Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Dropsy, pop eye i mozda jos nesto Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Avg 16, 2011 10:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo mog problema. Pre nekih mesec ipo dana, kupio sam 5 zebrica crvenih i ubacio ih u zajednicki akvarijum. Dve nedelje posle toga primetio sam da se jedna od njih krije, ne jede, a blizim zagledanjem primetio sam da sku joj krljusti "nakostresene". Pretragom po internetu saznao sam da je to bolest trbusna vodenica (ili dropsy) pa sam je momentalno izdvojio iz akvarijuma i probao lecenje Orvagilom. Na zalost, to lecenje nije uspelo i ribica je uginula.

Mislio sam da je to kraj mojih muka, medjutim pre 5 dana primetio sam da mi se muzjak ramireza stalno sakriva i ne jede, a zenki je jedno oko ispupceno (pop eye). Opet, pretragom po internetu video sam da je to samo spoljasnja indikacija neke unutrasnje infekcije. Izolovao sam obe ribice. U medjuvremenu muzjak je uginuo, iako spolja nije imao nikakve vidljive indikacije bilo kakve bolesti dok se zenka jos drzi. Stavljam trenutno Orvagil lek izmrljven ali ne znam da li je to pravi tretman.

Sto se tice akvarijuma, velicine je 180L, vodu menjam jednom nedeljno 1/3. Ostale ribice su zdrave, jedu i normalno se ponasaju (barem za sada). Plasim se da se jos neka ribica ne zarazi pa me zanima da li je potrebno da necim posebnim tretiram vodu u zajednickom akvarijumu (andolom ili nekim drugim lekom) ili imate neki drugi predlog. Citao sam da uzrok dropsy-ja moze biti los kvalitet vode, ali ne znam kako je to moguce s obzirom da vodu menjam redovno a i filter bi trebalo da je dobar (juwel).

Svaki savet i pomoc je dobrodosla.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Avg 16, 2011 10:48 am Snimi Poruku Nazad na vrh

deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Uto Avg 16, 2011 11:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za Dropsy je tesko reci dal je to Dropsy jer je veoma tesko utvrditi. Ova bolest ne dolazi sama nego je izaziva neka druga bolest, mogu biti bakterialni ili virusni. Dosta puta samo nekoliko ribica pokaze simptome.

Riba gubi apetit,
ima duguljast belkast izmet,
menja boju,
stomak je otecen,
naduvana oci,
krljust je najezen.

Prvo napada unutrasnje delove tela i polako gasi svaki organ dok na kraju riba dzabe jede, u ovakvim situacijama ribica jako pati. Ako napadne i trajno osteti jetru pomoci nema.
Najcesci uzrok je los kvalitet vode.
Lecenje je moguce samo u pocetnickom stadiumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Avg 16, 2011 12:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo sam sve nasao i ja na internetu. Na nekim mestima sam cak procitao da je potrebno ponovo formirati akvarijum zbog te bolesti, a to bih svakako hteo da izbegnem. Zato sam i pitao da li je potrebno da preventivno dodam neki lek u vodu akvarijuma?

Za los kvalitet vode, kao sto sam napisao zamenu vode radim nedeljno po 1/3 a takodje u istom intervalu menjam i vatu u filteru. Ostale delove u filteru (sundjere) perem u onim intervalima koji su napisani u uputstvu za filter (neki jednom mesecno, a neki i redje od toga). Koji je najbolji nacin da utvrdim kvalitet vode?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Uto Avg 16, 2011 12:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cyprinopur, baktopur ili baktopur direkt tabs i koi bakto tabs mozda moze da pomogne al nije garancija.

Ribice koje obole moze da bude uzrok stres, opterecena voda i opada im imuni sistem i bakterije napadaju unutrasnje delove tela. Vecinom nastanka problema samo nekoliko ribica pokazuje simptome dok ostale ribice nista. Kod ribica koje vec pokazuju neke od simptoma za dropsy verovatno ce uginuti jer vec imaju trajna ostecenja na unutrsnjim organima tako da lece nece pomoci. Samo te ribice mozes da spasis koje se jos ponasaju normalno. Baktopur direkt moze da ti pomogne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
black dragon
Akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 29 Apr 2011
Poruke: 220
Lokacija: bojnik(okolina leskovca)

PorukaPoslao: Uto Avg 16, 2011 2:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja sam jednu gupi izlecio orvagilom ali izgleda da je vec bio ostecen neki organ pa je posle dve nedelje opet prestala da jede i uginula

sve ribice koje imaju neke simptome odmah odvoj da se bolest ne bi sirila i nakon odvajanja promeni pola vode
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Uto Avg 16, 2011 6:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ribice su vec sve zarazene, jedino ce oni preziveti koji imaju jaci imuni sistem. Bolesne mozes da odvojis i da imaju drugaciji tretman al retko koja to i prezivi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Avg 16, 2011 10:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uginula je i zenka ramireza danas (ona sa ispupcenim okom). Obe ribice sam izolovao kad sam video opisane simptome ali ne znam da li je to bilo blagovremeno, verovatno ne. Pazljivo pratim stanje u akvarijumu i za sada ne vidim nikakve promene na ribicama koje su ostale unutra.

Kupicu sutra taj bactopur pa cu sa njim da tretiram vodu neko vreme, preventive radi. Inace stalno mozgam sta je mogao da bude uzrok ovoj bolesti, narocito me brine to sto se kaze da je najcesci uzrok neodgovarajuci kvalitet vode.

