Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Ne razumem racunanje osvetljenja??? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Salvatoree
Akvarista



Registrovan: 30 Jun 2012
Poruke: 342
Lokacija: Indjija

PorukaPoslao: Pet Jul 12, 2013 5:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Citam na forumu i naletim par puta da je za rast biljaka potrabno 0.5 do 0.8 W/l (negde sam citao koliko litara podelis sa 2 i dobijes broj vati), e pa sad ne razumem zasto se tako racuna kad nije isti svetlosni fluks kod npr. sijalice sa uzarenim vlaknom 40W 400lm, i stedljive sijalice 20W 1500lm, ova sa uzarenim vlaknom 80% (ako ne i vise) greje a 20% daje svetlost i rasipanje svetlosti joj nije dobro, tako da mi nije jasno sto se uzima jedinica W/l ? Ovo sam uzeo samo za primer sijalice sa uzarenim vlaknom (znam da ih niko ne koristi) Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraYahoo Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jul 12, 2013 5:15 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pet Jul 12, 2013 5:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako imas akvarijum od 100l, treba ti 50-80w jacina osvetljenja. Vodis racuna da ti te sijalice ili neonke budu daylight 6400k pa na vise. Ta kelvinaza svetla pogoduje rastu i razvoju biljaka, ostale tipa warm light 2700k i slicne, ne igraju ulogu. E sad sto se tice lumena, citao sam da je potrebno 20-30lm/l za srednje ubiljeni akvarijum, na stednim obicno pise koliko su lm. Drzi se ti w/l, i da su sijalice daylight, ili neke druge akvaristicke, pogodne za rast biljaka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Salvatoree
Akvarista



Registrovan: 30 Jun 2012
Poruke: 342
Lokacija: Indjija

PorukaPoslao: Pet Jul 12, 2013 5:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala jovice, lepo si objasni, kontam ja da je w/l proverena jedinica al zar nije logicnije da se meri u Luksima [lx] tj. lm/m2? Posto znam kad se radi proracun osvetljenja ne izrazava se u W/m2 nego u lx-ima tako da mi je to nekako logicnije, ima tu jos faktora raspored izvora svetlosti i tako dalje ali mnogo je lakse ovako racunati w/l i ja se vodim tom metodom Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraYahoo Messenger
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 12, 2013 6:24 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mala sugestija, ponekad je dobro potražiti i pogledati teme sa sličnim pitanjima, manje će Te vremena izgubiti. RAČUN Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Salvatoree
Akvarista



Registrovan: 30 Jun 2012
Poruke: 342
Lokacija: Indjija

PorukaPoslao: Pet Jul 12, 2013 6:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hahahaha hvala sad vidim da je ta tema ispod moje odmah, kontam ja oko osvetljenja samo sam to hteo da pitam zasto se uzima W/l za jedinicu... i sad kapiram da je lakse za racunanje nego da izracunavas dimenzije akvarijuma, trazis podatke po tabelama te ovo te ono... tako da hvala u svakom slucaju obojici Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraYahoo Messenger
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pet Jul 12, 2013 6:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto da bude prosto, kad moze da bude komplikovano! smeh
Krcko, to je taj rad! Bravo
Samo sto ja ne volim fiziku i matematiku! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Salvatoree
Akvarista



Registrovan: 30 Jun 2012
Poruke: 342
Lokacija: Indjija

PorukaPoslao: Pet Jul 12, 2013 8:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jovica ::
Sto da bude prosto, kad moze da bude komplikovano!

hehehe upravo tako yeah
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraYahoo Messenger
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pet Jul 12, 2013 11:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Racunanje 0,5W/l za slabo osvetljene i preko 1W/l za jako osvetljene akvarijume su velicine dobijene iskustveno i vaze za tip t8 Neonske rasvete. Kos stednih sijalica, t5 neonki, MH rasvete i najnovije LED rasvete ne bi trebalo ovako racunati, ili bar rezultat treba uzeti sa rezervom(t5 i stedne).
E sad kad se vec iskustvom mnogih akvarista ustanovilo da je kod t8 neonki za jao osvetljen akvarijum bilo dovoljno 1W/l onda su ljudi pokusali da preracunaju uvodjenjem fluksa i lumena koliko je potrebno postaviti rasvete neke druge vrste.

pokusacu ukratko da objasnim kako se vrsi to racunanje, Primer uzmite sa rezervom jer sam podatke dao orjentaciono(iz glave) i nisu tacni ako ce posluziti kao primer.
Akvarijum 100L
Jedna neonka T8 ima, recimo 18W i 1000lm. Dakle, njen odnos lm/W je 1000/18=55,6lm/W. Za jako osvetljen akvarijum potrebno je 1W/l odnosno za akvarijum od 100l treba nam 100W svetla. pomnozimo ove dve velicine i dobicemo 55,6lm/W*100W=5560lm. Toliko nam je lumena potrebno da da bi akvarijum bio jako osvetljen.

