Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Biljke za akvarijum bez hranljive podloge i prihrane Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Nov 17, 2013 10:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vec neko vreme ima zelju da otvorim ovu temu, da podelimo neka iskustva vezano za drzanje biljaka u akvarijumima bez hranljive podloge, bez dodavanja prihrane i sa neadekvatnim osvetljenjem i tako pomognemo pocetnicima koji naidju na ovaj problem.
Posto sam ja prosao kroz nesto kroz sta verujem da prolazi mnogo pocetnika - kupio sam akvarijum i formirao ga pa tek onda shvatio da to sto imam nije adekvatno za vecinu biljaka koje sam zeleo da stavim - ovde bih samo podelio svoje iskustvo koje su to biljke koje su uspevale u mom akvarijumu, kao sto je receno: bez hranljive podloge, bez dodavanja prihrane i sa neadekvatnim osvetljenjem. Probao sam mnogo vrsta biljaka i ovo je lista:

Uspesne
- Cryptocoryne Usteriana - sasvim lepa i zdrava, raste, i razmnozava se
- Vallisneria Spiralis - raste i poprilicno se siri (razmnozava)
- Anubias barteri var. nana - sporo raste, ali izgleda dobro i zdravo
- Microsorum pteropus - relativno sporo raste, ali izgleda ok i ne propada

Delimicno uspesne
- Limnophila sessiliflora - raste i siri se, ali su listovi proredjeni zbog nedovoljnog svetla
- Ludwigia repens - sporije raste nego sto bi trebalo i nizi listovi su zakrzljali
- Sagittaria subulata - rasla je jedno vreme fino i sirila se, a onda je pocela da stagnira i to se otprilike poklopilo sa unosenjem Vallisnerie.

Sve ostalo sto sam probao, uglavnom je ili stagniralo ili ubrzo propalo. Eto, mozda nekom pocetniku zatreba kao moj prilog za izbor nezahtevnog bilja za akvarijum.

Ako neko ima slicna iskustva, neka dopuni sta ima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Nov 17, 2013 10:29 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Ned Nov 17, 2013 11:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih još tu dodao i cryptocotyne wendtii, pistiju, mahovine, ricciu i ceratopteris siliquosa. Ova zadnja nije baš ludovala ali se dobro držala.
Za ovakve uslove je značajna i sama količina biljaka kao i broj i vrsta riba (čitaj količina izmeta) u akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Ned Nov 17, 2013 11:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaka čast za temu chikavili zaista korisno za sve nas početnike i one koji će to tek postati.
Najviše volim ovakve savete koji proističu iz praktičnog i ličnog iskustva iskusnijih akvarista.
Ja imam nešto hranljive podloge ali opet više pucam na manje zahtevne biljke jer za sad ne nameravam da koristim neku dodatnu prihranu, a mislim da i od ovih nezahtevnih ima lepih vrsta za sve delove akvarijuma.
Ja baš razmišljam da ubacim Anubias barteri var. nana i neku ne zahtevnu za prednji plan, mislio sam na Sagittaria subulata ali sam čitao da ne ide sa Valisneriama koje već imam.

Samo me zanima šta se podrazumeva pod neadekvatnim osvetljenjem?
U svakom slučaju korisno posebno za početnike da znaju našta da obrate pažnju za ovakve uslove šta otprilike može da uspe od biljaka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Nov 17, 2013 11:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dodajem sledece: bolbitis heudelotii, cryptocoryne willisii, cryptocoryna parva, pistia stratiotes, lemna minor. Ako se setim jos neke, dopisacu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Ned Nov 17, 2013 11:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo definitivno zasluzuje da bude lepljiva tema zbog nas pocetnika kojima je ovo jedan od najvecih problema kada malo dublje zadjemo u ovaj predivan hobi... Pa onda mozda kasnije i napraviti jos podela, npr. kad je svetlo ok, a samo kvarcni sljunak i bez prihrane i sa ok svetlom, hranljivom podlogom bez prihrane.

Kazu, "iracionalnost pokrece, racionalnost usmerava"...ja volim da kazem "znanje pokrece, iskustvo usmerava"...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Ned Nov 17, 2013 11:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1. Sve one sto nemaju koren pa im podloga ne treba: mahovine, monosolenium, cladophora (ricia trazi vise svetla)
2 Sve one sto imaju rizom: anubije, microsorumi (bolbitis trazi malo vise svetla i CO2)
3. Plivajuce biljke: pistija, ceratophilum, lemna itd..

