Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Tečnost za drop cheker Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Jun 17, 2013 11:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pošto sam u svađi sa hemijom, gde ima da se kupi tečnost za drop cheker?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Jun 17, 2013 11:21 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jun 17, 2013 6:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U akva radnjama, sa sve drop checkerom. Smile
Ima negde i odvojeno, mada malo teze.
Obzirom da je ovo tema koja se redovno pojavljuje na forumu, imam 3 predloga, od kojih svaki ukljucuje da se skupi vise ljudi kako bi nabavka bila isplativija:
1. Grupna kupovina preko nekog stranog sajta, gde bi svi delili troskove dostave,
2. Grupno skakanje po glavi nekom od distributera, sto bi istog navelo da nabavi samo reagens (indikator),
3. Grupna kupovina indikatora (bromotimol plavo) ovde, pod uslovom da bar jedan clan bude sposoban da ga ispravno rastvori, i bar jedan ima firmu preko koje bi se izvrsila kupovina ili sarmerske sposobnosti nekog od clanova koji bi ubedio lokalnu apotekaricu da to sve obavi, ali bez velike provizije. Smile


Poslednji izmenio Blue dana Pon Jun 17, 2013 6:35 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Jun 17, 2013 6:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Našao sam kod našeg sponzora sajta. Može odvojeno da se kupi od drop chekera. Uputio me je Srki Boy.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
blenki
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 28 Jan 2013
Poruke: 58
Lokacija: sombor

PorukaPoslao: Uto Jun 18, 2013 12:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

horus ima na sajtu sponzora ali isto tako pise da nema vise na zalihama. dali si mozda kontaktirao njih pa zato kazes da ima ili je nesto drugo po sredi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Uto Jun 18, 2013 12:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako trenutno nema, dobiće. Bitno je da se može odvojeno kupiti. Mada, na istom sajtu ima ponuda druge firme koja za iste pare prodaje i rastvor i drop cheker.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pakonja
Akvarista



Registrovan: 31 Jan 2013
Poruke: 144
Lokacija: Vršac

PorukaPoslao: Uto Jul 23, 2013 10:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nadam se da ne smeta sto ozivljavam staru temu... naime interesuje me koja je tacna formula za mesanje bromtimola plavo (u cvrstom stanju) da bi se napravio tecni indikator? Naletao sam na par varijanti ali ne znam koja je tacna... zna li neko?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dacaarsa
Akvarista



Registrovan: 12 Maj 2013
Poruke: 172
Lokacija: Vranje

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 12:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

i mene ovo interesuje ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 5:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko se secam, pravi se samo rastvor u etanolu. Rastvor u natrijum hidroksidu se koristi u neke druge svrhe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 5:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad nesto procitah temu iz pocetka, je l' vi pitate samo za indikator ili za kompletnu tecnost koja se nalazi u drop checker-u?
Ja sve vreme pricam samo o indikatoru, jer je to komplikovaniji deo, kompletna tecnost se dobija tako sto se par kapi indikatora sipaju u vodu cijia je tvrdoca (KH) 4 i moze se dobiti rastvaranjem sode bbikarbone u destilovanoj vodi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pakonja
Akvarista



Registrovan: 31 Jan 2013
Poruke: 144
Lokacija: Vršac

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 6:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja pricam o indikatoru bas zato sto je to komplikovaniji deo... KH4 se moze lako dobiti... Imam neku recepturu po kojoj se 0.5g bromtimola plavo doda u 500ml etanola 95% i onda se u to doda 500ml destilovane vode... e sad to bi trebalo da je prava kombinacija ali nisam 100% siguran.

Inace ja sam ovo napravio samo upola doze i isprobao medjutim kod mene u akvarijumu su pH, kH i gH previsoki i nikako da promeni boju iz plavog u zeleno pa nisam siguran da li je receptura koju imam dobra ili ne... ako je neko voljan da testira a u prolazu je kroz Vrsac neka se javi pa cu mu dati da proba kod sebe.... Smile Bar da znamo da li je to dobra receptura ili ne.... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 6:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napravio si 1l (litar) indikatora? Nije bilo potrebe da dodatno razblazujes vodom, samo dodaj manju kolicinu u DC, no nebitno.
Pa meni 50ml (pedeset) traje vec godinama... Smile
Zato i preporucujem stalno da se ljudi udruze i podele, ispasce skuplja flasica nego njen sadrzaj. Smile
Testiraj idikator kapanjem u blago kiselu i blago baznu sredinu. On ili valja ili ne valja, mislim da je nemoguce da pokazuje pogresno.


