Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Savjeti za dodatni manji akvarij Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
CubanRastaman
Akvarista



Registrovan: 28 Jan 2013
Poruke: 62

PorukaPoslao: Sub Mar 16, 2013 11:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovako, prije neka 2 mjeseca sam ušao u svijet akvaristike i tako da sam početnik, sve što sam naučio o akvaristici je u ta zadnja 2 mjeseca i većinu toga na ovome forumu. Moj prvi akvarij koji me je uveo u akvaristiku je od 55 l.

U budućnosti sam mislio oformiti dosta veći akvarij, ali prvo da steknem više iskustva pa da odredim mjesto za njega i napravim ili kupim neku komodu/postolje pa tek onda da idem dalje s formiranjem akvarija. I da zaštekam koju paru viška. Smile

Trenutno sam u mogućnosti da oformim neki mali akvarij i temu sam otvorio upravo radi njega. Ovaj akvarij bi mi služio kao "pomoćni" za mrijest, mlade ribice, puževe itd. Mislio sam kupiti izrezano staklo pa da ga sam sam sastavim, a dimenzije koje sam zamislio su 40x30x30 ili bi možda bile bolje neke druge dimenzije!? Koja debljina stakla bi trebala biti za ove dimenzije? Kakav grijač i filter bi bio najbolji za ovakav akvarij? Kakvu rasvjetu bi trebao staviti? Možete još nešto dodati ako sam izostavio, a važno bi bilo spomenuti.

Svaki komentar i savjet je dobrodošao
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Mar 16, 2013 11:02 am Snimi Poruku Nazad na vrh

CubanRastaman
Akvarista



Registrovan: 28 Jan 2013
Poruke: 62

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2013 8:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas sam bio kod staklara i uzeo sam staklo od 6 mm, dimenzija za akvarij 25x30x40 (2 kom.). Ovih dana ću ih pokušati sastaviti koristeći uputstva od Aquamena.

Malo me je zabrinula visina akvarija od 40 cm, kad uspravio staklo učinilo mi se nekako previsoko. Akvariji će biti jedan do drugoga pa ću najvjerojatnije napraviti oba pod jednim poklopcem. U poklopac sam mislio ubaciti dvije neonke od 15 w dužine 45 cm (širina oba akvarija će biti 50 cm). A visina me zabrinula iz razloga što nisam siguran da će ove neonke moći doprijeti do dan, a da biljke imaju od nje koristi.

Koje filtere bi bilo najbolje ubaciti, šta mislite o DIY verziji spužva filtera?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2013 8:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A zašto praviš tako uzane a visoke akvarijume. Nije to opasna visina što se tiče svetla, možeš da staviš neki reflektujući lim ili foliju. Možeš li makar da ih postaviš da im "dužina" bude 30 cm?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2013 8:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

+ to će biti 30 litara svaki i mogu ići DIY spužva filteri, imaš ih raznih pa biraj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CubanRastaman
Akvarista



Registrovan: 28 Jan 2013
Poruke: 62

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2013 8:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ormarić na kojem mislim da ih držim je 50 cm širine tako da će mi se taman uklopiti. Prvo sam mislio napraviti jedan akvarij od 50x30x40, ali sam se predomislio jer sam htio imati 2 komada. To je jedini razlog. Foliju sam svakako mislio staviti, znači s ove dvije neonke i foliju ne bi trebalo biti problema.

Ne znam kako bi mogao izvesti da im dužina bude po 30 cm, imam dva dna od 28,50x23,50, 4 stranice od 25x40 i 4 stranice od 28,50x40
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2013 8:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I cemu staklo od 6mm za tako mali akvarijum...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CubanRastaman
Akvarista



Registrovan: 28 Jan 2013
Poruke: 62

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2013 8:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

reventon ::
I cemu staklo od 6mm za tako mali akvarijum...


Isti vrag što se cijene tiče, mala je razlika, zašto onda ne uzeti od 6 mm
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2013 8:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa mislio sam da ih rotiraš za 90°, da ti prednja strana bude ta od 30 cm, ali pošto ti je ormarić dugačak 50 cm ništa od toga.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CubanRastaman
Akvarista



Registrovan: 28 Jan 2013
Poruke: 62

PorukaPoslao: Sre Apr 03, 2013 9:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Konačno sam napravio dva akvarija kao i što sam rekao (radio sam po uputstvu Aquamena i ostavio sam 1 mm silikona među staklima i sve je odlično ispalo te mu se ovim putem zahvaljujem na njegovom tutorijalu). Dimenzije su 25x30x40. Jedan je gotov, 48 sati se sušio silikon pa 48 sati sam ga držao punog vode, prošao je test nije pustio. U drugi sam večeras nasuo vodu da ga testiram. Evo i koja slija

Image
Image

Uskoro ću napraviti i poklopac, grijače sam riješio i napravio sam dva diy spužva-filtera (prikazan na slici).

