Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Diskusi Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
borislav1984
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2012
Poruke: 66
Lokacija: Prnjavor (Banja Luka)

PorukaPoslao: Uto Dec 03, 2013 12:43 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

OK,onda je red&white Smile, posto vjerujem mu Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Dec 03, 2013 12:43 am Snimi Poruku Nazad na vrh

azazel
Akvarista



Registrovan: 23 Nov 2012
Poruke: 89
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Dec 03, 2013 1:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ishrana Discus-a

Pripremanju kompletne hrane za Discuse mozemo pristupiti tek kada razumemo nacin ishrane Discus-a i njihove potrebe. Vec se dosta zna ostvarima koje Discus-i jedu u prirodi iz analize njihovog zeludca, te tu pronalazimo racice, insrekte i larve insekata, sitne ribe I prilicno veliku kolicinu biljnih materija.Kada se Discus-i hrane, to izgleda kao da hranu uzimaju u usta, pljuju je da bi je ponovo uzeli u usta i progutali. Razlog ovakvog nacina prilikom hranjenja lezi u njihovim zubima, bolje reci nedostatku zuba. Umesto zuba, Discus-i u ustima/grlu poseduju posebno zadebljale ploce kojima mrve hranu. Znaci kada ove ribe jedu, hranu uzimaju u usta,samelju je i ispljunu, onda je ponovo pokupe za dodatno mrvljenje pre nego sto je progutaju. Tokom ovog procesa veca kolicina sitnih komad hrane pada na dno akvarijuma. Discus-i ce izbacivati mlazice vode iz usta na te komadice koji leze na dnu i jesti ih dok plutaju u vodi. Ovakav nacin ishrane govori da su Discus-i losi predatori i da im se ishrana primarno zasniva na glistama, sitnim beskicmenjacima, racicima, insektima i njihovim larvama.Ako uzmemo u obzir da su ove ribe primarno “mesojedi”, kazem primarno jer se hrane i biljnim materijama, koje pritom zive u prilicno toplom okruzenju, mozemo nepraviti kompletan nacin ishrane koji ce odgovarati nasim ribama.

Kada se sve sumira, hrana koju primpremamo treba imati sledeci sastav:

1. Discus-ima je potrebno minimum 40-45% proteina u hrani, dok je mladji koja raste potrebno minimalno 55% proteina.
2. Discus-i mogu da preradjuju zasicene i nezasicene masti te da ih pretvaraju u energiju.Mast koja je u granicama od 20% se moze tolerisati samo ako ima dovoljne kolicine masnih kiselina(1-2%) u hrani koju pripremamo, ali je bolje izbegavati toliki procenat
3. Ugljeni hidrati kao secer iz voca se moze koristiti u malim kolicinama ali skrobne supstance su tesko varljive.
4. Zbog toga sto zive u mekoj vodi(voda sa malo minerala), odnos kalcijum/fosfor u pripremanju hrane bi trebao biti u odnosu 1:35.


Najvazniji detalj u pripremanju hrane za Dsiscus-e je sarolikost.Iako mogu ziveti, pa cak se i razmnozavati sa jednobraznom hranom, nedostaci odredjenih vitamina, minerala itd. Mogu dovesti do usporenog rasta, bolesti i deformiteta kod riba.Ziva, zamrznuta i pravljena hrana koja sadrzi potrene sastojke se treba svakodnevno koristiti u ishrani vasih riba.

Da bi sto bolje razumeli ono sto sam do sada napisao, proci cemo kroz osnove ishrane koje su potrebne svakom zivom bicu svakodnevno, ukljucujuci I Discus-e, a oni su:
1. Proteini
2. Masti
3. Ugljeni hidrati
4. Vitamini
5. Minerali

