Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Testiranje vode Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Proba
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2010
Poruke: 146
Lokacija: Beograd-Borča

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 9:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pokusao bih da u svoj AQ od 250L ubacim diskuse. Znam da vole "meksu" vodu, ali me interesuju vrednosti vode koja im odgovara. Akvarijum je biljni i biljke prihranjujem po PPS-pro sistemu. Dodajem CO2 u DIY varijanti. Moja pitanja su sledeca:

1. Koji parametri se testiraju i koje su optimalne vrednosti?

2. Koji su testeri za vodu najpouzdaniji, a dostupni su za kupovinu? Cena nije bitna.

3. Da li postoje uredjaji koji kontinualno i dugorocno prate parametre vode?

Za pocetak bih izbegao kupovinu RO uredjaja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 9:27 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 9:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako pitas samo zbog tvrdoce, onda:
1. KH i GH,
2. Bilo koji titracioni ce zavrsiti posao bez problema, i preciznije nego sto ti treba,
3. Da, ali nisu za hobi upotrebu, prvenstveno ce te odbiti cena, a i stvarno nema neke potrebe za tim. Testiranje jednom nedeljno ili redje ce zavrsiti posao.

Proba ::
Za pocetak bih izbegao kupovinu RO uredjaja.

A kako mislis da smanjis tvrdocu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Proba
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2010
Poruke: 146
Lokacija: Beograd-Borča

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 10:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Ako pitas samo zbog tvrdoce, onda:
1. KH i GH,
2. Bilo koji titracioni ce zavrsiti posao bez problema, i preciznije nego sto ti treba,
3. Da, ali nisu za hobi upotrebu, prvenstveno ce te odbiti cena, a i stvarno nema neke potrebe za tim. Testiranje jednom nedeljno ili redje ce zavrsiti posao.

Proba ::
Za pocetak bih izbegao kupovinu RO uredjaja.

A kako mislis da smanjis tvrdocu?


1. Mislio sam i na ostale parametre (nitrati... - zbog prihrane biljaka)

2. Ako mozes posalji mi neki link na kojem bih mogao malo detaljnije da se upoznam sa tim uredjajima.

Sto se tice RO uredjaja i obaranja tvrdoce, za pocetak bih pokusao sa nekom DIY varijantom
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 10:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nitrate i fosfate mozes relativno da pratis pomocu tih testova, najpouzdanije je ako imas uzorak poznate koncentracije, da isprobas test sa njim. Ti kolorimetrijski testovi kod kojih se nijanse uporedjuju 'ocnom' metodom su relativno neprecizni i zavise od tumacenja, ali su sasvim upotrebljivi, u krajnjem slucaju, boli te uvo da li su nitrati 20 ili 30ppm.
Nisam bas shvatio ovo za uredjaj, na koje uredjaje mislis?

Inace, sta znaci DIY varijanta za obaranje tvrdoce? Kisnica? Kuvanje? Jonoizmenjivacke smole? Sta god izabrao, nista nije tako zgodno i efikasno kao RO. Imas sada malih RO uredjaja na trzistu koji nisu bas za upotrebu u domacinstvu, ali za akvarijum su odlicni, a kostaju 60-70 evra, jeftinije od toga ne moze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 10:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako nije problem lova kao što kažeš onda je RO zakon! Što se tiče testera za vodu kao što kaže Blue, titracioni (kapavci) će ti dati više nego tačne rezultate a ne vidim potrebu za konstantnim praćenjem parametara vode, sem u slučaju da imaš nekog monstruoznog reef-a a čak ni tada! Imaš serine komplete testova od oko 5000 din gde imaš praktično kontrolu svih važnijih parametara u slatkovodnoj akvaristici, DIY meka voda samo preko jonoizmenjivača ili u krajnjem slučaju prokuvana kišnica pa mešanje sa česmovačom ali ti je to onda matematika ako želiš da imaš određenu tvrdoću ili kiselost... Sve u svemu ako nije problem lova za praćenje parametara onda će ti RO biti smešan izdatak! Konstantno praćenje parametara vode se koristi samo u specifičnim industrijskim postrojenjima i uređaji nikako nisu za hobi uptrebu!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
PlantMaster
Akvarista



Registrovan: 04 Okt 2011
Poruke: 49
Lokacija: Pancevo

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2012 11:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da je ovde izostala jos jedna bitna stvar koju treba meriti a to je pH.

