Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Uradi sam – Usisivac podloge Akvarijuma Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Maj 17, 2010 8:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uradi sam – Usisivac podloge Akvarijuma


Hteli ili ne, ali jednom dodje I to usisavanje akvarijuma. Da li imali bilje u akvarijumu ili ne , koliki nam je fond riba, da li smo pocetnici ili dugogodisnji priznati akvaristi, usisavanje je sastavni deo odrzavanja higijene a samim tim I parametara vode koji je osnovni cinilac prelepih akvarijuma. Neki od nas pribegavaju firmiranim proizvodima a opet ima I nas koji volimo da eksperimentisemo I primenjujemo tudje eksperimente u svojim akvarijumima.

Evo jedne ideje, kako da iskoristimo pratecu opremu ( koju vecina nas koristi u akvaristici ), i u neke druge svrhe sem one za koju znamo da sluze.

Za ovaj usisivac potrebno nam je sledece :

1. Vazdusna pumpa

2. Vakum crevo za ciscenje aq

3. Perlon vata

4. Crevo za vazduh

5. Bocica od hrane ( a moze I higijenska )

6. Cevcica od soka ( tetrapak)

7. Gumica ( moze I obicna za tegle )

8. Noz

9. Busilica I burgije

Image

Prvo rastavimo crevo I odvojimo donji deo, koji ce nam posluziti kao telo usisivaca.

Image


Na zvonu izbusimo rupica manju nego sto je precnik cevcice od soka. Ja sam iskoristio cevcicu od malih tetrapak sokova jer idealno ulazi u crevo za vazduh.

Image

Bocicu od hrane ( koje inace imamo na pretek a mozete I onu higijensku iz apoteke, koja je malo cvrsca ), izbusimo prvo debljom burgijom a potom i nekom tanjom. Da ne bi ponavljali ovaj postupak nekoliko puta, potrudite se da vam rupa kroz koju prolazi plasticna cev bude malo uza u odnosu na plasticnu cev I po potrebi malo nozem ili skalperom obradite rupu . Drugi nacin je zagrevanje bocice u vreloj vodi ili upanjacem. Izbor je vas.

Image

Navucemo gumicu na plasticnu cev a potom navucemo bocicu. U bocici a okolo cevi postavimo vatu koja ce nam posluziti kao filter. Uloga gumice nije da zadihtuje rupu, vec da nam ucvrsti koliko toliko bocicu da nam ne bi ispala tokom usisavanja. Takodje mozete iskoristiti I gumicu za tegle.

Image

Kad postavimo sve na svoje mesto I povezemo, to bi izgledalo ovako …

Image

Image

Kada zavrsimo sa usisavanjem, vakum crevo mozemo ponovo da sklopimo I vratimo za prvobitnu namenu.

Image

Jacina usisavanja zavisi pre svega od jacine vazdusne pumpe I cistoce iste. Za one koji imaju krupniju podlogu mozete zvono da skinete I direktno vazdusno crevo da ubodete u plasticno.

A evo I snimak kako to funkcionise ….


Link


Prednost ovakvog usisavanja akvarijuma jeste sto ne istakamo vodu iz akvarijuma vec pomocu filtera prociscenu vodu vracamo u akvarijum.

Sve ovo u PDF- u ...
Kod:
http://oron.com/phbllrlcinsc/Uradi_sam_-_Usisivac_podloge_akvarijuma.rar.html

pass : nikouro


Poslednji izmenio nikouro dana Pon Dec 17, 2012 12:03 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene nikouro: Ispravka linkova
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Maj 17, 2010 8:58 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Dragan_Mk
Akvarista



Registrovan: 06 Maj 2010
Poruke: 54
Lokacija: Makedonija

PorukaPoslao: Pon Maj 17, 2010 9:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bravo, super idea! Samo da pomine matursko vece mog brata i probacu da uradim jedan, ali malo veci, nadam se da bi sa malo vishe dovoda vazduha bi radio i ne bi imalo nikakvih problema Twisted Evil

p.s. mislim da ovo zasluzuje sticky, samo napred Niko! Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
zankiki
Akvarista



Registrovan: 15 Maj 2010
Poruke: 61
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Maj 20, 2010 2:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kako to funkcioniše ako imam pesak na dnu? verovatno bih usisao i dosta peska?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN MessengerICQ broj
Juice_93fu
Akvarista



Registrovan: 30 Mar 2010
Poruke: 680
Lokacija: Uzice

PorukaPoslao: Čet Maj 20, 2010 2:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja imam takav problem posto imam sitni kristalni kvarcni pesak, usisava i pesak, ja uzmem samo i isperem pesak na kraju i vratim ga u aq.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
zankiki
Akvarista



Registrovan: 15 Maj 2010
Poruke: 61
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Maj 20, 2010 2:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

znam, ali pri svakom takvom dizanju i vraćanju peskam moraš poprilično zamutiti vodu? ima da bacim sitan šljunak preko peska i rešim problem! Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN MessengerICQ broj
FEK@
Akvarista



