Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pocetnik sa ribicama, imam par pitanja... Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Sub Avg 18, 2012 9:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E ovako stoje stvari... Totalni sam pocetnik sto se tice ribica ali ne i akvaristike. Imao sam dve tropske kornjace, nekih 3 god. u akvarijumu od 300l i zbog pucanja istog i prelaska na manji bio sam prinudjen da ih udomim, kornjace su otisle kod osobe koja ih gaji i bice pazene, da me ne osudjujete... Smile

Kao stn sam rekao presao sam na manji akvarijum, 50l, spoljni filter, potapajuca pumpa, itd... Problem je bio sledeci, odem na cesmu sa preciscenom vodom, sipam u prazan akvarijum, voda je stajala jedan dan u kantama, bistra, ni ne primeti se da je tu. Potom odem u prodavnicu kucnih ljubimala i kupim svasta. 2 skalara, 2 black molija, 2 limun molija, 2. neonke. 450g aktivnog uglja, zelenu vatu, belu vatu, kvarcni pesak, zamak... Dodjem kuci i stavim ribe u akvarijum. U filter sledecim redom: prvo neke bio loptice (ostale od kornjaca), pa zelenu vatu, pa ugalj, pa belu vatu na vrh. Upalim filter pumpa tera i voda se sutradan malo zamuti. U pocetku mi bilo cudno, dok sam imao kornjace bila je cista dugo vremena. Izvadim deo vode i sipam novu i opet isto. Odem do prodavnice i pitam sto, kaze puno hrane, a uopste ih nisam puno hranio. Posto mi je prodat neki jeftiniji ugalj, uzmem jos pola kile nekog skupljeg, stavim u akvarijum i opet isto. Potom sipam kvarcni pesak, koji nisam proprao kroz vodu, nisam znao niti mi je ko rekao, i ona se zamuti ono, bas, bas. Upalim pumpu i preko noci se procisti ali uvek ostaje blago mutna. Potom sam proprao filter masu pod cesmom od tog peska sto je povukao i vratio u akvarijum, i jos jednom zamenio 2/3 vode da bi i dalje bila malo mutna. Onda kopajuci na netu nadjem svasta. To tako treba, ne trebaju ribe odma u akvarijum, treba deo vode iz formiranog akvarijuma, itd... Ono sto me zanima, sta da radim sad? Da ostavim ovako i cekam da se formira ili... Da li sam zeznuo filter sto sam ga saprao pod cesmu? Da li da preduzimam nesto, ako da sta? U medju vremenu sam dobio jos koju ribicu, jos 2 skalara, 2. ksifo ili kako se vec zove, 2. buljave japanke i 1 ajkulu, sad ukupno ima 15 ribica, da li je puno sad jad su jos male? Za kasnije planiram da osposobim akvarijum od 300l... To je jedan akvarijum, a drugi,

Uzeo sam i devojci manji akvarijum, 10-15l, i u njemu potapajuci filter sa nekim sundjerom i malo aktivnog uglja. U akvarijumu ima sao jedan borac i nista vise, sem kamencica, zamcica i plasticna biljka. Tu je voda cista par dana, 4-5, i onda se zamuti pa menjamo svu vodu i pere se filter, sve u akvarijumu i sam akvarijum, tako nam je receno za manji akvarijum da se radi. Mada sam negde video da i tu moze da voda traje dugo, manji akvarijum sa unutrasnjim potopnim filterom...

