Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 sve iz pocetka po cetvrti put (laki) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Dec 16, 2014 1:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odakle da pocnem?
-Najbolje je od pocetka!
Bice ovo iscrpljujuce,al za mene veoma prijatno iskustvo.......
Znaci......Sve je pocelo negde 2011. kada mi je brat poklonio za rodjendan maleni kineski nano cube od nekog bruto volumena 30 litara od cega je displej bio oko 22 litra, na kome sam se prakticno ucio kao i svi pocetnici.


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Bilo je to mucenje sa uzivanjem,gladan ucenja ,al isto tako i experimentisanja upao sam u vrzino kolo iz kojeg se kad se jednom udje nikad vise ne izlazi.
Moji prvi korali bili su soft uz kog raka i puza.Ne pridrzavajuci se svih pravila cesto sam imao pomore ,al sam bio uporan i uvek se dizao poput feniksa iz pepela sa jos vecom zeljom za uspehom.
Kada sam uspeo da odrzim stabilno postavku oko godinu dana moja pohlepa za napredkom me je dovela 2012. u prolece na malo napredniji sistem, sa malo ozbiljnijim koralima-bio je to moj prvi ozbiljni akvarijum dennerle marinus 30l.


Image

Image

Image

Image

Image

Image



Bolja tehnika,potkovaniji iskustvom iz predhodnog poduhvata,samopouzdanje i jos mnogo srecnih faktora me je kopkalo da se ne zadrzim dugo na ovom akvarijumu te sam se ubrzo (nakon nekih pola godine) prebacio na kocku od 60 l koja mi je davala mnogo vise manevarskog prostora, u koju sam vec poceo ozbiljno da ulazem kako u tehniku tako i u zivi svet.


Image

Image

Image

Image

Image

Image


Inace, to je akvarijum koji vam je svima jako dobro poznat, sa kojim sam se prvi put predstavio na ovom forumu koji mi je u samom pocetku prirastao za srce(mada- moram priznati da je bilo situacija kad sam se u trenucima skrtog pisanja u morskoj osecao jako potisteno i usamljeno,sto me nije sprecavalo da jos vise dam sebe i koliko toliko svojim tekstovima i opazanjima pomognem nekim ljudima koji su u tim trenucima pocinjali).
imao sam trenutaka kad sam sebi postavljao pitanja,i odgovarao na njih...,Kako je vreme prolazilo primetio sam da nesvestno privlacim ljudima paznju.polako su se poput pecurkica pojavljivali ljudi sa svojim pocetnickim akvarijuma koji su mi ulili nadu da ce ovaj forum jednog dana postati mesto na kom ce mnogi ljudi iz sveta morske akvaristike na nasim prostorima uploviti sto dublje u ovaj prelepi hobi.da me neko ne shvati pogresno -ja sebe ubrajam u jednog od mnogih koji je jos uvek na pocetku al zeljan ucenja i novih iskustava(nadam se pozitivnih).
Elem,da se vratim na temu......Kad mi je ovaj akvarijum postao pretesan kao i uvek do sada radjala se potreba za prosirenjem i pokusajem neceg novog- do sada stranog za mene...vremenom sam skupljao tehniku i ostalu opremu potrebnu za novi projekat.Zbog uslova u kojim zivim(mala kvadratura stana) nisam u mogucnosti da drzim vise akvarijuma te kako se opredelim za prosirenje tako se svog starog akvarijuma oslobodim(prodam,poklonim,menjam za nesto sto mi je u tom trenutku potrebno).
iz razloga selidbe u nov stan u nekom bliskom periodu odlucio sma posle duzeg lomlsejnja da i ovaj akvarijum bude bez sumpa jer ne zelim da sebe dovodim u situaciju da ga moram seljakati pod punom opremom u nekoj bliskoj buducnosti ,a ujedno nisam mogao a da ostanem toliko dugo period bez "vode" u kuci......
Image


