Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Potrebna pomoc u vezi biljaka Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Okt 24, 2012 11:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pokusacu da budem kratak i koncizan.

Juwel akvarijum, 70 litara, jedna neonka Daylite T8 15W, formiran pre mesec ipo dana.
Nema hranljive podloge, dubina vodenog stuba 40cm

Prvih 2-3 nedelje:
Foto period 10 casova (5-2-5)
Biljke: 2 amazonke, 2 usteriane, 1 Echinodorus schlueteri "Leopard"
Sve biljke izgledaju lepo, usteriana raste ko luda.

Zatim dodajem jos neke biljke: 2 Ludwigie, Marsileu hirsutu (vise pelcera), nanu petite i Limnophila sessiliflora

Nakon toga dodajem alu reflektor na neonku i pocinjem sa dodavanjem Easy ProFito jednom nedeljno 7ml (po zameni vode) i Easy Carbo svaki dan po 1.5ml
Foto period 12 casova neprekidno

Posle 2-3 nedelje takvog tretmana, situacija je sledeca:
Echinodorus schlueteri i amazonke imaju nove listove, ali veliki listovi izgledaju jadno (polusuvo i suvo) i amazonke uopste ne rastu. Bez prihrane i sa manje svetla, izgledale su odlicno.
Marsilea izgleda zdravo samo u senci panja, ostatak pun crnih tackica i zuckaste boje
Nana petite bledi i neki llistovi se po obodima suse
Usteriana i dalje raste ko luda
Jedna ludwigia (sa uskim listovima) pomalo raste, druga (sa sirim listovima) uopste ne mrda, ni milimetar.
Limnophila sessiliflora raste neverovatno brzo, ali sa velikim razmacima izmedju "zbunova". Na jednom stranom sajtu o akvarijumskim biljkama sam procitao da je tome uzrok prejako svetlo!!!

Ono sto me buni je da ja sa sve reflektorom nemam ni 0.5w po litri, a da su mi biljke izgledale bolje i zdravije bez reflektora i bez prihrane.

U cemu je problem, sta ne radim dobro i sta mi je ciniti?

Hvala unapred.

PS - ako ima neke vaznosti, ribe su sve zdrave, prave, vesele i vredne. Hranim ih jednom dnevno

Slika sessiliflore (a vide se sa stane malo i amazonke):

Image


Poslednji izmenio chikavili dana Sre Okt 24, 2012 11:57 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Okt 24, 2012 11:56 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2012 12:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Usteriana i limnophilia su brzorastuce biljke, uzele su maha, pokupile to malo nitrata i fosfata koji se nalaze u vodi na ustrb drugih biljaka. Ti dodajes Easy ProFito ali to su mikroelementia tebi nedostaju makro elementi. Nana se hrani preko vodenog stuba, spororastuca je, kako da raste kada nema fosfora i nitrata, ehinodorusi se mahom hrane preko korena, a tebi je podloga inertna a u vodi opet nista. Easy carbo dodatno ubrzava proces foto sinteze, nagoni biljke da jedu a one nemaju sta. Dakle, pod hitno izbalansiraj tu hemiju, i uvedi u prihranu makroelemente.....


Poslednji izmenio tusta dana Čet Okt 25, 2012 12:44 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2012 10:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na komentaru i sugestiji. Tvoja sugestija mi prilicno znaci, posto sam odusevljen tvojim akvarijumom i smatram te autoritetom kada je gajenje akvarijumskih biljaka u pitanju Smile

Elem, kao apsolutni pocetnik u akvaristici, sklon sam da poslusam savete iskusnijih, sto ne mora uvek da bude i ispravno.
Naime, prvo mi je jedan akvarista rekao da posto nemam hranljivu podlogu, moram da dodajem mikroelemente i da mi je to sasvim dovoljno, odnosno da mi nista drugo nece trebati.
Ja, naravno, kupim mikro elemente.
Onda mi drugi akvarista kaze da mi to nije dovoljno posto nemam CO2, pa da kupim easy carbo i da ce mi to biti sasvim dovolno da budem miran.
Ja kupim i to.
E sad izgleda da ni to nije dovoljno.
Nije problem, nabavicu i makro elemente.

Problem je sto razni ljudi govore drugacije, a ja vise ne znam koga da slusam.

