Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 upustva za morsku akvaristiku Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sre Mar 02, 2011 10:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odmah na samom pocetku da se kaze da je morska akvaristika mnogo komplikovanija, skuplja ali i mnogo lepsa i zanimljivija... (koliko para toliko i muzike).
Pre oko nedelju dana u jednoj radnji u gradu sam video onu narandzasto-belu morsku ribu svima poznatu, klovn riba. Mladu ribu i to po komadu prodaju za 8000 din. da ne govorim koliko bi izasli korali i morska so jer kuhinjska ne ide u tu vodu kako je vecina mislila.
Prema tome ako nemate odlicne prilive novca i napredno znanje o morskoj akvaristici, nemojte ni razmisljati o morskom akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Mar 02, 2011 10:18 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

vom Kalidorf
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 01 Mar 2011
Poruke: 4
Lokacija: sarajevo

PorukaPoslao: Sre Mar 02, 2011 10:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U petshopu u kom sam radio imali smo morski akvarij. Koliko se sjecam bila je to jako skupa muzika. Akvarij je u biti bio klasicni, ali je trebalo dosta skupe opreme, kao sto su neki odmascivac vode, posebni filter i jos nekakve dzidze kojima sam zaboravio ime. Sol smo koristili Sera, i nije bas bila jeftina. O cijenama riba da ne pricam. Zivi koralj je, ako se dobro sjecam placen (u Zagrebu) negdje oko 300-tinjak tadasnjih maraka, i bio je jedan od skromnijih u ponudi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
japamija
Akvarista



Registrovan: 03 Jan 2011
Poruke: 264
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Sre Mar 02, 2011 10:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

igoR_ReefrooM ::
Morska akvaristika nije nista komplikovanija od slatkovodne za nekog akvaristu koji je vec par godina proveo u slatkoj vodi. Sve se to bazira skoro na istim pravilima a to su:

- Filtracija vode: Bioloska, hemijska i mehanicka
- Rasveta
- Jedina stavka koja se razlikujje a to je SLANA VODA

Deli se na vise pravaca a spomenucu samo dva najzastupljenija
- Reef akvaristika: vezana za drzanje korala i reef safe riba
- Fish only sistem: samo ribe, nesto slicno kao ciklidni akv.

FILTRACIJA
Zavisno od pravca razlikuje se i filtracija vode, ima vise vrsta bioloskih filtracija kao sto su Berlin system, Jaubert, DSB, wet-dry... Pisacu o onoj koju ja koristim jer sam nju izucio
Moj sistem funkcionise na takozvanom Berlin sistemu

Berlin sistem je filtracija bazirana na

- Zivom kamenu: zivi kamen je jako porozan kamen koralnog porekla koji je pun bakterija i zivih organizama. On zamenjuje sve ono sto imamo u nasim pregradnim ili kanister filterima potrebno za biolosku filtraciju.

- Cirkulacionim pumpama: wavemaker ili stream pumpe rade kao fenovi koji samo duvaju vodu. Cirkulacione pumpe su potrebne u akvarijumu jer bakterije na kamenu imaju potrebu za stalnim dotokom vode bogate kiseonikom, i korali isto tako zahtevaju jak protok vode

- Protein skimeru: ubacuje vodu i vazduh jakim pumpama u sebe praveci penu i sve odpadne stvari putem pene izbacuje iz vode

Znaci nema nikakvih bio kugli, sundjera i slicnih stvari samo kamen! Moze tanak sloj vate da pokupi samo one krupne stvari koji sluzi za mehanicku filtraciju.

To je odprilike to sto je bitno za berlin sistem

RASVETA
Rasveta se isto razlikuje od toga kakav je akvarijum u pitanju (dali je koralni ili fish only)
- Korali zahtevaju puno svetla tako da i rasveta treba da bude jaka, opet sve zavisi koje vrste korala se drze. da li traze mnogo jako svetlo ili nesto slabije (Laicki gledano ide se od 1w po Litri zapremine akvarijuma pa na vise)
- Za ribe nije potrebno toliko jako svetlo

SLANA VODA
Voda je najzahtevnija stvar u morskoj akvaristici. Parametri vode su najbitniji za zdrav akvarijum.
U slatkovodnoj akvaristici se mere amonijak, nitriti, nitrati, kh, ph,po4 i mozda jos po nesto
U morskoj sve to plus salinitet, kalcijum, magnezijum i dosta nekih mikro elemenata koji za nas hobiste i nisu toliko bitni ( kalcijum i magnezijum nisu toliko bitni za fish only akvarijume)

Ja merim:
- salinitet pri zameni vode,
- nitrate 1 mesecno
- fosfate 1 mesecno
- ph merim na 3 meseca

- kalcijum
- kh redovno
- magnezijum

Sinteticka so bi po pravilu trebala da se mesa sa RO vodom i odprilike ide oko 3,3kg do 4kg na 100L RO vode
Zamena vode ne sme da bude u velikim kolicinama kao sto je to slucaj u slatkovodnoj akvaristici 50% i slicno jer moze da dodje do disbalansa, nego najvise 10% nedeljno za opterecene sisteme. Ja licno menjam oko 10%-15% na 20dana i parametri su mi stabilni.