Poslednji put izmenio Laki dana Uto Dec 16, 2014 7:39 pm, izmenio ukupno 11 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Dec 16, 2014 1:55 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Dec 16, 2014 2:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I tako dodjosmo do novog projekta.
Znaci,radi se o akvarijumu dimenzija 80x40x45 koji ce uskoro biti prepakovan u 80x40x50 ,jer sam precenio visinu keramike(narucenu na nevidjeno) koju koristim umesto do sada koriscenog zivog kamena iz vise razloga o kojima cu pisati u nastavku.
-Zasto 145/160 litara?
Zato sto sam vodjen svojim iskustvom svaku svoju litrazu do sada duplirao za pola(sto implicira da je moj sledeci akvarijum nekih 300l).
-Zasto duzina 80?
Zato sto mi lampa koju koristim (maxspect mazzara 2x60w p) serije idealno pokriva oba modula keramike jer sam odlucio da idem na dva odvojena grebena.
-Zasto keramika?
Zato sto sam zeleo da probam nesto novo, a ujedno da se zastitim od nezeljenih gostiju uz mnogo vise manevarskog prostora pri samoj postavci korala.
Ovaj projekat bi trebao da bude lps akvarijum sa bastom zoanthusa pri nizim slojevima ,po kojom koristnom ribom,cistacima,po nekim softom i po kojim manje zahtevnim sps koralom.( lps diminant )
A, sada i koja slika akvarijuma u pripremi.....
tehnika:

tunze reef pack 250 (skimer comline 9004+streamfilter 3163 sa integrisanom cirkulacionom 1800/h 6015 koji ej kasnije zamenjen sa 3162 radi smanjenja cirkulacije zbog boljeg filtriranja )

lampa maxspect mazarra 120w(2x60w) sa kontrolerom

grejac eheim 150w

top-off tunze nano osmolator

cooler jbl 100 + coolcontrol

cirkulaciona pumpa tunze 6025 2800 l/h

kasnije sam dodao e-jet jbl glavu 1200 l/h sa kojom sam trnutno na oko 40-45 puta cirkulacojim sto je izvanredno za postavku koju zelim da oformim.

akvarijum fabricki sa postoljem 80x40x45 float koji sam ja prelepio belom folijom i odradio pozadinu crnu radi lakseg utapanja hang on tehnike.


Image

Image

Image

Image


Poslednji put izmenio Laki dana Uto Dec 16, 2014 1:11 pm, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Dec 16, 2014 2:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve je pocelo 6.10.2014.
Aq je napunjen vodom i zapoceto cikliranje.Par dana pre sam odradio punjenje,uneo pesak i napravio RO vodu koju sam osolio i vrteo 24 sata pre unosa u akvarijum.....
Evo nekih slika iz tog perioda a onda cu preci na sam proces cikliranja:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Keramika koju koristim je nemackog poznatog brenda -jedna od najkvalitetnije koja postoji na trrzistu (nisam stedeo na dobrom kamenu sto preporucujem i drugima) .
Pesak je ati fiji white sand granulacije 0,3-1mm, koji je vrlo tezak i izuzetno beo te svojom cistotom izaziva efekat donjeg reflektora svetlosti koju projektuje na korale kako nizih tako i srednjih slojeva akvarijuma.
Kasnije sam, da bih poboljsao cikliranje ,ubacio oko kilo zivog peska i oko 2-3 kila indonezisjkog zivog kamena.


