Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Surdučko more - 22l Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2018 2:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posle više od 2 godine slatke vode odlučih da se oprobam u morskoj...

Iskočila mi sasvim slučajno akcija:
    akvarijum 30x30x35
    1kg živog kamena
    koralni pesak
    pumpa 600l/h
    dva klovna


Uz ovo je išla i već ciklirana zasoljena voda...

Za početak je išla obična sobna LED lampa od 5W, kasnije je napravljena rasveta, videćete već kroz temu...

Fotografija posle nekih sat vremena od formiranja (11.03.2018):
Image

Istog dana malo kansije, voda se razbistrila... Tu je još uvek bila 6400K od svega 5W... Tu je pumpa počela pesak opasno da mi diže i počelo je da se vidi staklo tako sam morao da se igram sa položajem pumpe:
Image

Zatim sam uočio green bubble algae te sam morao da je uklonim a dan kasnije sam uočio i aiptasiu za koju još uvek nemam rešenje, u potrazi sam za kozicom koja bi je popasla...
Image
Image

U medjuvremenu su ubačeni Cerithium i Nerite puževi jer su alge počele baš da bujaju... Cerithium se prvog dana pomerio 3cm i uvukao u kućicu, zatim drugog dana 1cm i opet ceo dan proveo u kućici a zatim je uginuo... Dok je Nerite za dva dana popasao sve alge sa kamena...

Kad su alge uklonjene, primetio sam ove bele tačke po kamenu, ne znam sta je ovo, da li vi znate?
Image

U četvrtak (22.03.2018) sam od člana Peku dobio 3 vrste korala, hvala!!!
Image

Zatim je uletela i DIY rasveta od 24W (8 dioda po 3W)... 4 Royal Blue, 2 10000K, 1 UV, 1 Full Spectrum... Kontrolišu se arduinom i trenutno plavi kanal radi na 60% dok beli kanal radi na 50%...
Image

Od sad, fotografije izgledaju katastrofalno... Kamera od telefona uopšte ne može da fotografiše... Plava / ljubičasta se ljudskim okom bukvalno ne vidi a kamera telefona jedino to i vidi, poludeo sam... Sledi par slika korala koji su provučeni kroz razne filtere ne bi li se dobila prava boja korala, dok je ceo ambijent (pesak) skroz druge boje... Moram naći bolje rešenje za fotografisanje.
Image
Image
Image

GSP sam morao da postavim na neku podlogu da se zalepi jer mi je stigao totalno uvijen i zalepljen sam za sebe tako da nije mogao samo tako da se stavi na pesak i da se za to uhvati (planiram da napravim tepih od GSP)... Pošto sam noćas stavljao GSP na neku podlogicu, sad je totalno uvučen, nadam se da ga nisam oštetio i da će se oporaviti pošto su posle diranja rukom i pokušaja otvaranja bar dela njega počele neke ljušture sa njega da lete po akvarijumu (kao kad se kozica presvuče)... Sad

Uskoro ću okačiti i neki video... Do tad, slušam predloge, savete, kritike i sve ostalo! Smile

Hvala svim članovima foruma jer mi je iščitavanje drugih tema dosta pomoglo. Hvala i za pomoć oko odabira LED-ica kao i oko korala koje sam dobio na poklon od člana Peku. HVALA!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2018 2:00 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2018 4:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tako raste kod mene širi se po kamenu i grana se. Samo ga zalepi ili pričvsti za nešto i ostavi. Otvoriće se za koji dan.

Ako te već mrzi da koriguješ slike na kompu skini snapseed aplilaciju pa u njoj koriguj slike, može i ona mobilna photoshop al ima manje opcija i slike će ti vući na ljubičasto.. Možeš da probaš da uperiš telefon u akvarijum pa onda uključiš kameru, staviš papir ispod ledova... pretražiš po forumu kako se slika morski.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2018 4:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Poceo je vec da se otvara, ali onaj deo koji je izdignut, ovaj gde je gumica nece jos uvek (mada zeleni se, ali ne otvara se)
Image

Da, sa snapseed i "obradjujem", stavim warmth na 100 i saturation na -25 al' nekad ispadne okej nekad ispadne ocaj...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2018 5:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Idi na krivu pa onda sredi plavu, po potrebi crvenu jer imas taj čip za bilje, zelenu obicno ne treba da diras. Posle idi na podesavanja igraj se malo sa senkama kontrastom po zelji posle sa ostalim opcijama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2018 5:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Srecno s morskom..

Sasvim je normalno kada se gsp koral iseče da se tako uvije i bez brige zalepi ga slobodno ili veži.
Na kojoj veličini su ti klovnovi u cm? Ne znam dal imaš poklopce na akvarijumu al vodi računa da ti klovnići ne iskoče. Naravno ppu pu nije baksuziranje, iskustvo drugih tako kaže. Sad je najlepši period da se spoznaju mnoge stvari u morskoj od korala i ostalih organizama, kako sistem funcioniše. Redovno menjaj vodu, i nadam se da ćeš za neko vreme preći i na veći morski akvarijum. Meni jedino sto malo zapada za oko i za moj ukus malo više peska, deluje mi kao deblji sloj. Za početak sredi rasvetu i postavi je.