Vremenom se organske materije nagomilavaju u inertnoj podlozi pa tu lepo zive valisnerije, kriptokorine, sagitarija i sl
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 18, 2013 10:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesha barajevac ::

Za ovakve uslove je značajna i sama količina biljaka kao i broj i vrsta riba (čitaj količina izmeta) u akvarijumu.

Naravno. To sam takodje hteo da napisem, al' sam zaboravio. Hvala na dopuni Smile
spaske1 ::

Samo me zanima šta se podrazumeva pod neadekvatnim osvetljenjem?

Konkretno sam mislio na jacinu osvetljenja ispod 0,5W/L kao sto je kod mene slucaj.

Inace, kod mene je mahovina uglavnom propadala. Nikada nisam uspeo da otkrijem tacan uzrok.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jasnadok
Akvarista



Registrovan: 08 Okt 2013
Poruke: 59
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Nov 18, 2013 11:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je veoma korisna tema, maštala sam o tome da je neko otvori Smile
A šta ako se te ne zahtevne biljke nađu u boljim uslovima, ili da preformulišem pitanje... kako se mogu kombinovati biljke koje traže više svetla i one sa manjim zahtevima? Da li biljkama sa manjim zahtevima smeta jače svetlo?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pon Nov 18, 2013 12:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jasna, postavila si dobro pitanje pa da razjasnimo neke stvari.
Ne smatram sebe nekim vrsnim poznavaocem a biljaka ali stvari stoje otprilike ovako:
Zahtevnost biljaka može biti po više osnova
-svetlo
-hranjljive materije
-kvalitet vode
-dodavanje CO2
- i ja bih dodao i održavanje
Razne kombinacije ovih parametara daju ono što mi nazivamo nezahtevno, srednjezahtevno ili zahtevno.
Nezahtevne i one zahtevnije po pitanju svetla se kombinuju tako što ove prve sadiš u senci ovih drugih.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jasnadok
Akvarista



Registrovan: 08 Okt 2013
Poruke: 59
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Nov 18, 2013 12:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A šta je sa podlogom, ako stavim minimalno podlogu ispod kvarcnog peska a držim npr. nezahtevno bilje, da li ću imati bujanje algi ili neki drugi problem?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 18, 2013 1:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To zavisi od biljne mase. Ako si vec stavio malo hranljive podloge, onda stavis vise biljaka kako nebi bilo viska hranljivih materija koje dobro dodju algama Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jasnadok
Akvarista



Registrovan: 08 Okt 2013
Poruke: 59
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Nov 18, 2013 3:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na pojašnjenju Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Čet Maj 08, 2014 9:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koja mahovina je vaša preporuka da nije zahtevna po pitanju svetla?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tealkjaffa
Akvarista



Registrovan: 12 Apr 2014
Poruke: 320
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Maj 20, 2014 11:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

egeria densa raste (vidi se da je ziva ako ima na listovima kao prasinu, sto znaci da koristi te materije) ali sporije raste mada ako uzmete pelcer posle izbiju dva komada.
takodje amazonac biljka lepo raste i lepo izgleda (siroki zeleni listovi,raste u visinu)...plutajuce rastu zato sto koren uzima hranljive materije iz vode ( kao aquaponics)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cokilio
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2013
Poruke: 354
Lokacija: Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Sub Jul 19, 2014 10:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zanimljiva tema.Steta sto se mediskutuje malo vise.Ono sto menebiti interesuje je sta ce biti ako se resim na prelazak na lenjivca a imam hranljivu podlogu?
Kao i da ostavim osvetljenje na 0.6w/l da bi mogao da ostavim neku biljcicu koja trazi malo vise svetla.Da li bi microsorumi i anubie imale algi zbog svetla i podloge???

Kakve kombinacije mogu da se urade za neki lenjivac posto planiram da prednjem na njega jer mi je dosadilo vise sisanje i podesavanja sto djavola da bi mi sve biljke rasle kako treba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Neke crvene biljke nasdvoje Na poklon 0 Pet Dec 08, 2023 3:32 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License