Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Kolicina riba u akvarijumu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 12:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam jedno pitanje koje vec duze vreme zelim da postavim, ali se neckam... tacnije, manje pitanje a vise predmet za diskusiju.
Elem, znam da kolicina/broj riba u akvarijumu zavisi od mnogo faktora (vrsta, velicina, filtracija... itd) i da se ne moze postaviti pravilo, ali me interesuje moj konkretan slucaj.

Akvarijum je 70 litara, dimenzije D60xV40XS30, sa unutrasnjim filterom, osrednje ubiljen.
U akvarijumu se nalaze 2 skalara, 2 ramireza, 2 ancistrusa, 4 korija i 10 neonki, znaci ukupno 20 riba. 10 sitnih, 8 osrednje velicine i 2 krupne (skalari)
Receno mi je da tu stanem i da je to dovoljno, da ce ribe porasti i popuniti prostor.

Ribe su malo porasle (u stvari ne bas malo) i dalje rastu (osim neonki za koje mislim da nece vise)... medjutim, meni akvarijum i dalje deluje praznjikavo - gornja polovina akvarijuma je uglavnom prazna, osim kada ih hranim. Konstantno imam osecaj da tu nesto fali. Samo da napomenem da je u planu veci akvarijum kada skalari budu ozbiljno porasli, cisto kao dodatna informacija.

Naravno, ne bih ubacivao nista vise od krupnijih riba, ali me interesuje da li bi u ovom slucaju moglo da se nadje mesta za jos neonki ili 5-6 nekih drugih sitnih riba? Ili da jednostavno nista ne diram i ostavim ovako kako je?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 12:59 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Mishabgd
Akvarista



Registrovan: 02 Dec 2012
Poruke: 69
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

daj sliku? Smile inace cini ti se, jer ono ne mogu ribe da miruju, plus ove sve ribe sto si nabrojao ne cine zajedno jato nego odvojene zajednice pa se krecu odvojeno, pa i nas ljude kad bi stavili u prostoriju 10x10 a 20 ljudi unutra mi bi se smorili ili pobili medjusobno, zato se odvaja taj prostor zbog teritorija i ostalo Smile

moje neko misljenje Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znam ja to sve, nista ti ne brini Wink
Dobro sam ja proucio sve vezano za kompatibilnost i ponasanje riba i u ovom akvarijumu nemam nikakvih problema.
Kada sam napisao jato, mislio sam na neonke koje jesu u jatu. Takodje su i ova 4 korija cesto u jatu. Sigurno nisam mislio da 5 razlicitih vrsta riba zivi u jednom jatu Very Happy

Nego, jednostavno gledanjem drugih akvarijuma po netu i gledanjem mog akvarijuma, imam utisak da je moj prazan sto se riba tice.

Imam 6 riba dna i to je ok. Anciji na panjevima, koriji brljaju po podlozi, nema guzve.
2 ramireza su u svom cosku u zadnjem planu.
2 skalara su u kontra cosku i uglavnom bleje u prednjem planu kod stakla.
Neonke su retko kad u jatu posto su opustene i rasturene po celom akvarijumu.

I sve ribe osim skalara su 95% vremena u donjoj polovini akvarijuma, pa gornja polovina zaista deluje prazno. O tome pricam.


Poslednji izmenio chikavili dana Čet Dec 13, 2012 2:47 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mishabgd
Akvarista



Registrovan: 02 Dec 2012
Poruke: 69
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa to je zato sto nemas ribice za gore ? Very Happy stavi gupike Razz ili neke ribe koje ce po povrsini da ti idu ? Smile
i meni su sve ribe skoro u sredini i dole skroz a jedino gupike su gore na povrsini Very Happy


Poslednji izmenio Mishabgd dana Čet Dec 13, 2012 2:49 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Necu da drzim zivorotke posto nemam ni nameru ni uslova da se bavim razmnozavanjem u tolikim kolicinama Wink


E da, samo da napomenem ostalima, drzao bih se juzne i eventualno centralne amerike.


Poslednji izmenio chikavili dana Čet Dec 13, 2012 2:56 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mishabgd
Akvarista



Registrovan: 02 Dec 2012
Poruke: 69
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 2:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa onda oke Smile nadji neke ribice koje bi ti odgovarale a koje su pri povrsini, mislim i ja cu iz mog akvarijum da izbacim gupi posto su tu samo da se voda prilagodi ribicama Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 3:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da bih zadovoljio popunjenost, za gledanje, svih zona u akvarijumu, prvo što sam uradio, pre nabavke riba, zaboravio sam na preporuke i potisnuo varijantu-Sviđaju mi se sve ove ribe. Posmatrao sam i uočavao navike različitih vrsta. Naravno, za dobro i uredno održavan biljni akvarijum, odmah sam potisnuo krupne, agresivne i teritorijalne ribe. U 144l sam odlučio da će biti zastupljena tri jata. Prvo, ribe koje zauzimaju plivanjem gornji deo " Hyphessobrycon herbertaxelrodi " 9 komada. srednji deo
" Hemigrammus bleheri " 25 komada, donji " Hyphessobrycon sweglesi " 9 komada. Uobičajene staratelje o čistoći, tri vrste pužića, Amano račiće, Otocinclus catfish ne računam u brojno stanje. Dakle, zadovoljio sam sebi popunjenost kompletnog prostora po širini i visini vodenog stuba. A želje su bile nešto treće. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 3:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tebi neonke zauzimaju gornji deo?
Moje neonke u gornju polovinu akvarijuma zalaze samo kada ih hranim. Doduse moje nisu crne nego obicne, ako ima ikakve veze.

