Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 C02 Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Sre Feb 19, 2014 5:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nekako je neverovatno da i u prirodi vladaju konstantni parametri, koji se nikada ne menjaju...Onda ne bi dolazilo do prilagođavanja biljaka novim uslovima, jer ih ne bi bilo. A činjenica je da do prilagođavanja dolazi. To znači da su i u prirodnom okruženju parametri u kojima biljke i ribe žive podložni varijacijama.[/quote]
Upravo tako drugar,to što mi vidimo u Amanovim podvodnim pejzažima to u prirodi je gotovo nemoguće videti i zato pričamo o dve različite stvari zar nije tako?Stvari koje su empirijski dokazane mogu biti od velike koristi kao na primer kretanje gasova u fluidi i kretanje gasova u atmosveri.Sastav vazduha azot N 70%o2 kiseonik 21% i svi ostali ostatak.C02 svega 0.03 % ali ovaj c02 je daleko dostupniji biljkama nego onaj koga dodajemo u vudu baš zbog daleko manje pokretljivosti gasova u fluidu u odnosu na atmosveru.Zato se akvaristi koji koriste bilje iz emerznog uzgoja vrlo brzo razočaraju.Njima su onda neophodne stabilne i velike količine c02 i hranljivih materija da bi se taj nedostatak nadomestio.Amano ,,stari vuk,, u velikom broju njegovih akvarijuma kosristi trik korišćenja atmosferskog c02 gde vidimo kako njegove biljke gotovo vire iznad vodene površine,a to se dešava i kada praznimo vodu u našem akvarijumu,biljke koje dolaze u kontakt sa vazduhom vrlo vešto iskoriste taj atmosverski c02.Dok biljke kao što spominješ u prirodnim uslovima deluju ponekad i jako dronjavo.Iz razloga koje sam gore naveo o slabosti pokretljivosti gasova u vodi moramo obezbediti stabilnu stopu ubrizgavanja,preko dobrog igličastog ventila,dobar protok i cirkulaciju vode kroz akvarijum upravo zbog ravnomerne raspodele gasa jer mi u akvarijumu posedujemo biljke sa različitim prioritetima tako da nam je ravnomerna raspodela gasa preko potrebna.
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Feb 19, 2014 5:55 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Sre Feb 19, 2014 6:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da dodam još ovo,u prirodi vodene biljke koriste atmosverski c02 ali to reguliše priroda kroz vodostaj reka i jezere u kojima žive,ali te biljke neizgledaju ni približno onim iz onim iz Amanovih akvarijuma
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Feb 19, 2014 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ti si baš doktorirao ugalj ali bez lopate Smile tako da ti je slaba vajda od tog raspisivanja.
CO2 u atmosferi je jako varijabilna veličina i trenutno je oko 0,4% i zavisi od položaja i godišnjih doba i vulkanskih erupcija i zagađenja itd...
Rastvorljivost u vodi je oko 0,03% i to u obliku ugljenične kiseline, karbonatnih jona i samog CO2 i sve jedno je kako ga dodaš jer tu rastvorljivost pod istim uslovima nećeš da prekoračiš pa ni da si bog stvoritelj.
Pri tome se jako brzo prevodi u karbonatne jone koje troše biljke i time se opet oslobađa prostor uvođenju CO2. Takođe se i taloži i time utiče na povećanje kiselosti vode što je negativna posledica predoziranja u odnosu na biljnu masu koje utiče na ostali živi svet.
I samo da dodam jedini za koje možeš da kažeš da regulišu i troše atmosferski CO2 su okeani (u kojima se nalazi nekoliko desetina puta više CO2 u odnosu na atmosferu) i inače je balans totalno u autu u slučaju da nisi izlazio napolje i primetio kakva je bila zima ove godine.
CO2 je otrov koji izaziva posledice i treba biti oprezan sa njegovim stabilnim i stalnim doziranjem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Feb 20, 2014 12:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Maksimovici ::
...Ponovo kažem, mislim da je bolje dodavanje bilo koje količine CO2...