Poslednji izmenio Laki dana Uto Dec 16, 2014 1:29 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Dec 16, 2014 3:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trenutni netto volumen vode je 105 l.
Poceo sam bez svetla koje sam nakon tri nedelje upalio i svake nedelje podizao od pocetnih 6 sati za po 2 sata uz minimalnu jacinu svih kanala(a20 b40 c40 d20) iz prostog razloga da mi se alge ne bi nakotile u nesnosnim kolicinama.
Salinitet je bio 1.024, temp 25,5 sto je idealno za razvoj bakterija na potpuno ogoljenu keramiku.
Cikliranje sam potpomogao unosom arkinih proizvoda special blend
koji se dozira 1.,8.,15.,22.,28. dan po 10ml na 100l (ako se dobro secam),
i nite out II koji se dodaje 5 ml na 40l svakih par dana od registrovanja amonijaka iznad 1 u vodi.
Testovi koje sam koristio pri cikliranju bili su :
NH4/NH3 sera
NO2/NO3 tropic marin
ph salifert profi
kh,mg,ca salifert profi
PO4 sera
......
ovako su izgledali prvi dani iscekivanja i zurenja u prazno:


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Iz ciste monotonije slikao sam spektar boja koje pruza lapma u svim kombinacijama nakon cega sam ubacio 2-3 kila zivog svezeg kamena indonesia/kilo zivog red sea peska sa nadom da ce malo ubrzati proces koji je isao i suvise sporo na sta sam bio itekako spreman jer sam od samog pocetka naoruzan strplejnjem(ako sam nesto do sada iz ovog hobija naucio to je da moram da budem izuzetno strpljiv ).Skimer je bio od samog pocetka u upotrebi na extremnom dry skimu.


Image

Ovako treba da izgleda svez zivi kamen vrhunskog kvaliteta klase 1

Image


A evo i jednog videa iz tog perioda:

https://www.youtube.com/watch?v=5KWuVV2trLc


Poslednji put izmenio Laki dana Uto Dec 16, 2014 1:40 pm, izmenio ukupno 4 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Dec 16, 2014 3:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne bih se previse zadrzavao na samom procesu cikliranja...
trajao je relativno dugo sto je sve u granicam normale (46 dana)
s obzirom da sam ciklirao keramiku po prvi put uz minimalne dodatke pomocnih sredstava.
Grafikon cikliranja ce zainteresovanima omoguciti sva potrebna objasnjenja(evidencija vodjenja putem mnogo dobrog kompijuterskog programa -zainteresovani nek se jave putem pp )


Image

Image

Image


Po grafikonu se tacno vidi kad je nacinjena prva izmena vode ,bilo je to 20% 21.11.2014.
Nakon sto su se skroz izgubili amonijak-nitriti,i nitrati bili u opadanju.
postojao je fosfat u minimalnim dozama 0,20 koji sam oborio phosphate remover-om za nedelju dana na 0,01-0,02 uz jos jednu zamenu od 10% vode nakon cega sam pristupio unosenju cistaca ( cleaning crew) sto ,niko mogu da primetim, na nasem forumu ne praktikuje (bar ja to do sad nisam primetio), a njihova uloga je nepobitna jer su oni ti koji trebaju pocistiti sav detritus ,sve alge i svu prljavstinu u narednim periodima stabilizacije parametara do prvih unosa organizama.
Imao sam citavo vreme problema sa ph koji je konstantno bio na 7,8 (min) iz prostog razloga sto je akvarium bio dugo bez svetla/lose aerizacije ....Problem sam relativno resio sa pojacanom aerizacijom nakacivsi crevo na skimer koje sam po par sati dnevno drzao izbaceno kroz prozor.
kh(7,5) je bio vrlo nizak pri zavrsetku kao i kalcijum(365) dok je mg bio i visok za potrebe mladog akvarijuma(1400).
Pristupio sam metodi podizanja putem buffera znaci kh buffer sam unosio od tropic marin i ca buffer od aqua medic svakodnevno u razlicitim periodima dana (ca uvece ,kh ujutru) da ne bi dolazili u konflikt.
sve je bilo u nomali za samo nedelju dana uz jos jednu zamenu vode nakon ceka je ubacena ekipa cistaca dok su se vec polako u pazadini pojavljivale braon alge pracene zelenim koncastim............


