----------------------------------- doctor Pon Apr 20, 2020 7:16 pm ----------------------------------- Uh, al si ga zakomplikovao. :D Ja volim da komplikujem, ali je ovo je hardcore. 8) Zbog cega imas 6 pregrada? Sta si planirao da stavis? Obicno 2,3 pregrade zavrsavaju posao. Ovakva komplikacija mora biti vrlo dobro osmisljena u slucaju prelivanja ili zastoja u nekim od pregrada. Moras da zamislis sta bi se desilo da bilo koja od njih prelije i gde ce visak te vode da zavrsi. Kao i sta ce se desiti u slucaju da pumpa prestane da radi (nestanak struje) i veca kolicina vode iz glavnog akvarijuma zavrsi u sumpu. Poslednja pregrada zbog toga uvek mora da ima veci kapacitet. Ako vec ides na veci broj pregrada, moj savet je da budu u jednom nizu ( a ne u dva kao sto je kod tebe slucaj). Ako se voda preliva preko godnje ivice, svaki sledeci preliv treba biti bar 2cm kraci, kako bi voda imala svoj tok. Pod uslovom da su svi prelivi iste sirine. Ova druga pregrada na svakom prelivu bi trebala da ima funkciju otklanjanja baloncica vazduha? U prvoj pregradi gde je crvena cev (dolazi voda) tu bih stavio eventualno perla vatu. Druga bi bila više vrsta sunđer filtera, od većeg promera ka manjem naređani jedan na drugi. Treća i četvrta bi bile bio kuglice i tome slični filter materijali. Peta bi bila prazna i tu bi stavio grejač, video sam da stavljaju neke obicne plasticne kuglice ili tome sličnom da se okrece tu pa mi mozda i to tu ubacio. Šesta pregrada je samo za pumpu koja vraća vodu nazad. Ja nisam neki stručnjak, jer sam nov u ovome, a ovo je nesto što sam gledao i čitao po forumima pa sam nešto smislio da mogu da uklopim kod mene. Možda bih još malo povecao širinu i dužinu filtera, jer moram još jednom lepo da premerim dimenzije da se lepo uklopi da nebi posle imao muke kada budem trebao da menjam filter materijal :D Što se tiče preliva i zastoja u radu na to sam kao mislio :D zato su sve streanice pregrada filtera ispod nivoa bočnih strana, tako ako bi došlo do zastoja kod nekih pregrada ona bi samo voda prešla preko nje. Ako bi došlo do nestanka struje pumpa staje sa radom i onda bi samo mala količina vode iz akvarijuma sišla u filter, iskreno mislim da bi ta visina koju sam ostavio pokrila taj višak vode koji bi došao. Koliko pumpa ubaci u akvarijum toliko bi trebalo da se i vrati u akvarijum. A ako bi kojim slučajem dovodna cev prestala da dovodi vodu, onda bi voda koja se nalazi samo u zadnjoj pregradi gde je pumpa otišla nazad u akvarijum (6-7 L) tako da ne moram da brinem da se ne prelije akvarijum. Voda iz akvarijuma bi dolazila preko overflow-a, probno sam napravio od PVC cevi overflow i on se pokazao dobro. kada stane pumpa veoma malo vrati vode nazad, namestio sam tako da pumpa vrati toliko vode koliko se vraća iz akvariju. Ovde je problem što je promer cevi mali pa ne može velika količina vode da se vrati odjednom, tako da planiram da napravim overflow box koji ima veći protok. Svaka druga pregrada mi je poslužila da imam ovaj broj pregrada u ovom nizu, a kao i da razdvojim filter delove, sad to dal je to potrebno ili ne nisam siguran, zato sam otvorio temu da pitam :wink: