Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Olovo u akvarijumu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
batakole2
Akvarista



Registrovan: 01 Apr 2010
Poruke: 53
Lokacija: sremska mitrovica

PorukaPoslao: Pet Jan 20, 2012 9:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mello,olovo se ni ukojem slucaju ne rastvara u vodi pa tako i ne moze da oslobadja stetne gasove posto i nema hemijske reakcije.ali to ne znaci da je bezbedno za zivi svet u akvarijumu.definitivno treba izbegavati sve vrste metala u akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuAIM AdresaYahoo MessengerMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jan 20, 2012 9:32 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

paja patak
Akvarista



Registrovan: 03 Maj 2013
Poruke: 288
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Sre Okt 30, 2013 6:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

vidim da je tema vec prastara, ali sad ja imam pitanje.. radi se o tome da na jednom sajtu stranom, u mresni akvarijum kao savet daju, da cirkulacija ne bi bila bas jaka za mladj, da crevo od vazduha vezemo za olovo da bi ostalo na dnu akvarijuma, umesto sa rasprsivacem... pa me sad kopka da li uopste i da isprobavam... i zasto bi jedan iskusan uzgajivac dao takav savet ako to nije zdravo za zivi svet...?!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Okt 30, 2013 6:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moja prepostavka jeste da se pocetnicima ne savetuje sto sta sto mogu da urade i premenu bas zbog ostalih cinilaca. Iskusan odgajivac zna, ili pak iskusan akvarista zna da odredjena koncentracija necega nece skoditi zivom svetu ako ima na umu i ostale faktore koji mogu da uticu na zdravlje ribe. Nazalost, pocetnici nisu ni svesni osnovnih pravila kojih moraju da se pridrzavaju da bi im akvarijum bio zdrav. Zato i jeste iskustvo presudno u nekim potezima. Video sam i ja sto sta na netu ali kada malo detaljnije pogledam poruke samog autora, onda i vidim kolikim znanjem taj " lik " raspolaze.
Ispade sve ovo gore neko "filozofiranje" . Ukratko, pocetnicima ne bih savetovao vecinu toga sto vide na netu dok ne savladaju osnovu akvaristike. Kada steknu odredjeno znanje, a samim tim i iskustvo, onda mogu i celicne sipke da potapaju u akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Okt 30, 2013 8:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Možda je lik pecaroš pa mu pri ruci Smile
Čisto olovo brzo oksidiše (dobija tamnu boju i gubi metalni sjaj) i time se stvara sloj koji ga štiti od dalje oksidacije pa u praktičnom slučaju imaš olovo (II) oksid kao kontaktnu površinu.
Olovo oksid se ne rastvara u destilovanoj vodi, dok se rastvara u vodi ako je kisela (i to kiselina samo sa oksidacionim dejstvom). Baze ne deluju na njega.
Sve zavisi kakav ti je pH vode i da li varira, u principu možeš to i kamenom da uradiš i da na misliš.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
paja patak
Akvarista



Registrovan: 03 Maj 2013
Poruke: 288
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Sre Okt 30, 2013 8:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa realno mozes da uradis i kamenom i prilepkom i na jos 10 bezbednijih nacina, samo sam se zabezeknuo kad sam video da je spomenuo olovo... Shocked
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Salvatoree
Akvarista



Registrovan: 30 Jun 2012
Poruke: 342
Lokacija: Indjija

PorukaPoslao: Sre Okt 30, 2013 9:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja znam da su se stare vodovodne cevi pravile upravo od olova, svi stariji ljudi su pili tu vodu i nista im nije falilo (zbog nekih drugih stvari je olovo opasno)...ali ne preporucuje se sa zivim svetom u akvarijumu (buraz mi je na hemiji pa sam ga pitao, mrzelo ga da prica pa mi je samo rekao da nebi trebalo da se trpa u akvarijum Smile )
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraYahoo Messenger
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Okt 30, 2013 11:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jesu nekada, ali zavisi od vode, recimo ako je kisela na bazi sumpora stvori se sulfatni sloj koji štiti olovo od daljeg rastvaranja, ako je na bazi azota onda ga stalno rastvara. Lako ga rastvara i veoma slab rastvor sirćetne kiseline. Ovo što se tiče hemije.
Ono što je bitno je da ako ima rastvorenog kiseonika u vodi (prirodna ili akvarijumska) takođe se rastvara (zato se posebno spominje destilovana voda), pojava zvana korozija olova.
Cevi, čak i odvodne, danas samo od plastike iz razloga zaštite životne sredine zbog olovne korozije.
Olovo je inače baš otrov sa kumulativnim efektom i ne izaziva baš naivne posledice.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Dve rasvete na jednom akvarijumu? Maridza Rasveta 1 Čet Jul 20, 2023 8:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta u akvarijumu 80*50*45 Valerija Rasveta 5 Ned Sep 12, 2021 4:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Letnje vreme, 30 stepeni u akvarijumu... Nikollo Ribe 2 Čet Jun 24, 2021 9:30 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Cijanobakterija u novom akvarijumu StefanPN Alge 0 Čet Mar 25, 2021 7:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Druga vrsta puza u akvarijumu. IvanBo Ostali Stanovnici 12 Uto Nov 17, 2020 1:46 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License