----------------------------------- Baia Sub Jul 20, 2019 9:07 pm ----------------------------------- Prica oko nivoa amonijaka je sastavni deo procesa koji se zove CIKLIRANJE AKVARIJUMA ili mozes da je nadjes u okviru teme KRUZENJE AZOTA U AKVARIJUMU. Najbolje da malo izguglas te pojmove i sam procitas da ti ja to ne prepricavam, ima mnogo tema o tome. Ako ti nakon citanja nesto ne bude jasno tu smo da prodiskutujemo. Pa ne mogu bas da krivim prodavca jer si mu ti sigurno rekao da ti je akvarijum vec dva meseca u upotrebi i on je vrv pretpostavio da sve sto je moglo da krene po zlu je vec krenulo i proslo pa nije nasao za shodno da ti kaze da neku ribu izbegavas ili ne. Sto se kombinovanja riba tice sva pravila mogu a ne moraju da vaze. Nekom se borac ne slaze sa gupikama i juri ih, nekome bikolor terorise ceo akvarijum, nekome 6 parova apistograma zivi u skladu u 50l vode....postoje neke opste smernice ali cesto se desava skroz suprotno od toga.....barbusi zaista jesu agresivni ili kako mi akvaristi vise volimo da kazemo....razigrani pa hoce da cupkaju peraja sporijim plivacima i ribama sa bogatim, slajerastim repovima. Kod mene su rodostomusi tamanili kozice, mlad i mali muzjak ramireza kojeg sam tek dodao u akvarijum terorisao dva puta veceg muzjaka koji je bio vise meseci glavni u akvarijumu....i tako, mnogo je primera odstupanja od pravila. Da napomenem....u opste ne mora da znaci da je Otto crkao od amonijaka....mozda je kao sto peku rece crkao od gladi mada u to jako sumnjam jer znam koliko ribe mogu da izdrze bez dodavanja ikakve hrane u akvarijum.....necu da imenujem kolegu kod koga sam to video...ako procita sam ce se javiti:) Pre sest meseci sam pokrenuo svoju poslednju postavku ...sacekao sam nekih mesec dana pre ubacivanja riba i u prvoj turi sam uzeo 4 Ottoa, 2 Bornea i 6 Habrosus korija. Pustim ih u akvarijum oni veseli, plivaju sve petica...dodjem sutra sa posla, jedan oto pobeleo i polu pojeden ostali deluju veselo...dan posle jedan borneo crkao a drugi dezorjentisan....cim vidis da riba dezorjenitisano pliva odmah znas da mu je nervni sistem prsao od trovanja....najcesce amonijakom....sirotan, kad ga cusnem prstom pocne da pliva udari glavom u staklo i onda se prevre naopacke....kontam gotov je ajd da ga pustim da smirom skonca ....promenim dosta vode da smanjim koncentraciju amonijaka....sutra dodjem sa posla, borneo ko zmaj...nista mu nije i da kucnem u drvo i sad je ziv i najveca je riba koju trenutno imam u akvarijumu. od 6 habrosusa dva su u tom periodu pobelela i kunjali su danima pa crkli....isti simptomi, dezorjentisanost i promena boje. Iste probleme sam imao uvek kada sam zurio sa dodavanjem riba u akvarijum....po pravilu uvek su mi crkavali neki skupi primerci....valjda je to neka kazna za nestrpljenje i opomena da u buduce bolje pazis na zive organizme koji nisu svojom voljom dosli kod tebe da ih ti trujes i ucis na njima....