Nacelno se slazem sa tobom, samo imaj u vidu da je ta 'kolicina dodavanja' vrlo relativan pojam. Zavisno od iskoriscenja kolicine koju dodajes u odredjenim uslovima, to moze biti i malo i mnogo.
Evo primera od prethodnih 10 dana:
Nakon duze pauze, zapoceto dodavanje CO2 u kolicini nesto manje od 40 mehura u minuti (recimo 0.6 mehura u sekundi), akvarijum 180l, dubina 45cm, rasveta 90W fluorescentna, prihrana umerena. Na prvi pogled deluje da je to jako malo CO2, obzirom na velicinu akvarijuma, narocito kada citas komentare ljudi kako dodaju 2-3 mehura u sekundi u akvarijume reda 60-ak litara.
Na slici mozes da vidis razliku na primeru Proserpinace palustris, tacno mozes da primetis kako biljka nekoliko listova pre vrha pocinje da dobija na zapremini, dok se na vrhu vec pojavljuju veliki, nareckani listovi, posle sporog rasta bez CO2, koji je karakterisan sitnim, iglicastim listovima.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vorens
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 03 Apr 2012
Poruke: 438
Lokacija: Arandjelovac

PorukaPoslao: Čet Feb 20, 2014 1:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

imao sam ovu biljku prosle godine u jednoj postavci i prelepa je kad je zasadis u bokor,odnekih 7-10-12 u buketu,ali pod uslovom da ima vrhove,cim preraste neku velicinu i pocne da ide po povrsini i ti je istrimujes postaje shit od biljke..vrhovi zuto crveni,izgleda do bola,ali bez vrhova gubis formu i lepotu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Čet Feb 20, 2014 4:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesa69 ::
Ti si baš doktorirao ugalj ali bez lopate Smile tako da ti je slaba vajda od tog raspisivanja.
CO2 u atmosferi je jako varijabilna veličina i trenutno je oko 0,4% i zavisi od položaja i godišnjih doba i vulkanskih erupcija i zagađenja itd...
Rastvorljivost u vodi je oko 0,03% i to u obliku ugljenične kiseline, karbonatnih jona i samog CO2 i sve jedno je kako ga dodaš jer tu rastvorljivost pod istim uslovima nećeš da prekoračiš pa ni da si bog stvoritelj.
Pri tome se jako brzo prevodi u karbonatne jone koje troše biljke i time se opet oslobađa prostor uvođenju CO2. Takođe se i taloži i time utiče na povećanje kiselosti vode što je negativna posledica predoziranja u odnosu na biljnu masu koje utiče na ostali živi svet.
I samo da dodam jedini za koje možeš da kažeš da regulišu i troše atmosferski CO2 su okeani (u kojima se nalazi nekoliko desetina puta više CO2 u odnosu na atmosferu) i inače je balans totalno u autu u slučaju da nisi izlazio napolje i primetio kakva je bila zima ove godine.
CO2 je otrov koji izaziva posledice i treba biti oprezan sa njegovim stabilnim i stalnim doziranjem.

@Nesa 69-CO2 u atmosferi je jako varijabilna veličina
Ovo niko nije dovodio u pitanje,podatke koje sam izneo čine opšti sasatav vazduha sa različitim promenljivim parametrima.Naravno da nije isti sastav vazduha kod tebe u Pančevu u industrijskoj zoni i recimo na Zlatiboru.To i nije bilo vezano za moju priču o lakšoj dostupnosti c02 kod nadzemnih biljaka i dostupnosti c02 onih koje se nalaze pod vodom.Ispravka za N čini 78%
@Nesa 69-Rastvorljivost u vodi je oko 0,03%
Vrlo zanimljiva konstatacija kolega samo neznam na koji način si došao do nje?Želim da te pitam po tebi,šta utiče na rastorljivost nekog gasa u određenoj tečnosti?
@Nesa 69-karbonatnih jona -karbonati c03(2-) i bikarbonati hco3-soli su anjoni
@Neša 69-Takođe se i taloži
kako nešto što se rastvara u vodi može da se taloži?Cac03 kalcijum karbonat jedinjenje koje se nerastvara u vodi i kao takvo se taloži-popularni kamenac,kiselost ima veze sa povećanjem h+ jona ali ću to u nekoj drugoj temi obrazložiti.Bilke gotovo nikada ne koriste c02 iz bikarbonata tako da bi takav slučaj bio više čin očaja od strane biljaka.
Koliko mi se čini ako sam dobro razumeo tvoja ranija pisanja ovde na forumu ti ne dodaješ c02 u svojim akvarijumima,onda predpostavljav da o štetnosti c02 ne govoriš iz ličnog iskustva?
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Looniz
Akvarista



Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 944
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Feb 20, 2014 5:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nesa69 ::
CO2 je otrov koji izaziva posledice i treba biti oprezan sa njegovim stabilnim i stalnim doziranjem.


Ako bih ovo mogao malo da obrazlozis.. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mario
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Feb 2014
Poruke: 5
Lokacija: subotica

PorukaPoslao: Čet Feb 20, 2014 5:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

poceo sam da pravim co2 generator i napravio sam ga ,ali kako sam procitao citavu temu,nekako sam odustao. imam aq od 50 lit ,15-ak ribica i par biljaka,za prehranu biljaka koristim ''sera-florena'', da li je to ok? ili bi bilo jos bolje da dodam co2? tj sigurno bi ali ne znam sta da uradim povodom kontrole mehurica. koliko bi trebao da imam na tu kolicinu vode,biljaka i ribica ? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Icethunder
Akvarista



Registrovan: 17 Jun 2013
Poruke: 306
Lokacija: BEOGRAD

PorukaPoslao: Čet Feb 20, 2014 6:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imamo dosta empirijskih dokaza da koji pokazuju da ciklične promene ph ili brzr promene ph usled c02 ,,inekcije,,nije štetna.Mislim da je klučno pitanje ZAŠTO SE PH VREDNOST MENJA.Ako ph padne ili poraste brzo zbog oslobađanja toksičnog agensa u vodenom stubu,tada toksičnost će biti zbog efekta toksičnog agensa a ne zbog ph.Npr.ako imamo amonijak u vodi i ako je ph nizak onta to smanjuje toksičnost amonijaka zbog visokog odnosa manje toksičnog nh4 prema više toksičnom nh3.Ako bi se ph iznenada povećala dramatično onda bi promenili ravnotežu u korist nh3 pa stanje u vodi bi bio otrovan ali to je zbog povećanja nh3 i smanjenja nh4.
Nasuprot tome ako dodate jaku kiselinu u akvarijum to bi rezultiralo dramatičnim padom ph vrednosti,ali toksičnost će biti zbog toksične kiseline ne samo zbog ph.jaka kiselina distancira da se oslobodi ogromne količine h+ u vodenom stubu,ovo snažno kida elektrone iz orbitalne školjke molekula tkiva i to je razlog zašto su kiseline opasne,i to je razlog zašto se koriste za proizvodnju električne energije u baterijama itd.
C02 je veoma slaba kiselina osobađa u vodu h+ i njihova količina je veoma mala.ovo uzrokuje da će ph dramatično pasti ali ne čini štetu strukture tkiva.Zato na primer možete da jedete sirće koje je slaba sirćetna kiselina, ali bi ste dva puta razmislili o stavljanju kiseline iz baterije na salatu.Opasnost od trajno visokog c02 u vodi zavisi isklučivo od toga koliko je visok nivo.Efekat hiperkapnije(visok sadržaj c02)je da je visok parcijalni pritisak c02 u vodenom stubu,ograničava protok c02 iz krvotoka ribe u vodu tako da se koncentracija c02 gradi u krvi.Ovo izaziva da se krv zakiseli i postaje otrovan.visoka kiselost u krvotoku smanjuje sposobnost kiseonika da zadrži kiseonik.Riba se bori povećanjem proizvodnje hco3 da smanji efekat kiseline ,međutim postoji prag pri čemu krvotok nemože da proizvede dovoljno hc03 da naprvi pufer u krvi.Kako nivo c02 i kiselosti u krvi raste efikasnost hemoglobina pada dramatično,i kiselost takođe utiče na funkciju nervnog sistema. i on postaje ugrožen.Ovo je najbolji tekst koji sam pročitao do sada.
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Feb 20, 2014 7:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jok, ne dodajem, dodao jednom easy carbo i komirao puževe koji su ljubimci klincima, pa odustao od tih zanimacija. A nisam inače neki zaljubljenik u biljke, a i beba i dečurlija stalno prisutni, pa mi se ne prave skalamerije.
Rastvorljivost: podaci o fizičko hemijskim osobinama gasa, po meni utiče ono što inače utiče, razni fizičko hemijski parametri. Pošto se ne slažeš samnom oko taloženja uzmi litar vode i rastvoraj šećer i reci mi kad prođe granicu rastvorljivosti da li će se taložiti ili rastvarati do beskonačnosti (doniraću ti materijal za eksperiment).
Joni: opšti naziv, dele se na anjone i katjone.
Fotosinteza: prilično složen proces za koji ti treba voda i CO2, jednostavno 6CO2 + 6H2O —> C6H12O6 + 6O2.
Povećanje kiselosti: koje priznaješ, pa može imati štetne posledice po živi svet i organizme u vodi ukoliko se ne prate parametri vode ako se slažeš, kao što večina ljudi kojima savetuješ stabilno doziranje ne prati. Takođe nisi ni upoznat sa time koliko ima biljaka, tj. potencijalnih potrošača.
Itd... davno sam ja završio te škole, i radio u prilično prljavim industrijama i naučio da hemija nije za igranje ako ne znaš šta radiš (što ti vrlo brzo postane jasno kad nekog moraš da vadiš iz rezervoara pošto je bandoglav i ne treba mu maska a rođeni je tarzan).

