Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 renatofil - akvarij Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 4:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

renatofil@ Čoveče, ajde malo iskuliraj. Komentarišeš kao da imaš spejs šatl, a ne poluprazan akvarijum. Za te tri biljke koje imaš u akvarijumu bila bi dovoljna i sveća. Daj malo ozbiljnosti. Ako si već toliki stručnjak za svetlo, zašto ti biljke ne napreduju. Uh, iznerviram se kada ljudi imaju potrebu da budu nešto posebno pametni.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 4:31 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

renatofil
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2013
Poruke: 40

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 4:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

TheDoVla ::
renatofil ::

Samo je stvar ukusa kako svijetlo više volimo.
.


Sa ovim se ne mogu sloziti jer sam ranije u nekoj od tema procitao da je crveni spektar pogodniji biljkama za cvetanje, dok je plavi pogodniji za rast, pa mislim da i o tome treba povesti racuna... Ako gresim molim vas ispravite me...




Na ovo stvar ukusa sam mislio vizualno. Kako se kome više sviđa.
Isto tako sam rekao da je za bilje dobro svijetlo od 4000K što i je crvenkasto, a iza 6500K postaje plavkasto i sve je više plavo što idemo dalje do 10000K.
Što je bolje za cvjetanje (crveno) ili za rast (plavo) to do sada nisam znao, te hvala na zanimljivom podatku. Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 4:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

renatofil ::
Što je bolje za cvjetanje (crveno) ili za rast (plavo) to do sada nisam znao, te hvala na zanimljivom podatku. Bravo


Nema na cemu, tu smo da razmenjujemo znanje i iskustvo (koje ja jos nemam Laughing ). Uzeo sam 2 stedljive Philips Tornado 865. Hteo sam da uzmem nesto najpribliznije suncevoj svetlosti, a sad vidim i da sam pogodio najbolje sto sam mogao Very Happy Hvala i tebi na tom podatku, mnogo si me obradovao! Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
renatofil
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2013
Poruke: 40

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 5:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

HORUS ::
renatofil@ Čoveče, ajde malo iskuliraj. Komentarišeš kao da imaš spejs šatl, a ne poluprazan akvarijum. Za te tri biljke koje imaš u akvarijumu bila bi dovoljna i sveća. Daj malo ozbiljnosti. Ako si već toliki stručnjak za svetlo, zašto ti biljke ne napreduju. Uh, iznerviram se kada ljudi imaju potrebu da budu nešto posebno pametni.


Gospodine HORUS, imate li Vi kakvih problema?
To što ja imam tri biljke, je moj problem. Ako ne možeš pomoći, ne moraš ni upadati ovako nasilno.
I sam sam u uvodu rekao da imam neke biljke koje mi boluju (niti rastu niti ugibaju) već skoro 6 godina i sada sam riješio, da se malo posvetim tome i da uz pojačanje rasvjete i ubacivanja CO2 pokušam oživjeti svoje bilje.
Nisam ja ništa posebno pametan, nego sam samo malo pretražio na internetu neke stvari o rasvjeti i pokušava to primjeniti kod sebe.
Mogu se ja osvrnuti i na tvoju konstataciju koja je glupa do bola.....

"Još nešto, jačinu štedljive računaj normalno. Znači, ako na njoj piše 20W, onda je to 20W. Fazon je u tome što ona troši manje struje, ali daje svetlost od 20W."

Gdje si samo to pročitao i tko ti je to rekao?

Ta žarulja troši 20W, a daje jaču svijetlost (poput one obične od približno 100W).
U tome i je bit štedne žarulje da troši manje, a daje istu svijetlost.

Ako u buduće nemaš ništa pametno za reći, nemoj se više osvrtati i komentirati moje postove.

Lijep pozdrav u Belu Crkvu gospodinu HORUS-u.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
boomiri
Akvarista



Registrovan: 18 Jul 2012
Poruke: 178
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 6:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jesi rekao da si krivo razumeo i da ne komentarisemo jedan od gornjih postova, ali pretpostavio sam da si mislio na hydor flo system. Mozes ga detaljnije pogledati kod prodavca ciji je baner u gornjem desnom uglu ekrana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 6:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko je debela podloga? Imam utisak na osnovu slike da ne bi bilo lose jos malo podebljati jer mi se cini da je sloj suvise tanak.
Ako sam dobro shvatio ti imas 2x30w i 2x23w.
Sto se tice stedljivih sijalica i wati nisi u pravu. Ja sam dugo koristio iskljucivo samo stedljive i da je tako kao sto ti kazes sve biljke bi bile spaljene i u ko zna kakvom stanju.
Koje su to biljke koje imas? Planiras jos neke biljke?
Hard scape fino izgleda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
renatofil
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2013
Poruke: 40

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 6:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To je meni rekao jedan akvarist, da, ako nisam zadovoljan protokom (brzinom) vode kroz filter, staviš to nešto i onda pojačaš protok. Izgleda ja njega nisam baš najbolje razumio i moguće da je on mislio na hydor flo system.
Sada vidim da se tu ne radi o bržem protoku vode kroz filter, jer taj uređaj pogoni brzina protoka vode iz filtera i on samo povećava strujanje vode i kruženje vode u akvariju, ali ne, i da ubrzava protok vode kroz sam filter.
U svakom slučaju si mi pomogao da shvatim o čemu se radi i što mi je taj gospodin htio reći.
boomiri, hvala. Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
renatofil
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2013
Poruke: 40

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 7:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojan ::
Koliko je debela podloga? Imam utisak na osnovu slike da ne bi bilo lose jos malo podebljati jer mi se cini da je sloj suvise tanak.
Ako sam dobro shvatio ti imas 2x30w i 2x23w.
Sto se tice stedljivih sijalica i wati nisi u pravu. Ja sam dugo koristio iskljucivo samo stedljive i da je tako kao sto ti kazes sve biljke bi bile spaljene i u ko zna kakvom stanju.
Koje su to biljke koje imas? Planiras jos neke biljke?
Hard scape fino izgleda.


