Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Cesca zamena vode ? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
agapetos
Akvarista



Registrovan: 05 Nov 2012
Poruke: 15
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Uto Nov 06, 2012 4:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojim se da pitam jedno glupo pitanje, ali ajde: Zašto da se menja voda? Da li zato što se promeni kiselost ili tvrdoća? Da li se može postići idealna ravnoteža u akvarijumu i da uopšte ne treba menjati vodu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Nov 06, 2012 4:32 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Uto Nov 06, 2012 4:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

bojan86 ::
To je sve relativno i zavisi od akvarijuma do akvarijuma. U akvarijuma u kome nema mnogo bilja i ima dosta ribica, mnogo se stvara štetnih susptanci i te supstence nema ko da obradi, pa je potrebna veća zamena vode. Dok u dobrom ubiljenom akvarijumu, gde je ceo sistem odlično usklađen, moguće je da ceo živit svet može opstati i bez izmene vode...
Ali gleda se neki prosek, gde manje više mi svi upadamo, i tu je određeno da odprilike na svakih 10ak dana treba menjati 1/3, 1/4 vode. Toga se pridržava veliki broj akvarista i to, verujem, svima daje dobre rezultate.



podrzavam evo na primer kod mene u jednom aq gde drzim skalare jednom nedeljno samo dosipam vodu posto ispari jedno 10% sigurno a svake druge nedelje menjam 20% i nemam nikakve probleme voda je bistra , ribice zdrave ,biljke lepo napreduju i to kad kazem 10%,20% mislim da niko ovde ne meri tacno u litru kao sto kisa nikad ne pada u odredjeno vreme i odredjena kolicin....

...drugi primer brat drzi pet shop iskreno pored onoliko aq pa nisam siguran dal stigne i jednom mesecno da zameni 20% a ne da se drzi pravila ili prokuva vodu pa da meri kvalitet(sto 99% shopova takodje ne radi) itd....dosta je relativno sta hocemo i kako hocemo i kako je uradjen sam sistem,ali kao sto rece bojan gleda se neki prosek pa je tu kao i postavljeno pravilo


Poslednji izmenio sumi dana Uto Nov 06, 2012 4:50 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Uto Nov 06, 2012 4:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

agapetos ::
Bojim se da pitam jedno glupo pitanje, ali ajde: Zašto da se menja voda? Da li zato što se promeni kiselost ili tvrdoća? Da li se može postići idealna ravnoteža u akvarijumu i da uopšte ne treba menjati vodu?



zamisli da nikad ne pada kisa svi znamo kako to ide voda ispari pa se vrati u obliku kise, a iz akvarijuma moramo tako nesto vestacki da uradimo da bi ubrzali proces (o odrzali parametre u nekoj normali opet se vracam zavisi sta drzimo u aq tako ide i vreme i kolicina zamene vode moji skalari uzivaju u 28-29stepeni pri toj temperaturi dosta brzo voda isparava tako da mogu samo da dosipam a na primer japanke bez grejaca na 20-22 stepena moraces da vadis vodu da ubrzas ceo proces
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
gari1809
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2010
Poruke: 138
Lokacija: beograd, brace jerkovic

PorukaPoslao: Uto Nov 06, 2012 5:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesnatno, evo i mojih primera sto se tice zamene vode. Ja u aq od 120 litara, mesecno zamenim ne vise od nekih 20-25 litara. Ako se ima dobar filter, nevidim razloga da se voda cesto menja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
surcinac
Koristan akvarista



Registrovan: 28 Dec 2011
Poruke: 442
Lokacija: Beograd (Surcin)

PorukaPoslao: Uto Nov 06, 2012 6:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zamena vode je majka za pravilan rast i razvoj riba !
Nije poenta zamene vode da bi dopunili vodu koja je isparila,vec redovnom zamenom vode se uklanjaju stetne materije iz vode i ujedno voda koju dolivamo u akvrijum vraca minerale koji su se istrosili u akvarijumskoj vodi.
Primer je uzmite neki test za nitrate i merite nedeljno i videcete na kraju nedelje kako oni rastu,e sada vi da bi ih odrzali na minimumu morate vrsiti redovne zamene vode jer recimo da na kraju nedelje merite nitrate 50 mg/l (sto ne bi smelo da vam bude) i vi zamenite vodu recimo trecinu ,vi ste nitrate spustili samo na nekih 40 + mg/l i da bi to bilo mora se nastaviti redovna zamena vode kako bi se oni spustili na nekih 20mg/l (sto je neka normalna granica).
Znam druga koji jednom godisnje menja vodu (svu vodu iz akvarijuma),a u toku godine samo doliva isparelu,ali zato kada pokusa da ubaci neku novu ribu ona mu brzo ugine(i sa bilkom je ista stvar) jer jednostavno njegove ribe su navikle na taj nacin zivota(ali se vidi po njima da im nije prijatno).
Mnogo zavisi i od naseljenosti akvarijuma ,jer tamo gde imam vise riba menja se vise vode i obratno ,ali se mora menjati ,pa makar imao i jednu ribicu.
Filter znacajno doprinosi kvalitetu vode ,ali filter samo umanjuje stetne materije , on ih ne uklanja u potpunosti kao sto sveza voda ima efekat,ja sam prvi za to da treba imati sto vece filtere ,recimo u akvarijumu od oko 600l imam 1. spoljni 20l,2.spoljni oko 60l i jos imam kanister filter od nekih 10 l ,pa opet se pridrzavam nedeljne zamene vode .
Sada cu biti malo grub ,ali ako vas mrzi da menjate redovno vodu vasim ribicam ,onda je ovo definitivno pogresan hobi za vas!!!!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Uto Nov 06, 2012 7:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Podrzavam surcinca!!!

