----------------------------------- Blue Pet Okt 29, 2010 7:28 pm Usisivac v2 ----------------------------------- Evo jos jedne ideje kako napraviti usisivac za akvarijum. Cemu sluzi - pa, nicemu posebno, moze se i bez njega... :) Od alata je dovoljan jedan pristojan skalper ili male, ostre makaze. Materijal: 1. Vodena pumpa koja ima mogucnost ulaza vode 'na cev'. Ova na slici je 1200 l/h jer volim da preterujem. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_46013284_Picture%20150.jpg 2. Razne plasticne zafrkancije (u principu su to delovi pumpe i razni adapteri koji uz nju dolaze), deo plasticne flase i odgovarajuci poklopac. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53682169_Picture%20152.jpg 3. Odgovarajuca posuda. Moja je tzv. 'viewtainer', ali moze bilo sta da posluzi, samo treba imati ideju. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_322093044_Picture%20153.jpg 4. Fleksibilno crevo. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_214728711_Picture%20154.jpg Kada se sve to spoji, dobije se ovo: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_75786607_Picture%20155.jpg U providnu posudu se nagura maksimalna moguca kolicina sinteticke vate, da se jedva zatvori, kako bi se zadrzale i najsitnije cestice. Napravio sam i adapter za pricvrscivanje filter papira, ali se to pokazalo kao nepotrebno. Cela skalamerija se ubaci u akv i prilepi vakuum gumicama za staklo na odgovarajucem mestu. Ako se upotrebljava pumpa koja moze da radi van vode, sve je, u principu, isto, samo je potrebno ostvariti malo bolje dihtovanje spojeva (par namotaja teflon trake) i, naravno, ne potapa se. Dalji postupak je nepotrebno obrazlagati - pumpa u struju, vrh usisivaca na odgovarajuce mesto - podloga, coskovi, struganje algi sa stakla,... I tako dok se ne ukocite ili sve ocistite, sta prvo dodje. :) Izlaz 'ciste' vode je tamo gde je zelena strelica, a na tom mestu se moze povezati odgovarajuce crevo, ako za tim ima potrebe. I tako... Kao sto volim da kazem - dokon pop... :) PS Za sva dodatna, PAMETNA, pitanja, stojim na raspolaganju. ----------------------------------- brzi Pet Okt 29, 2010 7:32 pm ----------------------------------- Super! :cestitka: :cestitka: :cestitka: :cestitka: ----------------------------------- No 1 Pet Okt 29, 2010 8:30 pm ----------------------------------- Kako je ovo mocno ,odusevio sam se svaka cast i meni da napraavis. Nisam vidjao ovakve vod.pumpe kod nas ima li ih da se kupe? I odgovarajuca posuda je super, sve to treba lepo da izgleda ,svaka cast, jos jednom. Do sad najbolji i najprakticniji usisivac, ps: Jesi li ovo patentirao? :D ----------------------------------- golan Sub Okt 30, 2010 12:48 am ----------------------------------- svaka cast lep izum! :cestitka: :cestitka: :cestitka: ----------------------------------- Fricky`88 Sub Okt 30, 2010 1:58 am ----------------------------------- Odlicno Blue. No1 nisam ni ja video da ima, ali moze i obicna da se nabudzi, nije to problem, zalepis prsten preko peraja, stavis reducir i to je to nastavak je isti kao kod njega... ----------------------------------- Blue Sub Okt 30, 2010 9:23 am ----------------------------------- Naravno da mogu da se kupe ovde, samo niste dobro zagledali... :) To je obicna akvarijumska pumpa za vodu, samo ima razne plasticne adaptere, pa moze da uvlaci vodu iz okoline (kao ono na resetku) ili preko adaptera, a na taj adapter je moguce prikljuciti nesto tipa crevo, cev, sta god,... Cena i kvalitet pumpe su isti kao i kod svih ostalih pumpi te vrste. Ova od 1200 l/h, 12W, 1.3m bez opterecenja, placena je oko 1000 din, sto mu dodje isto kao i sve ostale pumpe slicnih karakteristika i kvaliteta. ----------------------------------- Fricky`88 Sub Okt 30, 2010 1:55 pm ----------------------------------- Ma sve je to ok, ali meni se Blue cini da je tih 1200L/h bre mnogo jako, trebace ti zvono od fi pola metra da ti nebi diglo svu podlogu :) ----------------------------------- Blue Sub Okt 30, 2010 3:36 pm ----------------------------------- Kad naguras dovoljno sinteticke vate, protok se drasticno smanjuje. ----------------------------------- veljasef Sub Dec 11, 2010 1:58 pm ----------------------------------- dobar izum....:) ----------------------------------- Hemac88 Uto Jan 25, 2011 12:36 pm ----------------------------------- Svaka cast na ovome!:) ----------------------------------- Veterinar Pet Feb 11, 