........................................
Potrebne stvari za pocetak su:

-Akvarijum

-Testovi za vodu sto kvalitetniji (salifert ako je moguce i neki bolji): nitrat-No3, fosfat-Po4, Kh, Ph komplet oko 30e

-Salinomer: cena od 10-40e

-Zivi kamen: odprilike 10% od zapremine aq. cena od 5-12e polovan, 12-18e sveze uvezen

-Cirkulacione pumpe: (stream) potrebna jacina cirkulacije je preko 30x zapremine aq. cena 30-100e polovne, 40-250e nove po komadu, cena zavisi od jacine pumpe i proizvodjaca

-Skimmer: obicno treba da bude bar duplo jaci od zapremine aq. cena od 50-500e polovan, 100-1500e nov, cena isto zavisi od jacine, ovi najskuplji guraju zapremine i po 2000-3000l

-Sinteticka so: 3,3-4,0kg ide na 100l vode, cena od 3-4.5eura/kg

Ako se pravi veci akvarijum onda treba i:

-Sump (donji akvarijum)
-Bulkovi (Bulk head): cena od 3-20eura/kom, treba nam 2-3kom
-Plasticne cevi i ventili: cena 3m cevi oko 5e ventili oko 5eura/kom
-Povratna pumpa: 4x jaca od zapremine cena od 10-100e

Onda pauza od najmanje tri meseca dok se akvarijum ciklira...

-Rasveta: najmanje (glupo gledano) 1w po litri, cena od 50 pa do...

-Testovi: kalcijum-Ca, magnezijum-Mg, cena oko 25e komplet

Ostalo po zelji i mogucnostima

.........................................
Za akvarijum od 100 litara potrebno je najminimalnije za pocetak:

-testovi: 30e

-salinomer: 20e

-zivi kamen 8-10kg: od 60-100e polovan

-cirkulaciona pumpa 3000l/h: 30-50e polovna

-skimer deklarisan od 200-400l: 50-100e polovan

-so 5kg: 15-20e

-rasveta 4x24w: 50e DIY

-370 eura u najgorem slucaju i to naravno zavisi od snalazljivosti i veza po inostranstvu a dosta toga moze i ovde da se nadje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
vlada71
Akvarista



Registrovan: 03 Jan 2011
Poruke: 363
Lokacija: Krusevac

PorukaPoslao: Sre Mar 02, 2011 11:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve je to lepo ali xa sada je mnogo to para.Nista ne fali ni slatkovodnom aq.Milina bre.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
klincha
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 49
Lokacija: vranje

PorukaPoslao: Sre Mar 02, 2011 11:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Potvrdjujem ovo sto je objavio drug Japamija,samo bi hteo jos nesto da dodam.
Morska akvaristika se u globalu deli na only fish,odmosno drzanja samo riba i reef akvaristiku,gde je akcenat dat na korale.Za drzanje morskih riba pored standardne opreme za slatkovodni akvarijum potrebna je so i skimer,dok je za drzanje korala potrebno malo vise opreme(para) i malo vise znanja.Price da je morska akvaristika skupa,da nemoze da se nabavi oprema i da treba puno znanja su totalno netacne i uglavnom se takve price plasiraju zbog neinformisanosti.Primera radi Wlajko91 je napisao da klown kosta 8000din.neznajuci da u Vranju moze da nadje 5 vrsta klownova po ceni od 10eura.LJudi koji se bave morskom akvaridtikom to znaju,ali vecina akvarista koja ulaze u tu pricu to neznaju i to ih skupo kosta ili na kraju odustanu.Vecina Vas je napisala totalno netacne informacije,npr to da su morske ribe zahtevne za drzanje,sto je skroz netacno.Moj drugar ima morski akvarijum i kad smo ubacivali klownove akvarijum je bio star 2 dana,jos se ni so nije otopio mi smo pustili klownove i nije im hvalilo nista i dan danas su zivi i zdravi.

Moj savet za svakog ko zeli da se oproba u morskoj akvaristici je da nadje nekog ko vec ima morski akvarijum i detaljno se raspita o svemu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuYahoo MessengerMSN Messenger
njezic025
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 28 Feb 2011
Poruke: 7
Lokacija: Odžaci

PorukaPoslao: Čet Mar 03, 2011 12:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

klincha je u pravu,ja sam klovnove video u beogradu na učeteljskom naselju za 20 eura po komadu,klinca ima još povoljniju soluciju,i moram da dodam(zbog čega je i došlo do mog posta ovde)morska akvaristika možda jeste skuplja,ali nevidim po čemu je lepša i zanimljivija,ukusi su različiti i o njima netreba raspravljati,recimo ja nebi menjao dobar biljni akvarijum sa dobrim odabirom riba za 3 morska,morske ribice jesu lepe,ne sporim ali ne mnogo od pojedinih slatkovodnih,možda podsvesno reagujemo na nešto što nam je manje dostupno da ga više želimo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Čet Mar 03, 2011 2:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Klincha, mene morska akvaristika nije toliko interesovala, video sam da je dosta skuplja od slatkovodne, da je teze naci ribe, opremu, korale pa sam i odustao od toga mnogo ranije. SLUCAJNO sam naleteo na klovna od 8000 din, da me je stvarno interesovalo nasao bih ga sigurno negde po jeftinijoj ceni ali gle cuda, nije... Isto tako je bilo i sa diskusima, u velikom pet shopu na Novom Beogradu diskusi kostaju 35e, a ja sam ih na kraju nasao za 6e i to da biram koje cu i koliko komada. I naravno, ne znajuci da u vranju kostaju 10e jer u Vranju nikada nisam ni bio a i nesto mi se nece da zalazim u slane vode, barem ne jos 2 godine sigurno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
vlada71
Akvarista