E sad Looniz Smile Pasja ili pseča ili tako nešto pečina, kod Napulja. Inače imaš u svim HTZ priručnicima o potencijalnim opasnostima i posledicama. Konsultuj malo google-ta.

Što se mešam? Pa večina ima neke sklepetane skalamerije za doziranje CO2, ili u slučaju da počinju rade isto. Opet nije to neki bauk ali ipak treba voditi računa o tome.
Evo neću više da se mešam, samo gruvaj ledeni Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mario
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Feb 2014
Poruke: 5
Lokacija: subotica

PorukaPoslao: Čet Feb 20, 2014 9:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image evo kako izgleda moj reaktor,ako mi neko moze odgovoriti i na prethodnu poruku gore,jer sam malo ne iskusan.hvala lepo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cvelegoa
Akvarista



Registrovan: 22 Jun 2013
Poruke: 222
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Pet Feb 21, 2014 2:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

koliko je to par biljaka i zapravo koje su to biljke. ako su nezahtevne onda ti co2 nije potreban. moze ali nema potrebe ako su nezahtevne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mario
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Feb 2014
Poruke: 5
Lokacija: subotica

PorukaPoslao: Pet Feb 21, 2014 11:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

imam eleocharis acicularis,eleocharis parvula,echinodorus tricolor,cladophora aegagropila i monoselenium tenerum ,to je to sto imam od biljaka
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Feb 21, 2014 1:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikada nisam imao ni jednu od tih, ali mislim da si velik zalogaj zagrizao, s obzirom da mi se cini da si pocetnik. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mario
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Feb 2014
Poruke: 5
Lokacija: subotica

PorukaPoslao: Pet Feb 21, 2014 1:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa bas zato sto sam pocetnik,nisam ni znao da sam veliki zalogaj zagrizao Very Happy ali dobro,ucim se dok sam ziv Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License