----------------------------------- doctor Pon Apr 20, 2020 10:49 pm ----------------------------------- Sump se uglavnom koristi u morskim akvarijumima, jer se stream pumpama imitiraju vodene struje i voda se krece. U tom slucaju, manje je mrtvih tacaka u akvarijumu gde se nakuplja prljavstina i mnogo je veci procenat rastvorljivosti te prljavstine. Tj. ne skuplja se toliko prljavstine na dnu, i filtriranje gornjeg sloja vode zavrsava posao. Uz to, sump je idealno mesto da se sakrije gomila opreme (koje u morskoj akvaristici ima mnogo vise) i podigne stabilnost akvarijuma vecom kolicinom vode (one u sumpu). Sump je ujedno i jedino resenje za neke velike sisteme (500+ litara), gde su ostali vidovi filtracije nemoguci ili neisplativi. Kod slatkovodnih akvarijuma, recimo biljnih, ne bi smeo da imas jace kretanje vode jer bi rezultovalo cupanjem biljki. Sva prljavstina bi zavrsila na dnu, i potreban je filter koji izvlaci deo toga napolje (deo biljke iskoriste kao hranu). Idealno bi bilo filtriranje i donjeg i gornjeg sloja vode (filter sa zazorom unutar akvarijuma), ali ako se bira, ja licno bih uvek izabrao filtriranje vode sa dna. Misljenja ima raznih, od toga da biljnim akvarijumima ne treba nikakva filtracija pa do toga da je dovoljno samo filtriranje povrsinskog bio filma, ali filtriranje vode iz donjeg sloja akvarijuma je neka najcesca varijanta. U ciklidnom akvarijumu koji ima samo kamen i ribice (slicniji morskom), jaci protok vode bi bio pozeljan, pa samim tim i filtriranje gornjeg sloja vode ima vise smisla. Ali sa druge strane gomila ribica pravi dosta otpada, pa je u opciji sa sumpom potrebno dosta cesce sifonirati podlogu. Verovatno ti nisam mnogo pomogao sa ovim postom oko izbora filtracije, ali se bar nadam da sam malo pojasnio funkciju svega toga. :D Sump je dobro resenje za odredjene situacije, ali ne i za sve. Hvala puno, pomoglo mi je ovo dosta, sada sam nešto razmišljao mislim da bi mogao da odradim overflow sa cevima tako da može da uzima vodu sa površine a takođe i sa dna akvarijuma. Probaću nešto pa javim rezultate. :D :D Za sada sam na sump filteru jer imam oko 240L a on bi se nalazio ispod samog akvarijuma. Razmisljao sam i za kanister filter, ali bi sada probao varijantu sa sump filterom :D