Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Moj akvarijum pocetnika :D Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Looniz
Akvarista



Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 944
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 2:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo svima! Nov sam na forumu, ali ne i kao citalac istog, jer sam vec dugo vremena proveo citajuci razne savete, predloge.. Wink
Pa evo i da se predstavim ujedno i svojim akvarijumom (ovo je drugi pokusaj akvarijuma, jer u prvom je napravljeno niz katastrofalnih gresaka).
Zovem se Nemanja, iz Beograda sam, 31 god., oduvek voleo akvaristiku, ali osim jednog "ksifa" u akvarijumu od 10l (bilo pre 20 godina) nisam imao nista Rolling Eyes

Sto se tice akvarijuma evo malo podataka:

- 40l (50 x 30 x 27);
- DIY hauba (ne zavrsena, postavljena za sada zbog rasvete biljaka) sa 2 stedljive sijalice od po 13W 6500k, fotoperiod oko 10h;
- Podloga je bioaqua sljunak 1-2mm, sloj napred oko 5 cm, pozadi oko 6-7cm;
- od biljaka imam Egeria densa, Echinodorus bleheri, Echinodorus quadricostatus, Sagittaria subulata;
- Od riba trenutno nema nista, u toku je cikliranje koje traje od 15.01.2013, znaci nepuna nedelja dana..;
- Cempionova pumpa za vazduh sa rasprsivacem sakrivenim iza mangrov-a,
- Filter unutrasnji Atman F302, u kaseti sundjera osim fabrickog crnog grubog sundjera jos red plavog finog, i vata;

Eto malo informacije, a evo i jedne slike akvarijuma koji je danas nahranjen, radi formiranja bakterija, kako sam to vec ovde na forumu procitao od iskusnih forumasa Wink

Image

Takodje zeleo bih da cujem i vase predloge za buduce stanovnike aq, a ja cu navesti sta bih ja zeleo:
2-4 zebrice (sivkaste i crvene), 10-ak neonki (crvenih (kardinal), opet mozda za pocetnika zahtevna ribica, ispravite me ako gresim), nekoliko ancitrusa i koridorasa.
Takodje me interesuje izbor biljaka i sta jos moze da se sadi, uzimajuci u obzir da nemam zemlje i co2, znaci nesto sasvim nezahtevno, kao i izbor i jacina rasvete.
Unapred zahvalan!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 2:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 3:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidi se da si čitao na forumu. Stavi neku jednobojnu pozadinu (tamno plavu ili crnu). Moj predlog ti je da egeriju grupišeš u žbun ispred pumpe. Tako ćeš je zakamuflirati, a i lepše će izgledati kada je formiran žbun. Nekako mi je panj na samom centru akvarijuma. Možda da ga malo pomeriš u jednu, ili drugu stranu. Ja bih termometar sklonio sa prednjeg stakla. Takođe, razmak između sagitarija kao da si lenjirom merio. neka bude što prirodnije. Biće to vrlo lep akvarijumčić. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 3:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedan od najboljih pocetaka koje sam video, definitivno. Svaka cast. Poslusaj HORUSa za pozadinu, a za sve ostalo ima vremena. Kada biljke krenu da rastu i da se razmnozavaju, sam ces odrediti koja ce ici u koji deo akvarijuma Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Looniz
Akvarista



Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 944
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 3:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na tako brzim odgovorima i sugestijama, koje su vrlo dobro dosle, jel rec je o pocetniku Very Happy
Sto se tice biljaka, to je nekako tako ispalo upravo za pocetak, da vidim hoce li uopste nesto rasti Very Happy Kako kaze Reventon, mislim da ima vremena za premestanje Smile
A sto se tice pozadine, zaboravio sam da kazem,susi mi se kamenje lepljeno silikonom, koje ce doce iza akvarijuma, da ne bi zauzimalo mesta unutra i radi kvaliteta vode, neznam da li je za aq, ali je po meno lepo.. Bile su tu jos misli o 3d pozadini od stirodura, ali otom potom.. Ukoliko kamenje bude bez veze, ici ce neka plava pozadina.. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 3:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Deluje obećavajuće, ubaci neki kamen, malo iskrivi panj i naravno još biljaka. Ako sam dobro primetio nema grejača a budući stanovnici će sigurno ceniti da i on stigne par dana pre njih. Imaš dosta vremena dok se akvarijum ciklira pa radi na njemu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deki022
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 24 Nov 2010
Poruke: 552
Lokacija: Nova pazova

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 4:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo napred podrska i od mene,lepa slika.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Looniz
Akvarista



Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 944
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 4:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Grejac imam, ali ga nisam stavio, temp. vode je konstatno 24-26 stepena, i kad je juce bio minus napolju, nocu.. Tako da bi samo mesto zauzeo Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 4:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Manje-vise svi su ti rekli sta da radis - crna pozadina, grupisi egeriu densu u zbunove, ubaci par kamenova i malo iskombinuj sa ovim panjem i probaj da razbijes ovu simetriju, da izgleda malo prirodnije iliti "random" sto vole ovi kompjuterasi da kazu Wink

Grejac obavezno kada stignu stanovnici, za svaki slucaj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
valerian
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 26 Nov 2012
Poruke: 5
Lokacija: vinca

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 4:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav i od mene, ima jedna stvar koja mi nikako nije jasna, a to je da kad god se neki pocetnik obrati sa savetima u vezi svog akvarijuma, svi konstantno daju iste savete svakom takvom pocetniku, tipa premesti ovo ovde,ono presadi tamo,izbaci ovo a ubaci ono,desna strana mi je nekako prazna,ovo ti je simetricno ovo je ovako ovo je onako... itd.

