Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Pomoć oko biljaka! Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Volkodav
Akvarista



Registrovan: 10 Mar 2014
Poruke: 46
Lokacija: Crna Gora

PorukaPoslao: Pon Mar 17, 2014 11:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima, pre nedelju-dve sam nabavio akvarijum i kupio biljke kod istog prodavca nekoliko vrsta(ne znam im imena pošto sam nov) e sad čitao sam na ovom forumu da je dobro staviti 2cm zemlje iz saksije pa 2cm pijeska, al meni je prodavac kod kojeg sam ga kupio dao neke korpice sa nekim zelenim sunđerom u njima gde su zabodene biljke i rekao da ubacim u akvarijum tako malčice zakopam u pijesak i da nemoram stavljati zemlju iz saksije.E sad imam problema neke biljke jednostavno se suše otpada im lišće dok neke rastu al im se dešavaju kao neke rube na listovima kao da ih nešto jede, dok neke rastu odlično bez greške što bi se reklo ako može mala pomoć?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Mar 17, 2014 11:39 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Sijamski_Mrmot
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2014
Poruke: 277
Lokacija: Beograd, Labudovo Brdo

PorukaPoslao: Pon Mar 17, 2014 11:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav i dobrodosao

prvi savet: ne veruj bas sve sto prodavac kaze jer je on upravo to - prodavac, i posao mu je da prodaje...

drugi savet: baci se na citanje ovog foruma i naci ces sve sto ti treba.

nisi napisao ni,koliki ti je aq? Biljke se nikako ne sade sa sundjerom, kakvo ti je svetlo?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Volkodav
Akvarista



Registrovan: 10 Mar 2014
Poruke: 46
Lokacija: Crna Gora

PorukaPoslao: Pon Mar 17, 2014 11:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mrmote ti si već komentarisao pre moj akvarijum, ako ti nije teško skočit do moje teme i pogledati kako to izgleda, uskoro bih trebao nabaviti akvarijum od 102 litra pa hoću da sve greške koje sam napravio na ovaj sad se ne ponove na novi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sijamski_Mrmot
Akvarista



Registrovan: 03 Mar 2014
Poruke: 277
Lokacija: Beograd, Labudovo Brdo

PorukaPoslao: Uto Mar 18, 2014 12:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam ti druze isto pocetnik, ili povratnik posle 15+ godina. Akvarijum mi se ciklira dve nedelje Smile dadoh ti savet koji sam i sam dobio, procitaj forum i postuj osnove... Kakvo sadjenje biljaka bez podloge... Nije da ne moze ali ako hoces da pravis da valja onda...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Volkodav
Akvarista



Registrovan: 10 Mar 2014
Poruke: 46
Lokacija: Crna Gora

PorukaPoslao: Uto Mar 18, 2014 12:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam pre kao klinac imao dva akvarijuma od 80 i 120 litara al sam ih poklonio pošto tada je sve majka radila oko njih a ja samo ribice kupovao, nego evo majka sad kad je bila u Srbiji kupi akvarijum od 60 litara al posle se ispostavi kad smo računali a i ti si računao da tu nema više od 40 litara(dobro je ako i toliko ima za ribice) a ja sam navikao na old time akvarijume sve u jedno a ne ove sa pregradama i čudima, tako da sam sad naručio 102litra dok ovaj manji ću ostaviti kao karantin da bude ili nešto tako Smile.Evo danas mi borac uginuo, bio je super ništa mu nije hvalilo i odjednom danas se nešto povukao usta mu i oči pobelele mučio se kukavac cio dan i crko, a 2 dana pre toga mi ubio iz jednog udarca kardinala i to iz čista mira, mora da ga je Bog kaznio, evo poslušaću te i čitati mada opet mišljenja su različita svako ćera po svome, zato sam i postavio temu da vidim šta će mi ovi trenutno aktivni članovi reći jer svaki savjet mi je dobrodošao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tiffany
Akvarista



Registrovan: 12 Apr 2014
Poruke: 54
Lokacija: Beograd, Zemun

PorukaPoslao: Pet Apr 18, 2014 3:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko sam ja upucena,
te mrezaste korpice sluze samo da bi koliko toliko prodavcu bilo lakse da odredi biljke kolicinski za prodaju.
U radnjama ih dohranjuju, lickaju, pickaju, pa zato uspevaju da se odrze.
Ali takodje i znam da biljka u tome ne moze normalno da zivi.
A da bi ti biljke uspele u tvom aq,
moras imati dobru hranljivu podlogu ispod sljunka/peska i posaditi biljku da bi dosla do klope za sebe Smile
Sto nikako ne mozes postici ako posadis sa sve korpicom.
I naravno, svetlo Smile

