Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 molim vas za pomoc oko osvetljenja Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
milan85bgd
Akvarista



Registrovan: 14 Maj 2013
Poruke: 79
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 02, 2013 9:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum mi je dimenzija DxSxV 90x40x50. iza njega imam filter sirine 12cm duzine kao akvarijum....haubu pravim ovih dana i bice preko akvarijuma i filtera znaci 90x52.E sad,zeleo bi da imam osvetljenje oko 100w....moje pitanje je koje bi mogao da ubacim neonke u ovaj prostor haube?Predpostavljam da bi neonke trebale da budu iznad akvarijuma sto znaci da imam 90x40 prostora za neonke...Da li postoje duzine neonki za ovu moju haubu a opet da mi,kao sto sam rekao bude osvetljenje oko 100w a moze i jace...npr. 3 neonke od 30+ wati ili tako nesto...nacuo sam da ima kracih ali da su od 18w pa ako stavim 4 takve to je manje od onoga sto zelim a opet mi treba prostora i za moonlight sto planiram i sada gledam da to nekako spakujem pa ako moze pomoc Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Jul 02, 2013 9:24 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

manastiriste
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2013
Poruke: 627
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Jul 02, 2013 9:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iz licnog iskustva sa aq od 90x40x50, najmanji broj neonki koje mozes da nadjes, sa najvecom snagom, jesu neonke t5 39watt 849mm duzine. Ovo ces uspeti da ubacis u tvoju haubu,ako ti je ona 90 cm duzine. One juvelove su 89 cm, jes da imaju malo vecu snatu u watima, ali tesko da ces moci u haubu da ih stavis, jer moras da racuns i na sirinu drzaca za fluo cev, pa sve ovo ispadnje oko 910 mm.

Uskoro se ocekuju arkadijine fluo cevi 39watt t5 849mm u jednoj od radnji sa gornjih banera....

Ne znam ca bih ti drugo savetova, ali izbegavaj t8, jer njih ces morati mnogo vise da ugradis, uz veci broj prigusnica, a sto onda podize i samu temperaturu u haubi.

Neka me neko iskusniji ispravi, ali ja sam dao samo svoje misljenje na osnovu skromnog iskustva.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
milan85bgd
Akvarista



Registrovan: 14 Maj 2013
Poruke: 79
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 03, 2013 9:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas sam gledao po netu i nema sanse da nadjem to sto meni treba ...sve krace fluo cevi su od 18w a onda za ovo sto ja zelim bi mi trebalo dosta njih a to ne moze da mi stane...na kraju sam pozvao jednu akva radnju i rekao im da zelim da imam osvetljenje od oko 100w za ovu moju litrazu akvarijuma od 180l tacnije bice oko 145l vode a oni mi na to kazu ma joook...nema potrebe toliko...ima da ti se uzeleni akvarijum za par dana od tolikog svetla....sasvim su ti dovoljne dve od 18w-njihove reci...tek sam sad zbunjen Sad pocetnik sam i po onome sto sam citao da treba svetlo da bude makar 0,5-0.7 po litru u planu mi je bilo tih 100w pa i ako ne budem drzao u pocetku neke zahtevne biljnke otkud znam za ubuduce...hteo sam da stavim 100w pa ako je dovoljno manje ok imam a ako treba malo vise imam i to...e sad ne znam sta da radim...ovaj mi kaze da mi je dovoljno 36w a i da zelim 100w izgleda da je ne moguce...pomagajte ljudi....dajte savete...ovih dana bi trebalo to da zavrsim ali sada sam u totalnoj zabludi Sad Sad Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
manastiriste
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2013
Poruke: 627
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sre Jul 03, 2013 9:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja ti kazem iz licnog iskustva....imam kao tvoj akvarijum. I meni je majstor stavio inicijalno 2x18 watt, jer je to najlakse naci od sijalica. Ali sam ja kupio sam elektronsku prigusnicu 2x39watt t5 oko 2000 rsd, uzeo jedan philips master daylight 39watt t5 za 625 rsd, i aqua medic grow plant 39watt t5*(spektar slican silvania grolux) za oko 1800 rsd. Tako da imam 78 watt na nekih 140 litara vode, i rado bih ubacio jos jednu od 39 watt. Algi nemam.