Skoro sam na forumu procitao negde komentar da
se sessiliflora "razvukla" zbog slabog svetla, a posle na nekom akvaristickom sajtu procitam da je uzrok "razvlacenja" prejako svetlo!!!!!
I tome slicno...
Poslednjih mesec ipo sam procitao skoro pola foruma i nailazio cesto na oprecne informacije i tesko mi je da stvorim neku realnu sliku kako i sta treba da radim.
Ima ovde dosta ljudi koji mogu biti autoriteti po tim pitanjima, ali treba vremena da ih isfiltriram od onih koji misle da znaju. Neka se niko ne uvredi, i sam sebe sam uhvatio par puta kako dajem savete, a nisam bas nesto iskusan... i trudim se da ne cinim to, ako nisam bas 100% siguran.

Hvala jos jednom. Uvodim ovih dana makro elemente, pa cemo da vidimo.

Naravno, svaki savet i sugestija i dalje ce dobro doci.


Poslednji put izmenio chikavili dana Čet Okt 25, 2012 10:36 am, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2012 1:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno, da ces nailaziti na razna misljenja, po bilo kom osnovu, i u svakom ces naci deo istine... itd... ali zapamti ove stvari, jer to nisam ja izmislio, to je nauka....

Osnovni elementi bez kojih biljka ne moze da zivi:

1. Svetlost, sto jaca svetlost, to je proces foto sinteze brzi a samim tim i usvajanje hranljivih elemenat.

2. CO2 ili ti ugljen dioksid, ugljenik iz CO2 jedan je od osnovnih gradivnih elemenata biljke, u vazduhu ga ima u neogranicenim kolicinama ali u avarijumskoj vodi je limitirajuci faktor.

3. Makro elementi, ( zovu se makro bas zato sto su u mnogo, mnogo vecim kolicinama biljkama potrebni u odnosu na mikro elemente) a osnovni su,

- Vodonik, njega imamo u neogranicenim kolicinama u vodi
- Kiseonik, takodje iz vode u neogranicenim kolicinama
- Ugljenik, kao sto sam gore napomenuo usvaja se iz CO2

- Azot, koga biljke usvajaju iz nitrata ili amonijaka
- Fosfor, biljke ga usvajaju iz fosfata
- Kalijum, takodje jako bitan makroelemanat

Od makroelemenata, biljci su jos potrebni i magnezijum, kalcijum, sumpor ali i toga imamo sasvim dovoljno u vodi.

Mikroelementi: biljkama su potrebni u mnogo manjoj kolicini od makro, pa se zato i zovu mikro, ali i bez njih ni jedno zivo bice ne moze da funkcionise, od biljaka, preko zivotinja pa do coveka.

A oni su: bor, gvozdje, hlor, nikl, bakar, mangan, molbiden, cink ....

Da rezimiram, da bi sve funkcionisalo kako treba, treba traziti i naci ravnotezu izmedju svetla, CO2, makro i mikro elemenata, jer su uzajamno povezani.

Manje svetla, sporija fotositenteza, i naravno manje kolicine elemenata u vodi.

Jace svetlo, automatski za sobom povlaci i kolicinu potrebnih elemenata i CO2

Mogu li biljke u akvarijumu da OK zive bez dodavanja hemije i CO2, naravno da mogu, jer stalnom izmenom vode mi uve dodajemo od svega gore navedenog ali u jako malim kolicinama, i u tom slucaju trebamo obratiti paznju na vrste biljaka koje sadimo, da su njihovi svetlosni zahtevi minimalni a samim tim i kolicina apsorbcije hranljivih elemenata iz vode. Na primer, kriptokorine, anubije, mahovine, paprati itd....

To bi bilo ukratko to, puno vise i strucnije mozes pronaci na net-u koliko ti volja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2012 2:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na konciznom i jasnom obrazlozenju.
S' obzirom da sam stvarno mnogo citao o tome u poslednje vreme, sve je to meni u teoriji manje-vise poznato i jasno.
Problem se javio u praksi, odnosno razlicitim savetima tipa "ma treba ti samo ovo", "ne treba ti ono" i slicno. Kako pocetnik da zna koji savet je ispravan, a koji nije?
I naravno, vrhunac mog zbonjivanja sto su mi biljke bolje izgledale dok je bilo manje svetla i bez dodavanja kojekakve hemije (ili je to ipak samo koincidencija).

