Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 renatofil - akvarij Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
renatofil
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2013
Poruke: 40

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 9:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trenutno imam akvarij Cayman 110 profesional (230 l). Od riba imam uglavnom živorotke, te nešto coridorasa, ancistrus, kozice i puževe jabučare.
S biljem sam uvijek imao problema. Moje biljke su odmah trunule ili su godinama mirovale ili bolje reći bolovale. Imam neke biljke koje su kod mene već 4-5 godina i stoje, kako stoje. Sada sam odlučio i to riješiti.
U fazi sam nabavke sustava CO2. Pojačao sam rasvjetu s dvije štedne žarulje od 23W (što je normalnih 2x115W), jer moje original cijevi T8, 2x30W očito nisu dovoljne.
U planu imam nabaviti i vanjski filter. Sviđa mi se Eheim 3 profesional s grijačem, ali mi je realno preskup.
Ići ću za sada na jeftiniju varijantu, ali se nadam da će i to zadovoljiti moje potrebe, a to je Haqos 1200. Imam original unutrašnji filter koji me izluđuje čestim čišćenjem.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 9:20 am Snimi Poruku Nazad na vrh

renatofil
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2013
Poruke: 40

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 9:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odgovor nemanjisk.....
Moj prvi akvarij je bio plastični od 35 litara, a onda sam dobio stakleni s željeznim okvirom od nekih 60 litara.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 9:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Problem sa unutrašnjim filterom možeš efikasno da rešiš kanisterom koji si pomenio, jedino ostaje problem odakle uvući creva odnosno cevi za usis i potis. Sa rasvetom je ista priča, jako teško možeš da ukomponuješ u postojeću haubu još neku rasvetu, razmisli o T5 neonkama, mnogo su efikasnije od ostalih. Inače, aludirao sam na staru poznatu radnju koju je držao Čikoš na šetalištu ako se dobro sećam, ipak je prošlo 25 godina od poslednjeg boravka u Osijeku.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 10:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zato ja ne preferiram fabričke akvarijume. Da bi sada realizovao spoljašnju filtraciju moraš da sečeš fabričku haubu. Kao što nemanjask kaže, čest je problem da se pojača rasveta. Još nešto, jačinu štedljive računaj normalno. Znači, ako na njoj piše 20W, onda je to 20W. Fazon je u tome što ona troši manje struje, ali daje svetlost od 20W.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 10:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

HORUS ::
Još nešto, jačinu štedljive računaj normalno. Znači, ako na njoj piše 20W, onda je to 20W. Fazon je u tome što ona troši manje struje, ali daje svetlost od 20W.


Ali stedljiva od 20w ima mnogo vise lumena nego obicna od 20w. Bar sam ja tako skapirao citajuci forum. Meni su predlozili Stedljivu Philips Tornado. Takodje, gledaj da uzmes onu koja ima 6500k, a na one od 2000 ili 2700.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 12:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima vise lumena, ali ovde se prica o vatima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
renatofil
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2013
Poruke: 40

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 5:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jačina svjetlosti se računa u lumenima, a ne nikakvim watima.
Štedne žarulje, odnosno fluo cijevi imaju 60 lumena po watu, dok obična žarulja ima 10-15 lm/W.
Krivo je govoriti o jačini svjetlosti u W, tako da ne vrijedi ni ona...... da u akvariju treba biti W po litri.
Za moj akvarij bi trebalo oko 6500 lumena. S dvije fluo cijevi od 30W i dvije štedne žarulje koje sam ugradio od 23 W, ja ukupno imam 106 wati, a to je približno tome.
Toplina boja se izražava u Kelvinima . Dnevna svijetlost u podne je oko 6500 K.