Image

Image

Image

Image

Image

Image


Vodjen iskustvima iz ranijih projekata resio sam da ubacim 3 raka pustinjaka i tri turbo puza .
u prvom talasu bio je to sasvim dovoljan unos cistaca jer se moraju prilagoditi na ambijent sto je jako bitno kako se rakovi zbog nervoze ne bi medjusobno poubijali radi prevlasti.
(najvise sam se plasio za kermite).
Puzevi su se jako dobro prilagodili i nakon samo sat vremena poceli da pasu dok su rakovi (vec unapred spremljene) skoljke poceli da menjaju tako da sam izbegao krvoprolice....
Ekipa je sutra dan funkcionisala besprekorno uspesno....


Poslednji izmenio Laki dana Uto Dec 16, 2014 1:49 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Dec 16, 2014 3:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A evo i prvih algi koje su sada relativno nestale (cuburim jos malo sa braon koje cete videti u nastavku teme al nista neobicno za jedan mlad i nestabilan sistem).
Ovako je to izgledalo(oko 20.11.2014):


Image

Image

Image

Image



Jos jednom moram da pohvalim cistace,kao i samog sebe pri odabiru vrsta jer sve drze pod savrsenom kontrolom i u savrsenom balansu(kasnije sam pojacao ekipu sa jos par puzeva. dok su u planu jedna morska zvezda da prevrce pesak i koja kozica npr. vundermani kao prevencija od staklenih ruza ).


Poslednji izmenio Laki dana Uto Dec 16, 2014 1:51 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Uto Dec 16, 2014 3:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kada je zadnje testiranje pokazalo totalno pozitivne rezultate:
NH3/NH4: 0
NO2: 0
NO3: 5
PO4: 0,01
Ca: 430
KH: 9,4
Mg: 1360
PH: 8
salinitet: 1,0240
temp :25,5
(silikate ne merim je koristim nov RO aparat koji mi garantuje savrsenu cistocu vode)
pristupilo se unosenju prvih "zamoraca"....
Postavku koju cete videti u daljem delu teksta nemojte uopste ni smatrati postavkom.
Svi organizmi ubaceni su kao pilot organizmi koji ce testirati kvalitet vode u narednih mesec-dva dana.
Trudio sam se da odabir prvih organizama bude sto raznovrstniji kako bih znao sta sve i kako reaguje na trenutne parametre.
Shodno tome ubacio sam :

SOFT: xenia three,nekoliko ralicitih vrsta zoanthusa i parazoanthusa,jedan mushroom,sarcophyton najprostiji sivi.

LPS: tu su dve vrste caulastre-e (neon zelena i plava) i hamer koral (euphyllia ancora) sa kojom do sad nisam imao iskustava(na kojima ce biti akcenat jer ce akvarijum bitzi dominant LPS)

SPS-a nema jer je jos uvek smesno i pomisljati na to .

ANEMONA:quadricolor zelena (koja je izvanredno podnela situaciju asto nisam ocekivao)

PILOT RIBA: koju sam ubacio je Cleaner wrasse iz prostog raloga sto- em sto zelim koristne ribe u akvarijumu,em sto je jedna od jeftinih tako da mi gubitak nece tesko pasti(nedaj boze).

Fotoperiod je uveliko 12 sati ,i korali su jako dobro otvoreni s obzirom da su jos uvek u periodu adaptacije na uslove akvarijuma-riba jede zaledjenu artemiju vrlo rado,puzevi i rakovi drze stvari pod kontrolom -mada bi mi kao sto sam vec napomenuo jedna zvezda dobro dosla da prevrce pesak(vidite braon alge po njemu koje mi stvaraju malo probleme i pored idealnih parametara)..,(ne zelim gobije da ubacujem jer su ruzni).
Znaci unosenje organizama je za sada zavrseno.pri unosu treba biti umeren i sve raditi postepeno kako ne bi doslo do disbalansa u i onako nestabilnom novom sistemu.
Vecina ovih korala ce kad mi odrade posao testiranja biti prebaceni u akvarijum mog rodjaka koji sam oformio pre oko 3 nedelje i koji ce takodje biti predstavljen na forumu kao svojevrstni test (ja cu ga odrzavati jer je rodjak zeleo lep akvarijum bez obaveza)...al, otom-potom.