pogledaj moj aq u sekciji akvarijumi, 180 litara by manastiriste
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sre Jul 03, 2013 10:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Manasstiriste ti je dao dobar predlog. Alternativa tome je da kupis t5 rasvetu od 21W duzine 849 mm. Cena oko 150-200din. Mozes ih napajati elektronskom prigusnicom predvidjnom za t5 rasveti cene oko 1500din ili obicnom elektronskom prigusnicom od 36W za t8 rasvetu cene oko 300din. U obe varijante ce raditi bolje od T8 obicnih lampi. Ta taj akvarijum ti ne treba vise od 4-6 lampi. Stim sto bi ja za pocetak isao samo sa dve pa kasnije aktivirao jos dve a na svih 6 samo u varijanti da primetim da postoji deficit svetla.

Prodavac koji te je savetovao da ides samo sa dve t8 sigurno nije imao u vidu da ti zelis akvarijum sa puno biljaka od kojih je vecina zahtevna po pitanju intenziteta svetla. U nekoj tamnijoj varijanti te dve lampe bi odradile psoao.

Evo kako je izgledao moj aq sa 4 t8 18W neonke.

Image

Ili akvarijum od 120l sa samo dve lampe od 18W
Image

Akcenat nije na izgledu akvarijuma:)SmileSmile vec sam hteo da kazem da prodavac nije slagao i da je moguce imati akvarijum sa biljkama i takvom rasvetom...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
pubicna__kost
Akvarista



Registrovan: 23 Apr 2013
Poruke: 66
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Čet Jul 04, 2013 4:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da ne otvaram novu temu.. Da li je dovoljno na 120l imati 2 gro lux neonke T8 18w od 60cm i 2m led traka (4 reda po pola metra)..? mislim da daju 15w po metru, tj da pored ovih 36w od neonki imam jos 30ak w.. Za sada imam samo nanu i bacopu i super napreduju, nemam algi.. interesuje me da li bi mogle rasti neke zahtevnije biljke sa ovom rasvetom..?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 05, 2013 1:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

" Jedinstvenog stava nemože ni biti. Ponoviću uobičajenu frazu, koja se provlači kroz sve diskusije o akvarijumima-SVAKI AKVARIJUM JE PRIČA ZA SEBE.
Svoju priču o osvetljenju sam postavio sebi kao srednjoškolski projekat iz Električnog osvetljenja. Treba da osvetlim prostor koji ima svoju dužinu, dubinu i visinu, ali medij u tom prostoru nije vazduh nego voda, podloga, biljke i ribe.
Polazeći od zamisli postavke akvarijuma i uzimajući u obzir potrebe riba i biljaka, vratio sam se u knjige po teoriju o elektromagnetnom zračenju Klerka Maksvela. Teoriju ću preskočiti, ako neko hoće da je čita, to je dostupno.
Sva dostupna svetlosna tela imaju naznačene Watt-e i Lumene. Dakle pošao sam od odnosa Lm/W.
Da bih saznao koliko je to kod različitih, reći ću sijalica, potražio sam tabelu tih odnosa. Neke osnove su i tu potrebne, pa da ih uvedemo:
Watt=Joule/second-Joule( jedinica energije)
Lumen-jedinica svetlosti
Lux=Lumena po kvadratnom metru
Neke od osnovnih sijalica, koje mi koristimo u akvaristici:
Wolframska 17 Lm/W
Neonka T8 60 Lm/W
Neonka T5 70 Lm/W
Neonka T5 HO 80 Lm/W
Štedna daylight 70 Lm/W
Metal Halidna 90 Lm/W
Kada ovo sve znamo, uvodimo u svoje računanje potrebnog osvetljavanja opsege izmerenih veličina jačine svetlosti. Od značaja za računanje je sada potrebna količina Lumena po kvadratnom metru-Lux, pa je tako
slaba osvetljenost između 6500-11999 Lux-a
srednja osvetljenost između 12000-19999 Lux-a
jaka osvetljenost, sve iznad 20000 Lux-a
Da se vratim na svoj račun za akvarijum u kome mi je bila potrebna srednja osvetljenost, jer će u njemu biti ribe kojima odgovara svetlo koje je ispod tih granica, ali hoću i da biljke izgledaju što bolje.
Dužina akvarijuma je 1,1m- dubina 0,45m- visina 0,5m.
DxŠ=1,1x0,45=0,495 m kvadratnih
Pošao sam od praga srednje osvetljenosti 12000 Lux-a, moju površinu treba da preračunam u Lumene-oni pišu na sijalicama
0,495x12000=5940 Lm
Koristim T8 neonke, treba mi 5940/60=99W
Malo sam pojačao na 110W, da bi većina biljaka bila zadovoljna i dobio
110x60=6600 Lm
Moj cilj je bio da pređem osnovu, pa sada uzimajući u obzir i visinu, kao faktor imam 6600/0,5= 13200Lux-a.
Postigao sam osvetljenost koju sam hteo. Dodavanjem paraboličnih reflektora uvećanje je 1,2 puta.
Sada, kada sam znao koliko mi Watt-i treba, izbor se bazira na talasnim dužinama-nanometara, kolornoj temperaturi-Kelvin-ima, CRI faktoru-raspoloživosti rasvetnog tela da verno prenese osvetljeni predmet.
U celoj mudrosti, ne greši se jako puno ako se baziramo na dugogodišnje savetovanom 0,5-1 W/l. Pozdrav "

