Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Izrada ugaonog akvarijuma Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
batika
Akvarista



Registrovan: 15 Apr 2013
Poruke: 16
Lokacija: Sremski Karlovci

PorukaPoslao: Pon Apr 15, 2013 9:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,

planiram da napravim ugaoni akvarijum, pa sam trenutno u fazi prilkupljanja podataka.
Zanima me sve, debljina stakla, da li je filter dovoljno velik za takav akvarijum... bilo kakva sugestija, predlog...

Prvo da opisem akvarijum.
Stranice akvarijuma mogu da budu max 55cm posto je toliki prostor gde treba da se smesti, tako da sam ja racunao na dimenzije od 53cm.

Ovo je shema akvarijuma

Image

Dakle, kao sto se vidi, planiram potpuno odvojen filter, koji bi se nalazio u samom cosku.
Stranice filtera bi bile 20 x 20cm - sto znaci da za akvarijum ostaje 33cm.
Visina akvarijuma bi bila nekih 55cm, tako da dubina vode bude od 45 - 50cm

Prvo pitanje je da li je ovaj filter dovoljan za ovoliki akvarijum?
Drugo pitanje je, koje staklo bi trebalo koristiti? Ja sam citajuci po raznim mestima dosao do zakljudka da bi 8mm bilo dovoljno, obzirom da bi akvarijum bio nesto manje od 100l.

Svaka sugestija, pomoc, kritika je dobro dosla
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Apr 15, 2013 9:51 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pon Apr 15, 2013 10:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam sebi naprvio sličan (vidi temu "Prvi aq & nano start). Kod mene su duže stranice 55 cm, kraće 20 cm a ova prednja je ispala 54 cm, 120 litara. Nisam pravio filter i sve je od stakla 6 mm što je malo riskantno. Kada bih ga opet pravio koristio bih 8 mm, što i tebi preporučujem. Filter bi ti bio, mislim, mali ako bi bio trokomorni prelivni. Bolja varijanta bi bio filter sa zazorom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IvanGrozni
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2013
Poruke: 85
Lokacija: Mladenovac-Priština

PorukaPoslao: Pon Apr 15, 2013 11:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Konačno još jedan ugaoni akvarijum, koji i ja nameravam da pravim ili da kupim.
Zapremina ovog akvarijuma, sa ovim dimenzijama, sa sve vodom u filteru bila bi oko 80-85 litara i to je gruba mera, mada mislim da nisam mnogo pogrešio i čini mi se da bi moglo staklo od 6mm okolo, a 8mm dno.
Dimenzije filtera sa vodenim stubom su 20*20*29, što iznosi 5,8 litara vode u filteru bez filtracionog materijala, e sada kada se doda i materijal, koliko će vode biti u njemu i da li je to dovoljno kazaće neko iskusniji.
Mislim da je za ovakav akvarijum bolje kupiti kanister filter, koji ruku na srce nije jeftin pa to može biti odbijajući razlog. Zašto je bolje ovaka, pre svega mislim na to da sa ovim filterom koji ti planiraš smanjuješ prostor u akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IvanGrozni
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2013
Poruke: 85
Lokacija: Mladenovac-Priština

PorukaPoslao: Pon Apr 15, 2013 11:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sada se setih. Čini mi se da sam pročito da zapremina filtera treba da bude 1/4 zapremine akvarijuma. Ako je tako onda zapremina ovog tvog filtera nije dovoljna. Neka me neko ispravi ako grešim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
batika
Akvarista



Registrovan: 15 Apr 2013
Poruke: 16
Lokacija: Sremski Karlovci

PorukaPoslao: Pon Apr 15, 2013 12:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I mislio sam da ce filter biti mali.
Moram da mu nadjem drugo mesto, mozda pored akvarijuma (bice jos lakse za napraviti), videcu jos.
Ali u svakom slucaju mi ostaje ovaj oblik akvarijuma, stim sto iz njega izbacujem filter.
Da li je onda 8mm staklo ok?
Znaci bice 53cm stranice, 15cm male stranice i prednja ce biti koliko mora (oko 55cm), dubina vode nekih 45cm sto nas dovodi do oko 95 litara.

Sto se fltera tice, mislio sam na prelivni, nisam siguran da znam koji je to filter sa zazorom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
IvanGrozni
Akvarista



Registrovan: 13 Jan 2013
Poruke: 85
Lokacija: Mladenovac-Priština

PorukaPoslao: Pon Apr 15, 2013 3:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sa 8mm staklom sigurno nećeš pogrešiti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
batika
Akvarista



Registrovan: 15 Apr 2013
Poruke: 16
Lokacija: Sremski Karlovci

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2013 8:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

OK, onda idem sa 8mm staklom.
Imam jos jedno pitanje oko odredjivanja mera stakala za akvarijum.
Naime ako mi je stranica 530mm druga je za 8mm manja (znaci 522mm) da li treba oduzeti jos 1-2 mm za silikon?

