----------------------------------- kidloco Sre Apr 01, 2015 11:45 pm Sump izrada pomoc saveti potrebni ----------------------------------- Zdravo, ima li ko da je pravio sebi sump za morski, da je raspolozen da malo pomogne savetima? 1. Treba da vidim da li ga u mojoj situaciji uopste praviti 2. ako da kakav s obzirom na situaciju Situacija: Akvarijum dimenzija 90x44x40V. U akvarijumu je uradjen u desnom cosku preliv 24x12 cm, sa tri rupe u dnu promera 36mm (za 25mm bulkove). Preliv je sad prazan i umesto cesljeva zalepljeno staklo sirine 3-4cm da voda ne preliva naravno. E sad ispod polica za sump je dosta skucena to je problem. Maksimalne neke dimezije sumpa bi bile 47x35x32cm visine, i ima gore visine do 40cm do gornje daske, dakle toliko da eventualno mogu skinuti casu nekog skimera. Pitanja su vredi li sump te velicine u odnosu na akvarijum? Kakve bi pregrade tu mogao odraditi, tj koliko i kakve? Ja nesto kontam 3 maks, tipa uliva se voda preko neke vate ili tako neke mehanicke filtracije dole su mozda ispod biokugle, u sledecoj je skimer i grejac, i na kraju pregrada za povratnu pumpu? Ne znam taj dizajn pregrada mi je najveci problem ako bi neko makar u paintu mogao nesto da preporuci bio bih zahvalan. Skimer? Meni se cini jedino da 9004 tunze je dovoljno mali sto se tice visine, kazu 30cm, a da nesto valja? Laicko pitanje, dakle meni u osnovi trebaju bulkovi 3 komada, zatim cevi za vodu koje kupujem u vodovod radnji i staklo/sump i to je to? Dve rupe su za ispust a jedna za povrat jel? kapiram ove dve se spoje dole u jednu pre nego udju u pregradu sumpa? To su mi neka pitanja za sada, a kapiram bice ih jos? Ako ovo ne radi posao, druga opcija mi je da zapusim te tri rupe parcetom stakla i napravim samo da se voda kroz cesalj preliva u taj overflow. Tutnem jednu uzduznu pregradu da u prvoj bude skimer, preliva se u drugu gde je mehanika i biokugle i neka pumpa vraca nazad od dole vodu. Ova druga varijanta svakako je jeftinija, prakticno par stotina dinara, ali kapiram sump je sump... ----------------------------------- kidloco Čet Apr 02, 2015 12:01 am ----------------------------------- Ima li neki od ovih overflow sistema smisla, i cemu sluzi ova dole cev sa ventilom? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_89245353_DiagramforRyan009peg.jpg ----------------------------------- kidloco Čet Apr 02, 2015 12:10 am ----------------------------------- Izvinjavam se na 3 posta za redom ako moze mogu i da se spoje. Evo kako se izgleda podesavaju te cevi sad mi je jasnije bar to http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_178490780_BASICHERBIEpeg.jpg