2011 8:24 pm ----------------------------------- Svaka cast,odlican izum.... ----------------------------------- boss Ned Apr 03, 2011 12:04 am ----------------------------------- Nije ovo mogao dokon pop da osmisli :)) Svaka cast! Bas je dobar! ----------------------------------- shomyxd Čet Nov 10, 2011 12:42 am ----------------------------------- da bas mi se svidja probao sam i bas sam zadovoljan svaka cast majtore ----------------------------------- netcrush Čet Nov 10, 2011 12:57 am ----------------------------------- Imam jedno "pametno" pitanje :D Čemu služi flaša u 'viewtainer'-u i onaj plavi plastični prsten? Jel se na to "nabijaju" pumpa i crevo ili je nešto drugo u pitanju? ----------------------------------- Blue Čet Nov 10, 2011 8:34 am ----------------------------------- Sluze da zadrze sinteticku vatu da ne zapusi cevi. Posto je pumpa veoma jaka, cim se ukljuci, ona bukvalno usisa deo vate u tu cev i odmah se smanjuje protok. Zato je tu vrh flase, koji sprecava urolanu vatu da pridje skroz do cevi. Tu sam dodao i komad cvrstog sundjera koji dodatno pomaze. Sa druge strane je ta plava plastika koja ima slicnu funkciju, samo u kontra smeru. Ona sprecava da sa te usisne strane vata pridje do cevi i napravi zacepljenje na tom mestu kada se nagomila prljavstina. Nadam se da sam dobro objasnio, ako ne, reci, bicu jos detaljniji. :) Inace, kada je tema vec aktivirana posle dugo vremena, samo da dodam da ga i dalje redovno koristim pri vecim spremanjima akvarijuma i premestanju biljaka. ----------------------------------- netcrush Čet Nov 10, 2011 11:17 am ----------------------------------- Ahaaaa, shvatio sam. Hvala najlepše. :) ----------------------------------- DiamondDragon Čet Nov 10, 2011 11:09 pm ----------------------------------- A šta da radimo mi koji nemamo vodenu pumpu sa ulazom vode kroz cev? Umesto onih plastičnih dodataka da spreče ulazak vate u cevi, može se koristiti npr. mrežica za komarce, zgužva se kolut od mrežice, pa vata, opet mrežica i to je to. Može i ona od džaka za krompir, pošto je sada sezona krompira. :) ----------------------------------- Blue Čet Nov 10, 2011 11:15 pm ----------------------------------- Za tebe ne brinem da ces se snaci... :) ----------------------------------- stdeyan Pon Feb 13, 2012 4:01 pm ----------------------------------- odlicna stvarcica !! vidim da je tema stara , ali me zanima par stvarci u vezi ovog usisivaca... 1.'viewtainer' posuda za filter masu , gde to ima da se nadje kod nas ?? (vidim da su to neke posude za sve i svasta ...) 2. koja je ovo potapajuca pumpa ? marka ? sve koje ja koristim i koje sam vidjao su sa resetkom za usis vode ... hvala ----------------------------------- Blue Uto Feb 14, 2012 6:37 pm ----------------------------------- 1. Mi u firmi dobijamo neke kartice u tome, inace se koristi za sve i svasta, gde da nadjes - nemam pojma, ali cu ti rado dati ako u nekom momentu dolazis u BG. 2. Pumpa je neka Heto 1200 l/h, kupljena ovde. Gledano po ceni, ista je kao i svi ostali kinezi, samo sto uz ovu dobijes neke adaptere, pa moze da vuce vodu i 'na resetku' i 'na crevo'. ----------------------------------- steva Uto Feb 14, 2012 10:40 pm ----------------------------------- bravo svaka cast na patentu ----------------------------------- stdeyan Sub Feb 18, 2012 2:43 am ----------------------------------- 1. Mi u firmi dobijamo neke kartice u tome, inace se koristi za sve i svasta, gde da nadjes - nemam pojma, ali cu ti rado dati ako u nekom momentu dolazis u BG. 2. Pumpa je neka Heto 1200 l/h, kupljena ovde. Gledano po ceni, ista je kao i svi ostali kinezi, samo sto uz ovu dobijes neke adaptere, pa moze da vuce vodu i 'na resetku' i 'na crevo'. hvala na odgovoru , a ako budem u beogradu javicu ti se ! najvise me zanima ta posuda za inline reaktor za co2 ... ubi se da nadjem nesto nalik tome... ----------------------------------- drasko Sre Nov 14, 2012 1:52 pm ----------------------------------- Svaka cast odlican izum. Ja slicno koristim ali samo flasu i crevo e sad mi dade ideju sa pumpom. ----------------------------------- brankotomic Sub Mar 14, 2015 12:32 am ----------------------------------- E ovo vredi napraviti za mene je ideja kreatora usisivaca v2 odlicna, a moze li 50L/h ? 50L jer mi nekako to sigurnije . Dobio sam ideju da kupim ugradim na krov i samo creva u vodi pa ukljucim kad treba da usisavam po podlozi. Svaka cast :D