Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akva-terarijum za crvenouhu kornjacu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 05, 2012 10:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima

Potreban je savet i preporuka.
Naime, svastika ima crvenouhu kornjacu koju drzi u malom plasticnom akva-terarijumu za koji sam svestan da nikako nije dovoljan za nju. Hteo bih da joj pomognem (kornjaci) i da skockam neki akva-terarijum na poklon. Problem je budzet, pa bih za pocetak nesto koliko toliko upotrebljivo, a jeftino. Kornjaca je jos mala, ima 5-6cm.
Ono sto sam mislio je cetvrtasti stakleni akvarijum od 20-tak litara, podloga od sljunka, voda do pola visine i neko "ostrvo" (verovatno od plute). Ono sto mi treba je koju jeftinu pumpu/filter preporucujete za ovu velicinu akvarijuma i dubinu vode - da li moze hang-on ili ne moze, koje bolje resenje, da li potapajuca filter-pumpa ima toliko mala i da li moze polozeno da stoji, koji kapacitet... i slicno? Slicna pitanja i za grejac.
Naravno, sve ovo je kao mala pomoc za pocetak, a nadam se da ce ta kornjaca u buducnosti dobiti neki veci akvarijum.

Hvala unapred na sugestijama i savetima.


Poslednji izmenio chikavili dana Pet Okt 05, 2012 10:42 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Okt 05, 2012 10:41 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pet Okt 05, 2012 11:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja držim crvenouhe kornjače i rekao bih ti par stvari iz ličnog iskustva. Dok su bile male bile su u aq od 8 l sa sve šljunkom, dekoracijom, kamenom kao ostrvo, bez filtera i grejača. Menjao sam vodu i hranio ih gamarusima za kornjače i sve je bilo ok.
Posle par meseci su počele da odbijaju hranu i da žmure, da ostaju na suvom i da plivaju ukoso. Posle googlanja sam preduzeo sledeće: veći aq, grejač, lampa, riba za ishranu. Iznosio sam ih napolje (sa aq) na sunčanje, to im je važno zbog oklopa jer nisam imao specijalnu sijalicu za njih. Sve se normalizovalo i posle 4 godine jedna se preselila u drugi grad a ovoj kod mene je 60 litara malo. Dugačka je oko 20 cm!
Najvažnije ti je : temp vode oko 28°C, zamena vode jer ona mnooogo prlja i ni jedan filter ne radi posao, konstantna temp vazduha ( to se postiže pomoću lampe), ishrana sveža riba , piletina i gamarusi.
Veoma osetljiva vrsta po pitanju disajnih organa, imaju ogromna pluća u odnosu na ostatak tela, i zbog toga obavezna lampa i grejač.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pet Okt 05, 2012 12:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravih i ovo, što se tiče samog uređenja aq, zbog zamene vode na 3-4 dana, kod mene stoje samo 4 velika kamena koji su ujedno i ostrvo. Dok su male još je i moguće nekakvo zanimljivo uređenje ali kad poraste postaje neverovatno snažna i radoznala tako da od scapea pravi džumbus.
Na youtubu imaš svašta pa malo pročešljaj, ljudi rade svašta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 05, 2012 12:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima.
Za lampu znam, vec ima jednu iznad sadasnjeg akvarijuma i fino ih greje, a kada uslovi dozvole, suncaju se i na dnevnom svetlu.
Medjutim, voda mi se cini hladnom, pa bih bas zato uzeo grejac. Da li grejac moze da se (zbog male dubine) postavi vodoravno?
Ako sam te dobro shvatio, filter nije potreban?! (vodu im i sada redovno menja)

Sto se "ostrva" tice, mislio sam za pocetak plutu, dok ne nadjem odgovarajuce vece kamenje.


Poslednji izmenio chikavili dana Pet Okt 05, 2012 12:14 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pet Okt 05, 2012 12:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kod mene grejač stoji vodoravno tj malo ukoso, "gornji" kraj gde se šteluje je malo višlji (2-3 cm) od drugog kraja. Što se tiče filtracije možeš da pokušaš sad dok je mala sa nekim filterom( ne znam kakvim jer ja nisam stavljao ni jedan), ali kad poraste nenormalno prlja i sav otpad koji bi se skupljao u nekom filteru bi sigurno veoma smrdeo i pravio probleme. Ako te još nešto bude zanimalo ti pitaj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Svarog
Akvarista



Registrovan: 22 Avg 2012
Poruke: 87
Lokacija: Rakovac

PorukaPoslao: Pet Okt 05, 2012 12:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam imao takvu kornjacu u akvarijumu od 80 litara i kao sto kaze Nesa dok je bila mala imao sam dekoracije i na kraju samo ostrvo je ostalo, vekiki mermerni kame.Biljke ne jede ali ih unistava. Ona je cak grejac redovno skidala sa stakla i vukla ga po akvarijumu. Imao sam je oko 5 godina i porasla je ogromna, Jednom me je ujela kad sam je vadio za dlan, bio mi je dlan crn mesec dana Shocked . U glavnom hocu da kazem da za nju 100 litara nije nista. Ne moze da se okrene posteno. Meni je bilo zao pa sam je odneu u zoo na Palicu i tamo je sada srecna u jezercetu sa puno kornjaca Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 05, 2012 1:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biljke nisu u planu, bas zbog toga. Samo sljunak i nesto za ostrvo.
Nadam se da ce kad malo poraste dobiti veci akvarijum, a ja zelim samo malo da joj pomognem dok se to ne desi... i da to sve ne kosta puno (posto nije moja kornjaca u pitanju)