Ko se bavi akvaristikom on mora da menja vodu ribicama, isto kao kad kupite psa vi morate da ga setate. Moj savet svim hobistima je da jednom nedeljno menjate 20-30% vode u vasim akvarijuma. Toliko mala zamena vode nece skoditi nikome, a ribice ce vam biti zdravije. Ja licno u nekim akvarijumima gde imam previse ribe menjam oko 100%-200% vode nedeljno i za sad nisam nikada imao nikakvih problema. Veci problem moze da nastane oko odzavanja higijene filtera. Ja intezivno menjam vodu ribi od kad se rodi u tim kolicinama i verovatno mi je riba navikla na stalnu zamenu vece kolicene vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
surcinac
Koristan akvarista



Registrovan: 28 Dec 2011
Poruke: 442
Lokacija: Beograd (Surcin)

PorukaPoslao: Uto Nov 06, 2012 10:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

RORY ::
Jedna rec definise celu polemiku oko toga da li je potrebna zamena vode a to je LENJOST, i stvaranje alibija za nju teoretisanjem da li je potrebna zamena vode. Dakle, filteri, nitrati, klinci palci koji se pominju su `patka`onih koji su LENJI da odrade periodicnu zamenu, a prica o ortaku koji menja jednom godisnje vodu je bacanje prasine u oci.


Rory da li se ovaj post odnosi na moj post?
Jer po tvome napisanom ispade da sam ja lenj?nitrati ,filteri itd sam ja spominjao .
A ovo sto sam rekao za ortaka ,je istina jer boli mene uvo da ja nekog zamazujem kada je moj prethodan post bio bas o tome kako treba menjati vodu,znaci ja ti prenosim situcaju kakva je kod njega ,samo dosipanje ,ali naravno te ribe niti su zivahne ,niti su zdrave niti rastu normalno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Sre Nov 07, 2012 1:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

onda se odnosi na moj post posto sam spomenuo radnju gde se jednom godisnje vrsi zamena(i to kao ortak itd...mislim da to nije uredu prretpostavljam sta si hteo sa time da kazes imam svoje misljenje i iznosim ga zato sluzi forum ti iznesi svoje bez nekog pokusaja ponizavanja drugih)
ovo sam prkopirao COPY/PASTE

Nivoi nitrita (NO2-)

U dobro balansiranom akvarijumu ne bi trebalo da postoji rizik da azotne supstance pređu dozvoljenu granicu. Iako je nešto teže proceniti nivo amonijaka i nitrata, nitriti moraju biti analizirani regularno. Komercijalno su dostupni markeri u boji, koji daju jaču boju zavisno od količine prisutnih nitrita.

Ukoliko ih ima previše:
• Ili ne postoji balans u akvarijumu (previše riba, previše hrane u vodi) koji podrazumeva visok nivo amonijaka i, kao rezultat toga, i nitrita;
• Ili postoji problem kada je u pitanju transformacija nitrita u nitrate, često u nedostatku kiseonika koji zahtevaju bakterije.
• Nivo nitrita, kao i pH nivo je uvek dobar indikator ukupnog stanja u akvarijumu, i zbog toga bi trebalo da se redovno meri

znaci ako dobro razumem u dobro izbalansiranom akvarijumu nema opasnosti ili mi se cini


i da nitrat je glavna hranjiva materija koju koriste alge


Poslednji izmenio sumi dana Sre Nov 07, 2012 1:58 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene sumi: slovna izmena
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Nov 07, 2012 2:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nekoliko najpoznatijih svetskih uzgajivaca diskusa vodu menja svakodnevno.
Izmena vode zavisi od velicine akvarijuma,biotopa akvarijuma i stanovnika koje drzite u njima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Sre Nov 07, 2012 2:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

surcinac ::
Zamena vode je majka za pravilan rast i razvoj riba !
Nije poenta zamene vode da bi dopunili vodu koja je isparila,vec redovnom zamenom vode se uklanjaju stetne materije iz vode i ujedno voda koju dolivamo u akvrijum vraca minerale koji su se istrosili u akvarijumskoj vodi.Mnogo zavisi i od naseljenosti akvarijuma ,jer tamo gde imam vise riba menja se vise vode i obratno ,ali se mora menjati ,pa makar imao i jednu ribicu.