Poslednji izmenio No 1 dana Ned Mar 25, 2018 6:09 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2018 6:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Peku, hvala, pokusacu tako...

@No 1, Hvala! Vezan je gumicom, poceo je bojazljivo da se otvara, trebalo bi da je OK.. Smile Klovnovi su oko 3-4-5cm, znam da je velika razlika izmedju 3 i 5 cm ali ne mogu nikako precizno da ocenim / izmerim... Neka bude da su 4cm... Nemam poklopac, u pocetku sam prvih par dana stavljao mrezicu za komarce preko akvarijuma ali video sam da nemaju nikakvu nameru da skacu i jurcaju po akvarijumu tako da sam prestao da stavljam... Proslo je 2 nedelje kako su kod mene i navikli su se skroz, dodju na prednje staklo kad neko udje u prostoriju, nisu bojazljivi, valjda nece iskakati... Sad Rasveta je postavljena, vidis da kuburim sa fotografisanjem zbog nove rasvete... Very Happy Pesak, nije debelo, samo voda tako nanosi na neke delove pa deluje deblje... Da je malo manje peska ne bih mogao ovako precinu da napravim od kamenja, padalo bi... Evo fotografija dve strane pa oceni:

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2018 6:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Milane super je start. Svaka čast. Slike su dobre, ne brini za to, vidi se sve. Vidi se da je tvoj sistem lepo živi i da će da napreduje i u to ime živeli Smile
Jedan predlog: Ispod akvarijuma stavi stirpor debljine 1 cm. Sasvim dovoljno.


Poslednji izmenio No 1 dana Ned Mar 25, 2018 6:42 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2018 6:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala! Potrudicu se da do veceras okacim par snimaka...
Akvarijum je "fabricki" imao na dnu neki tip stiropora / filca oko 3mm ili tako nesto, uglavnom postoji na dnu nesto sta ce ispeglati neravnine sa police
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Igor1980
Akvarista



Registrovan: 20 Feb 2015
Poruke: 175
Lokacija: Batajnica (okolina Beograda)

PorukaPoslao: Ned Mar 25, 2018 10:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Srecan pocetak ! I ja sam sa tom litrazom zeleo krenuti ali sam sticajem okolnosti nabavio opremu za veci .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Andjelija
Akvarista



Registrovan: 29 Nov 2012
Poruke: 432
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Mar 26, 2018 12:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav i srecno sa novim akvarijumom!

Sa moje strane samo savet ako si u prilici da nabavis/kupis neki veci mekani koral, tipa sarcofiton... Mnogo ce ti pomoci da izbalansira vodu, i trositi nutritijente...
Da ne govorimo kako ce lepo izgledati Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Uto Mar 27, 2018 6:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Vam na lepim zeljama i podrsci!

Svakako mi je u planu da popunim sto vise akvarijum koralima tako da ako neko ima viska za prodaju (ili jos bolje, donaciju) neka mi se javi na PM... Very Happy

Evo jos koja slika, nema nista novo sem sto je staklo pocelo da se muti, sredicu to verovatno danas... Very Happy

Image
Image
Image

Nisam nikako stigao videe da kompresujem i bacim na YouTube, skupicu nadam se vremena uskoro...

P.S. Je l' normalno da je jedna strana pecurke ovako "uvijena"?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Uto Mar 27, 2018 8:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve je to super Milane
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sre Mar 28, 2018 7:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da ti je pesak nepotreban ako želiš tepih od gspa. Gsp voli jak protok i da bude čist, pesak je sam po sebi pun detrusa, mrtvih diatoma... to će sve završavati na gspu i smetati mu plus pesak je i obicno magnet za diatome pa ćeš se konstantno boriti sa diatomima na gsp. Za sad možeš da ga ostaviš al kad se gsp raširi malo počni da uklanjaš pesak, bar bih to ja uradio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milan.B
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2015
Poruke: 36
Lokacija: Novi Sad ili Surduk

PorukaPoslao: Pet Apr 06, 2018 1:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Hvala No 1 na novim koralima i makro algama! Smile

Da li neko zna gde u Srbiji mogu nabaviti Wurdemanni da pogricka onu aiptasiju?
Takodje, sta biste mi jos od beskicemanjaka preporucili da ubacim? Voleo bih raka da ubacim, na primer Red Leg Hermit Crab... Sta bih jos smeo?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Sub Apr 07, 2018 5:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Super ti to napreduje. Ja ti ne preporučujem hermita jer ruši korale i manje kamenčiće kao lud. Slobodno stavi lysmatu ambionensis
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License