Jednom već ovo napisah, kao izuzetno laku varijantu da dođemo do izračunavanja osvetljenja kakvo želimo. Možda bi trebalo postaviti kao stiker-lepljivu temu. Posle ovoga treba samo izvršiti odgovarajući izbor neonki, baziran na talasnoj dužini( nanometara )APC i poželjnoj kolornoj temperaturi( Kelvin ), koja će prijati našem pogledu na akvarijum.
Što se tvog izbora tiče, pogledaj na jednom od gornjih banera, imaš u ponudi Philips Master TL5-39W, koje odgovarju dužini tvog akvarijuma. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Ned Jul 07, 2013 12:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jeste Krcko zaista koristan tekst. I trebalo bi se napraviti sticky topic za sve vrste rasveti,iskustva...

Eto vidis imamo slican akv moj je 100x40x50 dsv. Stavio sam 3xt8 18w sto je 54w. Ako uzmemo da je 180L vode to mu dodje skoro 0.3 w/l i spada u low light jer sam tako zeleo za diskuse.
To bi i pilo vodu da rasveta nije viseca i nekih 30cm od akv. Dakle treba citavih 80cm do dna da probije,i sada lupam glavu jer moram da prepravljam (mrzi me da nedeljno skidam braon algu sa stakla).
Resenje ili da pravim haubu ili da stavljam MH rasvetu (jos kad bi naso 70w 10000k iha Smile).

Elem,znas li koliko LED ima Lm/W ? Jer pojavili su se LED reflektori 10,20,30 itd. E sad od 10w ima 700lm a menja sijalicu od 100w pa mu ti razmisljaj sad.

@MIlan Odgovor su ti dali ljudi 39w 2kom + 21w t5 856mm mislim da je.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Jul 07, 2013 10:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razmenio sam sa kolegom milan85bgd podosta poruka, dao mi je tacnu dimenziju slobdnog prostora u haubi i ona iznosi 86,4cm tako da te dve neonke koje si ti a i mi iznad predlozili nece moci da se ugrade tj fali ce neverovatnih 6mm. Mozda bi to moglo da se izvuce tako sto bi zakosili malo armature u odnosu na haubu ili na zalost da ide na neku kracu cev pa da ih postavi u smaknutom rasporedu, ima slobodnih 40cm gde moze da se smesti poprilican broj neonki. Mislim da je Milan odlucio da postavi t8 neonke jer je to najjeftinije resenje a cena mu trenutno igra ulogu jer mu fali jos neka oprema, dekoracija, biljke i ribe.

