Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pravilno korišćenje prihrane za bilje iz Rainforest-a Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
jasnadok
Akvarista



Registrovan: 08 Okt 2013
Poruke: 59
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Nov 14, 2013 12:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To mi u mnogome olakšava, jer ako bih palila svetlo i ubacivala hranivo pre posla onda nikada (osim vikendom) ne bih ni videla osvetljen aq. A ako fotoperiod počne po mom povratku - to je previše kasno...
Nove biljke su u drugom aq i tamo dodajem samo easycarbo. A ovde gde su stare biljke, tu stavljam easycarbo i hranivo. Jer tu su već vidljivi problemi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Nov 14, 2013 12:21 am Snimi Poruku Nazad na vrh

dundee
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 231
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Čet Nov 14, 2013 12:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

inace easycarbo je optimalno dozirati malo prije paljenja rasvjete, ili u ranoj fazi fotoperioda.
imaj u vidu da mu je vrijeme poluraspada 8 sati, i da je toksican za faunu. dakle nije dobro stavljati easycarbo u drugoj polovini dana, a jos manje dobro par sati prije gasenja rasvjete. ako jutarnju dozu nisi aplicirala radije taj dan preskoci, nece se nista lose desiti Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jasnadok
Akvarista



Registrovan: 08 Okt 2013
Poruke: 59
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Nov 14, 2013 1:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@dundee, hvala na pojašnjenju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2013 12:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dundee ::
imaj u vidu da mu je vrijeme poluraspada 8 sati, i da je toksican za faunu. d Very Happy

E sad mene zanima sire objasnjenje da potkrepi ovo sto si izneo. Koi je sastav easycarba, zasto tako kratko traje, i zasto je toksican za faunu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
dundee
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 231
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2013 1:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

za početak ćemo pretpostaviti da je aktivna supstanca tečnih đubriva koja "nadomješćuju CO2" u biti glutaraldehid, trivijalnog naziva pentandial, što je vrlo vjerovatno tačna pretpostavka (ni Seachem ni EasyLife ne otrkivaju tačan sastav). za njega je poznato da je u vodenoj soluciji koja je osvjetljena nestabilan, i da mu je vrijeme poluraspada u takvim uslovima 8 sati. po mom misljenju to nije kratko, jer biljke uspiju iskoristit 3/4 aktivne supstance za vrijeme fotoperioda dok preostala 1/4 propada.

mehanizam trovanja faune zaista ne bih znao objasniti, ali ako uzmemo u obzir da se u medicini koristi za dezinfekciju (iskljucivo alata) onda mislim da otrovnost ne treba uopste dovoditi u pitanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2013 3:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dundee ::
za početak ćemo pretpostaviti da je aktivna supstanca tečnih đubriva koja "nadomješćuju CO2" u biti glutaraldehid, trivijalnog naziva pentandial, što je vrlo vjerovatno tačna pretpostavka (ni Seachem ni EasyLife ne otrkivaju tačan sastav). za njega je poznato da je u vodenoj soluciji koja je osvjetljena nestabilan, i da mu je vrijeme poluraspada u takvim uslovima 8 sati. po mom misljenju to nije kratko, jer biljke uspiju iskoristit 3/4 aktivne supstance za vrijeme fotoperioda dok preostala 1/4 propada.

mehanizam trovanja faune zaista ne bih znao objasniti, ali ako uzmemo u obzir da se u medicini koristi za dezinfekciju (iskljucivo alata) onda mislim da otrovnost ne treba uopste dovoditi u pitanje.


Kažeš da je easycarbo u stvari rastvor glutaraldehida, ja takođe mislim da je tako i to oko 2% rastvor, to sam negde pročitao.
Sa svim drugim se samo delimično slažem.

Pa kaže:
"The pseudo-first-order half-life of catabolism, based on the loss of glutaraldehyde from the water phase, was 10.6 h aerobically and 7.7 h anaerobically. In contrast, under sterile conditions at pH 5 or 7, no appreciable degradation of glutaraldehyde was observed over a 31-day period"
(izvor: http://cactiexchange.ipc.tsc.r.....lltext.pdf)
Logično, inače bi na kutiji pisalo: rok trajanja 8 sati. Što će reć, ne raspada se on sam od sebe pa ko ga dovati-dovati dok ga ima, već upravo zivi svet i svetlo utiče na njegovu biodegradaciju. Krajnja faza raspada je CO2, zanimljivo, najpre je otrov za alge, pa kad potruje alge, raspada se u CO2 i hrani biljke. Biodegradacija drastično opada u nedostatku svetla (sam si to spomenuo) pa slobodno moze da prenoći i da čeka jutro (ili početak fotoperioda) i tako lepo cele noći da tamani alge a kad se sijlice upale da se onda lepo razloži u CO2 i nahrani biljke.
Ako je koncentrovan rastvor u boci 2% onda u svakom ml rastvora ima 20mg glutaraldehida. Dozira se najviše 2ml/50L znači da u akvarijumu ima kocentraciju 40mg/50L tj 0.8ppm (mg/L). U toj koncentraciji nije otrovan za ribe , NOEC (No Observed Effect Concentration) iznosi oko 3ppm, a počinje da bude toksičan iznad 5ppm (izvor: http://www.quicerwater.com/pdf/Ecotoxicology.pdf )

E sad rekao bih da je on vise algicid nego izvor ugljenika. Ako ga doziramo 0.8ppm, to znači da dajemo 0.5ppm C-a u vodu ( C-a ima 60% u glutaraldehidu). Isto toliko C-a damo i kad doziramo 1.8ppm CO2 u vodu, što i nije bog zna šta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
jasnadok
Akvarista



Registrovan: 08 Okt 2013
Poruke: 59
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2013 3:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaključak: ipak je bezbedan. Ali ostade mi nova nedoumica: da li doziram dovoljno easycarbo (1 ml/dan) što je donja granica?