Ako mekom vodom spustas KH i dodajes CO2 mozes napraviti i velike oscilacije pH u akvarijumu i onda skupoceni diskusi postanu "frizbi" letaci ,pu pu daleko bilo.

Za diskuse je potrebna disciplina , posto za zdravog i lepog diskusa potrebno cesce dnevno hranjenje a svi znamo gde je vise hrane tu je prljava voda. Znaci redovna zamena vode, sifoniranje dna i dobra filtracija , po meni bi filter trebao da bude bar 1,5 puta veci za akvarijum sa diskusima u odnosu na ostale sitnije ribe.

Malo sam skrenula sa pitanja ali je ovo sve uzrocnoposledicno na gorepomenuta pitanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 12:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema DIY varijante obaranja tvrdoce a da je uspesno. Nabavi RO. Testovi koje ti Nemanja preporucuje su ok. Poznavajuci tebe smole ti nece pruziti to sto ocekujes...
No woman no cry - no RO no low kH Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 1:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hmmm, o ovakvim pitanjima, na jednom od foruma imaš moj dnevnik o vodi u Diskus-akvarijumu na 10 strana, sa svim mogućim upozorenjima o kvalitetu vode, filtracije, testiranju i koje granice treba da poštuješ.
Ovde si vrlo skučen, ukoliko imaš nepoznanice, pogotovu što đubriš po DIY metodi i dodaješ CO2. A bez RO uređaja, nemoj ni da počinješ sa mučenjem ovih riba.
Nekoliko puta sam se uverio, Diskusi koje dobijem zbog prestanka Hobista da se bave akvaristikom, a drže ih u česmovači( česta tvrdnja da je to super za ovu ribu ) da takva riba ne dostigne pun kolorit, a kada je uzmem u ruku ima rapavu spoljašnost, kao da ne luči mukus.
Nisi potpuno nov u akvaristici, ali treba više pažnje posvetiti ovom gradivu...
Fizičko-Hemijske osobine vode, Filtracija akvarijumske vode, uređenje akvarijuma za Diskuse, CO2 u organizmu riba...Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Proba
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2010
Poruke: 146
Lokacija: Beograd-Borča

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 10:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

60-70 € za RO uredjaj mi je sasvim prihvatljivo, ali nisam ga nasao nigde po toj ceni. Ne zelim da kupujem polovni.
Zeleo bih da, koliko mogu, ispratim parametre vode od samog pocetka. Da vidim sta i kako utice na njene promene. Zbog toga su mi testeri neophodni.
Kad se sve sabere: testeri, RO uredjaj, CO2 komplet, dolazi se do pozamasne sume i to nisam u mogucnosti da ispratim. Na sve to dolazi i trosak nabavke kvalitetnih diskusa.
Obzirom da zivimo u Srbiji, razumljivo je zasto svaki pokusaj odvajanja novca sa strane, propadne, jer uvek "nesto iskrsne".
Ocigledno da ce uslediti kupovina jednog po jednog uredjaja, pa ce diskusi zaplivati malo kasnije.

P.S. Hvala na savetima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Rev.
Akvarista



Registrovan: 29 Dec 2011
Poruke: 10

PorukaPoslao: Pet Jan 06, 2012 10:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imas za oko 5.500 u Merkatoru na Novom Beogradu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 06, 2012 10:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za nabavku RO uređaja, klikneš baner Aquashop-a, pa biraš prema raspoloživim sredstvima. Merkator NBg? Šta Ste tamo snimili? Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Pet Jan 06, 2012 10:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

5,500 za RO? Voleo bih to da vidim, kao i koliko vode daje na dan. Dzabe cena od 5,500 ako daje 5l dnevno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Rev.
Akvarista



Registrovan: 29 Dec 2011
Poruke: 10

PorukaPoslao: Pet Jan 06, 2012 4:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskreno nemam pojma. Sinoc sam slucajno tamo svratio jer generalno ne kupujem kod njih (drzim se domacih. Ako me podkradaju bolje da me kradu moji nego Slovenci) i opazio sam ih pored aparata za kafu i sl. Znam samo da su ruski (bar prema kutiji).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 06, 2012 6:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jesi siguran da je to RO uredjaj?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY preciscavanje vode Doksas Uradi Sam (DIY) 55 Pon Apr 15, 2019 9:21 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koje biljke trpe jako strujanje vode? PAN Biljke 5 Pet Jun 22, 2018 10:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License