Proteini u ishrani Discus-a

Proteini igraju izuzetno vaznu ulogu u ishrani.Proteini su organske supstance koje su nacinjene od malih lanaca Azota koji sadrzi molekule amino kiselina.Postoji dvadeset uobicajenih amino kiselina, od kojih je deset esencijalno za zivot izovu se esencijalne amino kiseline.Generalno, proteini zivotinjskog porekla sadrze veliku kolicinu esencijalnih amino kiselilna i smatra se su boljeg kvaliteta od biljnog proteina.Meso i riba opskrbljuu skoro svim potrebnim esencijalnim amino kiselinama u dovoljnoj kolicini,te njihova upotreba u pripremi hrane je od presudnog znacaja jer obezbedjuje prailan balans.Proteini iz celog jajeta ima izuzetan balans EAK I moze se koristiti sam za sebe u ishrani Discus-a.Mladj Discus-a se moze podizadi sa prahom zumanca i time im se obezbediti sve sto je potrebno.Svi proteini koji se ne iskroste za rast tkiva se koriste kao energija.

Masti (Lipidi) u ishrani Discus-a

Masti i ulja su veoma vazan izvor energije u pravljenju hrane.Masti sadrze skoro duplo vise kalorija za proizvodnju energije kod Discus-a nego ista kolicina proteina ili ugljenih hidrata.Masti su takodje I skladista energije za ove ribe.Sve hranljive materije koje se pojedu ali se ne iskriste se pretvaraju u masti radi koriscenja u nekom drugom periodu.Pored toga sto su izvor energije, neke komponente masti su esencijalne u izgradnji celijskih membrana, apsorbciju i koriscenje vitamina kao I proizvodnju hormona.Ovaj nezamneljivi sastoja se zove esencijalne masne kiseline.Nedostatak EMK u ishrani ce rezultovati usporenim rastom,losim izgledom peraja,padom imuniteta i umanjenom plodnoscu riba.Smrznuta hrana(krill, artemija...) se ne treba smatrati hranom nego sastavnim delom ishrane Discus-a jer sadrzidobro ocuvana ulja i masnoce.

Ugljeni hidrati

Oni nisu veoma vazan sastojak u ishrani Discus-a.Grupe ugljenih hidrata se sastoje od secera i skroba.Ugljenih hidrata ima najvise u povrcu, vocu i zitaricama.Za varenje ugljenih hidrata su potrebni odredjeni enzimi, koje mesojedi uglavnom ne proizvode.Kod ishrane discusa, dodavanje povrca i zitarica sa svrhom dodavanja vitamina i minerala ce obezbediti dovoljne kolicine ugljenih hidrata.

Vitamini u ishrani Discus-a

Vitamini igraju veoma vaznu ulogu u ishrani. Vitamini su organske supstance koje ne obezbedjuju energiju ali su neophodne telu discus-a zbog proizvodnje enzima i kao faktor rasta.Deset vitamina B kompleksa i vitamin C su rastvorivi u vodi.Vitamini A, D, E i K su rastvorivi u mastima.Vitamini koji su rastvorivi u mastima se nalaze u masnim naslagama Discus-a. Vodorastvorivi vitamini, ako se daju u vecoj kolicini, su raidno eliminisani iz tela, dok se vitamini koji su rastvorivi u masti jako tesko izbacuju iz organizam Discus-a, a njihovo nagomilavanje postaje toksicno.Dodavanje velike kolicine ribljih ulja moze prouzrokovati hipervitaminozu vitaminima A i D kod Discus-a.Posto se kuvanjem ili izlaganjem vasduhu gubi velika kolicina vitamina(cak do 80%) njih bi trebalo dodati na kraju.Zamrzavanjem se postize odlicno ocuvanje vitamina, pa smrznuta pripremljena hrana treba da sacinjava vecinu ishrane vasih Discus-a. Carotin vitamin A se nalaze u povrcu, algama I vecini beskicmenjaka(krill,myssis, artemia).Ovi sastojci boje u crveno i meso i kozu ribe sto ce obezbediti jace boje I odlicnu nutritivnu vrednost.U ishrani Discus-a dobri izvori vitamina su: dzigerica, jaja, psenicne klice, grasak I zeleno zeljasto povrce.Zbog labilnosti samih vitamina, svakoji hrani koju pripremate obavezno dodajte manju kolicinu multi vitamina kao poslednji korak.

