Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Intenzitet rastapanja CO2 Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Daka
Akvarista



Registrovan: 22 Dec 2012
Poruke: 133
Lokacija: N.S.

PorukaPoslao: Sub Dec 29, 2012 6:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao i vecina vas ovde imam DIY reaktor za CO2 i jos DIY-skiji difuzor. Posle raznih pokusaja sa filterima od cigara, iglama, spricevima, filterima za infuziju, meni nekako najbolje (daleko od dobrog) CO2 rasprsuje stari, korisceni keramicki rasprsivac za vazduh. E njega sam postavio ispod anubias nane, i oni sitni mehurici takoreci podlecu pod jedan veliki list koji ima oblik dioptrijskog sociva, tako da se ti mehurici tu skupljaju i formiraju polako veci mehur, koji kad dostigne velicinu odprilike zrna pasulja izleti na povrsinu. To je recimo na svakih 20-ak minuta. Mene konkretno interesuje dali je ovakvo zadrzavanje CO2 nesto povoljnije po pitanju rastapanja u vodi, da li je kapilarnost tog veceg mehura takva da pospesuje ili jos vise koci rastapanje.
Da odmah obavestim one koji ce mi reci da bez drop chekera (valjda se tako zove indikator kolicine CO2 u vodi, posredno preko pH) necu nista konkretno znati, da nemam drop cheker a da me konkretno zanima sta se desava sa rastapanjem.Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Dec 29, 2012 6:19 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Daka
Akvarista



Registrovan: 22 Dec 2012
Poruke: 133
Lokacija: N.S.

PorukaPoslao: Sub Dec 29, 2012 8:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bas niko nista? Niko ko je potkovan hemijom, fizikom ili sta je vec? Ima ovde clanova sa 600-700 poruka za 3 meseca, reko bi covek da sve znaju.Izgleda da vise volite teme o tome kako barbus ne jede i teme o ocenama setup-a necijih akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Sub Dec 29, 2012 9:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mozda trenutno taj ko bi znao da ti pomogne nije ulogovan...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deki022
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 24 Nov 2010
Poruke: 552
Lokacija: Nova pazova

PorukaPoslao: Sub Dec 29, 2012 9:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja mogu da ti kazem da ti je najbolje resenje da dovedes crevce ispod pumpe da propeler razbija mehurove na sitne mehurice,ja tako radim i DC je u zelenom
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Daka
Akvarista



Registrovan: 22 Dec 2012
Poruke: 133
Lokacija: N.S.

PorukaPoslao: Sub Dec 29, 2012 9:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda, u pravu si.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Daka
Akvarista



Registrovan: 22 Dec 2012
Poruke: 133
Lokacija: N.S.

PorukaPoslao: Sub Dec 29, 2012 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Deki 022
Nemam pumpu, imam kanister. Urednik Blue mi je sugerisao da ne dovodim CO2 na ulaz u kanister.
Konkretno me zanima kad se mehurici zadrzavaju u akvarijumu (ne bas sitni mehurici koji polako formiraju jedan veci) koliko je tu uspesnije rastvaranje u vodi od onog kad jednostavno odu na povrsinu. Da li 2%, 200% ili nema nikakve razlike. To me zanima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Dec 29, 2012 10:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto duzi kontakt i sto veca kontaktna povrsina, to je bolje rastvaranje.
Ako te ne mrzi, izracujnaj povrsinu jednog velikog mehura, recimo zapremine 1ml i povrsinu iste te zapremine gasa kada je podeljen u veliki broj sitnijih mehura.
Tacan odnos izmedju ovih faktora niko ne moze da ti kaze, previse je promenljivih.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Daka
Akvarista



Registrovan: 22 Dec 2012
Poruke: 133
Lokacija: N.S.

PorukaPoslao: Sub Dec 29, 2012 10:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E to prvo me zanimalo, znaci sto duzi kontakt i sto veca dodirna povrsina. Za moj slucaj, nepovoljno je sto se mali mehurovi na donjoj strani lista sabiraju u jedan veliki, ali je dobro sto taj proces mnogostruko duze traje nego kad mehuric iz rasprsivaca (citaj difuzora na srpski nacin) izleti na povrsinu za 1-2 sekunde
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Dec 29, 2012 10:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na tom principu rade tzv. 'bell' (zvono) reaktori, koji nisu medju najefikasnijima, ali su svakako daleko ispred rasprsivaca za vazduh.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Daka
Akvarista



Registrovan: 22 Dec 2012
Poruke: 133
Lokacija: N.S.

PorukaPoslao: Sub Dec 29, 2012 10:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na dobrom sam putu...(da pobijem ribe hahaaah). Sad ce da googlam bell reaktor
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sijam king
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 06 Jan 2012
Poruke: 118
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Sub Dec 29, 2012 10:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A mozes i sledece da uradis,to sam video kod jednog biljnog akvariste.Tamo gde ti ulazi voda u aq napravi nesto nalik spricu(pretpostavljam da ti je aq veli pa ti obican spric nije dovoljan)od nekih PVC cevi negde precnika 3-.05 cm.Jednu stranu napravis kao sto je dornja strana sprica,napravis ulaz gde ulazi voda isve...onda iz unutra tog diy ,,sprica'' napravi konus ta di mehurici nebi bili nasve sstrane nego da se koncentrisu oko ulaza vode u ,,To nesto nalik spricu'' a na kraj toga,sve to bi trebalo da bude negde oko 20tak cm visoko-dugacko(zavisi kako gledas).Na doju stranu napravi kao prsten i u sredini ubusis rupu oko 1 cm,a duz celog tog necek napravis sitne rupice da se rastvoreni CO2 mogao siriti u aq.Naravno ne moras svu kolicinu ulazne vode u aq da koristis da ti se ne bi gubila filtracija nego sa otp pola protoka Very Happy .Nadam se da si me razumeo Very Happy uskoro cu praviti rako nesto za moj nano pa cu okaciti sliku da ti bude malo jasnije.Izvinjavam se urednicima ako sam skrenuo sa teme,ali mi je u cilju da pomognem coveku Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Daka
Akvarista



Registrovan: 22 Dec 2012
Poruke: 133
Lokacija: N.S.

PorukaPoslao: Sub Dec 29, 2012 11:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam bas ukapirao, ali mi deluje kao skalamerija koja bode oci svakome ko pogleda u akvarijum, licno to ne zelim. Drugo, imam sprej bar pa ce to malo teze ici. Probacu nesto sa zvonom od vrha plasticne flase, pa jos i ako uspem da ubudzim na samom vrhu vodenog stuba (cituckao malo po forumima) prosto zbog vizuelno izgleda onda cu tu i stati. Pa kol'ko biljke dobiju CO2, i do sad su zivele bez njega
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Daka
Akvarista



Registrovan: 22 Dec 2012
Poruke: 133
Lokacija: N.S.

PorukaPoslao: Sub Dec 29, 2012 11:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

...tj bez dodatnog CO2, ima njega i u atmosferi i u akvarijumu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Dec 30, 2012 10:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Od svih metoda rastvaranja CO2 koje sam probao (a mislim da skoro i nema neke normalne koju nisam), najefikasniji je bio interni reaktor sa sopstvenom pumpom (800 l/h), ali sam, zbog estetike, zavrsio na eksternom difuzoru sa keramickim membranama koji je spojen na izlaz kanistera.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License