Registrovan: 23 Nov 2009
Poruke: 534
Lokacija: Niksic

PorukaPoslao: Čet Maj 20, 2010 5:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ovo mi je bas trebalo Smile)))) bravo nikouoro Smile))) evo pogledajte na ovom klipu kako se to radi
[youtube:98849e1947]http://www.youtube.com/v/NetpcnPP7F0[/youtube:98849e1947]
extra stvar !!! ovo se mora redovno raditi jer se stvara amonijak u aq...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Maj 20, 2010 7:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zankiki ::
kako to funkcioniše ako imam pesak na dnu? verovatno bih usisao i dosta peska?

ako si video fotke mog aq primetices da ja imam sljunak granulacije 1-3 mm, i pri usisavanja aq nijedankamencic se nenadja u filteru.
jacina ovog usisivaca zavisi od jacine vazdusne pumpe kao i precnika cevi i zvona. takodje zavisi i gde probusite rupu u zvonu ....
ako je neko sastavio ovaj usisivac, interesuje me kako radi kod vas ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zankiki
Akvarista



Registrovan: 15 Maj 2010
Poruke: 61
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Maj 20, 2010 8:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja ću sigurno probati, samo dok nadjem vremena
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN MessengerICQ broj
Dragan_Mk
Akvarista



Registrovan: 06 Maj 2010
Poruke: 54
Lokacija: Makedonija

PorukaPoslao: Pet Maj 21, 2010 6:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam ga napravio ali fiksan je, nije za samo povremeno ciscenje..
Stavio sam ga u moj mali aq gde imam neke nove biljke i zemlju ispod peska, pa stavio sam pumpu + sundjer filter + fiksan usisavac podloge.
Kao filtraciju na gornji deo imam peska 0.3-0.5cm, sundjer, i malo vate na vrhu, sad cu uploadirati video da vidite.
Mada nije mnogo licno ali funkcionise super, za 1 dan aq se izbistrio..dolazi video pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Dragan_Mk
Akvarista



Registrovan: 06 Maj 2010
Poruke: 54
Lokacija: Makedonija

PorukaPoslao: Pet Maj 21, 2010 7:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

evo ovde je video, pogledajte
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Maj 21, 2010 10:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ovako, mala napomena :
Da bi ste imali dovoljan pritisak u cevi, i da bi taj usisivac imao funkciju nesmete previliki precnik imati u zvonu. Prosto, ako vam je precnik zvona veci to je pritisak slabiji, sto je precnik zvona manji to je pritisak u cevi jaci. Meni je posluzio sifon i pokazao se kao idealan, jer je odnos precnika zvona i pritiska dovoljan da povuce prljavstinu sa dna a opet da nema nus pojave kod biljaka ili substrata.
Usvakom slucaju nemorate koristiti sam sifon ( kao sto je i Dragan Mk uradio , ideja je za postovanje ), ali morate da imate u vidu da vam pritisak bude dovoljan za podizanje prljavstine sa dna. Inace kao i sto sam vec napisao , ovaj precnik sifona je idealan za aq do 65-70 l , sve preko toga morali bi da smanjite precnika zvona ( zbog visine vode i jacine pritiska ) kako bi prljavstina dosla u filter.

Da dopunim samo Draganovu ideju ( ako smem Confused ) :
Ja bih skinuo " ono " sto si postavio na dnu zvona. Suvise je sitna mrezica da bi mogao hranu ili neku drugu prljavstinu da podignes sa dna ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Uto Sep 14, 2010 4:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam sličan usisivač, ali samo ima crevo i zvono, a usisavam tako što mi je izlaz niži od ulaza vode, slobodnim padom, tako da, kada menjam vodu, odmah i usisavam akvarijum.

Zvono mi je oko 10cm dužine, 15 mm u prečniku, i to radim isto kao i ovaj gore amer na you tube-u. kada vidim da je previše peska krenulo da se usisava, samo stegnem crevo i on se vrati dole, a ono što je lakše to ode gore.

Jednostavno i efikasno. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
GRBA
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2010
Poruke: 145
Lokacija: (Loznica)Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Sep 18, 2010 12:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

odlična stvar,ovo se mora probati...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kaplarm
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2010
Poruke: 769
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sub Sep 18, 2010 3:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam napravio i super funkcionise mada ima malo problema jer imam i sitan pesak pa i njega malo pokupi ali nije strasno, recite mi samo da li vadite ribice iz aq. dok ovo radite.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlatko
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2010
Poruke: 33
Lokacija: makedonija

PorukaPoslao: Uto Okt 26, 2010 7:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam sve ovo napravio ali nikako da skuplja prljavstinu nikouro jel si spomenuo da treba da se skine dzbono a gde da stavim crevo od pumpe..??
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke bez podloge sloboradov Akvarijumi 4 Sre Maj 03, 2023 1:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License