Imam negdje na stiku vrlo zanimljive članke o svjetlosti i za koji dan ću vam sve ikopirati da bi malo bolje razumjeli sve o toj temi. Imam i značenje oznaka za fluo cijevima i što točno treba gledati kod kupovine istih.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 6:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Renato hvala unapred !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 7:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pretpostavljam da horus nije poredio 20W stedne sijalice sa 20W obicne volframske vec sa 20W neonskog (fluo) svetla...u toj varijanti se slazem sa njegovom konstatacijom iako stedne sijalice imaju nesto malo vise lumena po wat-u u odnosu na fluo cevi t8 tehnologije...aproksimacija je potpuno prihvatljiva.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 7:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moram da ispravim i Renatofila...jacina svetla se ne meri ni u watima(W) ni u lumenima (lm) vec u kandelama (cd) ali u akvaristici uvrezena je ta ''pogresna'' terminologija da se jacina meri u watima da bi ljudima bilo lakse. Cak i da sve to sada podignemo na visi nivo i pocnemo meriti lumenima opet cemo doci na kraju do nekih rezultata dobijenih iskustvom koji se manje vise mogu ili ne primeniti na vecinu nasih sistema...

Predlazem da ne kvaris i neopterecujes svoju temu raspravom o svetlu vec da potrazis neke slicne teme na ovom forumu u kojima je pisano o tome na dosta visem nivou od ovih par postova...tamo mozes dodati svoja iskustva, zapazanja i tekstove koji ce nam, siguran sam, biti od koristi i na taj nacin pomoci da i drugi ljudi lakse dodju do objasnjenja na jednom mestu i u jednoj temi koja jasno nosi naziv rasveta ili kako vec...hvala na razumevanju!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
renatofil
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2013
Poruke: 40

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 8:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hajdemo dalje.....
Danas sam povoljno kupio Haqos 1200 star godinu dana.
Montaža će biti najvjerojatnije u srijedu ili četvrtak, pa ćemo vidjeti kako radi. Na jednom drugom forumu su ga ishvalili pa ću probati. uvijek stifnem uzeti neki skuplji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Soulsack
Akvarista



Registrovan: 05 Maj 2012
Poruke: 197
Lokacija: Heilbronn

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 9:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije lose za pocetak. Samo napred.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
renatofil
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2013
Poruke: 40

PorukaPoslao: Pet Nov 22, 2013 11:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako se zove pumpa koja služi za pojačavanje protoka vode kroz vanjski filter? Stavlja se navodno na izlaz iz vanjskog filtera i ubrzava protok.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
renatofil
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2013
Poruke: 40

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 2:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ovaj post prije zaboravite, jer sam ja očito nešto krivo razumio, tako da ne trebate to moje pitanje komentirati.

Kao što sam i obećao, još malo o svijetlosti i neonkama.....

Birajte samo cijevi koje imaju oznaku 865 ili još bolje 965.
Prvi broj ti je CRI indeks (eng. Color rendering index) mogao bi se prevesti kao odaziv svjetlosti, a iskazuje koliki raspon spektra može svjetlosno tijelo prikazati.
Svjetlost sunca je 100, a naše lampe za akvaristiku su obično 800 ili 900.
Druga dva broja ti označavaju temperaturu svijetlosti u Kelvinima. Temperatura svjetlosti sunca je 6500 K i ako hoćeš najprirodniju svijetlost, onda biraš ove cijevi s oznakom 65.
Sve lampe <5500>5500 K će svijetliti plavkasto i i što dalje (10000 K) sve više plavo.
U biljnoj akvaristici je dokazano da će sve lampe temperatura između 4000K-10000K biti dobre za uzgoj bilja.
Samo je stvar ukusa kako svijetlo više volimo.
Meni osobno strašno smeta kada je onako žućkasto.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 4:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

renatofil ::

Samo je stvar ukusa kako svijetlo više volimo.
.


Sa ovim se ne mogu sloziti jer sam ranije u nekoj od tema procitao da je crveni spektar pogodniji biljkama za cvetanje, dok je plavi pogodniji za rast, pa mislim da i o tome treba povesti racuna... Ako gresim molim vas ispravite me...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Akvarij 60 litara doma87 Početak u akvaristici 4 Pet Jan 26, 2024 6:13 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pumpa za akvarij Juwel stipest Filteri i pumpe 2 Pon Nov 07, 2022 10:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarij 54l Marko1997 Akvarijumi 8 Uto Nov 02, 2021 5:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponuda - Beograd - spreman "plug... Lenji Lisac Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Sep 12, 2020 6:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarij 20L pomoc EvilEasy Početak u akvaristici 13 Pon Mar 11, 2019 10:22 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License