Sticem neki utisak da svi vasi akvarijumi lice jedan na drugi,samo sto su drugacije litraze, i brojno stanje riba je drugacije.

Moje misljenje je da svako po svom izboru treba da uredo svoj AKV. Naravno uvek se prihvataju saveti ako je nesto lose po zdravje stanovnika akvarijuma,ili biljaka,ako je nesto stetno,ali davati savete za uredjenje izgleda mi je totalno bezveze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos987
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2012
Poruke: 101
Lokacija: Grdelica

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 4:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cini mi se da nemas stiropor ispod akvarijuma. Nije neka tezina ali bi mozda bilo dobro da ga stavis dok jos nemas stanovnike.
Sve u svemu super pocetak, nadam se da ces tako i nastaviti! Bravo Praticemo razvoj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 5:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

valerian ::
Pozdrav i od mene, ima jedna stvar koja mi nikako nije jasna, a to je da kad god se neki pocetnik obrati sa savetima u vezi svog akvarijuma, svi konstantno daju iste savete svakom takvom pocetniku, tipa premesti ovo ovde,ono presadi tamo,izbaci ovo a ubaci ono,desna strana mi je nekako prazna,ovo ti je simetricno ovo je ovako ovo je onako... itd.

Sticem neki utisak da svi vasi akvarijumi lice jedan na drugi,samo sto su drugacije litraze, i brojno stanje riba je drugacije.

Moje misljenje je da svako po svom izboru treba da uredo svoj AKV. Naravno uvek se prihvataju saveti ako je nesto lose po zdravje stanovnika akvarijuma,ili biljaka,ako je nesto stetno,ali davati savete za uredjenje izgleda mi je totalno bezveze.

Ne slazem se sa tobom. Niko ovde nikome ne kaze moras tako. Nase je da izlozimo ideje, sugestije, a na njima je da te ideje i prihvate ili ne. Niko nije ovde napisao da ovakva postavka kakva je sada nije dobra, naprotiv! Sto se tice licenja akvarijuma jedan na drugi, ima tu akvarijuma clanova na koje bih voleo da lici moj akvarijum. Svaki akvarijum je prica za sebe. tras
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 5:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Valerian je upravu samo ako se posmatra izuzetno površno. Pri uređivanju akvarijuma postoje određena pravila koja niko nije smislio nego su nastala spontano, po prirodi stvari. Npr. logično je da mu Horus savetuje da zakloni pogled na filter sa Egeriom i da mu ja kažem da ubaci grejač jer je sasvim normalno da u akvarijumu sve veštačke i neprirodne stvari budu što manje vidljive i da temperatura bude onakva da ribe opstanu. Naravno da svaki akvarista ima svoj lični doživljaj i da se tim rukovodi pri uređenju akvarijuma. Ko želi može da zalepi filter i na prednje staklo ili ako želi da gleda patnju riba neka ne ubacuje grejač, itd.
Looniz, svetlo ti je ok, izbor ribica takođe- važno je samo da ne preteraš i da se slažu. Što se biljaka tiče možeš da dodaš razne kripte, ludwigie , rotalu, star grass, neku mahovinu, ricciu i sve što je nezahtevno. Lakše bi uspevale kada bi ubacio koje zrno osmokota u podlogu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
milostzr@gmail.com
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 08 Apr 2012
Poruke: 108
Lokacija: Raca

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 6:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

opa odlican akvarijum za jednog pocetnika Bravo svaka cast bice od tebe dobar akvarista
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Oljisa
Akvarista



Registrovan: 15 Jan 2012
Poruke: 519
Lokacija: Belgija

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 7:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao sto reventon rece i milos jedan od najboljih pocetaka Very Happy Sija ti taj biljni svet bojom, mora da je osvetljenje odlicno? Svaka cast. Vidise da se citalo. Jos kad porastu biljke pa kad prekriju pumpu... ma bice bombonica. I svidja mi se sto ides lagano cikliranje, bez hemije.... Sto se tice riba, ja planiram sebi drugi aq sa nekim od ovih malih vrsta jatnih - Boraras cf Micros, Danio Margaritatus, Ember tetra, White Cloud Mountain Minnow, pa eto cisto da predlozim kad si vec pitao. Nisam sigurna koliko su sve pocetnicke, ali cini mi se da su 'jake'. Svakako treba ispitati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2013 8:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

valerian ::
Moje misljenje je da svako po svom izboru treba da uredo svoj AKV. Naravno uvek se prihvataju saveti ako je nesto lose po zdravje stanovnika akvarijuma,ili biljaka,ako je nesto stetno,ali davati savete za uredjenje izgleda mi je totalno bezveze.

Pa nisi bas u potpunosti u pravu. Evo, na primer ja se bavim poslom u kome mi ljudi placaju da im kazem kako nesto treba da izgleda ili ne treba.

Uredjenje akvarijuma jeste subjektivna stvar, ali kao sto rece nesha barajevac, postoje neka pravila kako se nesto postavlja, koja su proistekla is iskustava. Na primer, ako je horus rekao da grupise egeriu u zbun, to je zato sto egeria daleko lepse izgleda grupisana u zbun. Ja sam probao i ovako i onako i takodje sam shvatio da je bolje kada je grupisana. Ovde smo da podelimo sugestije i misljenje jedni sa drugima, a licna je stvar ko ce sta od toga da prihvati ili ne.

Najgore i najnekonstruktivnije bi bilo kada bi svi komentarisali samo sa svidja mi se ili ne svidja mi se. U tom slucaju niko nista nebi saznao ili naucio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License