Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 led rasveta Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nikola332
Akvarista



Registrovan: 06 Feb 2013
Poruke: 58
Lokacija: uzice

PorukaPoslao: Pon Mar 18, 2013 6:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zanimame jeli ko radio sa led rasvetom(led diodama na traci) ikakva su im iskustva ? ja treba da pravim novi akvarijum do 100l. pabih da stavim led rasvetu. kao bi one osvetljavale akvarijum?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Mar 18, 2013 6:33 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pon Mar 18, 2013 6:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

...pretraga...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sasa-srb
Akvarista



Registrovan: 07 Apr 2012
Poruke: 183
Lokacija: Kosovska Mitrovica

PorukaPoslao: Sre Maj 29, 2013 1:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikola332 ::
zanimame jeli ko radio sa led rasvetom(led diodama na traci) ikakva su im iskustva ? ja treba da pravim novi akvarijum do 100l. pabih da stavim led rasvetu. kao bi one osvetljavale akvarijum?

pogledaj na yt imas dobre snimke sto se tice led traka...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doc
Akvarista



Registrovan: 15 Mar 2013
Poruke: 128
Lokacija: Beograd/Čukarica

PorukaPoslao: Sre Maj 29, 2013 1:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zavisi, koja je dubina akvarijuma, koje biljke želiš ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Maj 29, 2013 9:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pisali smo, a evo mozemo i ponovo da nacnemo temu.

Iznecu ovde misljenje koje ne mora da bude opste pravilo, u pitanju je licni stav potkrepljen matematikom. Smile
Kljucna stvar u prici sa LED rasvetom je isplativost u odnosu na standardnu fluorescentnu koju vecinom koristimo, kao i mogucnost obezbedjivanja odgovarajuceg spektra koji nam je dostupan upotrebom namenskih fluorescentnih lampi.
Ovo prvo cu proanalizirati u daljem tekstu, dok ovo drugo ostavljam za neki drugi put.

Uzecu za primer neki imaginarni akvarijum od 200l, dimenzija recimo 100x50x40 cm u kome zelim da drzim ukrasne ribe i gajim razno bilje. Recimo da to mogu da postignem sa nekih 150W fluorescentne rasvete sa pristojnim reflektorima. Obzirom na duzinu akvarijuma, izbor bi pao na 5 T8 lampi od 30W kao najpovoljnije resenje sa fluorescentnom rasvetom.
Osim samih lampi neophodni su i balasti (prigusnice, kako god), kao i kablovi, nosaci, prekidaci i slicno.
Lampe mogu da se nabave od 1 pa sigurno do 20e po komadu, zavisno od zelja i finansijskih mogucnosti. One od 1e su obicne 765 lampe koje se koriste za rasvetu, pa preko nekih firmiranih namenskih od 10-ak e (npr Juwel) do besmisleno skupih od preko 20 e (da ne navodim proizvodjace).
Pocecu proracun sa najjeftinijom varijantom, a to bi bile lampe od 1-1.5e po komadu i balasti reda 2-2.5e /kom:
5 x (1.5 + 2) = 17.5, ajd' da zaokruzimo na 20e ukupno.
Na ovo treba dodati troskove reflektora, recimo neka jeftinija izvedba 4e po komadu, sto je jos 20e.
Ukupno 40 e za lampe, balaste i reflektore.
Ove lampe daju oko 2000lm (lumena) po komadu, sto je nekih 10000lm.
Ako bi koristili najpovoljniju varijantu LED trake da postignemo ovo, uzeli bi SMD 5050 CW traku sa 60 dioda po metru duznom, 14.4W/m. Ova traka moze da obezbedi nesto ispod 1000lm po metru, zaokruzicemo na 1000 radi lakseg racuna. Prostom matematikom dolazimo do potrebne duzine trake od 10m. Najjeftinije sto sam video ovu traku u Srbiji je oko 6e/m, pa to izadje nekih 60e. Za ovo je potrebno i posebno napajanje koje za ovu snagu kosta oko 25e, znaci ukupno 85e.
E sad, na prvi pogled to deluje duplo skuplje nego fluorescentna rasveta, ali...
Prvo 'ali' je sto je ocekivani radni vek LED rasvete znatno duzi nego za fluorescentnu, pa je jasno da se trosak izjednaci vec posle par izmena lampi i balasta, sto je neminovno sa uzetom klasom proizvoda.
Drugo 'ali' koje nam kvari ovo prvo je sto LED rasveta ne moze ni u snu da dostigne pomenuti zivotni vek ako nema dodatno hladjenje, odnosno trake (u ovom slucaju) moraju biti nalepljene na odgovarajuce aluminijumske profile radi odvodjenja toplote. To cenu podize za par desetina e, pa ceo racun menja sliku.
Trece (neprocenjivo) 'ali' je sto LED rasveta ne moze da vas ubije, obzirom da se ove trake obicno vezuju na 12V, pa sve i da upadne u vodu dok nesto prckate po akvarijumu, necete ni trepnuti, osim ako ste idiot koji je stavio i napajanje (220-->12) u haubu.

Ima tu jos gomila faktora koji mogu da vas nateraju na jednu ili drugu stranu, kao i nekih skupljih (i boljih) resenja, ne zaboravite da sam uzeo specifican primer za analizu. Ideja je bila da napravim poredjenje izmedju nekih niskobudzetnih varijanti koje su svima dostupne.

Jos jedna stvar, nemojte da vas neko farba kako cete upotrebom LED rasvete napraviti znacajne ustede elektricne energije u odnosu na fluorescentnu jer necete, efikasnost izvora ove klase o kojima pricamo je u istom rangu, razlike su u rangu nekoliko ili, eventualno desetak procenata i ne moraju obavezno da budu na strani LED-a.


