Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Sasvim cudne dimenzije... Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 1:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sasvim čudne dimenzije i nisu toliko čudne ako se zna da postoji i naziv za grupu akvarijuma ovakvih i sličnih dimenzija. Ovo je akvarijum tipa "long" a postoje još i cube i npr. plazma akvarijumi. Neka kao podela na osnovu dimenzija. Uglavnom long aq ostavlja poseban utisak na posmatrača. To sad i nije bitno ali 'ajde.
Nisam baš pohvatao, koje su konačne dimenzije?
Kako si zamislio HSF ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 1:54 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 4:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

S obzirom da sam pocetnik, cudno je Very Happy salim se naravno. Iskreno, nisam znao kako drugacije da nazovem temu... Ovako:
konacne dimenzije DxSxV 50x25x20
Sto se tice HSF, nalazice se u zadnjem desnom uglu. Duzina stakla koje ce drzati sundjer bice 8cm, a sirina sundjera bice 7cm. Debljina sundjera je 5cm. Sve je knap isplanirano da u filter stanu ceska pumpica i grejac, ali sam naisao na problem. Receno je vec da grejac ne treba da dodiruje staklo, pogotovo ne spoljne, gde problem i nastaje. Kod mene bi trebalo da ostane 3 cm iza sundjera, a precnik grejaca u najsirem delu je 26mm. Mislio sam da cu samo moci da ga spustim u vodu, ali moram na neki nacin obezbediti da stoji izmedju sundjera i stakla, a da ne dodiruje ni jedno ni drugo. Vakum gumica koja je na grejacu bi ga odmakla od stakla oko pola cm, mozda i vise. Na koji nacin ovo srediti? Ima li neko neki predlog?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 5:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Što se tiče grejača prvo mu izmeri dužinu, možda ni ne može da stane po vertikali.
Ne bih se ja posebno zamarao sa tim. Ako ne može da stane u filter, zalepi ga za zadnje staklo i neće se videti od biljaka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 7:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moze da stane po vertikali, ali gde nema podloge. E sad, mozda je i najbolje tako. Stavim ga lepo na zadnje staklo po dijagonali, valisneria ga zakloni i miran sam sto se tog dela tice.

Neso, sto se tice ceske pumpice, da li bi smetalo ako bi cev iz koje voda izlazi bila u vodi i da li bi to bilo kako uticalo na protok?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Oljisa
Akvarista



Registrovan: 15 Jan 2012
Poruke: 519
Lokacija: Belgija

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 10:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa Dovla, kako sada 50 duzina ? Zar nije bio 60 ?
Grejac je resen, a ove zezancije oko grejaca i HSF ostavljam momcima da ti pomazu, jer i ja bih se sa svojim HSF petljala tako nekako

Samo napred! I polako Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 10:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Au, ladno nisam napisao da je 50 duzina Sad Trebalo je da bude 60*20*20, ali je 50*25*20 da bih dobio na dubini, a smanjio sam duzinu zbog litraze, kako bi bila priblizno ista... Sad nesto racunam. Ako bude 60x25x20, to je 5l vise. Grejac to moze da postigne, sto se tice filtera nista se ne menja, a svetlo je ok da bue 23w na 30l, jer to je oko 25l vode... Samo ce aq biti u vrh glave 200 din skuplji. Ma da! Dimenzije ce biti 60x25x20! Very Happy Dobro je sto je Nsa pitao, a oljisa primetila, inace osta aq 10cm kraci Very Happy Very Happy Very Happy