A vezano za borca, meni se desio odblesak od neke ukrasne kese, mucenik je lupao u zid aq, i uginuo.
Naucila sam se pameti i sledeci je sa svoje dve zene ziveo dugo Smile
Moguce da je tvoj od samog tog jednog udarca nesto sam sebi sredio u glavi. Crying or Very sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Coa'
Akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 29 Mar 2014
Poruke: 98
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Pet Apr 18, 2014 12:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Što se tiče saksijske zemlje, ona se ne stavlja u akvarijum. Ima ljudi koji i to rade ali to treba izbjegavati, pogotovo početnici. Razlog nije to što će isplivati nego što zato što zemlja za cvijeće ima u sebi brojna jedinjenja koja štete ribama (u vodi ispušta nitrate i nitrite...). Pojedini akvaristi koriste tu zemlju (čak znam jednog lično) ali je prethodno pripreme u tu svrhu tako što (ja mislim) je natope u vodu, ocjede i povade iz nje sve krupnije što može štetiti ribama i onda je stave na sunce da se skroz osuši. Kad se osuši (nakon nekoliko dana) ponovo je natope i osuše i tako nekoliko puta. Mislim da je to procedura ali nisam siguran.
Može se kupiti u pet-shopovima "zemlja" za akvarijum. To je ustvari treset.
Znači, prilikom formiranja i postavljanja akvarijuma staviš prvoj sloj hranjive podloge od 1-1.5cm, zatim staviš sloj kvarcnog pijeska od 4-5 cm.
A da ti se ne mješaju ta podloga i pijesak, između ta dva sloja možeš staviti neku plastičnu mrežu. U tu svrhu akvaristi najčešće koriste mrežu za fasadu. Tako, kad staviš mrežu, kad čupaš biljku nećeš sa njenim korjenom povući sve ispod šljunka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Apr 18, 2014 12:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uffffff. Kako napisati a ostati priseban ?
Saksiska zamlja ( Terra magma, Florabela, Carobna zemlja, Humus ... itd ), koriste se u akvaristici kao jeftinija varjanta prihrane biljaka u odnosu na akvaristicke renomirane marke zemlje tj podloge. Ne znam odakle si izvukao dezinformaciju da je zemlja stetna za ribe ? Da li moze u sebi da ima primesa nepozeljnih jedinjenja tj elemenata koji mogu da stete ribama ? Da. Ali samo ako je poreklo zemlje iz basta ili mesta gde neke druge zivotinje vrse odredjene nuzde, ili gde covek baca odredjene hemikalije. Vecina akvarista koristi zemlju za cvece tipa Carobna zemlja ili Terra magma bas iz razloga sto doticna zemlja ima odredjene elemente za razvoj biljaka. Na drugom su mesto profi zemlje odredjenih firmi koje u sebi imaju izbalasirane elemente ( ovo sto sam pomenuo ove firme na drugom mestu nije iz razloga sto im dovodim u sumlju kvalitet vec vecina pocetnika ne moze da priusti sebi zbog cene, a i vecini nije potrebna sobzirom da pocinju sa nezahtevnim biljkama ).
Priprema pomenute zemlje. Neki je primenjuju, vecina ne. Postoji malo detaljniji postupak u pripremi zemlje od onog sto si opisao. Ja sam licno u svoje par postavke koristio Carobnu zemlju bez ikakve primene. Jedino sto sam uradio jeste : Otvorio kesu, sipao na dno akvarijuma, izbacio vece komade korena, kora i preko toga nasuo pesak.
Sloj zemlje zavisi od mase biljaka. Ako u akvarijumu stavite 1-1.5 cm zemlje a posadite par nezahtevnih biljaka imacete muku sa svim mogucim algama. Zato se preporucuje, apeluje da imate ideju i mogucnosti da isplanirate buduci akvarijum tj vrste i broj biljaka pa prema tome da polozite zemlju u dovoljnoj kolicini. Ja licno sipam nekih 0.5 cm zemlje i to bude dovoljno za nekih godinu i po ,do dve.
Zaista bih voleo kada bi procitali nesto na ovom forumu ( a i na drugim ) i tako izbegli neka neprijatna desavanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Coa'
Akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 29 Mar 2014
Poruke: 98
Lokacija: Banja Luka