Ovo me pitanje vise interesuje za filter za prelivne pregrade. Kod akvarijuma nema tih problema. Da li treba da budu knap ili treba da imaju malo lufta da bi se mogle zalepiti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
netcrush
Akvarista



Registrovan: 23 Jul 2011
Poruke: 193
Lokacija: Sombor/Beograd

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2013 10:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Obavezno. Ja sam kod 6mm stakla ostavljao 1.5 mm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2013 1:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja ostavljam po 1 mm sa svake strane za silikon. Kod filtera ti je lako: velike stranice su naravno iste a sve ostalo ide između njih, kao sendvič Smile. Dakle, dno, manje stranice i pregrade su sve iste širine. Na njihovu širinu dodaš po 1mm sa svake strane za silikon i 2 debljine stakla i dobiješ konačnu širinu filtera. Prosto i jednostavno.
Što se tiče akvarijuma nemoj da misliš da je baš tako jednostavno. Obrati pažnju na dva prednja ugla od 135°. Može da se brusi ivica stakla pod uglom pa da to lepo naleže. Može i bez toga ali mora sve lepo da se uklopi i sa spoljne strane fuga mora da bude full, skroz popunjena i fino odrađena. Zbog te dve prednje ivice i mnogo silikona ja sam tu postavio lajsne da se ne vidi.
Najbolje da sve lepo nacrtaš i proračunaš, razmisliš, ako treba i više puta. Kada si siguran kreni u akciju, da ne bude posle:" kuku majko, ovaj moj propade !"
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
batika
Akvarista



Registrovan: 15 Apr 2013
Poruke: 16
Lokacija: Sremski Karlovci

PorukaPoslao: Uto Apr 16, 2013 1:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, naravno. Sve crtam, preracunavam...
Znam za to brusenje pod uglom. Videcu da mi tako staklorezac uradi, ako ne bude, nije problem, bice malo ruznije ali pokrice neka lajsna.

Sad imam ugaoni, bukvalno trougao, kojem nije brusena prednja stranica pod uglom i ok je.

Hvala na odgovorima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
batika
Akvarista



Registrovan: 15 Apr 2013
Poruke: 16
Lokacija: Sremski Karlovci

PorukaPoslao: Uto Apr 23, 2013 2:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E sad imam jos jedno pitanje.

Naime kod ovakvog oblika akvarijuma javlja se problem sa coskovima.

Posto sam citao da se obicno stranice lepe oko dna, tako sam i mislio da radim. Prednja ivica bi trebala da bude preko bocnih, i onda zbog ugla imamo situaciju da mali cosak ostaje prazan. Na slici sam ja taj cosak obojio u crveno. Da li se taj cosak popuni silikonom? ili ja negde gresim? Mozda treba da brusim staklo dok ne obrusim na 45 stepeni?


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Uto Apr 23, 2013 3:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E pa to je ono što rekoh par postova iznad.
Idealno bi bilo da se i jedna i druga ivica obruse pod uglom. Druga opcija je da se brusi samo jedna ivica, i to nije loše. Treće bi bilo ovo kao što je na crtežu. Četvrto i najlošije rešenje bi bilo kao kod mene. Sad će slika.
U svakom od ovih slučajeva mora se povesti računa pri samom razmeravanju stakla i uračunati sva brušenja, preklapanja, polupreklapanja, debljina silikona...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Uto Apr 23, 2013 3:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Ovako nekako sam zalepio 120 litara od šestice, pre oko 3 godine. Sve je ispalo u redu ali ovaj način NE preporučujem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
batika
Akvarista



Registrovan: 15 Apr 2013
Poruke: 16
Lokacija: Sremski Karlovci

PorukaPoslao: Uto Apr 23, 2013 4:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, ovako necu sigurno lepiti, verovatno cu pokusati da izbrusim makar jednu stranu, ako ne, onda kao na slici koju sam postavio
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Soulsack
Akvarista



Registrovan: 05 Maj 2012
Poruke: 197
Lokacija: Heilbronn

PorukaPoslao: Sre Apr 24, 2013 9:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene je to ovako odradjeno.
Akvarijum je od 190 litara
Koristim Atman kanister filter.

Image

Image
Ove dve bele tacke se sada vide zbog blica, inace je tu ostalo malo vazduha koji se inace nevidi.
Tek sam ga i ja sada primetio Smile

Image

Ovaj unutrasnji filter je samo trenutno tu dok remontujem kanister filter.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ubiljenost akvarijuma Rooster Biljke 11 Sre Jan 04, 2023 7:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License