Minerali u ishrani Discus-a

Minerali su neophodni u ishrani riba jer pomazu mormaciju kostiju, hrskavica i tkiva.Vecina minerala se apsorbuje kroz vodu ali se neki dobijaju sarolikom ishranom. Kalcijum i Fosfor su dva minerala koja su potrebna u najvecim kolicinama I zbog te cinjenice mogu bitit deficitarni u organizmu Discus-a.Apsorbcija kalcijuma kod Discus-a zavisi od raspolozive kolicine fosfora.Minerale treba dodavati u razmeri 1 Kalcijum : 2 Fosfor. Pravilne kolicine ovih minerala mozemo naci u ljuskarima(gambori,skampi) ili u dodatnu kostanog brasna hrani koju pravite

Izvori energije uhrani za Discus-e

U ishrani Discus-a, proteini, masti i ugljeni hidrati obezbedjuju energiju.Kolicina energije za svaku grupu se meri kalorijama, a samo je kod masti kolicina kalorija duplo veca.Nije potrebno da proracunavate koliko je kalorija vas Discus uneo u toku dana.Dnevno hranjenje u kolicini od 3-5% tezine ribe je dovoljno ako imate ispravno pripremljenu hranu.Sve ribe, ukljucujuci I Discus-a imaju manje potrebe za kalorijama zbog cinjenice da su hladnokrvne zivotinje ne sagorevaju kalorije velikom brzinom da bi odrzale temperaturu tela, vec zavise od temperature koja ih okruzuje.Takodje ih voda sama po sebi podrzavau malom utrosku energije.Rast, bolesti, razmnozavanje i temprartura u akvarijumu kod Discus-a povecava potrebe za energijom I ovo treba uzeti u obzir prilikom pripreme hrane za vase ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
azazel
Akvarista



Registrovan: 23 Nov 2012
Poruke: 89
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Dec 03, 2013 1:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nadam se da sam ovim tekstom iz knjige koju pripremam (bolje reci napisao i pripremio ali kod nas niko ne zeli da izda nesto sto nije beltristika i nece se prodavati kao alva), objasnio apsolutnu poentu pripremanja hrane za diskuse.
Izvinjavam se sto tek sada pisem ovaj post ali me zaista ubi sto ne postoji opcija EDIT. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
manastiriste
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2013
Poruke: 627
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Uto Dec 03, 2013 9:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaka cast...sta drugo reci
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Dec 03, 2013 6:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bravo legendo!
azazele, prevazišao si i sva moja očekivanja sa aktivnostima u ovoj temi ali opet hvala druže na ovakom detaljnom objašnjenju o ishrani .Meni će zavisiti šta ću i od koga pročitati jer forum prvenstveno treba da ima kvalitetne pisce koji će edukovati svakoga ko želi malo ozbiljnije da čita.Preporučljivo je poći od sebe i voditi računa kako sam pišeš i šta pišeš.Ovaj azazelov post vredi za mene a mislim i za mnoge.
Bojan je od mene toliko do sad svojim postupcima zaslužio da budem ovde i da pokušam na neki način da doprinesem što kvalitetnijem radu.


Poslednji put izmenio No 1 dana Sre Dec 04, 2013 12:01 am, izmenio ukupno 2 puta

Razlog izmene No 1: Iz posta su obrisani svi delovi teksta koji nemaju nikakve veze sa gajenjem Diskusa. Uradjeno je tako da deo teksta koji je ostao ne menja smisao, onoga sto je ostalo napisano.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Tiger barb
Akvarista



Registrovan: 18 Mar 2012
Poruke: 443
Lokacija: Novi Sad 1982 god.