PorukaPoslao: Pet Apr 18, 2014 1:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni je ovako napisao jedan akvarista Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Volkodav
Akvarista



Registrovan: 10 Mar 2014
Poruke: 46
Lokacija: Crna Gora

PorukaPoslao: Sub Apr 19, 2014 2:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tiffany hvala na savetu sve sam te biljke povadio iz saksija i posadio opet onako *free* Very Happy

A ovo za borca stvarno nikad neću saznati pošto je ta riba toliko vesela bila i pored priča da će mi ubiti Skalara ovoga onoga, nije nikog dirala sve do dana kad je crna tetra pojurila kardinala i on da pobegne udari u borca i ovaj ga biće iz odbrane ubije.Uzeću opet borca nego nikako da počnem ovaj od 100l akvarijum da opremljujem, nikako vremena da uhvatim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tiffany
Akvarista



Registrovan: 12 Apr 2014
Poruke: 54
Lokacija: Beograd, Zemun

PorukaPoslao: Sub Apr 19, 2014 6:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Eto Smile Smile


Pusti neku fotkicu Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Sub Apr 19, 2014 6:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima još jedna caka. Važno je da li su biljke uzgajane emerzno ili sumbmerzno (suvoj ili vodenoj sredini). Ako su biljke uzgajane u suvoj sredini, onda biljka odbacuje listove, da bi joj izašli novi, oni koji su prilagođeni vodenoj sredini. Ja sam imao neki ehinodorus koji je odbacio sve listove, i krenuo posle dva-tri meseca da izbacuje nove submerzne listove. Eto. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vorens
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 03 Apr 2012
Poruke: 438
Lokacija: Arandjelovac

PorukaPoslao: Sub Apr 19, 2014 9:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sto kaze profa horus,svaka emerzna biljka ce da odbaci listove jer ti listovi nisu rasli pod vodom i krenuce novi.e sad,moze da se dogodi da i biljka koja je rasla u vodenim uslovima da odbaci neki list ili da pocne da truli jer su joj drugaciji uslovi nego gde je rasla do tad..nije ista tvrdoca,ph,jel imala prihranu,co2 itd..treba neko vreme od sadjenja biljke da se ona stabilizuje i adaptira i posle toga krece sa rastom ako do tad ne propadne skroz,to sve zavisi koju si biljku uzeo,jel zahtevna ili ne,i kakvi su kod tebe uslovi..treba nabavljati biljke prema uslovima u akvarijumu..ne mora znaciti da ce biti lose skockan akvarijum sa ne zahtevnim biljkama u odnosu na neki gde su posadjene zahtevne biljke..sve ti je stvar iskustva i osecaja za aranziranje..ali dok ti ne dobijes to iskustvo postepeno,treba da se igras sa skroz ne zahtevnim biljem i sa njim svasta nesto pravis u svom akvarijumu..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Sub Apr 19, 2014 11:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slažem se sa vorens-om. Što se tiče borca, borac je agresivan jedino prema mužjacima iste vrste. Zato je dobio taj naziv. Ja sam recimo imao raaaanije problem sa crnom tetrom. Bila je agresivna. Kažu da hoće tako da se ponaša kada imaš jednu u akvarijumu. One su jatne ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Volkodav
Akvarista



Registrovan: 10 Mar 2014
Poruke: 46
Lokacija: Crna Gora

PorukaPoslao: Ned Apr 20, 2014 12:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biće slika Tiffany ionako planiram ovaj od 60l(navodno) da reinstaliram što bi se reklo i počnem ovaj od 100l da pravim, tako da će u jednu temu biti slika od obadva samo da uhvatim vremena, ma držao bih ja najpogodnije biljke, al jedine što imam su iz Srbije što su mi doneli, ovde u Budvi to niko ne prodaje, doduše imamo samo jednu radnju i za ribice što je čudo jer dugi niz godina uopšte nije bilo radnji zato i ja nisam dugo držao akvarijum posle poklanjanja dva prošla.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pozdrav drugari, ima li neko za poklo... nasdvoje Na poklon 2 Ned Okt 01, 2023 9:54 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sadnja biljaka Milivoje Lampa Biljke 6 Sub Jul 30, 2022 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Praćenje od početka uz pomoć tropica ... sallediznilend Početak u akvaristici 0 Pon Feb 14, 2022 8:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pelceri biljaka Zira Tražnja 0 Čet Avg 12, 2021 5:39 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko novog akvarijuma Zmaj Početak u akvaristici 0 Čet Apr 08, 2021 9:18 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License