Registrovan: 03 Jan 2011
Poruke: 363
Lokacija: Krusevac

PorukaPoslao: Čet Mar 03, 2011 9:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije problem danas naci ni opremu,ni ribe sve ti dolazi na kucnu adresu,nego je problem kada to treba da se plati.Imam drugara koji ima morski aq vec 15 god.,i on sam kaze da vise ne moze da izdrzi finansiski.Ima dva aq,prelepi su ali sada ih prodaje,jer svaki put kada nesto naruci uvek je za 20 procenata skuplje i dize ruke,prelazi na slatkovodni aq.Pozz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Mar 04, 2011 3:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

stefkoss ::
za korale cu se snaci,ali za opremu je problem.


Protein skimmer može da se napravi u DIY varijanti.
Nije komplikovano.
Ima toga dosta po YouTube-u.

A Ti pošto si u Bar-u, tj. na moru, možeš lepo vodu da uzimaš iz mora, ne moraš da soliš. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
stefkoss
Banovan
Banovan



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 735
Lokacija: crna gora,bar

PorukaPoslao: Pet Mar 04, 2011 2:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa da to mi je prednost mala.
ali neznam koliko se cesto menja voda.
dali mi odgovara filter,...
kakvu hranu da im dajem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nigros
Akvarista



Registrovan: 28 Feb 2010
Poruke: 1214
Lokacija: Novi Sad/Indjija

PorukaPoslao: Pet Mar 04, 2011 2:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da da mogao bi da ode u luku i donese kanistere one preciste smedje vode, korali prosto bujaju...
Kakva voda iz mora, nemojte da zezate decka. Sto onda ne odete do obliznje bare po vodu za vase akvarijume?
Stefkosse ne znam sta da ti kazem, ne moze ti niko ovde dati ubrzan kurs morske akvaristike. Mislim da si premlad za to, zahteva puno znanja, vremena i jos vise para.
Predlazem ti da skupljas iskustvo u slatkovodnoj barem jos par godina.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
stefkoss
Banovan
Banovan



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 735
Lokacija: crna gora,bar

PorukaPoslao: Pet Mar 04, 2011 8:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ok hvala ti nigrose na savetu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
klincha
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 49
Lokacija: vranje

PorukaPoslao: Pet Mar 04, 2011 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo slike koju sam obecao

Image

Moj prijateljski savet svima koji zele da se oprobaju u morskoj akvaristici je,informisite se sto vise,razgovarajte sa nekim ko vec ima morski akvarijum,pa tek onda pocinjite,jer pogresna informacija moze mnogo da kosta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuYahoo MessengerMSN Messenger
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Mar 04, 2011 9:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad ispada da u tom moru nema išta od korala.
Ha, pa ne mora da napravi tropski morski akvarijum, ne znam, Indonežanski ili Novo Zelandski, ali može da napravi Jadranski morski akvarijum, sa koralima i ostalim biljnim i životinskim svetom(zvezde, krastavci, ježevi, možda i neka mala hobotnica Smile po koja ribica, kojih ima u Jadranskom moru.

A protein skimmer će svakako pomoći u prećišćavanju vode, jer on radi na istom principu, kojim priroda prečišćava morsku vodu(to je ona pena na talasima, koja se stvara bućkanjem vode, a koja ostaje na obali). Pa kada sve to može da preživi u Jadranskom moru, sigurno će moći i uz pomoć protein skimmer-a i još malo dodatne filtracije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
stefkoss
Banovan
Banovan



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 735
Lokacija: crna gora,bar

PorukaPoslao: Pet Mar 04, 2011 9:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

koliko kosta protein skimer?
pa cak i kad bi imao morski akvarijum ubacio bi zvezdu i dve ribe klovn.vise nebi nista ubacivao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pozdrav svim zaljubljenicima u Akvari... dragan 77 Upoznavanje 0 Čet Jun 04, 2020 11:49 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Oprema za akvaristiku sa Aliexpress-a Alexa777 Razno 17 Sre Okt 17, 2018 12:57 am Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Oprema za akvaristiku joca93knj Arhiva Malih Oglasa 0 Pet Mar 10, 2017 2:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prodavnica opreme za akvaristiku Turtle Arhiva Malih Oglasa 18 Pon Sep 05, 2016 10:29 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Povratak u akvaristiku sa Nano 13 l :) lazarcanecorso Akvarijumi 7 Ned Jun 05, 2016 3:40 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License