Kada smo ovo sracunali pogledamo koliko lumena ima recimo jedna stedna sijalica. Recimo da ona ima 700lm. Onda vidimo da bi skupili 5560lm potrebno nam je 5560/700=7,9 komada, zaokruzimo na 8 stednih sijaloca. Isto mozemo da uradimo sa bilo kojom drugom rasvetom ciju lumenazu znamo.

I sad opet sve je ovo orjentaciono jer nije uzeta u obzir dubina akvarijum, kao sto je slucaj i u krckovoj racunici ali one su iskustveno dokazane kao priblizno dobre. Krcko je koristio povrsinu dna kao polaznu tacku racunice ali nije isto da li je dno na 25 ili na 65cm od svetla, zar ne??? Ali racunamo da su akvarijumi tu oko 40-50cm dubine za sta i krckova a i ova moja racunica piju vodu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Salvatoree
Akvarista



Registrovan: 30 Jun 2012
Poruke: 342
Lokacija: Indjija

PorukaPoslao: Sub Jul 13, 2013 1:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

i ja sam nesto tako racunao na papiru al kontam da je iz nekih istrazivanja tj. iskustva proisteklo koliko je svetlosni potrebno biljkama pa sad nisam pronasao podatak koliko je lm/m2 potrebno biljci ali svima na je poznato koliko je W/l potrebno za rast i razvoj biljke Smile hvala jos jednom... po tvom racunu od 8 stedljivih sijalica i ja sam dosao do 3 odnosno 4, uzmes 3 stedljive sijelice od 23W 1550lm i jednu od 15W i 950lm i dobijes isto 5600lm koliko je potrebno za jako osvetljen akvarijum i jos kad saberes njihovu snagu dobijes 84W, to znaci pa po racunanju u W/l dobijes 0.84w/l a po fluksu 40lm visene nego sto je potrebno za jako osvetljen akvarijum, i sta sad dal teba uvesti jos jednu sijalicu od 20W da bi pokrio da bude 1w/l ili ne?... ne zameri ja sam tehnicar i volim da radim ovakve proracune Smile poz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraYahoo Messenger
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jul 13, 2013 2:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neces nikada ni naci odgovor na to pitanje, jer biljke ne interesuju ni lumeni, ni vati, vec PAR.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Salvatoree
Akvarista



Registrovan: 30 Jun 2012
Poruke: 342
Lokacija: Indjija

PorukaPoslao: Sub Jul 13, 2013 9:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam bas dobro engleski ali razumeo sam ponesto, vidis ovo ja nisam pronasao a ceprkam po internetu sinoc, pa hvala Blue... Mr. Green
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraYahoo Messenger
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jul 13, 2013 10:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Generalno, lumen kao mera osvetljenja za fotosintezu nije zgodan jer je 'kalibrisan' prema osetljivosti ljuskog oka, sto je spektralno potpuno drugacije od potreba biljaka. Vat nije pogodan zbog razlicite efiksanosti izvora.
Medjutim, kada koristimo ove jedinice, imamo u vidu neko prosecno fluorescentno svetlo, pa su informacije dobijene na ovaj nacin prilicno upotrebljive, i ako su tehnicki prilicno nepouzdane.
Npr. ako ti kazem da imam osvetljenje 0.8W/l, mozes da steknes ideju koliko to jako svetli, sto bi rekli. Cak i ako kazem da imam 10000lm na akvarijumu od 180l, opet ces moci da steknes utisak znajuci da je recimo jedna prosecna T8 lampa u rangu 2500lm. Medjutim, ako ti kazem da imam 150 umol/m^2/s, na 35cm, verovatno neces imati pojma koliko je to, ali, da si biljka, vrlo dobro bi znao. Smile
Trudio sam se da budem slikovit... Smile


