----------------------------------- stanomir Sre Apr 03, 2013 7:41 am uticaj boje svetla na alge ----------------------------------- da li stedljive sijalice koje daju zuckasto svetlo uticu na razvoj algi? ----------------------------------- boomiri Sre Apr 03, 2013 7:53 am ----------------------------------- prema nekom mom iskustvu, slabo svetlo (k<6400) generalno dovodi do pojave braon alge, a i krajnje je nepogodno za biljke u akvarijumu. Neka me isprave iskusniji ako gresim, za ostale alge imas niz faktora koji su vezani i za svetlo, ali ne zavise iskljucivo od njega.Cini mi se da ti je najcesci uzrok disbalans mikro i makro elemenata + neadekvatno sveto + nestabilan nivo CO2. izvini na opsirnosti ali nisi naveo za koju te algu konkretno zanima pa sam zato ovako opsiran i generalizujem odgovor. ----------------------------------- stanomir Sre Apr 03, 2013 8:11 am ----------------------------------- Pa ovako... Nisam imao problem sa algama dok nisam ubacio valisneriju spiralis. nakon tri cetri dana se pojavila koncasta zelenkasta alga koja ju je totalno ugusila i pocela je da se javlja po okolnim kamencicima. pitao sam jednog drugara koj se bavi pet godina akvaristikom sta je to, odkud i zasto se pojavila. njegov odgovor je bio TO SI DOBIO SA BILJKAMA, VADI I BACAJ. e sada mene zanima da li ce te alge zuckasto svetlo stedljive sijalice da sputa.. ----------------------------------- simici789 Sre Apr 03, 2013 9:13 am ----------------------------------- Zuckasto svetlo stedljive (samo iz skromnog iskustva) nece skoditi algama, ali nece ni preterano koristiti biljkama - kod mene je ovako funkcuionisalo - na obe stane je bila zasadjena Cuba, iznad leve strane Philips 6500 K, na desnoj Philips 2700K. Biljka ispod bele sijalice rasla, ispod desne pozutela a alge obratno :) Zamenila sam svetlo sa dve 6500 K (bio je akvarijum 35l) i Cuba se popravila drasticno (sve dok je nisu pojeli amazonci :( ). Stavi stedljive ali 6500K, moj iskreni savetm, a zelernu koncastu namotavaj i rucno vadi - ne mopras biljke vaditi , ili ako ne bezis od hemije Easy AlgExit lepo resava zelene alge (opet iz skromnog iskustva )