Da rezimiram kako sam ja to sada shvatio...
Imamo:
- Svetlost
- CO2
- Makro
- Mikro
Svi su uzajamno povezani.
Moze biti kontraproduktivno dodavati bez veze nesto od toga, vec treba dodavati samo onoga cega fali, a to cu sam zakljuciti, ocigledno jedino metodom probe/pokusaja i posmatranja rezultata.
I ne slusati vise savete tipa "Ma samo sipaj mikro, ne treba ti nista vise"

Hvala puno jos jednom.

PS: I sta je na kraju istina - da li se sessiliflora "razvukla" zbog manjka ili viska svetlosti? Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2012 2:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zbog manjka svetlosti , grabi ka povrsini po svetlost.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2012 3:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sam si sebi druze dao najbitniji deo odgovora, "metodom posmatranja", to je sustina cele price, ako su svi uslovi zadovoljeni, onda posmatraj, prati i vremenom i svojim stecenim iskustvom, nema bolje skole....

sessiliflora ti se razvukla kako zhory rece, zbog manjka svetlosti, isti slucaj bi ti bio i sa vecinom drugih iglicastih biljaka, myriophyllum-i, csbombe itd... Intenzitet svetla ima direktan uticaj na gustinu clanaka biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2012 3:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E, bas o tome pricam!
Na dva ozbiljna i autoritativna sajta o akvaristickim biljkama sam procitao ovo za sessilifloru:

Citat:
Lower lighting and CO2 addition will produce more attractive and compact growth.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2012 4:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo pitanje je šta oni podrazumevaju pod "Lower lighting", za mene je recimo slabo svetlo 0,5 W po litru, za nekog su to srednje osvetljeni akvarijumi. Ni u jednom akvarijumu koji je ispod 0,5W - 0,6W po litru ne dodajem CO2, a prihrana je minimalna, ali je yato podloga bogata, i obratno tamo gde je inertna a svetlost opet u ovim granicama, ne dodajem cO2 ali je prihrana kroz vodenu olonu dosta jaca i intezivnija. Niko ne moze sa preciznoscu da ti da 100% konkretan odgovor, cak i tvorci EI sistema doziranja prihrane navode okvirne (preporucene) vrednosti, a one mogu zaista veoma da osciluju od akvarijuma do akvarijuma.

Kada sam kretao u ovaj hobi, uvek sam se vodio parolom "manje je više", misleći na doziranje hemije, naravno, a onda sam postepeno podizao vrednosti, da bih vremenom stekao neku rutinu.

Odaljili smo se dosta od osnovnog pitanja, "Potrebna pomoc u vezi biljaka" , kod koga je odgovor bio vrlo jasan i mogao je da stane u dve reči "nedostatak makroelemenata" ... No dobro, drago mi je da se vodi neka šira diskusija u ovom delu foruma koji je prilično neaktivan, i može biti od koristi kako tebi tako i drugim ljudima koji posvećuju dovoljno pažnje i onom drugom aspektu akvaristike, često zapostavljenom, biljnoj akvaristici.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Okt 25, 2012 7:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

tusta ::
No dobro, drago mi je da se vodi neka šira diskusija u ovom delu foruma koji je prilično neaktivan, i može biti od koristi kako tebi tako i drugim ljudima koji posvećuju dovoljno pažnje i onom drugom aspektu akvaristike, često zapostavljenom, biljnoj akvaristici.

Iskreno, to mi je i bila zelja. A ne samo da dobijem jednostavan odgovor koji mozda necu u potpunosti razumeti Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 10, 2012 2:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Update.
Evo, proslo je 2 nedelje od kako sam poceo da dodajem makroelemente (po uputstvu sa bocica) i stanje biljaka se vidno popravilo, na prvom mestu amazonke, a i ostale. Sesiliflora vise ne dziglja onako brzo sa velikim razmacima izmedju zbunova, samo usteriana jos uvek raste ko luda.
Marsilea je jedina i dalje u istom stanju.

Pre nekoliko dana mi se pojavile alge (bas kada sam ubacio neke nove biljke, konkretno vallisneriu - mini twister) i to zelena po staklu i neke tamne razgranate dlacice na usteriani. Ocistio sam mehanicki koliko sam mogao, izbacio te nove biljke, podelio sam foto-period na 5-2-5, pojacao easy carbo i vidim da su alge u regresiji.

Jedino sto je ostalo sumnjivo su nesto povecani nitrati (25mg/l). Da li su oni uzrok pojave algi? Da li da smanjim dodavanje NO3 ili da pojacam nesto drugo?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pozdrav drugari, ima li neko za poklo... nasdvoje Na poklon 2 Ned Okt 01, 2023 9:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License