Poslednji put izmenio Blue dana Sub Jul 13, 2013 10:13 am, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Salvatoree
Akvarista



Registrovan: 30 Jun 2012
Poruke: 342
Lokacija: Indjija

PorukaPoslao: Sub Jul 13, 2013 11:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
ako ti kazem da imam osvetljenje 0.8W/l, mozes da steknes ideju koliko to jako svetli, sto bi rekli. Cak i ako kazem da imam 10000lm na akvarijumu od 180l, opet ces moci da steknes utisak znajuci da je recimo jedna prosecna T8 lampa u rangu 2500lm. Medjutim, ako ti kazem da imam 150 umol/m^2/s, na 35cm, verovatno neces imati pojma koliko je to, ali, da si biljka, vrlo dobro bi znao.

Razumeo! sunce
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraYahoo Messenger
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Sub Jul 13, 2013 12:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moje izračunavanje se odnosi isključivo na potrebnu snagu za uslove koje želim. Ako je potrebno da se obrade i drugi aspekti koji su ovde pomenuti, onda prvo treba da se upoznamo sa Elektromagnetnom teorijom zračenja po Klerku Maksvelu, tu saznajemo ono što se najviše pominje kao najadekvatniji podatak za potrebe biljaka, talasne dužine( nanometar ), pa da se obavestimo i o kolornoj temperaturi( Kelvin ), zatim šta znači CRI, PAR... i još puno učenja. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Sub Jul 13, 2013 7:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Salvatore: Onu cifru od 5600lm sam dobio pod pretpostavkom da neonka ima 1000lm. Da bi ti racunica vredela morao bi da pogledas koliko t8 neonka zaista ima lumena. Dakle:

Kad se pitas koliko ti je svetla potrebno, prelistas bazu akvarijuma i nadjes neki akvarijum koji ti se svidja i ima biljke koje bi ti zeleo da gajis, takodje potrebno je da bude iste visine kao i tvoj akvarijum(visina vodenog stuba). Onda pogledas koju rasvetu on koristi. Ako koristi neonke t8 onda jednostavno iskopiras situaciju kod sebe. Ako koristi neki drugi vid rasvete onda pokusas da priblizno preracunas gornjim postupkom. Ako omasis +-20% gotovo sam siguran da nece ni primetiti razliku.


Salvatoree ::
to znaci pa po racunanju u W/l dobijes 0.84w/l a po fluksu 40lm visene nego sto je potrebno za jako osvetljen akvarijum, i sta sad dal teba uvesti jos jednu sijalicu od 20W da bi pokrio da bude 1w/l ili ne?


Iz ovog dela cini mi se da me nisi najbolje razumeo. Racunanje W/l vazi (da uprostim stvari) samo za t8 neonsku rasvetu, kao sto rekoh, dobijeno iskustveno, bez proracuna. Ako volis racunaljke, probaj da pomesas Krckov proracun, resenje ce ti biti isto. do ovoga sto sam piskarao moze se doci na vise nacina, ne moras istim putem kao ja ali resenje ti na kraju mora biiti isto...(i dalje smatram da je sve ovo nepotrebno i da je bolje okrenuti se savremenijim metodama).


@Blue: Nije mi jasna jedinica umol/m^2/s. Ovako napisana ond apredstavlja isto sto i umol*s/m^2...ako moze malo pojasnjenje. Ako imas saznanja o tome koliko je ovih jedinica potrebno biljkama na odgovarajucim dubinama, onako u vidu neke tabelice za dubine 35-60cm pa podeljeno za slabo, srednje i jako osvetljene akvarijum. bilo bi ekstra korisno i pomoglo bi ljudima koji slabo znaju engleski ili slabo stoje sa google-om.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Juwel Rio 125 - dodavanje osvetljenja Rooster Uradi Sam (DIY) 0 Ned Jun 26, 2022 2:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pojacavanje osvetljenja Panta1991 Rasveta 12 Čet Jan 07, 2021 7:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko osvetljenja za novi akvarijum filip_ribac97 Rasveta 1 Pon Nov 23, 2020 10:04 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko izbora osvetljenja Mladen82 Rasveta 3 Uto Nov 21, 2017 8:51 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebna pomoc oko osvetljenja Joca931 Rasveta 3 Sub Okt 01, 2016 9:34 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License