PorukaPoslao: Uto Dec 03, 2013 7:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jeste da nemam trenutno diskuse ali moram da se ubacim i da pohvalim ovakvu inicijativu Teodosa i naravno svih drugih koji daju svoj doprinos temu. Nadajmo se da ce biti sto vise slicnih tema.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zuja
Akvarista



Registrovan: 25 Jan 2011
Poruke: 156
Lokacija: Mladenovac

PorukaPoslao: Uto Dec 03, 2013 7:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta drugovi diskusari koriste od mernih instrumenata za PH i tvrdocu ? Ponuda je ogromna konkretno za tvrdocu ima vise vrsta instrumenata , trakica, tecnosti i slicno . Zanima me sta preporucujete iz licnog iskustva jer je za mrest diskusa potrebno precizno meriti parametre .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Uto Dec 03, 2013 9:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni je jako drago sto sam neki deo ove cele price,i potrudicu se da pomognem koliko mogu ili barem da ucestvujem u nekom vidu pomoci i davanja nekih primera.
Odusevljen sam sto je zazivela tema i prica se o tome.Slazem se u potpunisti sa svime sto je teodos napisao! Smile
Zujo,ja licno koristim serin ph test,ponekad.Ne bavim se tim posebno.A za pripremu vode i merenje vrednosti oko mresta ne znam sta moze,mozda takodje serin test.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
azazel
Akvarista



Registrovan: 23 Nov 2012
Poruke: 89
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Dec 03, 2013 10:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne mogu ti reci sta je najbolje koristiti. Neko misli da su digitalni meraci, neko testovi na kapljice sa reagensima.
Ono u sta sam 100% siguran je da su testovi u trakama najgori moguci oblik merenja vrednosti vode jer je nemoguce 5 ili 6 testova staviti na jedan papiric (sa razlicitim reagensima) i ocekivati precizne rezultate. Oni mogu dati samo ovirni vodic vrednosti vode i kao takvi su dobri za generalno drzanje diskusa.
Ja konkretno koristim lakmus papir za merenje pH, za gH koristim Tetrin gH test a kH ne merim uopste jer su kH i gH blisko povezani.Da ne smaram sada sa detaljima cele price o povezanosti oko kH i gH. Ako mi je gh odgovarajuci onda mi je i kH dobar.
Za mrest akvarijumskih formi nije toliko potrebna preciznost pri merenju jer postoje pragovi tolerancije u kojima se vrednosti mogu kretati kada je njihov mrest u pitanju.
Za mrest divljih diskusa je apsolutno neophodno precizno merenje tih vrednosti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
zuja
Akvarista



Registrovan: 25 Jan 2011
Poruke: 156
Lokacija: Mladenovac

PorukaPoslao: Uto Dec 03, 2013 11:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovorima. Znaci nema potrebe za nekim ultra , mega , giga meracima dovoljno su i ovi normalniji testovi . Kad kazem normalniji mislim na cenu u granicama normale .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
azazel
Akvarista



Registrovan: 23 Nov 2012
Poruke: 89
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Dec 03, 2013 11:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa ako imas novca za bacanje kupi digitalne merace. Ali ljudi su drzali i mrestili diskuse i merili vrednosti vode i pre tih meraca, RO aparata i slicnih zezalica. Obicni Sera ili Tetra testovi ce svakako raditi posao koji im je namenjen, samo vodi racuna o roku trajanja koji mora biti naveden na kutiji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Onix21
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 31 Okt 2010
Poruke: 259
Lokacija: Dobanovci, Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 04, 2013 4:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo malo novosti iz mog akvarijuma Very Happy
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Onix21
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 31 Okt 2010
Poruke: 259
Lokacija: Dobanovci, Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 04, 2013 4:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sinoc su bacili ikru i hteo sam da snimam ceo postupak ali nisam stigao jer sam morao da odem na posao, i jutros kad sam dosao video sam da je 3x vise ikre zalepljeno nego prosli put i do sada svega par komada je potpuno izbelelo tj propala jaja a ostalo je za sada ok ne znam kolike su verovatnoce da nesto ispliva odatle ali pratim celokupnu situaciju pa cu da obavestavam Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TeoDos
Akvarista



Registrovan: 30 Dec 2011
Poruke: 1014
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 04, 2013 5:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

TeoDos ::
Bravo legendo!
azazele, prevazišao si i sva moja očekivanja sa aktivnostima u ovoj temi ali opet hvala druže na ovakom detaljnom objašnjenju o ishrani .Meni će zavisiti šta ću i od koga pročitati jer forum prvenstveno treba da ima kvalitetne pisce koji će edukovati svakoga ko želi malo ozbiljnije da čita.Preporučljivo je poći od sebe i voditi računa kako sam pišeš i šta pišeš.Ovaj azazelov post vredi za mene a mislim i za mnoge.
Bojan je od mene toliko do sad svojim postupcima zaslužio da budem ovde i da pokušam na neki način da doprinesem što kvalitetnijem radu.