Nisam ni ja kupovao ribe tek tako (osim skalara, koji su bili zenin uslov da uopste mogu da kupim akvarijum Wink). Vodio sam racuna i jedina smernica mi je bila da su juzno americke. I kao sto rekoh, nemam nikakvih problema sa ribama u akvarijumu.

Po onome sto sam mogao da zakljucim, jedino sto mi se uklapa u pricu su sekirice - male su, zauzimaju iskljucivo gornji deo akvarijuma i iz juzne amerike su.
Jedino me brine da li uopste smem da dodajem jos riba. To i jeste poenta postavljanja ove teme.


Poslednji put izmenio chikavili dana Čet Dec 13, 2012 3:19 pm, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
simici789
Akvarista



Registrovan: 12 Jan 2012
Poruke: 639
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 3:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod nas platike nastanjuju taj gornji deo. Jesu zivorotke, ali se ne razmnozavaju nekontrolisano - zvucace surovo Rolling Eyes u ovakvom akvarijumu oni vrlo dobro kontrolisu broj - mi smo jedan "okot" planirano odgojili i ostavili sebi najlepse ribice i to je bilo to - ako nemas povrsinskog bilja neces imati ni malih platika.
Izuzetno lepo deluju (jarko crvene) u kontrastu sa zelenilom, ne rastu preterano mnogo - moskovljanke, vesele su - ja cu morati samo malo da ih razredim - imamo 90% muzjaka Smile pa se malo vise carkaju.
Nisu "karakterne" ribice kao ramovi borac ili altispinoze, ja ih pre gledam kao jato neonki , ali stvarno lepo deluju i kompatibilne su sa svim stanovnicima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 3:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mene samo brine da nemas vise riba nego sto bi trebalo na 70l...
Mislim,skalarima treba prostora,barem 40l i to min.Ramirezima 25-30l...Za neonke 10 komada isto nekih 30l minimalno...da ostalo ne ubrajam,a i oni traze svoj prostor/litrazu....
Skalari nece porasti kako ti mislis u tom akvarijumu,mozda bi trebalo da razmislis da sto pre postavis veci akvarijum...
Kad im obezbedis prostora vise,drugacije ce se riba i kretati.Veruj mi.Sekirice su prelepe ribe,i ja bih jako voleo da ih cuvam,ali one traze jato i veliku povrsinu za plivanje...tako sam cuo,a i pre 6-7 godina kad sam ih imao,bile su u 80l njih 5,i nije mi se svidelo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 3:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa to i mene brine Smile

Da li ubaciti jos 4-5 sitnih riba ili ne? Nebitno da li su sekirice, neonke ili sta god.
Dakle pitanje je da li ubaciti, a ne sta ubaciti. Kada se usaglasimo oko ovog prvog, onda ce ovo drugo doci ili nedoci na red Wink

Za skalare ne brinem, vec sam pominjao da je u planu neki veci akvarijum, ali ne bas tako brzo (cekam da se preselim u drugi stan). Zasad su jos mladi.


Poslednji izmenio chikavili dana Čet Dec 13, 2012 4:03 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 4:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja ne bih ubacivao nista vise...
Koliki su skalari,na kojoj velicini?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 4:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda imaju oko 6-7cm u visinu... ne znam, izmericu ih kad dodjem kuci Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 4:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisu oni bas ni mali,ali da,mladi su i imaju jos da rastu...Nemoj vise nista ubacivati,strpi se,pa kad budes pravio taj novi,opet se strpi na pocetku i nemoj povecavati broj riba,i posmatraj,mozda ce se drugacije ponasati i plivati.Mozda budes zadovoljan... Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Dec 13, 2012 4:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo zato sam i postavio temu, a nisam otrcao do nekog pet shopa da kupim jos riba Wink

Video sam dosta lepih, atraktivnih akvarijuma sa gomilom riba na sve strane, pa mi se posle ovaj moj cini nekako pustim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Dve rasvete na jednom akvarijumu? Maridza Rasveta 1 Čet Jul 20, 2023 8:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Koja je ovo riba? pubicna__kost Razno 4 Sub Mar 19, 2022 6:16 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Letnje vreme, 30 stepeni u akvarijumu... Nikollo Ribe 2 Čet Jun 24, 2021 9:30 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zašto se riba razboli? LouzaWeah Bolest 3 Pon Apr 26, 2021 8:32 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License