Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Gekoni potrebna pomoc Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
FikusBg
Akvarista



Registrovan: 14 Jun 2012
Poruke: 135
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 12:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zelja mi je vec duze vreme da uzmem leopard gekona i dosta sam citao o njemu samom o nacinu drzanja i tako tome ali nisam nasao ili se mozda nisam potrudio dovoljno da nadjem nesto o terarijumu to jest zanima me:
Velicina terarijuma koja mi je potrebna za jednog muzjaka?
I osvetljenje?
Hvala na pomoci Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 12:48 am Snimi Poruku Nazad na vrh

mmsl
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2011
Poruke: 47

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 1:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

neka normalna velicina terarijuma za jednog muzjaka je od prilike 60cm duzina, 40cm sirina, a visina i ne igra neku veliku ulogu jer je to zivotinja tla, moze da bude nekih 25, 30cm, ti mozes i koji centimetar manje i vise, zavisi koliko imas prostora da stavis terarijum... sto se tice uredjenja terarijuma, najbolje je da podloga bude ili karton ili neki itison, sto je meni ruzno i neprirodno, ili treset ili pesak sto je mnogo lepse... svakako je najbolji treset i zbig odrzavanja vlade i zbog same strukture, pesak moze dovesti do zacepljenja creva ako gekos slucajno ga proguta dok lovi hranu, treset je svarljiv... najbolji je kokosov treset. terarijum mora da ima hladan i topli deo kako bi gekon regulisao temperaturu, i u oba dela mora imati skloniste... tempreatura u toplom delu ne bi trebalo da pada ispod 20-22 stepena, i ne treba biti iznad 30-35 stepeni... treba uvek da ima cinijicu sa svezom vodom... i pred presvlacenje treba malo da se poprska taj topliji deo jer vlaga pomaze pri presvlacenju.... terarijum treba da ima mali deo za vazduh i provetravanje, kao mali otvor sa nekom mrezom da ne bi mogao da pobegne gekon, to je najbolje da bude na poklopcu... svetlo nije bitno jer je to nocna zivotinja pa ne mora da se sunca, moze bilo koje svetlo da se stavi, obicna sijalica ili neka neonka sve jedno... najbolje je koristiti onu spot lampu ili pilicarku, jer ona zagreva pa moze biti dobar izvor toplote, samo ne sme biti mnogo jaka pa da previse zagreva... eto to je to, u sustini mnogo prosto za odrzavanje i cuvanje...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
FikusBg
Akvarista



Registrovan: 14 Jun 2012
Poruke: 135
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 2:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda je glupo pitanje al bolje pitam debljina stakla za terarijum nije bitna ili?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
VURDOK
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2012
Poruke: 275
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 2:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh


Link


sta ce ti gekon nadji devojku Laughing Laughing Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
FikusBg
Akvarista



Registrovan: 14 Jun 2012
Poruke: 135
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 2:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hahahahahahaaha gde nadje ovu Very Happy
Dobra je al dali zna da peva semsu,draganu mirkovic,zoricu brunslik itd. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
VURDOK
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2012
Poruke: 275
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 2:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hahahaha zna ona sve Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
FikusBg
Akvarista



Registrovan: 14 Jun 2012
Poruke: 135
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 2:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne zna ta sarmu da uvije Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
VURDOK
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2012
Poruke: 275
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 2:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ali zna da je pojede Very Happy ahhahahahah
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
FikusBg
Akvarista



Registrovan: 14 Jun 2012
Poruke: 135
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 2:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aaaaa ne treba mi ova da mi skvici po celu noc i zdere po ceo dan!
Bice ona slon za koji mesec Very Happy
I pitah za gekona necu devojku dovoljna mi je ova moja zna sarme da uvije makar!!!
I sta ti znas o gekonima uopste? Very Happy
Ne kapiram samo kako si je naso na youtube sta si bre ti kucao hahahahahaha Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
VURDOK
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2012
Poruke: 275
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 2:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kucao sam sve zivo da bih je nasao Very Happy
Iskreno sta ce ti gekoni?kupi svinju,makar kad je zakoljes imaces meso celu zimu da jedes Very Happy
ili kupi akvarijum i ribice a kad se smoris sve ih bacis na tiganj i uz pivo grickas Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
FikusBg
Akvarista



