Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Testeri za vodu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
velja
Akvarista



Registrovan: 04 Nov 2011
Poruke: 89
Lokacija: Pozarevac

PorukaPoslao: Ned Nov 27, 2011 9:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kakva iskustva imate sa testerima za vodu? Da li su bolje tracice ili tecni reagensi?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Nov 27, 2011 9:57 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

sale_
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2010
Poruke: 230
Lokacija: kikinda

PorukaPoslao: Pon Nov 28, 2011 12:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

veljo, nema tu sta da se diskutuje, jer je izbor testera kod nas takav kakav je pa neki benchmark ne mozemo da napravimo. koji god firmirani da kupis, ok je. ranije su tracice bile ok, cak i one koje su mogle da se nabave po apotekama. sada su malo popularniji tecni, laksi su za ocitavanje i uporedjivanje sa skalom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
velja
Akvarista



Registrovan: 04 Nov 2011
Poruke: 89
Lokacija: Pozarevac

PorukaPoslao: Pon Nov 28, 2011 6:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gledao sa ja Serine i Tetra i mislim jos neke. Ono sto mene zanima je test za amonijak, nitrite i nitrate. Voda znam da je tvrda a pH ne osciluje mnogo jer koristim vodu iz vodovoda a okruzenje je nepromenjivo.
Ono sto je problem je da test za amonijak ne ide u kompletu sa testom za nitrite i nitrate pa onda kupujete test za amonijak i test za nitrite odvojeno a svaki kosta oko 1000 din.
Testovi tipa 5u1 6u1 su dosta skupi, reda 1,5-2,5K dinara. Da li neko to koristi ko ima jedan - dva akvarijuma?
Mozda je stvarno vredno kupovine?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 06, 2012 12:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema puno mudrosti oko cena, kompleksniji-složeniji testovi zahtevaju skuplje reagense, poneki i više reagenasa za jedno testiranje. Cenu diktira i pouzdanost, naravno, za onoga kome je to važno. Kombinacije sa indikacionim trakicama su najjeftinija varijanta, daće potrebne rezultate za praćenje, ali brzo gube upotrebljivi period. Po nekim" prihvatljivim " možemo nabaviti kapljične-titrajuće testove za neke od osnovnih parametara-pH, KH, DH, koje bi trebalo kontrolisati, bar pri redovnim izmenama vode. Malo kompleksnije testiranje-NO2, NO3, NH3/NH4, PO4, Fe, itd. ukoliko želimo najprihvatljivije uslove za biljne akvarijume i stabilnost i zdrave stanovnike akvarijuma( ovde je i cena značajniji faktor za običnog hobistu ).
Treća grupa su za polu i profesionalce( skupoooo Shocked ), pa pogledajte najpouzdanije i najjednostavnije za upotrebu-direktno očitavanje-digitalne Hanna, HMdigital...ili Laboratorijske Merck, Rowa, LaMotte...
Hoću i da iznesem lična iskustva sa većinom onih koji se mogu nabaviti na ovim prostorima, početno je bila za stupljena samo Sera, onda se pojavio TropicMarin, pa Tetra, JBL, sada imamo izbor i Aquili, Salifert, Seachem, Rowa testova i izvestan broj digitalnih.
Od navedenih, proverio sve, osim Rowa testova, koji su urađeni po Merck-ovoj licenci.
Trenutno koristim API titrajuće, nema ih u bližoj okolini, Hanna i HM digitalne, donešene iz jeftinog Akvarističkog raja i za naš džep-USA.
Od proveravanih i upoređivanih-TropicMarin, nažalost niko više ne uvozi, Aquili-jeftini, solidni, sa malim odstupanjima. Sera se polako vraća u normalu, JBL, hm, ne bih da kudim, kada sam upoređivao Fe test sa Seachem-ovim, ko Bog i Šeširdžija, Tetra izuzetno dobri, Salifert-polu profi, skoro kao TropicMarin.
Pa, kao preporuka, ko reši da se pozabavi ovim, jeftinija varijanta Aquili, srednja Tetra, najbolja Salifert.
Ovde još neke napomene, koje, osim uputstva za upotrebu, retko će Te pronaći na kutijama, priloženim papirićima uz testove.
Za korektne rezultate temperatura testiranog medija treba biti 25C, posmatranje promene boje, odozgo, pri difuznom svetlu, bez svetlosnih izvora sa strane. Ukoliko Niste sigurni u očitani rezultat, ili Vam se ne čini korektnim, još 2-4 testiranja istim testom, istog proizvođača, pa srednja vrednost.
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pet Jan 06, 2012 12:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja ih iskreno receno nisam nikad koristio, ali cu uskoro poceti.

Do sada koliko sam uspeo da saznam vecina ljudi tvrdi da su tecni tacniji.

Tako da cu tecne i probati, najverovatnije ce to biti Sera.

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Drvo mi je oboilo vodu u akvarijumu Uros1999 Početak u akvaristici 8 Pet Dec 07, 2018 5:23 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako ocistiti akvarijum i promeniti v... Rizbo Akvarijumi 2 Sre Avg 29, 2018 4:33 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako punite velike akvarijume, i kako... damson Početak u akvaristici 7 Ned Maj 22, 2016 3:19 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koje ribe su za bocatu vodu??? Markogupi Ribe 2 Sre Dec 30, 2015 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako opušteno menjam vodu i ženi prob... HORUS Uradi Sam (DIY) 96 Pet Okt 30, 2015 4:33 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License