Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Razmonozavanje i odstranjivanje nekih biljaka Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Luka_^
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2012
Poruke: 149
Lokacija: Crna Gora

PorukaPoslao: Pon Mar 18, 2013 8:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvinjavam se ako je ovo pitanje bilo ranije(a vjerovatno jeste-kunem se da sam se potrudio da nadjem ali bezuspjesno Smile )
E ovako,kako se razmozavaju valisnerija,limun,i kriptokorina vendeti zelena(valjda sam ub'o ime Smile ).
Jeli jednostavno razmoziti ih? Question
I onda,procitao sam da valisnerija zna da "bukne" i da preplavi akvarijum,u slucaju da pocne da mi se pretjerano razmozava(ne samo ona nego i limun) kako se mice taj "nepozeljni" dio biljaka koji je visak?
Oprostite sto postavljam ovakva pitanja,ali nisam se snasao,pa rekoh bolje da pitam vas... Rolling Eyes Embarassed
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Mar 18, 2013 8:09 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Mar 18, 2013 8:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Valisnerija izbacuje pelcere sa strane. Pelcer je tankom stabljičicom povezan sa matičnom biljkom. Kada hoćeš da je razdvojiš jednostavno žiletom secneš tu tanku stabljičicu, i onda možeš pelcer ponovo da sadiš. Isto ti važi i za odstranjivanje viška. Valisnerija zna da ''bukne'', i preplavi akvarijum. Zato, drži je na ''kratko''.
Kod limuna je situacija malo drugačija. Njegov vrh jednostavno oštrim makazama odsečeš, i taj vrh ubodeš u podlogu, i to ti je to.
Kriptokorina sa strane izbacuje izdanke, koje moraš da razdvojiš od matične biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Luka_^
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2012
Poruke: 149
Lokacija: Crna Gora

PorukaPoslao: Pon Mar 18, 2013 9:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Horuse,nadam se da necu pogrijesiti kad bude doslo vrijeme Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Looniz
Akvarista



Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 944
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Mar 18, 2013 9:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja upravo pre neki dan sredjivao osnovni akvarijum i izvadio jedno 5 pelcera Valisnerije, od kojih sam 3 zasadio u mali akvarijum.. Ovo kazem jer sam svedok buktanja iste Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pon Mar 18, 2013 9:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Luka, ja bih dodao još i ovo:
Kripte ispuštaju mlade pelcere koji izlaze iz podloge u blizini matične biljke. One su povezane korenom i moj ti je savet da budeš pažljiv kada ih odvajaš i da ostaviš što veći koren na pelceru. Takođe nemoj odvajati pelcer dok ne izbije bar 5-6 listića. Katkad mlada biljka raste tik uz staru i mi je ni ne primetimo. Meni se desilo da sam pri presađivanju jedne veće bio počašćen sa još 4 male kripte Smile .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cojasoko
Akvarista



Registrovan: 12 Sep 2012
Poruke: 182
Lokacija: smederevo

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2013 1:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesha barajevac ::
Luka, ja bih dodao još i ovo:
Kripte ispuštaju mlade pelcere koji izlaze iz podloge u blizini matične biljke. One su povezane korenom i moj ti je savet da budeš pažljiv kada ih odvajaš i da ostaviš što veći koren na pelceru. Takođe nemoj odvajati pelcer dok ne izbije bar 5-6 listića. Katkad mlada biljka raste tik uz staru i mi je ni ne primetimo. Meni se desilo da sam pri presađivanju jedne veće bio počašćen sa još 4 male kripte Smile .


Potpuno se slazem. Imam isto iskustvo sa kriptama
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Luka_^
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2012
Poruke: 149
Lokacija: Crna Gora

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2013 2:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala vam ljudi....Samo ako moze neko da mi malo bolje objasni kako kod limuna to ide,nisam siguran da sam skroz shvatio. Je l' presjecem stablo na nekom mjestu da ostane i na donjoj i gornjoj strani po nekoliko listova i taj gornji dio sto sam odsjekao samo ubodem u podlogu,iako nema korijena... ? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2013 2:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo tako. Iz gornjeg dela će vremenom izaći koren, a iz donjeg će ispod mesta gde je presečen izbiti dve-tri stabljičice. Tako ćeš dobiti zbunastiji oblik biljke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Luka_^
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2012
Poruke: 149
Lokacija: Crna Gora

PorukaPoslao: Uto Mar 19, 2013 6:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala. Wink Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Luka_^
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2012
Poruke: 149
Lokacija: Crna Gora

PorukaPoslao: Sre Apr 10, 2013 9:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E ljudi,sto se tice razmnozavanja ovih biljaka,valisnerija se kao luda razmnozava.Kad sam je kupio bile su 3 biljke a sad ih je vec za 6 vise Smile
Kriptokorina vendeti,pusti jedan novi list ali jedan od ostalih propadne.Tako mi se desilo jos jednom(u ova 2-3 dana). Jel to tako normalno ili nesto nije u redu,jer ako tako nastavi,da 1 izraste 1 propadne ne postoji sansa da zagusca biljka sto bih volio da se desi...
Limun posto je bio predugacak skratio sam ga,i taj dio zasadio.Taj presadjeni limun je pustio 4 nova lista i u visinu nekih 2cm porastao,a onaj drugi dio limuna je gore pri vrhu zaguscao toliko da je pustio 15-tak listova pri vrhu.Ali problem je sto ne pusta nove listove dolje nize na biljci,volio bih da i dolje zagusca radi estetike...Je l' to isto tako normalno ili opet neki problem? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Sre Apr 10, 2013 10:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Strpljenje pre svega. Nije problem. Imaj na umu da si skracivanjem povredio biljku (naravno, tako mora) i da joj treba neko vreme da se oporavi. Samo je bocni u podlogu i uzivaj Wink
Naravno, ako bas hoces zbunove, nabavi zbunaste biljke i resio si problem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Luka_^
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2012
Poruke: 149
Lokacija: Crna Gora

PorukaPoslao: Sre Apr 10, 2013 10:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice zbunastih,mozes li da mi predlozis nekolike nezahtjevne po pitanju podloge,a svjetlo je 0,7 W/L.?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Sre Apr 10, 2013 10:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa vidi, ne moraju da budu zahtevne po pitanju podloge... Samo kupis osmokot i ubacis po par kuglica blizu korena Wink
A zbunaste su biljke su blyxa japonica, kripte, HM, lilaeopsis, ehinodorusi, star grass...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Luka_^
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2012
Poruke: 149
Lokacija: Crna Gora

PorukaPoslao: Sre Apr 10, 2013 10:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I te 2-3 kuglice sto se ubace pored korijena jedna biljke traju 6 mjeseci,jel' tako? I koliko dodje odprilike cijena osmokota?
Vidjecu da uzmem osmokot i neke od tih biljaka,a sve su prednjeg plana,cim su zbunaste jel tako? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Sre Apr 10, 2013 11:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Traje i duze od 6 meseci, zavisi koji nadjes. Kod nas je oko 500din kesa, sto ce reci da je kod vas 4-5eur. A u kesi imas hiljade kuglica Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pozdrav drugari, ima li neko za poklo... nasdvoje Na poklon 2 Ned Okt 01, 2023 9:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sadnja biljaka Milivoje Lampa Biljke 6 Sub Jul 30, 2022 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pelceri biljaka Zira Tražnja 0 Čet Avg 12, 2021 5:39 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mix biljaka—crveno dominantno :) manastiriste Ponuda 2 Pet Mar 19, 2021 1:27 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko odabira podloge i biljaka Anja96 Podloga 2 Uto Jan 26, 2021 8:33 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License