Registrovan: 14 Jun 2012
Poruke: 135
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 3:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Brate ne bih blejao na ovom forumu da nemam ribice Very Happy
A nikad nisi jeo gustera na stapicu ? Ne znas sta propustas Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
VURDOK
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2012
Poruke: 275
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 3:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Leopard gekon - Eublepharus macularius
Leopard gekon je savršen gušter za početnike. Blage je naravi, lako se privikava na život u terarijumu, nije izbirljiv oko hrane, lako se navikne na nošenje po rukama i što je po meni najvažnije jako je dobrog zdravlja. Uz samo malo pažnje i u odgovarajućim uslovima leopard gekon će ˝cvetati˝. Ovaj prelepi gušter je srednje veličine, raste do 25cm. Ako se budete odlučili za ovakvog ljubimca prvo što će vam trebati jeste terarijum. Terarijum možete sami napraviti ali ako niste sigurni da to možete da izvedete najbolje je da se obratite za savet nekom ko je imao već iskustva sa gekonima. Osnova terarijuma za odraslu jedinku ne sme biti manji od 60x40 cm. Ali bih vam preporučio 80x40cm. u osnovi a visine 30cm. Ovakav terarijum može komotno da bude dom za jednog mužijaka i dve ženke. Za podlogu je najbolje da se koristi pesak mada može i mešavina treseta i peska u razmeri 2:3. Činija sa vodom je obavezna i ako leopardi piju vodu jednom u deset dana. Takođe mesto za skrivanje je krucijalno. Za to možete da upotrebite koru drveta, šuplji panj, izvrnutu saksiju itd. Ma šta upotrebili nećete pogrešiti a vaš gekon će se osećati sigurno. Gekoni koji nisu imali zaklon najčešće su mršavi, plašljivi, ispijenog izgleda i nezainteresovani. Jak i dugotrajan stres može da prouzrukuje afagiju koja može da dovede do smrti vašeg ljubimca.
Image Image
Leopard gekonima odgovara dnevna temperatura od 25 do 30˚C. Ispod lampe temperatura može da bude do 38˚C. Ja koristim Sun Glo neodimium dnevnu lampu od 50W 25cm. udaljenu od podloge. To su profesionalne lampe namenjene reptilima koje imaju UVA zrake. Noćna temperatura treba da se kreće između 18 i 22˚C. To znači da je zimi najčešće potrebno dogrejavanje terarijuma. U tu svrhu najbolji su podni grejači koji su retki . Može i kamen grejač mada ljudi su imali neprijatna iskustva jer mogu da zadaju gadne opekotine. Kako god to rešili ne dozvolite da temperatura noću padne ispod 17˚C.
Image
Što se tiče ishrane leopard gekoni se hrane prvenstveno cvrčcima, zatim tenebrijama, super crvima, bubašvabama pa čak i beba miševima. Nikako nesme da se hrane crvima za pecanje jer su nehranljivi i mogu da izazovu probleme u digestivnom traktu. Nisu mnogo izbirljivi po pitanju hrane ali neophodno je da se svaki treći obrok popraši suplementima odnoso mineralno vitaminskim prahom. Prah sadrži sve potrebne sastojke koji izostaju u ishrani. Cvrčci su osnovna hrana jer su bogati proteinima i vodom dok su im niske masne vrednosti. Tenebrija se daje češće u jesen i pred parenje kako bi ženka skupila energiju za period nošenja jaja.Mladi gekoni se hrane svaki dan. Mada jedan dan nedeljno treba da se preskoči hranjenje. Dok se odrasle jedinke hrane dva dana pa se treći preskoči. Količina zavisi od samog gekona i njegovog ritma. Obično mladim gušterima se daje po 3 mala cvrčka ili 2cvrčka i jednu tenebriju. Odrasli jedu malo više tako da gravidna ženka može da pojede i 5 cvrčaka ili 10 tenebrija. Sve u svemu veličina i učestanost obroka zavisi od samog guštera i od godišnjeg doba. Zimi gušteri jedu manje jer im je metabolizam sporiji.

Ovo je ukratko ono najosnovnije što treba da znate ako se odlučite da čuvate jednog ovakvog guštera. Leopard gekoni su prelepi ljubimci koji jako malo traže a zadovoljstvo koje će vam pružiti je nemerljivo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
FikusBg
Akvarista



Registrovan: 14 Jun 2012
Poruke: 135
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 3:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Od tog lika i planiram da uzmem gekona Very Happy
Al treba mi savet nekog ko ima licna iskustva sa njim Very Happy
Nije napisao koje debljine staklo treba da bude?
Preporucuje pesak a mmsl@ je napisao da moze doci do zacepljenja creva zbog jedenja peska Very Happy
Treba mi neki znalac a ne osoba kojoj je cilj da uzme pare od prodaje...
Mozda i ti na kraju uzmes gekona Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
mmsl
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2011
Poruke: 47

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 3:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

debljina 4mm, kada gekon lovi bubu on je zgrabi i sa njim uvek mali i peska ili necega od cega je podloga, kada unese suvise peska on je ne svarljiv i moze zacepiti creva, i to je kraj, kokosov treset je mekan i i vlaknast i. pa zato ne predstavlja opasnost, a pri tom jako dobro drzi vlagu i toplotu, i moze da se svari, ako vec hoces pesak onda moras staviti cinijicu iz koje gekon jede a odakle bube ne mogu pobeci, sto je bzvz jer je uvek bolje da guster lovi svoju hranu... gekone imam vec 5 godina i pricam iz svog iskustva...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
FikusBg
Akvarista



Registrovan: 14 Jun 2012
Poruke: 135
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 02, 2012 4:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bas gore napomenuh treba mi neko ko zna kao ti a ne neko ko tip ciji je link postavio vordok.
Hvala na savetima Very Happy
Postavljacu slike ovde cisto ako nekog bude interesovalo o drzanju ove vrste gustera za mesec dana najkasnije cu sve zavrsiti. Hvala
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za vrtic dzo87 Na poklon 0 Sre Apr 12, 2023 4:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License