Samo sam jedan kraj panja danas slomio zbog duzine, da se lepo spremi, ali nema veze...nije mi se ni svidjao taj deo, bio je nekako preteran... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 10:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa cev treba da prebacuje vodu sa jedne strane sunđera na drugu. Kako ćeš to izvesti zavisi od tebe. Svejedno je. Kod mene je, dok sam koristio češku pupmicu, cev išla pravo gore, 1-2cm iznad površine. Na cev sam natakao parče providne plastične flaše i namestio ga tako da voda prelazi preko sunđera. Isečeš flašu tako da dobiješ nešto nalik plitkom koritu. Sa jedne strane korita ostaviš mali deo dna flaše i blizu tog kraja probušiš rupu za cev. Drugi kraj tog korita je izlaz koji prelazi preko sunđera.
Ala sam objasniooo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 10:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vala svaka cast... Very Happy Salim se. Pa ja cu praviti pumpicu kao sto je aquamen uradio nego imam tu dilemu da li bi ako bi cev isla kroz vodu to uticalo na protok (da li bi bio slabiji nego kada ne ide cev kroz vodu?)... E sad, nemam iskustva, a ni osecaj koliki je to protok od 60l/h, hocu da kazem, ne znam da li bi ako bih cev provukao kroz sundjer (probusim sundjer i provucem cev) da li bi se bilje (valisneria) koju bih posadio uz sam filter "njihala" zbog vode koju pump gura? pretopstavljam da bi, ali koliko bi to otprilike bilo, tj da li bi bilo ok da tako uradim? Bukvalno probusim sundjer oko pola cm od vrha i tuda provucem cev kroz koju izlazi voda i ta cev viri u duzinu nekih 1-2cm. Da li je to ostvarljivo i da li bi smetalo valisneriji za rast i mozda korenjenje???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 11:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa može i tako. Nisam siguran da li bi ta krivina i koliko smanjila ili ne protok. Znam da na protok utiče odnos dužina/prečnik cevi veličina mehurića, što sitniji mehurići to je protok jači.
Ja bih, zbog cirkulacije vode i same dužine akvarijuma, izlaz što više odaljio od sunđera.
Valisnerija će na dubini od 20 cm brzo da ode u off, tj. nije baš prikladna za plitke akvarijume. Ima i drugih biljaka koje mogu da zaklone filter.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 11:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako moze predlog zabilje Wink U principu, treba mi neko kao valisenrija, sto tanje, da sto manje prostora zauzme, a sve to lepo pokrije. A malo mi bzvz da se vidi ta cev. nzm kako bih to mogao da sredim. Da li bih mozda mogao da uzmem neko silikonsko crevo istog precnika kao cev, ili malo manjeg, pa da ga stavim na kraj cevi na kom voda izlazi i onda ga po vrhu aq sprovedem do drugog kraja aq. Opet ce se to silikonsko crevo manje videti. A to hocu jer nece celom duzinuom aq biti trava, samo otprilike do 1/3 aq...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 11:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ili jos bolje provucem ga kroz podlogu i da voda izbija iza kamenja. Nece se ni malo videti, a u onom delu u kom ce se videti cev i crevo, bilje ce to zakloniti. Samo da moze ova ideja sa silikonskim crevom, bilo bi fantasticno... Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 11:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da sa crevom ne može. Razmotri ovo sa flašom ili sa nečim drugim, npr. kanalica za el kablove ili bilo šta kroz šta voda može da prolazi. Nekakav kanal ili šta već. Taj deo stoji iznad površine i ne vidi se, da mi je još u životu slikao bih moj sistem.
Što se biljaka za masku tiče nem pojma. Možda bacopa australis, rotala ili čak i sagitaria ili echinodorus quad... Ali ništa nije uzano kao valis. Predložiće valjda neki bolji poznavalac.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 11:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E tu sto treba da stoji iznad povrsine vode i jeste problem. Mislio sam da napravim stakleni poklopac, da bude aztvoren aq. Samim tim sam dosta i ogranicen... Svaki cm na dubinu od 20cm znaci...Zato mi treba neki sistem koji ce ici kroz vodu a da se ne vidi toliko...a ne kapiram sto ne moze sa crevom. Jel ne moze pumpica da gura ako voda posle pada na dole ( da ide kroz crevo po dnu) pa onda idi horizontano, pa onda treba da izbija ka gore? Sad cu da probam da skapiram ovo sa flasom... Very Happy...ali mislim da ce se i to videti u vodi... Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Čet Nov 07, 2013 11:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

MIslim da sam skapirao, i cak mi se javila jos jedna ideja. Posto cu gore imai poklopac, mogao bih flasu tako da isecem da sa poklopcem formira kao zatvorenu cev, a samo na drugom kraju da bude otvorena. mislim da bi to moglo da se uradi. I taman bi flasa mogla da ide nekih 0,5cm isod povrsine stakla, skoro po vodi. Voda bi ulazila na drugom kraju aq, i sve bi bilo super. Samo nzm mozda zbog sirine svega toga da li bi na mestu gde prolazi plastika sa vodom doslo do izmena karakteristika svetla? Pretpostavljam da ne, ali ipak da pitam... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pet Nov 08, 2013 12:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Setih se ! Pa ja sam pravio nešto slično za jedan nano ali princip je isti. Natera me ti da prepešačim sve ovo i to bez pc-a, samo papir, olovka i telefon.
Evo ga. Levo je filter, iz njega, ispod sunđera i kroz podlogu ide cev ili crevo. U drugom ćošku akvarijuma pumpica natakarena na drugi kraj cevi i eto. Cirkulacija odlična a i lako ćeš zamaskirati pumpicu.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Dimenzije akvarijuma za razmnozavanje... Milivoje Lampa Akvarijumi 2 Pet Apr 01, 2022 8:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dimenzije stakla za akvarijum Zivadin Uradi Sam (DIY) 7 Uto Jul 20, 2021 10:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dimenzije "boxeva" za borce? Zivadin Uradi Sam (DIY) 4 Pon Dec 07, 2020 2:29 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SUMP filter dimenzije saveti doctor Filteri i pumpe 9 Pon Apr 20, 2020 4:19 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dimenzije mresnih akvarijuma za skalare Zivadin Razno 4 Sre Jan 08, 2020 1:42 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License