Malo sam se raspisao, ako ima gresaka u kucanju ne zamerite, pisem sa telefona...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Avg 18, 2012 9:16 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Sub Avg 18, 2012 10:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima ovde puno da se radi, maltene si sve odradio naopako. Smile Iscitaj prvo ove teme:
http://www.akvarijum.org/forum.....t5845.html

Sto se stanovnika tice tu si malo preterao i pomesao si vrste koje se ne mesaju. Skalari zahtevaju vece akvarijume, japanke su hladnovodne tako da se nikako ne uklapaju sa ostalim tropskim ribama koje imas, a ajkulica ce ti brzo prerasti taj mali akvarijum. Najbolje bi bilo kada bi te ribe vratio u prodavnicu i onda lepo sve na tenane odradio iz pocetka, i obavio proces cikliranja kako treba. Filter se nikad ne cisti pod cesmovacom posto u njoj ima hlora koji ce ubiti sve korisne bakterije nastanjene u fitler masi (u prevodu, kada operes filter cesmovacom dodje ti kao da nisi ni ciklirao akvarijum).

O odrzavanju se informisi na forumu, filter se ne cisti cesto, akvarijum se nikad ne cisti ceo, voda se menja jednom nedeljo i to ne vise od 1/3 zapremine akvarijuma. Podloga se usisava posebnim usisivacem (postoji i DIY varijanta) i nakon formiranja akvarijuma nikad se ne vadi sve do trenutka kada se akvarijum rasformira.

Ako ne mozes da vratis ribe u radnju onda ostavi kako je pa pokusaj da formiras akvarijum sa vec ubacenim stanovnicima, pa ko prezivi prezivi. I s obzirom da imas skalare gledaj da sto pre formiras taj akvarijum od 300l, 50l je nedovoljno i za jedan par skalara, a o vecem broju i da ne govorimo.

Zato lepo sedi, citaj po forumu, vec je na sva pocetnicka pitanja odgovoreno.

I da napomenem, ne slusaj savete prodavca, ocigledno je da nema pojma o cemu prica i da se u akvaristiku razume kao i medicinska sestra u auto elektriku. Laughing Zato sve sto te zanima pitaj ovde.


Poslednji put izmenio Fiber dana Sub Avg 18, 2012 10:22 am, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Sub Avg 18, 2012 10:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno da cu ovde da skupljam informacije i da gledam da sto pre sredim veci akvarijum, za sad su jos uvek male ribice pa im valjda nece biti guzva jos neko krace vreme... Filter sam prao posle 2 dana rada pa nadam se da nisam imao sta da ubijem od bakterija, samo da ne izgubi funkcionalnost zbog toga. Znaci vise ga ne diram, sam da povremeno properem ili zamenim gornji sloj vate??? Za usisavanje sam uzeo urisivac i ujedno sam planirao da jednom nedeljno usisam dno i zamenim 1/3 vode. Koja temp. je idealna za koje ribice? Tesko da mogu da vratim, tako da ce ostati ovako pa cu videti sta se desava. Neki predlog sta da cinim i ako ima neki odgovor za ovog borca? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Sub Avg 18, 2012 11:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako vec ne mozes da ih vratis onda ce morati da se snadju. Filter vise ne peri, ako si u mogucnosti nadji negde vodu iz akvarijuma pa sipaj da bi ubrzao proces cikliranja. S obzirom da imas velik broj riba, malo vode i necikliran akvarijum preporucujem ti zamenu 1/3 vode na 5 dana u periodu od dve-tri nedelje jer ces na taj nacin odrzavati nivo amonijaka niskim. Nakon toga ce se bakterije vec nakupiti pa ces moci da nastavis da menjas vodu na 7-10 dana. Vodu koju dodajes ostavi da odstoji nekoliko dana, nemoj dodavati svezu cesmovacu. Ribe nemoj da prehranjujes jer ti u ovom periodu ne trebaju dodatni zagadjivaci vode.