Akvarij sam formirao prije nekih 6 godina i teško da ću se odlučiti za podebljavanje podloge. Hvala na prijedlogu, ali, strah me je i pomisliti koji je to posao.
Što se moje rasvjete tiče....da, imam 2x30W + 2x23W. To sada radi tek nekih dvadesetak dana. Čini mi se ok, onu richiu sam jučer bacio za punu jednu posudu od 4-5 litara, a posadio sam tri biljčice prije nekih mjesec dana. Stavljam i onaj Easy Life i to mi se čini dobro. Bitno da nema algi.
Za štedne sijalice, mislim da nisi u pravu.... Jesi li vidjeo da na kutiji od štedne žarulje postoji tablica gdje piše kolika je jačina štedne u odnosu na običnu žarulju? Žarulja troši struju i pretvara je u toplinsku i svijetlosnu energiju. Štos je kod štednih sijalica da se one manje griju i da samim tim troše manje struje kod neke određene svijetlosti koju isijava. Zato se i zove, štedna.
Što se tiče bilja, znam samo da imam tu richiu, ili kako se to već zove, zatim valisneu i one nekakve plutajuće listiće. Imam još neke tri biljke od prije 6 godina, koje preživljavaju (niti ugibaju, niti rastu). Jučer sam bio u Slovačkoj i kupio još nekih 5 vrsti bilja, ali kojih, nemam pojima. Kupio sam one koje su mi se činile lijepe. Jučer sam ih posadio pa ću vidjeti što će biti od njih.
Za sada imam onaj sistem za CO2 na kvasac i nadam se da ću kroz koji mjesec nabaviti svu potrebitu opremu za pravi sustav CO2.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
All
Akvarista



Registrovan: 17 Nov 2013
Poruke: 25
Lokacija: EU

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 7:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Super ti je ovo ,ja bih predložio da za sad odustaneš od bilja.
Istraživanje ,čitanje po forumima ,nabavka adekvatne opreme (da ne nabrajam šta sve biljkama treba) pa ponovo od nule postakvka sa novom podlogom i biljem.zop
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
boki 013
Akvarista



Registrovan: 28 Nov 2010
Poruke: 183
Lokacija: pancevo

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 7:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam kako si ti zamislio da dodas podlogu ali po meni to ti nije nikakav posao, kupis pesak operes i sipas preko ovog sa tim da bi bilo dobro da prvo ubacis osmokot kao prihranu preko korena.
Sto se tice osvetljenja ,iz mog iskustva, bitno ti je da ove sijalice imaju 6500K i da imas vise od 0.5w/l.
poz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
renatofil
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2013
Poruke: 40

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 8:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

boki 013, 6500 K su mi sijalice. To je boja svijetlosti u podne. Kažu da je najpravilnije računati u Lumenima po litri, mada je to slično Watima po litri, te sam izračunao ovako.....

CAYMAN 110 oko 200 litara vode
60W (2x30W) : 200 litra = 0,3 watta/litri – original rasvjeta
100W : 200l = 0,5 watta/litri – ovakva jačina bi trebala u watima po litri za bilje
106W : 200l = 0,53 watta/litri – ovakva jačina je kod mene
saznao sam da fluo cijevi i štedne žarulje na 1W daju negdje 62L/l
106W x 62L/l = 6572 L
Mislim da bi to trebalo biti dobro za moj akvarij.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 8:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pojačao sam rasvjetu s dvije štedne žarulje od 23W (što je normalnih 2x115W), jer moje original cijevi T8, 2x30W očito nisu dovoljne.

Druže, neko od nas ne zna šta je pisao. Ovde se vidi da si napisao da imaš dve žarulje od 23W, što si uporedio sa 2x115W. Dakle, 23W je 23W, a ne 2x115W. Ja sam hteo da pomognem nekim svojim iskustvom o rasveti, a ti si počeo da pišeš kao da si apsolutni prvak sveta u rasveti. Ja u tom slučaju nemam šta da dodam. Vidim da si ti pravi ekspert za rasvetu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kibo-Chan
Akvarista



Registrovan: 18 Mar 2013
Poruke: 344
Lokacija: Sremska Mitrovica,Lacarak

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 8:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja bih prokomenarisala ovo kamenje...meni izgleda mnogo dobro ali samo kamenje Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 8:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dodao bih ovo, pošto nema edit-a. Po tvom proračunu ispada da samo od 23W štedljive dobijaš 230W obične neonske svetlosti. Imaš li ti uopšte predstavu koliko je 230W?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pon Nov 25, 2013 8:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemojte se dzabe prepirati oko nebitnih stvari. Philips TOrnado od 23w nema istu kolicinu lumena kao 2 Philips Tornado od 12w. Uopste, cela reasprava je besmislena i beskorisna. A HORUS, mozda si malo preterao... Rolling Eyes
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Akvarij 60 litara doma87 Početak u akvaristici 4 Pet Jan 26, 2024 6:13 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pumpa za akvarij Juwel stipest Filteri i pumpe 2 Pon Nov 07, 2022 10:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarij 54l Marko1997 Akvarijumi 8 Uto Nov 02, 2021 5:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponuda - Beograd - spreman "plug... Lenji Lisac Arhiva Malih Oglasa 0 Sub Sep 12, 2020 6:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarij 20L pomoc EvilEasy Početak u akvaristici 13 Pon Mar 11, 2019 10:22 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License