам UPS вишка па не берем бригу око тога.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Uto Maj 02, 2017 9:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mnogo gledas jutub 😆
Uzmi obicno ulje od suncokreta za przenje. Ako imas dobar sloj masnoce na povrsini moze i on da posluzi. Ako upali posle se igraj procitaj negde sta su drugi koristili ja sam ti dao samo ideju.
Ako ti struja nestane i filter se osusi dobro ga operes i pustis ponovo u rad. Ne vidim da ces imati mnogo problema sem malo algi. Prosloj postavci si imao biljke imaces ih i ponovo izvlace one dosta prljavstine iz vode. Opusti se fora je da uzivas
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
madskillz
Akvarista



Registrovan: 13 Apr 2017
Poruke: 11
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Pon Okt 30, 2017 1:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Мало да освежим тему, од риба су ту:
4 скалара,
8 неонки,
1 кори(Corydoras)(била су 4 али су настрадала приликом измене воде, пластично црево их је пресекло),
2 алтиспиносе,
2 апистограме,
1 анциструс.

Брат се мало поиграо сликама , ево како то сада отприлике игледа.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Pon Okt 30, 2017 7:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Лепо и оригинално изгледа , а и по мени одличан избор риба Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sone_bg
Akvarista



Registrovan: 09 Feb 2016
Poruke: 345
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 30, 2017 11:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo izgleda, al bi ja tu dodao još bilja Very Happy a slažem se da je odličan izbor riba, jel omekšavaš vodu zbog Apistogramma ili? Mada one mogu i u malo tvrđoj, zavisi kakva ti je voda Smile U svakom slučaju lep akvarijum Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Valter
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2013
Poruke: 94
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 30, 2017 10:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li je ova visina akvarijuma od 35cm dovoljna za skalare?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
madskillz
Akvarista



Registrovan: 13 Apr 2017
Poruke: 11
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Pon Okt 30, 2017 10:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala,

@Sone_bg Не омекшавам(осим храстовог корена), баш напротив не знам да ли неко има гору воду од Ниша, има толико каменца да су ми славине за воду нон стоп у сирћету. За сада им не смета, да ли ће то да се одрази на евентуални мрест или боју кад мало порасту.. видећемо.

@Valter Није , то је доста мало, за који месец ћу морати да их мењам за мање или да мењам врсту.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sundjer filter ili unutrasnji filter ... Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Ned Mar 20, 2022 9:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License