Temperatura koja odgovara tropskim ribama koje imas je oko 26C, dok je za japanke oko 20-22C. Iz tog razloga se japanke ne mesaju sa tropskim stanovnicima, to je kao kada bi ti konstantno ziveo na 40C. Smile

Sto se borca tice, ako je akvarijum necikliran onda radi isto kao i sa vecim akvarijumom. Nikako ne peri sve u akvarijumu, i voda naravno ne moze da stoji dugo kakav god filter imao. Bez obzira na velicinu akvarijuma svaki se odrzava na isti nacin, usisavanje podloge i zamena vode jednom nedeljno uz ispiranje filter mase kada dodje do zacepljenja iste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Sub Avg 18, 2012 12:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok. Hvala puno... Citao sam malo ono na linku, i neko rece dosta je i casa vode. Ja sam zadnja dva puta ubacio ribice sa sve vodom iz akvarijuma iz prodavnice, ukupno oko 1l, nadam se da su njihovi akvarijumi ciklirani, mada su im akvarijumi od 50l sa unutrasnjim filterima i bez biljaka i kamenja, ako znaci sta. I ni u jednom nemaju grejace, znaci svugde im je voda oko 22-24 c. Kod mene se krece 23-25-26 c, imam grejac, a sve ribe su za sada vesele, cak i buljave smesne japanke... Cool da kupim neke bakterije ako imaju da ubacim, da jos ubrzam proces, ako je potrebno?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Sub Avg 18, 2012 12:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozes da probas sa nekim od preparata za ubrzavanje cikliranja (npr. Aquastart od firme EasyLife), mada ti to nije neophodno, najbolje je kada se povoljni uslovi u akvarijumu stvore bez upotrebe hemije.
S obzirom da si ubacio vodu iz vec formiranog akvarijuma to je dovoljno, pod uslovom da je ta voda iz prodavnice dobra, nadam se da ne gaje ribe u cistoj cesmovaci.

Sad ti ostaje samo da pratis sta se desava, da citas i postepeno popravljas sve propuste koje si napravio, a kasnije to steceno znanje iskoristi pri formiranju veceg akvarijuma koji od starta odradi po propisima i nece biti nikakvih glavobolja. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ludidzora
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2012
Poruke: 78
Lokacija: Qawra (Malta)

PorukaPoslao: Sub Avg 18, 2012 4:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo sad dosao kuci i zagledam akvarijum. Sve ribice drmaju i to dobro... Smile Voda je bistrija, sto bi trebalo da znaci da se nesto desava, zar ne? Najbolje se primeti kad se akvarijum gleda sa strane, pa na drugom kraju bude mutnjikavao, e sad je dosta manje, a kad se gleda od napred pre se isto primetilo malo da je mutno, dok je sad cista...

Sto se tice vode koja je dosla sa ribicama, nadam se da nije cesmovaca, posto me je zena u prodavnici uputila da vucem vodu sa cesme sa preciscenom vodom, da odstoji jedan dan, i da se menja 1/3 nedeljno, pa pretpostavljam da i oni tako rade i da im je voda OK, posto je i na oko OK...

I jedno pitanje za biljke, da li treba da imam nesto u akvarijumu, ako d asta mora ili moze?

Puno hvala za ovo do sad...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Sub Avg 18, 2012 4:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako hoces zdrav akvarijum onda su ti biljke obavezne. Uz pomoc njih se uspostavlja prava ravnoteza, a pored toga sto rade kao neka vrsta filtera za vodu takodje je i obogacuju kiseonikom.
Koje ces biljke gajiti zavisi od tvog izbora i od toga kakve uslove mozes da im obezbedis, da li ces imati prihranu u podlozi, CO2 sistem, kvalitetno i jako osvetljenje itd.
Pretrazi forum pa ces naci sta je sve potrebno za dobar biljni akvarijum, pa odluci sta bi od prilike hteo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pocetnik i neplanirana ljubav Boxer89 Upoznavanje 0 Pon Dec 19, 2022 6:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik - akvarijum sa biljkama Gardijan Početak u akvaristici 0 Pon Avg 15, 2022 1:52 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nekoliko neobicnih pitanja o koi sara... gazuraz Ribe 2 Ned Apr 17, 2022 10:20 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik 60L jeepwj Početak u akvaristici 27 Ned Mar 06, 2022 7:22 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc u uredjenju akvarijuma , pocetnik BogdanM Početak u akvaristici 3 Čet Nov 25, 2021 12:23 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License