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Slike nisu bas najboljeg kvaliteta tako da se unapred izvinjavam zbog toga.

A,evo i jednog videa:

https://www.youtube.com/watch?v=qKkp9mzahC4&list=UUlLMOCo_hwG85sL7IQ5MbJA

Za sad toliko.Svaki buduci korak trudicu se da sto preciznije opisem i docaram kako bih(nadam se )pomogao ljudima koji se zele upustiti u ovakve projekte.
U nastavku teme pricacu o hemiji samog akvarijuma,produktima koje doziram ,soli,filtraciji,ishrani.......


Poslednji izmenio Laki dana Uto Dec 16, 2014 3:58 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
goranp
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 207
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 17, 2014 1:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlična tema, laki Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Sre Dec 17, 2014 2:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E konacno! Odlicno ovo izgleda laki. Svaka cast. Alge te uopste nisu upropastile, sve deluje jako cisto, koliko ja mogu na slikama da primetim. Ocekivao sam da ce keramika biti prekrivena algama, sto se nije desilo. Odradio si odlican posao sa cikliranjem. Nema razloga da ovo ne bude odlican koralni akvarijum. Samo napred!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sre Dec 17, 2014 2:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum je jako mlad i to se primecuje po njegovom "sirovom" izgledu(sto se keramike tice),tek kamen treba da dobije onu pravu boju...,mada je koralina vec pocela na pojedinim delovima da formira krastice.Kad govorimo o algama,ja ruku u akvarijum nisam stavio,niti makar jednu makao -posao je odradilo svetlo koje je paljeno postepeno i naravno cistaci-ciji se efekat najbolje na ovom primeru akvarijuma moze videti.
-Hvala vam.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Dec 17, 2014 10:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ozbiljna prica. Ozbiljan akvarijum i postavka a oprema ... profi.
Pratimo dalja desavanja Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Sre Dec 17, 2014 2:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, i sve pohvale za opremu. I rasvetu. Stvarno si ga skockao savrseno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Sre Dec 17, 2014 5:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ala ce ovo da izgleda ludacki za koji mesec Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sre Dec 17, 2014 5:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas mi je stigao nov aquarium (80x40x50) koji ce celu keramiku da pokrije i ujedno da mi poveca volumen vode(brutto ce mu biti 160l-nadam se da ce uz dodatnih 5 cm povecanog stuba da mi neto volumen vode bude na oko 130 l.)
ostalo je da se izlepi folija, i posto cu cele sledece nedelje biti zbog obaveza van grada -pakovanje ce se desiti tek oko katolickog bozica.
-Tako sam i planirao, dok je jos postavka sveza da ne remetim i onako nestabilan sistem.


Poslednji izmenio Laki dana Čet Dec 18, 2014 11:22 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Čet Jan 01, 2015 7:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

srecna svima nova godina!!!!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Hitno potrebna pomoc u vezi novog poc... bukiribice Početak u akvaristici 13 Ned Dec 11, 2016 3:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Medic Xenia 100 (Laki) Laki Morski Akvarijumi 153 Ned Nov 20, 2016 10:28 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Iz pocetka... srdjan R Akvarijumi 18 Sub Feb 27, 2016 8:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka rio 125 preradjen u morski (laki) Laki Morski Akvarijumi 47 Uto Jan 06, 2015 12:28 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi veci akvarijum - od pocetka prip... sakis Akvarijumi 79 Čet Okt 09, 2014 1:20 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License