Image
Image
Image
Image

Prvo ću prekriti dno sa Terra magmom, staviti mrežicu pa ubaciti 4-5 cm pijeska. Onda krećem sa cikliranjem. Mislio sam iz već oformljenog i zdravog akvarija dodati nešto vode i ostalo ostajale česmovače pa me zanima koliko cikliranje traje kad se vrši na ovakav način?

Hoće li ova verzija diy spužva-filtera biti dovoljna za ovakav akvarij i je li ovakav filter uistinu funkcionalan? Jesam li možda trebao napraviti manji filter odnosno da ova spužva bude manja ili je ovako OK? Dimenzija spužve 10x10x8, a džina cijevi je 20 cm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Looniz
Akvarista



Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 944
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Apr 03, 2013 9:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja u mom akvarijumu od 40 litara imam sundjer filter 15x5cm, i sasvim dovoljan. Tako da ovaj tvoj ja bi presekao na pola po dijagonali, da bude trouglast, estetski lepse ce izgledati, upravo u nekoj temi tutorijalu je neko prikazao. Inace po merama sasvim dovoljan za tvoje dimenzije akvarijuma. Jedino ne znam da nije malo gust sundjer, tako mi se cini..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CubanRastaman
Akvarista



Registrovan: 28 Jan 2013
Poruke: 62

PorukaPoslao: Sre Apr 03, 2013 10:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Možda i je malo gusta spužva, trebao bih ipak možda uzeti neku koja nije ovako gusta pa onda tu spužvu izrezati na trokut i staviti istu ovu cijev!?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Sre Apr 03, 2013 10:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko se da videti, fino si ti ovo izlepio. Testiraš akvarijum bez stiropora što nije baš preporučljivo. Ne zaboravi da staviš stiropor na policu.
Cev za filter treba da bude izbušena samo na onom delu koji ide u sunđer a dno cevi da ti bude zapušeno kako bi voda prolazila kroz sunđer. Jači protok a i manje brbotanja ćeš postići ako ti vazduh bude izlazio u više manjih mehurova, znači ubaci raspršivače ako mogu da stanu ucevi.
Veličina sunđera ti zavisi od naseljenosti, mislim da ti je ovo sasvim dovoljno ako ne i previše. Ne može da škodi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CubanRastaman
Akvarista



Registrovan: 28 Jan 2013
Poruke: 62

PorukaPoslao: Sre Apr 03, 2013 10:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesha barajevac ::
Koliko se da videti, fino si ti ovo izlepio. Testiraš akvarijum bez stiropora što nije baš preporučljivo. Ne zaboravi da staviš stiropor na policu.
Cev za filter treba da bude izbušena samo na onom delu koji ide u sunđer a dno cevi da ti bude zapušeno kako bi voda prolazila kroz sunđer. Jači protok a i manje brbotanja ćeš postići ako ti vazduh bude izlazio u više manjih mehurova, znači ubaci raspršivače ako mogu da stanu ucevi.
Veličina sunđera ti zavisi od naseljenosti, mislim da ti je ovo sasvim dovoljno ako ne i previše. Ne može da škodi.


Hvala na pohvali Very Happy
Naravno da ću staviti stiropor, nije mi palo na pamet da ga stavim dok sam ga testirao Embarassed
Što se tiče cijevi za filter, izbušio sam je samo na onome dijelu koji ide u spužvu i jednu rupu da može prići crijevo, a ta rupa je iznad spužve.
Nisam znao da dno cijevi treba biti začepljeno. Čime se može začepiti? Raspršivače sam mislio svakako staviti

I još jedno pitanje u vezi pijeska, nabavio sam neki kupovni pijesak, bez ikakve etikete na njemu. Je li bi ga trebao prokuhati ili ga mogu i ovako ubaciti bez prokuhavanja?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sre Apr 03, 2013 10:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sto se tice cevi, mozes je zapusiti pampurom od vinske flase (pluta). Pesak dobro operi, prokuvaj, sto je sigurno- sigurno je.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CubanRastaman
Akvarista



Registrovan: 28 Jan 2013
Poruke: 62

PorukaPoslao: Sre Apr 03, 2013 10:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jovica ::
sto se tice cevi, mozes je zapusiti pampurom od vinske flase (pluta). Pesak dobro operi, prokuvaj, sto je sigurno- sigurno je.


Naravno, plutani čep je odlično rješenje Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Akvarij 60 litara doma87 Početak u akvaristici 4 Pet Jan 26, 2024 6:13 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pumpa za akvarij Juwel stipest Filteri i pumpe 2 Pon Nov 07, 2022 10:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarij 54l Marko1997 Akvarijumi 8 Uto Nov 02, 2021 5:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasvjeta za akvarijum 120x40x50 savjeti? golff Rasveta 8 Sub Mar 06, 2021 4:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pocetnik i akvarijum 120x40x50 savjeti golff Početak u akvaristici 4 Čet Feb 18, 2021 2:41 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License