Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Vasa iskustva sa Skalarima... Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
sunce
Akvarista



Registrovan: 28 Jan 2013
Poruke: 162
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sre Mar 20, 2013 9:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da se ovde radi o skalarima...
Postoji druga tema za postavku akvarijuma...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Mar 20, 2013 9:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Čet Mar 21, 2013 8:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se skalara tice nimalo mi se ne svidja njihovo ponasanje u akvarijumu, ranije su mi bili omiljeni dok nisam video ramireze, imao sam par skalara na 60 pa kasnije i na 250l, tukli su se, maltretirali ostale ribe, napadali jedan-drugog, bukvalno se uhvate ustima i cupaju, kupim Amano kozicu ocekivao da ce uspeti da se sakrije medju tolikom gomilom biljaka, posle nekoliko sati ostali samo dugmici... E pa prijatelju neces ga... uspeo sam da zamenim par skalara (pojma nemam kog su pola bili) za 20x Prionobrama filigera (Glass Bloodfin Tetra) i zadovoljan sam...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
petrovic_n78
Akvarista



Registrovan: 21 Okt 2011
Poruke: 99
Lokacija: Mladenovac

PorukaPoslao: Sre Apr 24, 2013 11:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Procitao sam Negde na netu da skalare treba drzati u jatu od 4-6 i vise komada. Da li su monogamni ili jedan muzjak ide na vise zenki. Konkretno pitam jer me zanima da li bi u jednom akvarijumu opstala npr. 2 maticna para koji su ubaceni zajedno u jedan akvarijum,a da pri tom ne povade oci jedan drugom.... Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Milos987
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2012
Poruke: 101
Lokacija: Grdelica

PorukaPoslao: Čet Apr 25, 2013 1:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jesu monogamni. Kada se odvoji par, ostaju zajedno. Medjutim, kada sam pre desetak godina drzao ove ribe, imao sam jednog muzjaka i dve zenke sa kojima je ovaj bio u paru, odnosno nekoj vrsti ljubavnog trougla. Sa jednom je bio stalno a sa drugom samo kad treba da polozi ikru s vremena na vreme. I svo troje su sasvim normalno ziveli sa ostalim stanovnicima u 70l vode. Bez tuce, carkanja i ostalog.
A sto se tice dva para u jednom akvarijumu, zavisi od velicine istog a i od samih riba individualno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
petrovic_n78
Akvarista



Registrovan: 21 Okt 2011
Poruke: 99
Lokacija: Mladenovac

PorukaPoslao: Čet Apr 25, 2013 10:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro znaci da on moze da opsluzuje sigurno 2 zenke po potrebi,a mogu da probam i sa tri?
Bitno mi je samo da ne bude pokolja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
petrovic_n78
Akvarista



Registrovan: 21 Okt 2011
Poruke: 99
Lokacija: Mladenovac

PorukaPoslao: Čet Apr 25, 2013 10:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta se lepo uklapa u kombinaciju sa skalarima a da to bude do nekle harmonija medju stanovnicima?Ako postoji neki link moze i na pp. Nesto sam ronjao po netu ali nisam uspeo da nadjem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
DevilFish
Akvarista



Registrovan: 18 Feb 2013
Poruke: 294
Lokacija: Niš

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2013 12:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li se nekom desilo da iako su skalari kao mali stavljeni u akvarijum, kasnije kao odrasli pojeli manje ribice sa kojima su porasli, tipa neonke?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos987
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2012
Poruke: 101
Lokacija: Grdelica

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2013 12:42 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

petrovic_n78 ::
Dobro znaci da on moze da opsluzuje sigurno 2 zenke po potrebi,a mogu da probam i sa tri?
Bitno mi je samo da ne bude pokolja.