S obzirom da imam malo biljne mase i da su u pitanju anubie nane i mahovine, aq 50 l sa max dubinom od 30cm, osvetljenje čine dve neonke: RX-T8-20W i FSL T8 18W/765, obe 8h/dan i od hraniva sam sad počela da dodajem mikro i makro po 5 ml/dan.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
dundee
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 231
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2013 5:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

rainforest ::
dundee ::
za početak ćemo pretpostaviti da je aktivna supstanca tečnih đubriva koja "nadomješćuju CO2" u biti glutaraldehid, trivijalnog naziva pentandial, što je vrlo vjerovatno tačna pretpostavka (ni Seachem ni EasyLife ne otrkivaju tačan sastav). za njega je poznato da je u vodenoj soluciji koja je osvjetljena nestabilan, i da mu je vrijeme poluraspada u takvim uslovima 8 sati. po mom misljenju to nije kratko, jer biljke uspiju iskoristit 3/4 aktivne supstance za vrijeme fotoperioda dok preostala 1/4 propada.

mehanizam trovanja faune zaista ne bih znao objasniti, ali ako uzmemo u obzir da se u medicini koristi za dezinfekciju (iskljucivo alata) onda mislim da otrovnost ne treba uopste dovoditi u pitanje.


Kažeš da je easycarbo u stvari rastvor glutaraldehida, ja takođe mislim da je tako i to oko 2% rastvor, to sam negde pročitao.
Sa svim drugim se samo delimično slažem.

Pa kaže:
"The pseudo-first-order half-life of catabolism, based on the loss of glutaraldehyde from the water phase, was 10.6 h aerobically and 7.7 h anaerobically. In contrast, under sterile conditions at pH 5 or 7, no appreciable degradation of glutaraldehyde was observed over a 31-day period"
(izvor: http://cactiexchange.ipc.tsc.r.....lltext.pdf)
Logično, inače bi na kutiji pisalo: rok trajanja 8 sati. Što će reć, ne raspada se on sam od sebe pa ko ga dovati-dovati dok ga ima, već upravo zivi svet i svetlo utiče na njegovu biodegradaciju. Krajnja faza raspada je CO2, zanimljivo, najpre je otrov za alge, pa kad potruje alge, raspada se u CO2 i hrani biljke. Biodegradacija drastično opada u nedostatku svetla (sam si to spomenuo) pa slobodno moze da prenoći i da čeka jutro (ili početak fotoperioda) i tako lepo cele noći da tamani alge a kad se sijlice upale da se onda lepo razloži u CO2 i nahrani biljke.
Ako je koncentrovan rastvor u boci 2% onda u svakom ml rastvora ima 20mg glutaraldehida. Dozira se najviše 2ml/50L znači da u akvarijumu ima kocentraciju 40mg/50L tj 0.8ppm (mg/L). U toj koncentraciji nije otrovan za ribe , NOEC (No Observed Effect Concentration) iznosi oko 3ppm, a počinje da bude toksičan iznad 5ppm (izvor: http://www.quicerwater.com/pdf/Ecotoxicology.pdf )

E sad rekao bih da je on vise algicid nego izvor ugljenika. Ako ga doziramo 0.8ppm, to znači da dajemo 0.5ppm C-a u vodu ( C-a ima 60% u glutaraldehidu). Isto toliko C-a damo i kad doziramo 1.8ppm CO2 u vodu, što i nije bog zna šta.


osim u vremenu poluraspada ja ne vidim da se ta studija u mnogome razlikuje od onoga sto sam ja rekao, a to sam prezentovao laičkim riječnikom iako mogu i stručnim pa bi me osim tebe možda još par njih razumilo (što naravno nije cilj ovog hobističkog foruma).
i kada sam rekao da je 8h vrijeme poluraspada aktivne supstance to se odnosilo na uslove u kojima se aplicira, a ne na stabilnu sterilnu soluciju koju kupimo u kanisteru.
takođe, kada kažem: "za njega (glutaraldehid op.a.) je poznato da je u vodenoj soluciji koja je osvjetljena nestabilan" to se isto odnosi na akvarijumsku vodu.

tumačenje studija i poznavanje činjenica po ovom pitanju nam se donekle razlikuju što ne znači da je neko od nas u zabludi, a isto tako ne znači ni da nismo obojica. ja sam se sa glutaraldehidom susretao u drugim poljima primjene, konkretno u tehnološkim procesima gdje se 50% solucija koristila kao biocid, stoga je moje poznavanje njegove primjene u akvaristici donekle ograničeno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Uto Nov 19, 2013 9:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Obrni, okreni, kao što rekoh sve što se ne potroši preko noći dočekaće jutro.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Jbl cristalprofi e1502 pravilno posta... golff Filteri i pumpe 14 Pon Avg 23, 2021 12:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rainforest Uros Kg Razno 2 Uto Jul 20, 2021 7:02 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Komplet bilje na prodaju Onix21 Ponuda 1 Pet Jun 04, 2021 4:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potrebne kozice, ribice, puzevi, panj... LittleForest Arhiva Malih Oglasa 5 Čet Mar 26, 2020 9:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nezahtevno bilje !! Trifke98 Arhiva Malih Oglasa 1 Uto Dec 03, 2019 3:25 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License