Poslednji izmenio Blue dana Sre Jul 24, 2013 6:54 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pakonja
Akvarista



Registrovan: 31 Jan 2013
Poruke: 144
Lokacija: Vršac

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 8:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne ne ne ne... napravio sam pola litre Smile Sve sam isao upola doze... mnogo mi je 1l... Smile Pazi... ja mislim da moze da pokazuje pogresno u slucaju da je pravljen po pogresnoj recepturi... tj ako ne treba etanol 95% vec npr. etanlol 50% i mozda manje ili vise etanola mislim da bi to uticalo direktno na sam indikator i da li pokazuje ok ili ne, zato mi je potrebna tacna receptura za to... Smile Ako je ovo ok podelicu sa ljudima sa foruma kome treba... tako da ce svi biti srecni i zadovoljni. Smile
Inace dovoljno je 3-4 kapi indikatora za jedan dropchecker tako da je 50 ml i vise nego dovoljno za bilo koga... Smile

Inace, sto se tice udruzivanja ja sam uvek za to... definitivno ispadne povoljnije samo sto je tesko naci puno ljudi koji su zainteresovani za istu stvar Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 9:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pakonja ::
...Pazi... ja mislim da moze da pokazuje pogresno u slucaju da je pravljen po pogresnoj recepturi... tj ako ne treba etanol 95% vec npr. etanlol 50% i mozda manje ili vise etanola mislim da bi to uticalo direktno na sam indikator i da li pokazuje ok ili ne, zato mi je potrebna tacna receptura za to...


Od ovoga sigurno ne moze da 'izgubi preciznost'. Ovo sto pricas je klasicno razblazivanje i moze da ima uticaja samo na intenzitet obojenosti, odnosno da li ces stavljati po 2 ili 4 kapi u DC. Tebi nije toliko bitno da li je boja jaka ili isprana, vec da li je plava, zuta ili zelena. Probaj po kap - dve indikatora u malo vode da rastvoris, pa dodaj po kap kiseline odnosno baze i isprati promenu boje, odnosno vidi da li uopste 'radi'.
Drugi test je da u staklenoj posudi sa vodom KH 4 stavis koju kap indikatora, bas kao za DC, promesas, obicno se oboji plavo. Posle toga polako dunes u posudu, ali pre toga malo zadrzis dah, poklopis rukom ili poklopcem i muckas. Boja bi trebalo da ode u zelenu. Otvoris posudu, mesas neko vreme, trebalo bi da se vrati u plavu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pakonja
Akvarista



Registrovan: 31 Jan 2013
Poruke: 144
Lokacija: Vršac

PorukaPoslao: Sre Jul 24, 2013 10:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue svaka cast na ideji za proveru indikatora Smile

Ovako se ponasa kada sipam 4kH rastvor i dodam indikator (ne znam tacno koliko kapi jer sam isao da bude intenzivnija boja):
Image

A ovako izgleda kada zadrzim vazduh 20 sekundi i uduvam CO2 koji sam licno napravio u bocu, zatvorim i promuckam:
Image

A kada otvorim bocu, muckam i malo masem papirom iznad da se sto pre izbaci CO2 iz boce onda se boja vrati u plavu... tako da definitivno radi... Smile

Nisam probao sa kiselinom i bazom da ubacujem ali mislim da ni nema potrebe jer cim ovo funkcionise onda ce i u akvarijumu raditi kako treba... Nista... ako nekome treba za drop checker a u prolazu je kroz Vrsac neka se javi... Wink Kad imam ja - imaju i ostali... Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pakonja
Akvarista



Registrovan: 31 Jan 2013
Poruke: 144
Lokacija: Vršac

PorukaPoslao: Pon Jul 29, 2013 11:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedno dodatno zapazanje... izgleda da mi 4kH rastvor nije 4kH... pravio sam ga po recepturi sa sodom bikarbonom i destilovanom vodom medjutim juce mi djavo ne da mira i uzmem da proverim sa testerom da li ima 4 kH kad ono dojoh do 10 kapi i jos nije promenilo boju tako da je kH preko 10! Very Happy Izgleda da soda bikarbona koju sam ja koristio i soda bikarbona koja treba da se koristi nisu iste Smile
U svakom slucaju uzeo sam "Heba" vodu i izmerio njen kH i vrednost je bila 6. Izvadio sam pola litre te vode i odao 1.5 puta vise destilovane vode i dobio sam kH oko 3, potom sam dodao jos malo (odokativno) "Heba" vode i ponovo merio kH - posle cetvrte kapi boja se promenila u zuto tako da je to definitivno kH 4.

Rezultati su sledeci:

Na spoljasnjem svezem vazduhu indikator je ovakav:
Image

Na vazduju u prostoriji (cim je napravljen) indikator je ovakav:
Image

A kada uduvam CO2 iz pluca onda je indikator ovakav:
Image

Meni se cini da sada radi ok jer prikazuje sve 3 faze (plava,zelena,zuta) a prethodno su bile samo plava i zelena?

Da li je ok sto sam ovako napravio 4kH mesavinu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Stakleni Drop Checker vlada_va Arhiva Malih Oglasa 0 Sre Feb 20, 2019 11:14 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Drop checkeri, difuzori, atomizer, i ... Srky Boy Arhiva Malih Oglasa 0 Sre Dec 12, 2018 3:44 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Up Aqua CO2 atomizer 16/12 i drop che... Srky Boy Arhiva Malih Oglasa 0 Uto Apr 10, 2018 2:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati T5 neonske sijalice i stakleni drop c... Srky Boy Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Dec 10, 2016 3:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zakrivljene makaze, tecnost za drop c... Mark Arhiva Malih Oglasa 0 Sre Apr 13, 2016 8:52 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License