Poslednji put izmenio Blue dana Sre Maj 29, 2013 9:37 pm, izmenio ukupno 5 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Soulsack
Akvarista



Registrovan: 05 Maj 2012
Poruke: 197
Lokacija: Heilbronn

PorukaPoslao: Sre Maj 29, 2013 11:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hahaha, Fenomenalno, Svaka cast Blue Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Ch.e.d.a.
Akvarista



Registrovan: 07 Jun 2012
Poruke: 91
Lokacija: Irig

PorukaPoslao: Čet Maj 30, 2013 6:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Manite se ljudi LED rasvete,kao prvo malo nas se stvarno razume u ovu vrstu rasvete i verovatno cete ostati prevareni od strane prodavaca.Ovo mislim na biljnu akvaristiku.Kao sto je Blue rekao vidi se razlika u ceni,a LED se koristi kao upgrade na T5 rasvetu,za high end akvarijume.Ovde se usteda ako je uopste ima vidi tek nakon minimum 2 godine,sto je po meni ne logicno,jer biljne postavke traju maksimum godinu dana,pa su najupotrebljivije u morskoj akvaristici.Da se razumemo mislim na pravu LED rasvetu,a ne kineske trake sa 6 dioda na metru koje mozete koristiti za afrikance itd...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Stevo.85
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 21 Feb 2014
Poruke: 3

PorukaPoslao: Uto Feb 25, 2014 1:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih malo da podgrejem ovu temu dok ne dodje leto Smile da li neko ima iskustva sa led sijalicama koje idu u standardno grlo kao sto je na lusteru npr. zbog oblika akvarijuma (petougao) ne mogu da ubacim vise od dve neonke pa sam ostatak popunio stedljivim sijalicama. e sad dok je temperatura ovolika kolika je sve je to ok ali sta da radim kad dodje leto posto ove stedljive itekako greju. negde sam procitao da led sijalice greju manje nego stedljive pa bi voleo da mi neko objasni ako je imao iskustva sa istima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 25, 2014 8:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Obzirom da im je efikasnost slicna, i zagrevanje je slicno.
U ovom slucaju bih stavio LED diode u poklopac, a napajanje van, sto bi malo smanjilo zagrevanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Andromeda
Akvarista



Registrovan: 30 Apr 2012
Poruke: 16

PorukaPoslao: Čet Feb 27, 2014 2:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nasao sam na neu coveka koji podaje led rasvetu gro lux i jos svasta nesto... 40cm trake i oko 8 dioda je oko 500 kinti, ne znam tacno mrzi me sad da guglam Very Happy

Elem, mene to interesuje kao pojacanje za belu rasvetu koju imam, a opet na slikama kojeje prilozio da rasveta kao da baca "snopove svetlosti" pa mozda estetski to uzivo ne izgleda nesto...

ako neko ima iskustva sa gore pomenutom pricom nek se javi Smile

uzimao bih samo gro lux zbog boja stanovnika
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Feb 27, 2014 8:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pitaj koja je snaga u pitanju? Bez tog podatka mozemo samo da vracamo. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Onix21
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 31 Okt 2010
Poruke: 259
Lokacija: Dobanovci, Beograd

PorukaPoslao: Čet Feb 27, 2014 10:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam nasao u beogradu trake od 20 i nesto w po metru sa high output led diodama i planiram da u relativno skorije vreme zamenim svore stare t8 neonke od 30w inace akvarijum je 200l 100x50x40 pa cu vas obavestavati o nacinu i daljem funkcionisanju akvarijuma kada stavim njih Very Happy.....resio sam da se zrtvujem Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cvrc
Akvarista



Registrovan: 10 Jul 2011
Poruke: 1013
Lokacija: Sid

PorukaPoslao: Čet Feb 27, 2014 12:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Led, jeftino i bilje ne idu u istu recenicu. Kad ga platite skuplje nego t5 i to jedno duplo onda ocekujte rezultate.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
filter
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2012
Poruke: 190
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Feb 27, 2014 12:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja radim sa led rasvetom i stavio sam led trake u haubu jednog malog akvarijuma. Posle nekog vremena bilje se raspalo. Tako da ako ces bilje mani se led traka. Takodje sam cuo da se ribama od led traka naduju skrge, sto se i mojim desilo ne znam da li od toga. Imaju diode sa jakom kelvinazom i lumenima koje mogu da se koriste u akvaristici, one su poprilicno skupe. Recimo za tvoj akvarijum od 100l bi trebao da izdvojis oko 150, 200 evrica. Ali ima i jeftinija varijanta.
U planu mi je da napravim led rasvetu za akvaristiku. Diode su mi dostupne u raznim kvalitetima, ali sam slab po pitanju kvaliteta rasvete (lumena, kelvina...). Tako da, ako neko ima znanje u tom delu neka pise pp pa da napravimo pravu led rasvetu za akvarijume. Kad je ceo svet presao na led, mozemo i mi Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Onix21
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 31 Okt 2010
Poruke: 259
Lokacija: Dobanovci, Beograd

PorukaPoslao: Čet Feb 27, 2014 4:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

filter koje trake si stavljao, da li znas koje su specifikacije?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka LED rasveta Japonikus Tražnja 0 Uto Apr 12, 2022 2:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta Stefanbgd Tražnja 0 Uto Jun 01, 2021 11:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY led rasveta za morski. xxxvelja Uradi Sam (DIY) 12 Uto Mar 16, 2021 2:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Diy Led rasveta Malina Rasveta 3 Sre Nov 18, 2020 3:11 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License