Poslednji put izmenio No 1 dana Uto Dec 03, 2013 11:01 pm, izmenio ukupno 2 puta

Razlog izmene No 1: Iz posta su obrisani svi delovi teksta koji nemaju nikakve veze sa gajenjem Diskusa. Uradjeno je tako da deo teksta koji je ostao ne menja smisao, onoga sto je ostalo napisano.



Poštovani forumaši, ovo nije moj tekst već neko proizvoljno, bahato i nevaspitano unakažavanje teksta i onoga sto sam pisao, a bas o tome sam i pisao u izvornom postu.

Ovo su naravno delovi preciscenog teksta ,kao sto svi mogu da vide razlog izmene je napisan. Smatram da tema treba da govori o diskusima a ne o bilo kome drugom.Nije potrebna ovakva reakcija. Tekst je ostavljen u prvobitnom obiliku dosta dugo i svi koji su se logovali mogli su da ga procitaju .Naravno, ostavljen je toliko dugo da bi mogao da se procita. Ja Vas pozivam da i dalje ako zelite ucestvujete u ovoj temi iskljucivo vezano za gajenje diskusa. Tema ce u dogledno vreme biti ociscena ,od svega sto nema veze sa gajenjem diskusa. Sve sto je ovde napisano u svim postovima je kopirano i sacuvano, nista nije sakriveno ,sve moze biti dostupno svima sto se ovde pisalo a obrisano je. Medjutim sve sto ne bude imalo veze sa temom ,bice naravno obirsano. Pozivam Vas da pisete u okviru teme i vezano za temu.
Razlog izmene No 1: Iz posta su obrisani svi delovi teksta koji nemaju nikakve veze sa gajenjem Diskusa. Uradjeno je tako da deo teksta koji je ostao ne menja smisao, onoga sto je ostalo napisano.


Poslednji izmenio No 1 dana Sre Dec 04, 2013 7:05 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
azazel
Akvarista



Registrovan: 23 Nov 2012
Poruke: 89
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 04, 2013 5:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

No 1 ::
Da li mozes druze Azazel da razbijes tabu temu za i protiv juneceg srca u ishrani diskusa? Koliko je to bitna stavka ili ne za pravilan rast i razvoj diskusa-ili ne? Svojevremeno davnih dana sam dobio vrlo strucan odgovor koji iskljucivo izuzima junece srce iz ishrane diskusa. Koliko strucno bih mogli ili ne da se pozabavimo time i objasnimo na jedini i moguci ispravan nacin. Da li se moze reci da se junece srce , u kombinaciji s drugim biljnim sastojcima uglavnom koristi radi brzeg, rasta diskusa, odnosno komercijale i prodaje , i koliko je to dobro?

E sada posto sam ja odgovorio najbolja sto sam mogao na pitanje koje si mi postavio a ono mi je zvucalo vise kao konstatacija sa znakom pitanja nego pitanje, bih voleo da mi kazes ko je to i kako/cime konstatovao zbog cega junece srce ne treba koristiti? Mislim da takvu izjavu treba argumentovati kao sto sam ja argumentovao moju da ga treba koristiti.


Poslednji izmenio No 1 dana Sre Dec 04, 2013 7:06 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka diskusi na prodaju tigar Arhiva Malih Oglasa 0 Čet Dec 13, 2018 2:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Diskusi malci Maki123 Ribe 1 Pon Okt 22, 2018 9:02 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Diskusi na prodaju manastiriste Arhiva Malih Oglasa 2 Sub Jun 09, 2018 6:37 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Diskusi u 375l (mboban) mboban Akvarijumi 2 Čet Maj 24, 2018 1:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Diskusi na prodaju Nebojsa-Perla Arhiva Malih Oglasa 1 Čet Jan 04, 2018 5:54 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License