Nisam siguran da si me razumeo. Skalari nisu poznati po mnogoženstvu, kao živorotke. Primer mojih skalara je verovatno jedan od retkih. E sad, ako staviš jednog mužjaka i 2-3 ženke, ne znači da će on formirati harem.
Čitao sam o njima da je najbolje da se uzme 10-ak mladih jedinki i da se drže u velikom akvarijumu (200l i više) dok ne krenu da se uparuju. Kad se upare, ostave se željeni parovi a ostatak - napolje!
Koje su dimenzije akvarijuma za koji planiraš skalare?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2013 1:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

......to je bas retko da bude sa dve zenke(nisam imao prilike da vidim tako nesto) obicno par koji se upari ostaje zajedno do samog kraja moze biti da se malo nekad pojure ali ostaju zajedno.....cak se desava par koji je dugo zajedno kad ugine jedan veoma brzo za njim ugine i drugi,....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sumi
Akvarista



Registrovan: 05 Apr 2012
Poruke: 736
Lokacija: Beograd-Rakovica(4.2.1986)

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2013 1:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

petrovic_n78 ::
Sta se lepo uklapa u kombinaciju sa skalarima a da to bude do nekle harmonija medju stanovnicima?Ako postoji neki link moze i na pp. Nesto sam ronjao po netu ali nisam uspeo da nadjem.


iskreno ja drzim zebrice sa skalarima one su brze i lepe razbijaju nekad monotoniju i skrecu skalarima paznju da i oni budu aktivniji ali nema tuce i haosa u akvarijumu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Moca
Akvarista



Registrovan: 14 Apr 2013
Poruke: 126
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2013 1:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad sam prvi put formirao ovaj moj od 160l,tu je,klasika,bilo svega.Od skalara,dva m. i jedna zenka,svi mali.E,dok nisu malo porasli,ja sam mislio da su to najbesmislenije ribice u akvaristici,sto se tice ponasanja.Posle su poceli da me odusevljavaju kad je krenula borba oko zenke,sto je po meni normalno i zanimljivo.Zatim,ide mrest,koji treba videti.A ono sto je mene najvise odusevilo je trenutak kad je prvi put,onako miran,ugledao tek rodjenu gupiku!Kakva je to bila promena!Kakav predator!
Inace,one prezivele,kasnije nisu dirali,a odrasle ribice nikad.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos987
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2012
Poruke: 101
Lokacija: Grdelica

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2013 1:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sumi ::
......to je bas retko da bude sa dve zenke(nisam imao prilike da vidim tako nesto)

I meni je bilo čudno kada sam video da druga ženka polaže ikru na list usteriane a za njom mužjak oplodjuje. Do tog dana sam mislio da imam dva mužjaka kad ono... To se desilo možda 2-3 puta u zadnjih godinu dana kod mene. On je i dalje bio privržen prvoj ženki. Mrestili su se redovno, svake 2 nedelje i branili svoj ćošak. Držao sam ih oko 3 godine, možda manje. Od tog para sam uspeo da očuvam samo 4 ili 5 odrasla skalara.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Milos987
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2012
Poruke: 101
Lokacija: Grdelica

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2013 1:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da, sa skalarima sam držao dve vrste tetri (crne i još jedne kojima ne znam tačan naziv), kozbi trihogastere, ksifo, muljaše...
Po skalarima sam tačno znao kad mi se neka ksifo koti. Ujutru upalim svetlo a skalari jurcaju po bilju malce ksifo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
petrovic_n78
Akvarista



Registrovan: 21 Okt 2011
Poruke: 99
Lokacija: Mladenovac

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2013 9:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum mi nije nekih zavidnih dimenzija po visini za njih(120x33x34 uslovljen sam bio vec gotovo odrezanim staklom),ali je u planu jedan veci samo da priviknem zenu na prirodu u kuci.A dok sam trazio potrebne informacije u vezi akvarijuma dopali su mi se skalari i imam jaku zelju da pocnem sa njima i verovatno i ostanem na istima....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Milos987
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2012
Poruke: 101
Lokacija: Grdelica

PorukaPoslao: Pet Apr 26, 2013 9:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uf, baš je nizak za skalare. Ja sam moje skalare držao u akvarijumu 80x25x36v. Nisu napredovali loše ali siguran sam da to nije bio najsrećniji izbor. Ako već planiraš veći (višlji) akvarijum onda će to biti prava stvar za te ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potrebna vasa pomoc oko rasvete djilepfc1970 Rasveta 8 Sre Jul 15, 2020 10:59 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka gyre pumpe Iskustva Laki Oprema u morskoj akvaristici 17 Čet Jan 10, 2019 11:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Clear water filter masa - iskustva? Zivadin Filteri i pumpe 19 Sre Dec 26, 2018 10:12 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic iskustva.... igorce Rasveta 4 Ned Jun 17, 2018 11:07 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa skalarima scoutdarko Ribe 4 Čet Feb 15, 2018 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License