@Krcko: Hvala za teks. Nadam se da ce ga ljudi procitati sa razumevanjem. Ovo stvarno treba izdvojiti u novu temu jer imam dosta podpitanja(verovatno i drugi) a ne bih da ih gomilam u temi u kojoj decko trazi pomoc oko toga koju rasvetu da izabere.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Ned Jul 07, 2013 11:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Baia ima kod kineza gotovih armatura sa sijalicom znaci samo da ukljuci u struju ne mora nista da spaja,lemi itd. Cene su od 400 do 700 din.
Recimo t5 21w je 650 din.
Sve u svemu ako mu je akv duzine 90 hauba nikako ne moze biti kraca,moze da bude ili iste duzine ili duza.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Jul 07, 2013 11:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa kao sto rekoh, razmenio sam sa njim par poruka i tacna dimenzija unutrasnjosti haube, slobodan prostor je kao sto sam gore naveo 86,4cm. To je on izmerio. Verovatno je prethodno navedena dimenzija data onako odokativno...ili moguce da mu je debljina materijala od kog je hauba uzela tih 4cm razlike ako je radio spoljnu stranu haube u ravni sa staklom akvarijuma...zaista nisam siguran ali to je podatak koji sam od njega dobio. Slazem se da 700 din nije mnogo za gotov proizvod koji treba samu ubosti u struju! Ja naginjem uvek ''uradi sam'' varijanti jer smatram da tako ima vise mogucnosti za frikombinovanje. Ponudio sam se da mu drugarski pomognem da to ustelujemo da izgleda profi jer znam da je pocetak ovog hobija u finansiskom smislu rupa bez dna narocito kada nisi siguran sta hoces.

Dodacu jos jedno zapazanje na ovu temu. Hobisti u opste pa tako i mi akvaristi imamo tu maniju da po uzoru na druge unapredjujemo svoje cak i onda kada to objektivno nije neophodno. Ako se neko prepozna u ovoj recenici a krece u pravljenje ovakvog sistema onda nemam sta drugo da mu preporucim nego da odmah ide na najskuplju mogucu varijantu dostupnu na trzistu jer ce to po njega biti najjeftinije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
milan85bgd
Akvarista



Registrovan: 14 Maj 2013
Poruke: 79
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Jul 07, 2013 1:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da se i ja ukljucim...da hauba mi je u ravni sa akvarijumom i radio sam je od iverice debljine 1,8 cm,tako da kada od 90 cm oduzmem 2x1,8 cm dobijem korisnu porsinu 86,4 cm za stavljanje osvetljenja.Pa hteo sam da uzmem te kineske armature,kostaju 400 din kom za t8 18w od 60cm ali sam cuo da su lose i da mogu da riknu i posle nedelju dana tako da sad ne znam da li mi se to isplatiposto bi stavio jedno 6 tih armatura i to bi me kostalo oko 2400 din.Evo sada sam isao da vidim ima li sta u Merkuru i naisao sam na par t8 fluo cevi pa da li mi mozete reci da li bi njih mogao da iskoristim za akvarijum.U pitanju su sledece:

Image
Image
Image
Image
Image

evo ovo sam nasao u merkuru pa sam slikao kako bi podelio sa vama i cuo vase komentare i preporuke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
milan85bgd
Akvarista



Registrovan: 14 Maj 2013
Poruke: 79
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Jul 08, 2013 12:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

evo upravo sam bio u jednoj radnji u boku 45 i kupio sam tri prigusnice od po 2x18w-za 6 fluo cevi,6 para nosaca i za sada dve t8 od 18w a u pitanju su Osram-lumilux skywhite.Da li su ok ove fluo cevi,jel se nisam zeznuo i koje 4 jos da ukombinujem sa njima...pomozite mi to da nekako uklopim posto sam pocetnik u celoj ovoj prici.A evo i slika:

Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
milan85bgd
Akvarista



Registrovan: 14 Maj 2013
Poruke: 79
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Jul 11, 2013 8:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

neki saveti oko sklapanja fluo cevi...kojih 6 da uklopim a vec sam rekao da sam uzeo dve osram lumilux skywhite kao sto vidite na slikama koje sam postavio...sta sa njima jos da uklopim?
P.S. izvinite ako smaram...trebao bi da zavrsavam to ali cekam neke predloge,iskustva i sve pa tek onda da kupujem ostalo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Čet Jul 11, 2013 10:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja volim da instaliram automatske prigušnice. Cena im je negde 250 dinara, ali su mnogo lakše, jer su plastične i uže. Ali, ti si već kupio ove.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za vrtic dzo87 Na poklon 0 Sre Apr 12, 2023 4:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License