Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 LED Diode... Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Doc
Akvarista



Registrovan: 15 Mar 2013
Poruke: 128
Lokacija: Beograd/Čukarica

PorukaPoslao: Sub Mar 16, 2013 2:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja sam bio skeptičan u početku LED ili neonke i odlučio sam LED, sada kada pogledam duboko sam siguran da se nisam zeznuo.
Akvarijum mi je 300l, dužina 120 i širina 50, oko 80% poklopca haube mi je pod diodama, podeljeno u 3 linijska segmenta ( paljenje dužnog reda I, II i III ), nisam stavljao lepljive trake LED-a nego diode 5mm pa lemio i postavljao...
U te diode sam postavljao i izvesnu količinu plavih dioda da bih dobio efekat Moon Light i naravno izražaj boja na ribama, plave diode imaju dimer pa povećavam ili smanjujem intenzitet smetla.
Inače plave tj Moon Light mi radi neprestano 00-24h nekih 8 meseci.
E sad, LEDare imaju i dobru stranu i lošu, rećiću vam par dobrih, nema kondenzacije u haubi i na krajevima stakla iznad vode, nema štetnih algi, potrošnja struje je smešna do bola Bravo ( oko 13-15W )...
Ali jednu lošu stranu ću vam odati, a to je za onog ko želi biljke koje zahtevaju jako svetlo ovo nije izbor ali za Low Tech je nešto najbolje Rolling Eyes .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Mar 16, 2013 2:23 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Mar 16, 2013 10:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Poenta je da nas u akvaristici interesuje i nešto više od toga koliko je efikasna rasveta i koliko će da traje. Nekoliko puta smo otvarali temu slične sadržine i ja na kraju još ne videh biljni akvarijum sa LED rasvetom što je poenta priče. Cena LED rasvete koja bi zadovoljila ukuse akvarista koji se bave biljnom akvaristikom je višestruko veća od naj skuplje ostale rasvete. Osvetliti akvarijum možemo i sa svećom ali ja ipak trebam nešto više od rasvete.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doc
Akvarista



Registrovan: 15 Mar 2013
Poruke: 128
Lokacija: Beograd/Čukarica

PorukaPoslao: Sub Mar 16, 2013 3:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vek trajanja je godinama kada je konstantno uključena, u akvaristice se koristi foto period od oko 12h, pa prema tome mogu da traju i 10-ak godina.
Što se tiče cene jeste papreno skupo, ali imao sam sreću da me je sve koštalo mizerija ( kupovina dioda po smešnoj ceni tj nabavnoj, lemljenje sa drugarom, postavljanje sa drugarom itd ).
Postoje više vrsta dioda pa prema tome i razlika u cenama. one reflektor diode su mnogo mnogo skupe, kada kažem da je skupo mislim na količinu potrebnu za osvetljenje akvarijuma, možda je komad nekome priuštiv ali komad ne znači ništa tj trebaju komadi i komadi a to košta li košta.
Istina je da dioda ima koncentrisano svetlo tj nema luk osvetljenja pa je potrebno napraviti gušću grupu dioda da bi se dobio što veći luk i daljina tj u ovom slučaju dubina, jer problem je kod dioda dubina osijavanja, većina dioda osvetli akvarijum prvih 20-30 sm, tako da onaj ko ima dublji njemu nikako ne odgovaraju tj stablo biljke pri dnu rapidno propada, nezahtevne biljke tipa paprati uživaju, anubie dobijaju tamno zelenu boju, cripte dobijaju isto fenomenalnu boju ( barem meni ), crypta brown dobija pruge i braon boju koja me očarava.
Brzorastuće bilje poprima svoj puni izgled tj u smislu veličinu lista i boju samo prvih 20-25 cm pri površini vode, pa prema tome je obavezno trimovanje ako preskočiš koji dan i dopustiš da ti biljke zaklone svetlost do dna kao što kažem stabljike biljaka rapidno propadaju, ima toga još...
Ali što se tiče ekonomične strane tj potrošnje ovo je bez pogovora daleko isplativije i naravno za Low Tech akvarijume ovo je pravo rešenje minimalna potrošnja energije + hrana za ribice to je ceo trošak tj izdatak...
Ako neko ima pitanje slobodno neka pita, samo da naglasim pričam o LED uradi sam ne gotove konzole osvetljenja renomiranih firmi itd...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Sub Mar 16, 2013 3:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jooo ! Strava ! Daj neku sliku da vidimo kako izgledaju te čarobne biljke i unutrašnjost te LED haube
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sub Mar 16, 2013 4:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja ovih dana pazarim LED Reflektor od 10w trazio sam da mi ukljuce u prodavnici bije kao Sv. Ilija sto je za mojih 200L i nekoliko nezahtevnih biljaka i vise no dovoljno posto ima snagu kao 100w realno.
Cena mu je 2000 din.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Doc
Akvarista



Registrovan: 15 Mar 2013
Poruke: 128
Lokacija: Beograd/Čukarica

PorukaPoslao: Sub Mar 16, 2013 4:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je slika od pre jedno 5 meseci, dok je još akvarijum bio početnički i biljke nisu poprimile svoj puni izgled, trenutno mi je haos u njemu jer prikupljam biljke za novi setup i nemam svežijih slika i naravno od ove slike do danas dodao sam još oko 200 dioda tako da izgleda jos "sjajnije" što se kaže...
U ostalom pogledajte, kome odgovara... Smile

http://www.stavi-sliku.info/?v=8Vyzn.jpg
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Mar 16, 2013 8:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako pogledamo sa strane običnog akvariste koji ume da spoji fazu, nulu i uzemljenje, lemljenje LE dioda je naučna fantastika i ostaje nedostupno za većinu pa samim tim ne možemo da pričamo o DIY izvedbi za nas obične smrtnike, dalje, ako hoćemo da kupimo npr. Citizen LE diode koliko će nas koštati? Kažem Citizen jer je provereno dobar i za naj probirljivije i ima ih u svim temperaturama boje odnosno kelvinažama. Ugao odsijavanja je takođe problem mada rešiv podizanjem u vis ali to dalje zahteva veću snagu naravno. Što se tiče isplativosti, dok je kod nas ova cena struje ja sam miran sa MH rasvetom.


Poslednji izmenio nemanjask dana Sub Mar 16, 2013 8:28 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Led traka i diode od 3w Mark Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Avg 22, 2016 6:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Led diode Shika Rasveta 15 Ned Mar 27, 2016 8:26 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka LE diode mare87 Rasveta 10 Čet Maj 15, 2014 4:05 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka LED diode na dnu akvarijuma marko_ns Početak u akvaristici 10 Sub Okt 13, 2012 1:52 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Led diode kao svetlo Igor_NS Početak u akvaristici 56 Uto Avg 23, 2011 9:01 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License