Medjutim, s obzirom da se prva ribica koja se zarazila kod mene bila nova kupljena i da je pokazala simptome relativno brzo, mislim da je bolest dosla sa njom. Do te poslednje ture ribica u mom akvarijumu nisam imao takvih problema. Akvarijum je inace oformljen krajem marta tako da je relativno svez.

Druga mogucnost je da imam i previse ribica trenutno u akvarijumu pa je mozda neophodno da cesce menjam vodu? Akvarijum ima 180 litara, a od ribica trenutno u njemu obitavaju:
- 2 albino ancistrusa mala
- 2 ancistrusa veca
- 1 plekosomus
- 2 koridorasa
- 10 mikrorazbora
- 6 fantom tetri
- 4 zebrice
- 5 gupija
- 3 tetre - zaboravio sam tacan naziv
- 1 ramirez

Da li sam preterao sa broje ribica s obzirom na litrazu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sre Avg 17, 2011 10:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne verujem da si preterao sa ribicama, za tih 180l ok je kolko imas unutra. Nemoj cesce menjati vodu ni to nevalja samo nedeljno jednom to je dosta. Ako se vecim kolicinama menja voda to je jos gore jer to je njima stres.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stsasa
Akvarista



Registrovan: 05 Jan 2012
Poruke: 148
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Jan 13, 2012 11:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bolje kupi omnipur pokriva širi spektar bolesti. Po tvom opisu pre nisi imao sreće sa ribama. Sledeći put malo više obrati pažnje kod kupovine riba. Orvagi je dobar stari lek ali ne leči baš sve.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
shlajmak
Akvarista



Registrovan: 10 Dec 2010
Poruke: 64
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 14, 2012 12:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Geronimo batali lekove.U slivu Amazona sa pritokama ne postoje apoteke itd.
U prirodi ne postoje lekovi.Ono sto valja prezivi ostalo umre ili postane imuno itd.
Ramirezi su ti uginuli od hexamite.To je bolest koju uglavnom nose i oboljevaju ciklidi diskusi ramirezi itd...Ribe si verovatno doneo vec zarazene u aq a posle kratkog vremena dovoljno je nesto za okidanje i ekspanziju bolesti:losi uslovi,nitrati,amonijak,stres...
Od toga nema leka,ribe neke uspeju da iznesu bolest i prezive ali mnoge ugibaju.

Jednostavno digni higijenu na visi nivo,vodi racuna gde kupujes ribe i neces imati problema.

Pozdrav!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sub Jan 14, 2012 9:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@stsasa omnipur jeste da ima sirok spektar bolesti al nije toliko dobar kao FMC, Sera je davno imao samo jedan lek (to je bio FMC) i na kraju su shvatili da to veoma dobro leci ribe i oni malo zarade pa su izbacili FMC i napravili omnipur, cyprinopur, baktpur itd da bi vise zaradili i nisu toliko ucinkovati kao FMC.

@shlajmak sneke strane imas pravo bolesne ribice ce uvek biti nekakvih problema ako ne hranimo ili odrzavamo kako treba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sijam king
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 06 Jan 2012
Poruke: 118
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Pon Feb 25, 2013 6:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdra svima,da ne bi otvarao novu temu pisem u ovoj.E sad posto sam malopre kad sam gledao u aq pimetio da mi jedna titea ima malo nakostesene stomacne krlusti ali ako malo vide se samo kad se bas zagleda predpostavljam da je ova bolest u pitanu,proverio sam odma da li jede,pormenio deo vode i sipao sam sera bactopur.Aq mi55l unjemu imam 6 titea4 rodostomusa koji su privremeno tu,2ancija i 2 zute neonke.E sad pretpostavlam da e do toga dslo zato sto mi je pre par nejdela riknula pumpica u filteu(zahvaljujuci dolasku i odlasku struje) ali sam zato povecao zamenu vode na svakih 5 dana sa usisaanem i povecao sam aeraciju.I da riba je veoma zivahna pliva po aq redovno kao sto je i navikla,ali kad stane nekako vuce na jednub stranu.Nikakvih drugih telesnih deformiteta nema sem sto je krljust malo nakostresena,i da da napomenem da sam hranu smanjio zbog filtera.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pon Feb 25, 2013 6:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odvoj je za svaki slucaj i nabavi drugu pumpu za taj filter, ovim cestim oscilacijama kvaliteta vode prilikom cestih izmena vode i usisavanja, dovesces do jos znacajnijeg pada imuniteta i ostalih riba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sijam king
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 06 Jan 2012
Poruke: 118
Lokacija: Subotica

PorukaPoslao: Uto Mar 05, 2013 6:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izlecio sam ribe Very Happy ne sve doduse ali veliki deo e ostao zdrav i ne razbolen Very Happy .E sad da napisem kako sam i sta radio mozda nekome pomogne,kao prvo cim sam pimetio da su se razbolele odma sam izvadio ibe koe su mi se cinile bolesno,zamenio deo vode,usisao podlogu,hanio sam uibe vitaminima,i dozirao bactopur i povecao temperaturu za 3 stepena Very Happy Nadam se da ce ovo nekome biti od pomoci Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Podloga i mozda problem Imperatore Podloga 8 Uto Jan 26, 2021 8:41 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka zut moli jedno oko mu nesto uvecano goran012 Početak u akvaristici 4 Pon Nov 09, 2020 9:35 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mahovina za nesto ljubisa03 Razmena 0 Čet Okt 01, 2020 3:43 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka T-barbs trampim za nesto drugo popindeed Arhiva Malih Oglasa 3 Sub Apr 11, 2020 8:41 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Malci gupika genetika ili nesto drugo popindeed Bolest 9 Uto Feb 11, 2020 10:21 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License