ok druze podrzavam ako si procitao gore iznad sta sam napisao takodje se slazem da se mora menjati voda ali se neslazem da mora jednom nedeljno bas 1/3 ili1/4 da se menja voda to po mom misljenju zavisi sta drzis u akvarijumu i kako ali voda mora da se menja i ja sam napisao da ja radim jednom nedeljno dosipam a svake drug menjam neku kolicinu i ne drzim se da odnos zamenjene vode mora biti u litar
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Sre Nov 07, 2012 2:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

krlle83 ::
Nekoliko najpoznatijih svetskih uzgajivaca diskusa vodu menja svakodnevno.
Izmena vode zavisi od velicine akvarijuma,biotopa akvarijuma i stanovnika koje drzite u njima.


upravo to pokusavam da objasnim ali ovde niko ne cita sve zavisi sta i kako drzimo pa pri tome i zamena vode koliko cesto i koja kolicina ako dodajemo hemiju ima upustvo za neke makro i mikro elemente 40% mora na svakih 7 dana da se menja
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Nov 07, 2012 8:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

za prepucavanja ko je kome rekao idite na Mesto za opustanje a ne ovde
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Sre Nov 07, 2012 9:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

RORY ako je tako lose sam protumacio i javno ti se izvinjavam (imao sam osecaj da meni zelis neku poruku da uputis)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
agapetos
Akvarista



Registrovan: 05 Nov 2012
Poruke: 15
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Sre Nov 07, 2012 9:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Very Happy izvinjavam se za ovu (verovatno nepotrebnu burnu diskusiju). To sam bio ja koji sam do sada jednom u mesec dana (pa do tri meseca) menjao oko pola vode akvarijuma za platike (zajedno sa usisavanjem dna). Razlog zašto sam to pitao je zato što mi je za sve ove godine neznam kako ostala rupa u znanju što se tiče promene vode. Znao sam da kada mi ispari voda nikada ne dodajem nego još malo izvadim i onda dodam, ali iskreno nisam znao za to da treba sedmično po 10% da se menja. Jeste, to je dodatna odgovornost (za koju nisam znao), ali odgovornost koja, ako želim da mi napreduje akvarijum, neće biti veliki teret.
Razmišljao sam sinoć i jutros o rešenju za omekšavanje vode - to što ne mogu da dođem do konstantne količine meke vode dosta me mučilo - odlučio sam da nabavim RO uređaj za domaćinstvo, s tim da ću pre mineralizatora dodati jednu slavinicu da mogu da ispuštam destilovanu vodu za akvarijum.
Hvala onima koji su imali strpljenja da na lep način odgovore na moje pitanje. Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
surcinac
Koristan akvarista



Registrovan: 28 Dec 2011
Poruke: 442
Lokacija: Beograd (Surcin)

PorukaPoslao: Sre Nov 07, 2012 11:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sumi ::

ok druze podrzavam ako si procitao gore iznad sta sam napisao takodje se slazem da se mora menjati voda ali se neslazem da mora jednom nedeljno bas 1/3 ili1/4 da se menja voda to po mom misljenju zavisi sta drzis u akvarijumu i kako ali voda mora da se menja i ja sam napisao da ja radim jednom nedeljno dosipam a svake drug menjam neku kolicinu i ne drzim se da odnos zamenjene vode mora biti u litar


Sumi ja nigde nisam spomenuo da se mora menjati tacno 1/3 ,cak sam ja spomenuo da se kolicina vode menja prema naseljenosti akvarijuma,nego sam samo dao primer .jer i ja u nekom akvarijumu kao sto je Anboy spomenuo promenim mnogo vise od tih 30%.
I naravno da se niko od nas ne pridrzava da bude tacno u litar (jer je to i skoro nemoguce) Wink
I samo da dodam ,naravno da sam procitao tvoj post ,i samo mi nije jasno kako ti tolika kolicina vode ispari ,jer i ja nekim amerikancima drzim 28-29* pa mi recimo u akvarijumu od 600l ipspari mah 5-10l ,jel imas stakleni poklopac na akvarijumu?
pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zamena kabla kod potopne pumpe nikouro Uradi Sam (DIY) 12 Pet Nov 20, 2020 7:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY preciscavanje vode Doksas Uradi Sam (DIY) 55 Pon Apr 15, 2019 9:21 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License