Hvala vam na sugestijama i savetima.
Interesuje me samo jos jedna stvar oko postavljanja grejaca - da li sme ceo da bude potopljen u vodu (i deo za stelovanje temperature)?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Pet Okt 05, 2012 1:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

... grejaci za akvaristiku smeju celi da budu potopljeni
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Pet Okt 05, 2012 1:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

....ja ih imam dve i sa zamenom vode dodajem AD kapi jedno pet kapi zbog oklopa,ja sam moje kad su bile bolesne(zatvorene oci) stavljao u posebnu posudu gde je mesto vode bio caj od kamilice naravno ohladjen do 28c i drzao ih par sati ovo ti cisto kazem da znas(zlu ne trrebalo) kod njih cim imaju neki problem nece da jedu i nevide


Poslednji izmenio sumi dana Pet Okt 05, 2012 1:19 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene sumi: slovna izmena
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pet Okt 05, 2012 1:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jeste ha ha kad poraste postane jedna veoma snažna i bezobzirna reptilčina. Kamenje od kilo dva vozi po dnu ko od šale. Moja je jednom izašla iz aq i celu noć tumarala po dnevnoj sobi. Za ujedanje bolje da pitate moje klince, više je ne zezaju ni kroz staklo! Moja oba grejača stoje celi u vodi, možda zavisi od proizvođača ili modela, ne drži me za reč.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Okt 05, 2012 1:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E hvala, to moze biti jako korisno Smile

Nego, nesto mi se vrzma po glavi, pa hajde da pitam...
Elem, kada sam prvi put video kornjacu, pitao sam svaju da li je iznosi na sunce (znajuci da one to vole i da im je korisno), na sta mi je ona odgovorila da joj je prodavac (prilicno poznata i stara akvaristicka prodavnica) rekao da ni slucajno ne smeju na sunce!!!!!
Ja sam joj rekao da mi to zvuci potpuno besmisleno i ubedio je da ih povremeno sunca. Da li sam u pravu ili tu ima nesto sto ne znam?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pet Okt 05, 2012 1:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jeste ha ha kad poraste postane jedna veoma snažna i bezobzirna reptilčina. Kamenje od kilo dva vozi po dnu ko od šale. Moja je jednom izašla iz aq i celu noć tumarala po dnevnoj sobi. Za ujedanje bolje da pitate moje klince, više je ne zezaju ni kroz staklo! Moja oba grejača stoje celi u vodi, možda zavisi od proizvođača ili modela, ne drži me za reč.
oops! Sta sad. Sunčanje obavezno ako nemaš odgovarajuću lampu,i dok je mala, to im treba zbog oklopa i zbog rasta. Nisam siguran ,nešto u vezi usvajanja nekog vitamina ili tako nešto. Moja npr. ove godine sunce nije ni videla ali ima lampu i kad poraste druga je priča.


Poslednji izmenio nesha barajevac dana Pet Okt 05, 2012 1:42 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene nesha barajevac: zez
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Pet Okt 05, 2012 1:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

... ja moje ne suncam samo mi to jos treba ali kako onda u zoo vrtu napolju na jezercetu ili ko je bio u N.Sadu ima ih mnogo na jezercetu na suncu ,...tako da mislim da im sunce itekako treba samo ne previse zato se preporucuje sa vodom da budu napolju pa one same se suncaju koliko hoce
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Kyara




Registrovan: 04 Okt 2012
Poruke: 0
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Okt 06, 2012 4:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cudi me da svi pricate o lampi, a niko nije pomenuo da ima UV sijalicu u istoj.
Wink
Kornjacama UV zraci pomazu da odrze cvrstinu oklopa.
Tako da, da suncanje im je bitno, ali nije mnogo bitno da li je na suncu ili pod UV sijalicom.
Naravno, zimi je nogo teze "nahvatati" suncane zrake, pa se koriste vestacki.
A opet, ni leti im nece skoditi da budu samo pod sijalicom.
Imam tri harambase, te sta mogu da pojedu i naprave haos, nije normalno...


Poslednji izmenio Kyara dana Sub Okt 06, 2012 4:37 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Okt 06, 2012 5:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa suncanje dok ne dodje zima i nabavi UV lampu Wink

Moze neka preporuka za UV lampu, posto su ove teraristicke u pet-shopovima malo skupe?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kupujem malu crvenouhu kornjacu ivan1998 Arhiva Malih Oglasa 0 Pet Feb 21, 2020 12:41 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akva 45L Cester Početak u akvaristici 11 Čet Mar 21, 2019 12:47 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poseta akva radnji u Madjarskoj ticma Morska Akvaristika 0 Pon Apr 02, 2018 7:16 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Poklanjam crvenouhu kornjaču Dunja33 Arhiva Malih Oglasa 20 Sub Feb 03, 2018 2:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akva regal by nasudks nasudks Uradi Sam (DIY) 1 Sub Apr 01, 2017 10:04 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License